برگزیده های پرشین تولز

تحقیقات در زمینه سیستم عامل های گوشی های چینی

sezar

Registered User
لایک‌ها
54
اورکا،اورکا....
بالاحره فهمیدم که این گوشی های چینی چه سیستم عاملی دارن!!!
این جونور ها نسل جدید سیستم عامل رو دارن!!! یعنی چطور بگم....اگه این سیستم عامل توسعه داده بشه و یوزر اینترفیس ،فایل سیستم و استفاده بسیار کم از سخت افزار سیستم عامل این موبایلها توی یکی از این موبایل های نوکیا ویا بقیه ی برندها نصب میشد ،میتوونستین باهاشون یه ابر گوشی بسازین!!! والبته یه مژده واسه لینوکسی ها که اینم اپن سورسه!! یوههووووووووو
specool.gif

خوب حالا معرفی سیستم عامل گوشی های nec و باقی گوشیها که به اسم گوشی چینی میشناسیم:
اسمش هست: Nucleus
nucleus.gif

نسل جدید سیستم عامل موبایل! اسمش از یک سلول بیولوژیکی به همون نام گرفته شده و یک سیستم عامل open source هست...میتونید سورسش رو از آدرس http://sourceforge.net/project/showf...group_id=80870 دریافت کنید... چیزی هست که نه ویندوزه و نه لینوکس!! کاملا نوپا و یه شاهکار 400 کیلوبایتی!! سورسی کاملا پیچیده و در عین حال ساده داره! پیچیدگیش به خاطر الگوریتم برنامه نویسی و تشخیص اتومات سخت افزار گوشی و سادگی در نوع فرمت فایلها و استراکچر فایل سیستم هاش که باعث میشه وقتی گوشی تا خرخره پره مثل نوکیا و یا سونی اریکسون هنگ نکنه!!
وقتی سورسش رو کمی مطالعه کنین متوجه میشین که چرا گوشی های چینی از این سیستم عامل استفاده میکنن...نیاز بسیار بسیار کم به حافظه ی پردازشی،پشتیبانی سخت افزارهای مختلف گوشی ها و سازگار با انواع واحدهای پردازش یا همون cpu ی گوشی

البته من ابتدا خیلی شک داشتم که نتایج تحقیقاتم درست باشه ولی وقتی مشتریان و برنامه نویسان این سیستم عامل رو دیدم کاملا خیالم راحت شد،برای مثال لیست شرکت هایی که از این سیستم عامل استفاده میکنن رو از اینجا: http://www.nucleusmobileos.com/vendor.html میتونین ملاحظه کنین که NEC AMRICA هم توشون هست.... بعلاوه وقتی شما روی لینک nec amrica کلیک میکنین میبینین که توضیحات زیر رو نوشته:

NEC America (535 HD Mobile Handset)

"Mobile phone users want devices that combine product innovation with rich mobile content and advanced capabilities. Working with Mentor Graphics has allowed us to deliver phones that go beyond simple talk-only handsets and drive robust features and functionality into our users' hands." --Noboru Sakata, general manager, NEC America's Wireless Division​
Nucleus Selected for NEC America's Award-Winning 535M High Definition Mobile Handset

NEC America, Inc., headquartered in Irving, Texas, is a leading provider of innovative communications products, solutions and services. NEC America serves all communications industries from carriers, to enterprise, to wireless and is an affiliate of NEC Corporation (NASDAQ: NIPNY), a Global Fortune 500® company and one of the leading patent producing enterprises in the world.
The NEC 535M HDM Phone
The 535M High Definition Mobile+ (HDM™) handset adds sharp multimedia capabilities, powerful camera features and increased voice capabilities. The phone boasts a 1.3-mega-pixel camera with 4x digital zoom, flash, a 10-second self-timer, plus the ability to store 200 images at the phone's highest resolution. With intense multimedia features like video - users can play, record, stop and pause in MPEG4 format. For enhanced gaming, the 535M HDM supports MIDP™ 1.0 Java™, has an embedded 3D graphics engine and uses dual processors to offer lightning fast mobile gameplay that does not impact incoming calls.
Users of the 535M HDM will enjoy the advanced communications tools, including: voice-activated dialing, voice tags and the one-minute voice memo option. Targeting the highend market, the 535M HDM is attractive for technology-savvy users seeking the ultimate mobile experience in a sleek clamshell design.
Nucleus Selected for the NEC 535M HDM
The Nucleus PLUS kernel is solid and flexible, and ideal for the rich capabilities that consumers require from their multimedia mobile phones, including digital cameras, gaming applications, Web browsing with Secure Sockets Layer (SSL) Internet connection and complicated task settings (such as various ring tone options, extended calendar and currency converter capabilities). Implemented in more than 40 cellular designs over the past year, the Nucleus PLUS kernel is widely accepted for building applications such as mobile phones, consumer electronics, portable and handheld devices and more. Additionally, with Mentor's royalty-free business model, developers using the Nucleus PLUS kernel can help keep product costs down by not passing on the cost of royalty fees to the consumer.
NEC 535 HD Mobile Handset website

حالا متوجه شدین؟خود همین سیستم عامل باعث کاهش نسبتا زیاد قیمت محصول تولیدی میشه (متنی که با رنگ قهوه ای برجسته اش کردم )... اینم یکی از دلایلی که امکانات زیاد و قیمت کم این گوشی ها منو متعجب میکرد و کف میکردم
biggrinsmiley.gif
و حالا جواب دارم!!! خوب وقتی سیستم عامل open source باشه معلومه قیمت افت میکنه!! چون بیلی توش دست نداره!!
من فکر نمیکردم که این گوشیهای NEC اینقدر سیستم عامل توپی داشته باشن.همونطور که توبالا highlite کرده بودم در واقع این nec ها وقتی دیدن که گوشی هاشون توانایی پردازشی بالا نداره مجبورا از این سیستم عامل اونهم به صورت خیلی خیلی ساده استفاده کردن....مثلا من خودم یه N95 8GIG چینی دارم که حافظه اینترنالش 940KB هست!! این حافظه تو سیمبیان یا جاوا یعنی هنگ بعد از فشار دادن دکمه ی روشن کردن گوشی!!! ولی چون این گوشی ها این سیستم عامل رو دارن به راحتی و بدون هیچ مشکلی کار میکنن... علتش هم فایل سیستم فوق العاده اش هست:

بعلاوه برنامه هایی هم برای برنامه نویسا و توسعه دهنده ها تو لینکhttp://www.nucleusmobileos.com/dev.html هست و من چون الان خوابم میاد (سه و نیم شبه الان
biggrinsmiley.gif
) نمیتونم روشون کلیک کنم!! با اینهمه فکر کنم مطالب بدرد بخوری پیدا کردم!! با اینحال اگه به درد نیمخورد و شما همتون از قبل اینا رو میدونستین معذرت میخوام....
blushsmiley.gif
ولی چون هرچی تو سایت های فارسی گشتم درباره ی نکلئوس ننوشته بودن واسه همین فکر میکنم چیز جدیدی باشه!!!
coolsmiley02.gif
اگه جدید بود نظر بدین وبگین و یا اگه باهاش کار کردین ایرادهاش رو هم ذکر کنین...چون هدف ما توسعه هست نه تعصب پوچ نسبت به چیزی که ازش اطلاعات زیادی نداریم...
درضمن حالا به راحتی جواب خیلی سوالا پیدا میشه مثل: چرا خیلی از گوشیهای چینی هنگ نمیکنن؟ / چرا بعضی از گوشی های Nec بازیهای نیتندو رو بالا میارن و بعضی گوشیها اجرا نمیکنن ؟ (چون موتور پردازشیش پیش فرض نصبه) / سیستم عامل این گوشی ها چی هست و چرا جاوا ساپرت نمیکنه؟ و خیلی سوالای دیگه

درضمن اینو هم اضافه کنم که علت زیاد نبودن و یا درواقع نبودن برنامه واسه این سیستم عامل اینه که شرکت mentro روی هزارتا پروژه همزمان کار میکنه و درحقیقت کسی رو این سیستم سرمایه گذاری نکرده!! و تنها سه چهار تا شرکت که کارشون فروش گوشیهای کم قیمت و تزریق اون به بازار های دنیا هست از این سیستم استفاده میکنن که خوب همونطور که توی GNU/GPL ذکر شده،هیچ پشتیبانی رسمی واسه نرم افزارهای OPEN SOURCE وجود نداره...ولی خوب این واضحه که به تدریج خود همین شرکت ها در راه توسعه این سیستم قدم ور میدارن با اینحال ما خودمون هم باید آستین بالا بزنیم و انگولک کنیم و شاید هم برنامه نویسی براش کنیم...به این امید که یه روزی همه شاهد پیشرفت این سیستم عامل 400 کیلوبایتی ولی شاهکار باشیم!!!

به امید موفقیت
رضا سیف اللهیان (سزار)
پ.ن 1 = از مدیر محترم خواهش میکنم این بخش رو مهم علامت بزنن تا هم کمکی به توسعه این سیستم عامل و برنامه های جانبی اش باشه و هم از سوالات تکراری و بی مورد در این زمینه جلوگیری کرده باشین
cigar.gif

پ.ن 2 = دوستان اگر تجربه ای دارن در این زمینه دریغ نکنن چون از قدیم گفتن همه چیز را همگان دانند
king.gif

sezar

Registered User
لایک‌ها
54
mentor.jpg

اینهم اجزای پیش فرض سیستم​

منتها من فکر کنم شرکت سازنده ی گوشی nec و بلوتوث یکی از این چرخه های نمودار رو حذف کردن و یا غیرفعال کردن،منظورم Embedded java Vm هست!! طبق پیش فرض شما باید بتونید فایلهای کوزه ای (.jar خودمون! :D ) رو نصب کنین ولی حالا نمیشه به احتمال زیاد حذفش کردن! چون هرچی باشه حافظه میخواد واسه پردازش مخصوصا که جاوا خودش سرعتش از c++ خیلی کمتره و علتش هم وابسته نبودن به سیستم عامل و یا پلتفرم خاص هست..با اینهمه فعلا دارم میگردم تا خدا چی بخواد!!!
شما هم کمک کنین دیگه...همینطوری نشینین دست رو دست نزارین!! شما هم لاقل یه سرچی توی گوگل و یا سایت های تخصصی کنین و نتیجه اش رو همین جا بنویسید!! استارت مهم بود که زده شد،یالا پاشین!!

Mod.Chip

Registered User
لایک‌ها
2
خوب حالا فهمیدیم سیستم عاملش چیه چیکار میتونیم بکنیم .

bahrain

Pocket PC کاربر فعال موبایل و
کاربر فعال
لایک‌ها
15
خب چه جور برنامه هایی رو ساپورت میکنه ؟

sezar

Registered User
لایک‌ها
54
من یه ایمیل به منترو زدم که در صورت امکان مستندات nucleus رو برام بفرستن،سرچ هم میکنم،ولی فعلا نه خبری از ایمیل هست و نه خبری از لینک مفید تو اینترنت!!
انگار این یه موجود ناشناخته هست که هیشکی باهاش کاری نداشته!!! البته معلومه تو کشورهای پیشرفته که در آمد ماهانه شون چندین برابر در آمد ما و امسال ماست، و اطلاعاتشون در زمینه استفاده از گوشی از ما بیشتره،نیازی به چنین چیزی نداشته باشن! چون پول میدن اصلش رو میخرن!! نه مثل خود من که کپی یه گوشی 600 تومنی رو خریدم 140 تومن!!! :D
با اینحال به نظر خود من چیز باحالیه!!! چون هرچیه باعث میشه گوشیت بره بالا!!

sezar

Registered User
لایک‌ها
54
خوب حالا فهمیدیم سیستم عاملش چیه چیکار میتونیم بکنیم .
اگه java vm روش نصب باشه به راحتی فایلهای jar رو اجرا خواهد کرد....
اگه OpenGL روش نصب باشه،امکان اجرای بازیهای سه بعدی کوچک روشون هست...
و صد البته همه اینها به گوشی شما و توانایی سخت افزاری اون هم بستگی داره...دارم میگردم!!

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
از وقتي اين گوشي چيني ها رو چون يك mp4 player سوم هم مي خواستم خريدم، شديدا درگيرش شدم ! خيلي وقته جاهاي مختلف قضيه اينكه اينها nes ها رو اجرا مي كنن پخش كرده بودم و الان ميبينم كه كلي طرفدار پيدا كرده !

موضوع اينكه چون ماژولي كه براي سيستم مخابراتي اينها گذاشته شده احتمالا براي گوشي نبوده و براي سيستمهاي جعبه اي كه توو دستگاههاي بزرگ و دور از بدن انسان هست طراحي شده و اين هست كه احتمالا امواج اينها غير استاندار باشه هم باز خيلي جاها پخش شده !‌از اينكه اينهمه فتنه راه انداختم شرمندم ! اما الان به عينه خودم دارم همه اينها رو هم تست مي كنم !

به فرض من c6000+ خريدم كه pal-b نداره و هنوز خيلي جاها كه مي پرسن چرا گوشي خودم رو پيش گوشي دوستم كه روشن مي كنم تصوير Tv من اصلا با اون قابل مقايسه نيست رو جواب ندادم كه تنها كشوري كه توو اينها به سيستم اصلي ايران نزديك هست همون پاكستانه ! ... ( يك تست بكنين !‌)

از همه بدتر دارم روو امكانات جنبيش هم كار مي كنم ! مثلا هر كدوم از اينها رو PC كه مي زنين كلي سرويس هاش با هم فرق مي كنه !‌ مال من web cam داره كه كامپيوتر پيداش مي كنه اما نه به عنوان يك Web cam :lol: و com رو نداره و ...

بايد ببينم توو فارسي سازي اينها چي كار مي كنن ! متاسفانه گوشي من از وقتي خريدم رووش فارسي رو ريخته بودن ! يه جوري حس مي كنم سر همينه كه كلي از امكاناتش از كار افتاده !اگر اول نسخه اصلي رو تست مي كرد و بعد مي بردم و مراحل تعويض رو هم ميديدم بهتر بود ! حالا سر حوصله مي رم يكي از تعمير گاههاش ببينم چيكار مي تونم بكنم ! شايد ماژولهاش رو جدا خريدم ببينم خود اونها هم قابل استفاده هستن ! برم ببينم چيزي به عنوان پردازنده دارن يا نه ! يعني ميشه اينها رو هوشمند حساب كرد يا نه ! در كل java روو تعداد خيلي كمي از اينها نصب شده ! بايد اون رو هم بگردم ببينم حافظه برنامه خوري اينها چقدره !

كلي تكنولوژي روز داره اينها! :lol: دارم سير و سياحت مي كنم :lol: مال من وقتي روشن هست به عنوان فلش كار نمي كنه :wacko: و و و ...

والله راستش رو بخواين از PPC م بيشتر سرگرمم كرده :lol: آخه گزينه هاش بيشتره !‌:blush:

من سرعت تايپ SMS م هم خيلي جالبه ! مسابقه مي دم با هر كي بخواد ! و اينكه اين گوشي نمي تونه 2 كاراكتر بيشتر در ثانيه بگيره ديگه خيلي ....

hadimontakhabi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یه نفر نیست به ما بگه چه جور برنامه هایی رو میشه روی این گوشی ها ریخت؟

ceramic

Registered User
لایک‌ها
2

چند سال پیش خیلی در باره ی دیوایس های لینوکس کنجکاو بودم . به همین دلیل در جست و جوها به نوکلیوس هم برخوردم . فکر می کنم این آدرس بتونه اطلاعات مفیدی رو در اختیار شما بذاره .

به طور کلی پروژه های لینوکسی زیادی برای موبایل ها نوشته شده که خیلی از اونها به دلیل اوپن بودن و گرفتاری تیم های دولوپر در جایی متوقف شده ان ( مثل زانادوکس )

Decent

Registered User
لایک‌ها
1
از وقتي اين گوشي چيني ها رو چون يك mp4 player سوم هم مي خواستم خريدم، شديدا درگيرش شدم ! خيلي وقته جاهاي مختلف قضيه اينكه اينها nes ها رو اجرا مي كنن پخش كرده بودم و الان ميبينم كه كلي طرفدار پيدا كرده !

موضوع اينكه چون ماژولي كه براي سيستم مخابراتي اينها گذاشته شده احتمالا براي گوشي نبوده و براي سيستمهاي جعبه اي كه توو دستگاههاي بزرگ و دور از بدن انسان هست طراحي شده و اين هست كه احتمالا امواج اينها غير استاندار باشه هم باز خيلي جاها پخش شده !‌از اينكه اينهمه فتنه راه انداختم شرمندم ! اما الان به عينه خودم دارم همه اينها رو هم تست مي كنم !

به فرض من c6000+ خريدم كه pal-b نداره و هنوز خيلي جاها كه مي پرسن چرا گوشي خودم رو پيش گوشي دوستم كه روشن مي كنم تصوير Tv من اصلا با اون قابل مقايسه نيست رو جواب ندادم كه تنها كشوري كه توو اينها به سيستم اصلي ايران نزديك هست همون پاكستانه ! ... ( يك تست بكنين !‌)

از همه بدتر دارم روو امكانات جنبيش هم كار مي كنم ! مثلا هر كدوم از اينها رو PC كه مي زنين كلي سرويس هاش با هم فرق مي كنه !‌ مال من web cam داره كه كامپيوتر پيداش مي كنه اما نه به عنوان يك Web cam :lol: و com رو نداره و ...

بايد ببينم توو فارسي سازي اينها چي كار مي كنن ! متاسفانه گوشي من از وقتي خريدم رووش فارسي رو ريخته بودن ! يه جوري حس مي كنم سر همينه كه كلي از امكاناتش از كار افتاده !اگر اول نسخه اصلي رو تست مي كرد و بعد مي بردم و مراحل تعويض رو هم ميديدم بهتر بود ! حالا سر حوصله مي رم يكي از تعمير گاههاش ببينم چيكار مي تونم بكنم ! شايد ماژولهاش رو جدا خريدم ببينم خود اونها هم قابل استفاده هستن ! برم ببينم چيزي به عنوان پردازنده دارن يا نه ! يعني ميشه اينها رو هوشمند حساب كرد يا نه ! در كل java روو تعداد خيلي كمي از اينها نصب شده ! بايد اون رو هم بگردم ببينم حافظه برنامه خوري اينها چقدره !

كلي تكنولوژي روز داره اينها! :lol: دارم سير و سياحت مي كنم :lol: مال من وقتي روشن هست به عنوان فلش كار نمي كنه :wacko: و و و ...

والله راستش رو بخواين از PPC م بيشتر سرگرمم كرده :lol: آخه گزينه هاش بيشتره !‌:blush:

من سرعت تايپ SMS م هم خيلي جالبه ! مسابقه مي دم با هر كي بخواد ! و اينكه اين گوشي نمي تونه 2 كاراكتر بيشتر در ثانيه بگيره ديگه خيلي ....

آقا بی صبرانه در انتظار نتیجه ی تحقیقاتت هستم .در حقیقت خودمم می خوام یکی بخرم ولی تو چینی بودنش یجورایی دو به شک هستم .راستی یاد WOW بخیر:blush:

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
آقا بی صبرانه در انتظار نتیجه ی تحقیقاتت هستم .در حقیقت خودمم می خوام یکی بخرم ولی تو چینی بودنش یجورایی دو به شک هستم .راستی یاد WOW بخیر:blush:

راستش حای درست و حسابی برای گشتن پیدا نکردم ، سوای 15-16 مغازه اسمن تعمیر کاری که سر زدم، 3 نمایندگی اصلی واردات اینها توو شهری که هستم رو هم رفتم، افرادی که شدیدا ادعای متخصص بودن داشتن و البته توو جاهایی چیزی می دونستن، اما راجع به اینها فقط نگاهم کردن

دوربین اینها رو 15 تومن می فروختن نظر به اینکه شانس کار باهاش رو زیر 30% می دونستم نگرفتم
با تاچشون خیلی کار کردم ( مثل همه )
برد هاشون رو دیدم، گرون نبودن،اما موضوع این بود که واقعا وقت نکردم ببرم تازه دنبال ورودی خروجی ها بگردم !
در مورد پروگرم شدن ظاهرا خیلی ساده به پورت سریال وصل میشن، چیزی که فرق می کنه، پایه هاست ! اصلا نفهمیدم چه اصراری داشتن این چینی ها که پایه ها رو متفاوت بسازن ! عدم استفاده از هیچ استانداردی ! چیز های مفیدی پیدا کردم، درسته که هیچ کدوم جواب قابل استفاده نبود، اما لذت بردم. نمی دونم چی رو باید بنویسم

من هیچ وقت WOW رو جدی بازی نکردم ! همیشه ادمین بودم و به خودم همه چیز رو دادم ! اهل اینکه وقتم رو زیاد سرش بزارم نیستم ! در حقیقت امضام درمانیه برای معتادینش ! هر کسی خواست بیاد بدون اینه روزانه هزار ساعت آنلاین باشه و خودش رو بکشه، همه چیز رو بهش بدم خلاص !

بالا