برگزیده های پرشین تولز

نحوه ی تمیز کردن گرد و غبار داخل کیس و گرد وغبار روی قطعات به چه صورت است ؟

lordpc

Registered User
لایک‌ها
64
نحوه ی تمیز کردن گرد و غبار داخل کیس و گرد وغبار روی قطعات به چه صورت است ؟ چون داخل کیسم خیلی گردوغبار گرفته ولی میترسم موقع تمیز کردن قطعات آسیب ببینند .آیا وسیله ی خاصی برای اینکار هستش؟:happy:

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
خب اول از همه کیس رو ببر تو یه فضای باز، بعد اگر جارو برقیتون از اون مدل هایی هست که باد هم میزنه، راحت میتونی توشو تمیز کنی!
با سشوار هم میشه. البته نه با باد داغ!

البته یه چیز هست، نمیدونم اینا الکتریسیته ساکن تولید میکنن یا نه؟!
اگر جواب مثبت باشه باید راه دیگه ای پیدا کرد.

(من خودم بارها با روش جارو برقی تمیز کردم و مشکلی نداشتم.)

Last edited:

lordpc

Registered User
لایک‌ها
64
خب اول از همه کیس رو ببر تو یه فضای باز، بعد اگر جارو برقیتون از اون مدل هایی هست که باد هم میزنه، راحت میتونی توشو تمیز کنی!

هیچکدم رو ندارم . جاروبرقیمون باد نمیزنه . و سشوارم هم اونقدر ضعیفه که فایده نداره . روش دیگه ای نیست ؟

Hamid2day

مدیر ارشد
مدیر انجمن
مدیر ارشد
لایک‌ها
20,078

حالا از اون جارو برقی رو از کحا پیدا کنه...

Hamid2day

مدیر ارشد
مدیر انجمن
مدیر ارشد
لایک‌ها
20,078

lordpc

Registered User
لایک‌ها
64
این اسپری باد چی هست ؟ از کجا میشه تهیه کرد ؟

parsa

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
102
حالا از اون جارو برقی رو از کحا پیدا کنه...
چیز خیلی خاصی نیست، بعضی جارو برقی ها این امکان رو دارند که باد هم بزنن!
ببر آپاراتی...یا جایی که ماشین رو باد می زنند...راحت...
آپاراتی؟؟؟؟؟ :eek: البته اینم راهیه ولی فکر نمیکنی خیلی زیادی باکلاس باشه؟

هیچکدم رو ندارم . جاروبرقیمون باد نمیزنه . و سشوارم هم اونقدر ضعیفه که فایده نداره . روش دیگه ای نیست ؟
خب میشه یه بادکنک هم باد کرد بعد به جای اسپری باد ازش استفاده کنی! جدی گفتما...!

این اسپری باد چی هست ؟ از کجا میشه تهیه کرد ؟
لوازم کامپیوتری ها چیزی ندارن؟

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام
36.gif

. همانطور كه دوستان گفتند سريع‌ترين راه و بي دردسرترينش استفاده از يك وسيله دمنده مانند جاروبرقي‌هاي داراي چنين امكاني يا وسيله مخصوص اين كار به نام Blower هست. معمولن تعميركاران تلوزيون Blowerي را كه مخصوص تميز كردن دستگاهاي الكترونيكي هست، را دارند. دقت كنيد اكثر Blower هايي بادي كه تعمير كاران ماشين يا كارواش‌ها از آنها استفاده مي‌كنند داراي قدرت و سر بسيار كوچكي هستند. اگر از آنها براي تميز كردن يك وسيله الكترونيكي استفاده كنيد، به دليل تمركز و فشار بادشان امكان آسيب ديدن بعض از قطعات هست.

. اما راه ديگري كه هست استفاده از يك برس معمولي رنگ زني هست. من هميشه از دو نوع برسي كه فقط براي اينكار كنار گذاشته‌ام براي تميز كردن قطعات استفاده مي‌برم. (يك برس پهن با موهاي نسبتن محكم پهنا 4cm و درازي 5.5cm مشهور به برس 1.5 اينچي و ديگري باريك با موهاي نرم به پهناي 2.5cm و همان درازي مشهور به 1 اينچي) البته براي تميز كردن كل كيس لازم ميشه كه بعضي از قطعات را جدا كنم ولي فرقي كه با Blower دارد اينه كه به شكل كامل تمامي لايه‌هاي خاك را از روي قطعات پاك مي‌كند. در روش Blower مكان‌هايي كه امكان رسيدن باد با سرعت بهشان نباشد، كاملن پاك نمي‌شوند. مانند پشت فن‌ها يا Heat Sinkهاي فن دار و ... همچنين بسته به نوع آب و هواي هر منطقه (مرطوب يا خشك) معمولن يك لايه نزك از خاك روي قطعات باقي مي‌ماند. اما در روش پاك نمودن قطعات به كمك برس، اين روش طولاني‌تر و كمي پر زحمت تر از روش Blower هست، اما نتيجه آن 100% تميزي كامل قطعات هست. در اين روش براي پاك كردن فن‌ها بايد مركز فن را (از يك طرف يا هر دو طرف) با انگشت نگاه داشته و سپس اقدام به پاك نمودن فن كنيد تا از آسيب ديدن و كشاد شدن محور فن و توليد صدا و لرزش كردن آن، جلوگيري نماييد.

. به هيچ وجه از اسپري خشك يا روغني براي تميز كردن Slotها يا پورت‌ها و ... استفاده نكنيد. اسپري روغني كه معلومه چرا! اما اسپري خشك از خودش در بين فواصل پايه‌هاي مدار يك لايه به جاي مي‌گذارد و چون آمپر قطعات مادربورد بسيار بالاست معمولن باعث ايجاد Shortcut و خرابي قطعات مي‌شود.

. در كل اگر روش كم زحمت، سريع و بدون بروز مشكلات احتمالي مي‌خواهيد از Blower استفاده كنيد. اگر تميزي 100% همه قطعات را مي‌خواهيد از روش زحمت‌دار، طولاني و احتمال بروز مشكل، برس‌ها استفاده كنيد.

. اگر در مناطق خشك زندگي مي‌كنيد بر اساس نوع Heat Sink پروسسورتان و ميزان خاك روي آن نشسته شده، بايد هر 6 تا 8 ماه يكبار سليكون بين Heat Sink و CPU را عوض نماييد. در مناطق مرطوب تا 1 سال هم مشكلي پيش نمي‌آيد. درجه حرارت پروسسورتان را به كمك Utility مادربوردتان هميشه كنترل نماييد.

. پس از پاك كردن كيس، براي جلوگيري از ورود مجدد گرد و غبار در آينده، مي‌توانيد از توري لباس عروس (كه به شكل مربع، مربع‌هاي 2mm هستند) به همراه يك يا دولايه، لايي چسب (يك لايه نازك با منافظ بسيار كوچك) در بيرون كيس و جلوي ورودي‌هاي هواي كيس استفاده نماييد. لايي چسب را از خانوم‌ها بپرسيد بهتان مي‌گويند كه چي هست!!! اما از لحاظ شكل و منافظ دو و سه مدل هستند و فقط يك مدل آن هست كه نه خيلي منافظ تنگي دارد و نه خيلي گشاد! هر از چند گاهي هم مي‌توانيد روي آنها را با جاروبرقي تميز كنيد.

موفق باشيد.
76.gif

خداحافظ
IgImAx
87/07/16
209.gif
60.gif

sJaguar

کاربر فعال موبایل و فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
1,591
ما تریلی داریم توش تفنگ باد داره (واسه تمیز کردن تو ماشین) که فشار خیلی خوفی هم داره میبرم پهلو ماشین شیلنگو میارم بیرون و باد میگیرم.
مولکولی از خاک نمیمونه :دی
البته اگه کامیون دور برت باشه این تفنگ رو هم نداشته باشه ملالی نیست شیلنگ باد رو وصل میکنی به تانک بادش اونوقت فشار خیلی خوف میشه :دی باید جلو بادو بگیری یکم وگرنه فنو منو همرو میکنه میریزه بیرون :دی اما اون تفنگه فشارش مناسبه.

Last edited:

phoenix_i06

Registered User
لایک‌ها
175
من از کمپرسور استفاده میکنم. اگر ندارید میتونید کیس رو ببرید به یه آپاراتی (یا هر جایی که داره). خیلی خوب همه گرد و خاک ها رو میبره فقط مراقب باشید شدتش خیلی زیاد نشه چون ممکنه فن ها خراب بشن.

Mehdi_s82

Registered User
لایک‌ها
17
مو پرون هم خوبه ، از اونا که تو آرایشگاه موهارو پاک میکنه، مخصوصا" برای شیارهای هیت سینک خوب جواب میده :)

ßruce

Registered User
لایک‌ها
2
blower های چینی الان خیلی ازرون شده , با 10 , 12 تومن میتونی یکی بخری.
روش برس رو من هم توصیه میکنم . دقیق تره.

ehsanrf

کاربر حرفه ای نرم افزار
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
809
من فقط با مسواك تميز ميكنم! تازه خميردندون ( خمير سيليكون ) اينجا گير نمياد! بابا نميدونن چي هست!؟

pedramakaay

کاربر فعال ورزش
کاربر فعال
لایک‌ها
10
blower های چینی الان خیلی ازرون شده , با 10 , 12 تومن میتونی یکی بخری.
روش برس رو من هم توصیه میکنم . دقیق تره.

داداش سلام...

از كجا ميشه اين دستگاه رو تهيه كرد؟

بالا