برگزیده های پرشین تولز

آیا کمبود تستسترون باعث ریزش مو میشود!؟

afshin5

Registered User
لایک‌ها
1,548
سالهاست از دی هیدرو تستسترون به عنوان علت ریزش موی مردانه یاد میشه وگفته شده که تستسترون تحت تاثیر آنزیم آلفارداکتاز5تبدیل به فرم فعال تستسترون یعنی دی هیدروتستسترون میشه که در نهایت دی هیدروتستسترون سبب نابودی فولیکول مو و طاسی میشه اما به نظر میرسه این نظریه در مورد همه افراد صدق نمیکنه خصوصا کسانی که ریزش موی وسیع دارند یعنی کسانی که که در ناحیه وسط سر کاملا دچار طاسی هستند منظورم طاسی نعل اسبی هست که فقط کنارها و پشت موها باقی میمونه همونطور که میدونید ریزش مو در مردان به دو صورت رخ میده در بعضی از مردان بصورت خالی شدن کنارهای مو و گاها کم مو شدن دایره شکل در قسمت پیچش موها و در بعضی دیگر طاسی به صورت وسیع اتفاق میفته طوری که فرد در عرض چندسال بخش وسیعی از موهای سرش از دست میده و کاملا جلوی سرش طاس میشه که بهش طاسی نعل اسبی هم گفته میشه چون موهای کناری و پشت شباهت زیادی به نعل اسب پیدا میکنند که به اعتقاد من این نوع طاسی بر خلاف طاسی که در گروه اول رخ میده میتونه بعلت کمبود تستسترون باشه در گروه اول طاسی معمولا آهسته پیشرفت میکنه و فرد حتی در ده 50 و 60 زندگی هم موهای خود را بصورت کاملا از دست نمیدهد افرادی که در این گروه قرار دارند معمولا موهای چربی دارند و همچنین از نظر تمایلات جنسی هم در سطح بالای قرار دارند اما در گروه دوم که طاسی وسیعی دارند موها کاملا خشک و شکننده هستند و شما هیچوقت ترشح غدد چربی را در سر افراد کاملا طاس نمبینید این دست افرادبر خلاف گروه اول در اکثر موارد از نظر تمایلات جنسی در سطح پایینی قرار دارند طوری که در آزمایشات معمول سطح فر تستسترون( تستسترون آزاد ) آنها پایین است یا حداقل رنج پایین نرمال دارند حتی بسیاری از پزشکان مدعی هستند که موهای پشت و کنارهای این افراد نسبت به ریزش مو مقاوم هستند و هرگز نمیریزند اما برخلاف این ادعا ها شاهد هستیم که مو های پشت و کنار سر این افراد هم بتدریج نازک میشه و کم کم از تراکم اونها کاسته میشه طوری که فرد در ده 70 تا 80 زندگی حتی بخش وسیع از موهای پشت سرش رو هم از دست میده حتی این نازکی و شکنندگی در افراد نسبتا جوان با این الگو ریزش مو در پشت سر باز دیده میشه که بصورت نازک و مرده شدن موها ظاهر میشه تقریبا تمامی افرادی که دچار مشکل ریزش مو وسیع هستند از خشکی پوست سر رنج میبرند در واقع یکی از علت های ریزش مو در این افراد میتونه همین عدم ترشحه غدد چربی باشه که باعث میشه مو بتدریج ضعیف وشفاف بشه و بریزه که خود این عدم ترشح میتونه بعلت پایین بودن سطح فر تستسترون این افراد باشه که مانع از ترشح چربی از این غدد میشود واضح است که تنها چربی میتونه برای مو مفید واقع بشه که توسط غدد چربی پوست سر ساخته بشه و مالیدن روغن به پوست یا چرب شدن پوست با منشا بیرونی حتی میتونه سرعت ریزش مو در این افراد بیشتر هم بکند با این حال وقتی این افراد به پزشک مراجعه میکنند باز درمان های مثل فیناستراید براشون تجویز میشه که به اعتقاد من راه حل قطعی برای این افراد نمیتونه باشه جالب است بدونید با تزریق تستسترون در افراد با الگوی ریزش موی وسیع شاهد نتایج مثبتی بودم طوری که مو های کلکی اونها بتدریج سیاه وکلفت شدند همچنین ترشح چربی از غدد پوست هم بیشتر شد تزریق تستسترون تنها در دو نوبت به فرد مورد نظر تزریق شده البته تزریق تستسترون به مدت طولانی خود میتواند عوارض وخیمی در پی داشته باشته و تنها راه حل درمان علت این مشکل که میتونه به علت مشکلاتی در هیپوفیز یا بیضه ها باشه که اگر قابل درمان باشه باید توسط پزشک حل بشه
واقیعت اینه که علم پزشکی پس سالها در درمان مشکل ریزش مو کاملا ناکام مونده و به روشهای مثل کاشت بسنده کرده که واقعا نمیشه اسمش را درمان گذاشت درمان های مثل فیناستراید و ماینوکسیدل اگر چه ممکن است ریزش مو را بهبود دهند اما این به این معنی نیست که این داروها علت ریزش درمان میکنند چون اگر یک فردی که هیچ ریزش موی هم نداشته باشه وقتی این داروها را میخورد مشاهده میکند که موهایش ضخیم تر شده وهجم بیشتری پیدا کرده بنابراین میشه نتیجه گرفت که این داروها تنها میتوانند تقویت کننده باشند چیزی که اگه افراد غیر طاس هم بخورند همون اتفاق براشون میفته و نه درمانی که بتوانند علت مشکل را حل کند به اعتقاد من ما چیزی به اسم ریزش موی ژنتیکی نداریم بلکه باید گفت اختلالیست هورمونی که ممکن به اعضای خوانواده هم به ارث برسه و برطرف کردن این اختلال که به نظر من میتونه به علت افت کارکرد دستگاه تولید مثل و تستسترون باشه کاملا قابل درمان است و هیچ نیازی به کاشت نیست.

درکل این موضوع جای بحث زیادی داره اگر کسانی در این سایت با مشکل ریزش موی وسیع هستند خوشحال میشوم اگر در رابطه با علت های که مطرح شد توضیحاتی بدهند که از این نظر در چه وضعیتی هستند تا به یک جمع بندی برسیم.

30troen

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
بنده هم یه یکسالی هست که این معضل ریزش مو رو دارم

اوایل خیلی سرم شوره داشت یعنی اون موقع بیشتر مشکل شوره داشتم تا ریزش . ولی الان برعکس شده با اینکه موهایی بسیار چرب دارم ولی اصلا سرم شوره نمیزنه ولی ریزش شدید مو رو دارم که با توضیحاتی که شما دادین فکر کنم در گروه اول قرار بگیرم پوست سر و موهای بسیار چرب همراه با ریزش تدریجی کم

به پزشک هم مراجعه کردم و قرص فیناستراید و محلول ماینوکسیدل رو تجویز کزدن که من فقط یه دوره قرصها رو مصرف کردم و محلول هم یه چندباری استفاده کردم

دیگه نه دکتر رفتم نه داروها رو مصرف کردم

توی خانواده مادری و پدری هم کسی رو نداریم که طاس باشه که بگیم کچلی من زمینه ژنتیکی داره

هر چی هست زیر سر این هورمون تستسترون و این آنزیم ردوکتازه

به نظر شما این نوع ریزش مو قابل درمانه یا باید به کچل شدن کنار بیاییم

کچل شدن خیلی غمگینه :(

afshin5

Registered User
لایک‌ها
1,548
سلام کچل شدن هم واقعا معضلی شده غم انگیز تر از اون اینکه علم پزشکی تا حالا در مانی براش پیدا نکرده من هم سالها روی این مسئله تحقیق کردم الان به نتایجی رسیدم که شاید برای خیلی ها عجیب باشه اما اگه امکانش باشه حاضرم این موضوع به اثبات برسونم

به نظزمن یه رابطه مستقیم بین ریزش مو ومیل جن30 وجود داره ریزش موها در افراد معمولا بعد از سن 18 سالگی شروع میشه یعنی بعد از دوران بلوغ جنسی بلوغ جنسی معمولا از سن 14 تا 15 سالگی شروع میشه و اوج ترشح تستسترون در همین دوره 15 تا 18 سالگی اتفاق میفته که بصورت تحریکات شدید جن 30 خودشو نشون میده اما با این که اوج ترشح تستسترون در این دوره چند ساله وجود داره اما موهای نوجوانان در این سنین هرگز ریزش پیدا نمیکنه دلیلش هم به اعتقاد من میل جن 30 بالاست چون در واقع میل جن 30 بر روی فولیکول مو یک حالت تحریک کننده بسیار شدید داره و فولیکول وادار به رویش مجدد موها میکنه و اوج رویش موها در سرتاسر بدن در همین دوره رخ میده چه در بدن چه در سر و این رویش بقدری سریع میشه که گاهی بلافاصله بعد ازاصلاح موها دوباره زبر میشن ورشد میکنند اما بعد از سن 18 سالگی با کامل شدن بلوغ هیپوفیز میزان ترشح ال اچ و اف اس اچ را کاهش میده که در نتیجه ترشحه تستسترون هم کاهش پیدا میکنه و به دنبال اون میل جنسی هم کمتر میشه بنظر میرسه ریزش مو بعد از این دوره اغاز میشه میزان این کاهش در افراد مختلف میتونه متفاوت باشه اگه این کاهش زیاد باشه میل جنسی بشدت کم میشه و موهای سر بعلت قطع شدن ترشح غدد چربی وعدم تحریک شدن فولیکول موها بشدت خشک وشکننده میشوند و باعث ریزش وسیع سر یعنی طاسی میشوند اما در گروه دیگر بعد از بلوغ میل جنسی میزان بالای ترشح تستسترون کماکان ادامه پیدا میکنه که تستسترون آزاد موجود در خون باعث تحریک فولیکول وغدد چربی شده در نتیجه موها کمتر ریزش پیدا میکنند و یا اصلا نمیریزند

ehsan20t

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
سلام
منم حدود یک سالیه ریزش شدید مو دارم ریزشم هم به این صورته که موهای رود سرم تنک و کم پشت شده و موهای فرق سرم هم داره میریزه
دکتر هم رفتم قرص زینک با آهن و شامپو سینره تجویز کرد 3 ماه مصرف میکنم تاثیری نداشته واقعا نمیدونم چیکارکنم

afshin5

Registered User
لایک‌ها
1,548
سلام
منم حدود یک سالیه ریزش شدید مو دارم ریزشم هم به این صورته که موهای رود سرم تنک و کم پشت شده و موهای فرق سرم هم داره میریزه
دکتر هم رفتم قرص زینک با آهن و شامپو سینره تجویز کرد 3 ماه مصرف میکنم تاثیری نداشته واقعا نمیدونم چیکارکنم

سلام: آیا از زمانی که ریزش موهای سرتون شروع شده کاهشی در میزان میل ج ن 30ویا کاهشی در میزان رشد موها در ناحیه تناسلی زیر بغل و جاهای دیگرنسبت به زمانی که ریزش مو نداشتید شاهد بودید یاخیر؟

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
خوب به نظرم حرفاتون جالب بود چون تا حدود زيادي در مورد من صدق مي كنه ...
مثل حالت دوم كه فرموديد موهاي جلو كم پشت شده و فرق سر هم داره تموم مي شه تقريبا ... ميل جن 30 هم ندارم كلا : | ... موهاي نرمي هم ندارم .. ولي چرب هستن بر خلاف اون موردي كه فرموديد. انقدر دارن مي ريزن كه تعجب مي كنم چرا تاحالا تموم نشدن : |
فيناسترايد و اون كپسول نوتري كن؟ تاثير خيلي خوبي داشت حالا نمي دونم تاثير اصلي از كدوم يكي بود ... ولي متاسفانه روي روحيه م تاثير بدي داشت بي خيالش شدم : /

ehsan20t

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
نه اصلا میل جنسیم کاهش نیافته شایدم بیشترم شده

ehsan20t

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
خوب به نظرم حرفاتون جالب بود چون تا حدود زيادي در مورد من صدق مي كنه ...
مثل حالت دوم كه فرموديد موهاي جلو كم پشت شده و فرق سر هم داره تموم مي شه تقريبا ... ميل جن 30 هم ندارم كلا : | ... موهاي نرمي هم ندارم .. ولي چرب هستن بر خلاف اون موردي كه فرموديد. انقدر دارن مي ريزن كه تعجب مي كنم چرا تاحالا تموم نشدن : |
فيناسترايد و اون كپسول نوتري كن؟ تاثير خيلي خوبي داشت حالا نمي دونم تاثير اصلي از كدوم يكي بود ... ولي متاسفانه روي روحيه م تاثير بدي داشت بي خيالش شدم : /
چند وقت مصرف میکنید این دوتا قرصو؟آیا ریزشتون قطع شده؟

vahidrk

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
561
چند وقت مصرف میکنید این دوتا قرصو؟آیا ریزشتون قطع شده؟

فقط 4-5 روز استفاده كردم ... البته دكتر مي گفت اين داروها فقط 2 ماه طول مي كشه تا اثرشون شروع بشه

afshin5

Registered User
لایک‌ها
1,548
موهای افرادی که الگوی ریزش موی وسیع یعنی طاسی وسیع نعل اسبی دارند در ابتدا ریزش موها چرب هستند اما بتدریج با گسترش ریزش چربی پوست سر کمتر میشه تا اینکه غدد چربی بطور کامل ازبین میروند و سر کاملا خشک میشه دقیقا مثل افراد طاس
داروهای مثل فیناستراید و نوتری کاپ هم مطلقا علت ریزش برطرف نمیکنند حتی اگه یه خانم هم داروی فیناستراید مصرف کنه بااینکه بدن خانم ها تستسترون تولید نمیکنه اما مصرف فیناستراید در خانم ها هم باعث کلفت شدن هجیم شدن موها میشه هرچند که در خانم ها مصرف این دارو ممنوع است اما فقط برای توجیح گفتم خیلی از داروها هستند که تاثیرات مشابهی روی موها دارندیکی از این داروها فیناستراید بود
این داروها شامپو ها بدون درمان علت ریزش مو تف سربالای بیش نیستند

به اعتقاد من یک ارتباط کاملا معنا داری بین میزان فری تستسترون میل ج ن 30و ریزش مو وجود داره تستسترون به دوصورت در بدن وجود داره یکی بصورت کامل که 98 درصد تستسترون بدن تشکیل میده و به آلبومین خون متصل شده و 2 درصد بقیه که بصورت آزاد در بدن گردش میکنه و تنها همین 2 درصد آزاد که بدرد بدن و دستگاه تولید مثل میخوره که با نام فری تستسترون شناخته میشه بنظر من یک ارتباطی بین کاهش فری تستسترون و ریزش مو وجود داره من فکر میکنم وقتی فری تستسترون از یک مقدار مشخصی کاهش پیدا میکنه فولیکول های مو به این مسئله واکنش نشون میدن چون فری تستسترون روی فولیکول مو یه حالت تحریک کننده داره و باعث میشه موها زبر وکلفت بشن و رشتشون افزایش پیدا کنه در امدن ریش و سیبل هم همگی توسط این هورمون صورت میگیره اما وقتی این هورمون از مقدار مشخصی که بدرد فلیکول مو میخوره کاهش پیدا میکنه دیگر نمیتونه روی بدن تاثیر خودشو بذاره ودر واقع بی خاصیت میشه و در نتیجه فولیکول موها دیگر تحریک نمیشوند و شاید کم کم تحت تاثیر عوامل دیگر کوچک شده و ازبین بروند البته اینهای که گفتم همش در حد یک فرضیه است که من اعتقاد زیادی بهش دارم

mohammadkgb

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام خسته نباشید.
من ریزش وسیع دارم.
حدود یک سال ماینوکسیدل مصرف کردم عالی جواب داد اما وقتی مصرفو قطع کردم حتی بد تر از قبل شد.
میل جن30 هم نسبت به قبل کمتر شده. خب بر فرض بخاطر کم بودن تستسترون باش. ایا این که بریم پرورش اندام کار کنیم و همزمان تستسترون تزریق کنیم میتونه راه حل باشه؟ به این دلیل گفتم همراه با پرورش اندام بخاطر اینکه شاید اگ فقط تزریق داشته باشیم عوارض دوچندانی داشته باش؟ ازمایش چربی پوست سر هم دادم و طبیعیه. دکتر هم رفتم محلول الپسین داد ئ قرص فینستراید اما تاثیری نداشت. لطفا اگ راه حلی دارید خوشحال میشم بشنوم

kasra03

Registered User
لایک‌ها
276
تستوسترون باعث ریزش مو میشه!

Sent from my iPhone using Tapatalk

بالا