برگزیده های پرشین تولز

آيا عسل مرغوب را مي شناسيد؟

Bvafa

کاربر فعال ادبیات
کاربر فعال
لایک‌ها
3,795
من چندتا مطلب تو اینترنت دیدم در این مورد اینجا هم می زارم..اگر کسی راهی برای شناخت عصل خوب میشناسه اینجا عنوان کنه:happy::)

استانداردهاي عسل:
استانداردهاي عسل از كشوري به كشور ديگر متفاوت است كه آنها را مي توان در استخراج، عسل شكرك زده، عسل شان، شان با قاب كم عمق، بريده شده و يا كل شان عسل در نظر گرفت. ساير مواردي كه در تهيه و توليد عسل اهميت دارند، ميزان قند، ميزان رطوبت، طعم ، رنگ و عطر عسل مي باشد.
گاهي اوقات در توزيع و فروش عسل مواردي چون: يكنواختي رنگ، پاكيزگي برش، ظاهر شان و نحوه چينش و يكنواختي وزن نيز ذكر شده است.
راه هاي تشخيص عسل طبيعي:
1- فروشگاه هاي معتبر
آسان ترين روش تشخيص عسل طبيعي، خريد از فروشگاه ها و اشخاص معتبر مي باشد كه شما از سابقه فعاليت آنها در زنبورداري و يا تهيه و فروش عسل مطلع هستيد.
2- ميزان رطوبت
برخي افراد، ميزان رطوبت عسل را به وسيله برگرداندن شيشه عسل و سرعت بالا و پايين رفتن حباب داخل شيشه، و برخي به وسيله ميزان كش آمدن عسل اندازه گيري مي كنند، ولي بايد توجه داشت كه اين روش ها دقيق و مطمئن نيستند.
3- ميزان تخمير شدن
تمام عسل ها حاوي مخمرهاي خوراكي بي ضرر براي انسان مي باشند.
بايد توجه كرد كه عسل در زمستان به دليل سرماي زير 11 درجه تخمير نمي شود. البته نگهداري عسل در دماي 38 درجه سانتي گراد نيز مي تواند از تخمير آن جلوگيري كند، ولي در دراز مدت به كيفيت عسل صدمه مي زند، زيرا حرارت بالا كيفيت عسل را از بين مي برد.
عسل با رطوبت بيش از 17 درصد بيشتر در معرض تخمير مي باشد. بعد از شكرك زدن، درصد تخمير عسل افزايش مي يابد.
تخمير شدن مختص عسل هاي بسته بندي شده و صاف شده نيست، بلكه اگر شرايط مناسب باشد، عسل "شان" نيز تخمير مي شود.
4- مزه كردن
عسل طبيعي، علاوه بر شيريني خاص، داراي مزه و طعم ويژه اي است كه فقط در عسل وجود دارد و عسل هاي مصنوعي فاقد اين نوع مزه مي باشند. لذا افراد مي توانند با مصرف زياد و توجه دقيق به درجه خلوص عسل، حتي نوع عسل را از نظر گياه مورد مصرف زنبور تعيين كنند، زيرا هر گياه مزه خاصي به عسل مي دهد.
بايد توجه داشت كه عسل مصنوعي بيشتر مزه شيريني شكر مي دهد تا مزه خالص عسل.
5- عطر و بوي طبيعي
اگر درپوش عسل مدتي بسته باشد، هنگام باز كردن درپوش حتماً بو و رايحه قوي و مطبوع عسل طبيعي را مي
توانيد استشمام كنيد.

6- سرعت حل شدن در آب
اگر عسل را داخل ليوان محتوي آب بريزيد، چنانچه به صورت عمودي وارد ليوان پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبي است، ولي اگر عسل هنگام ريختن، در آب حل شود، از مطلوبيت و خلوص كمتر و رطوبت بالاتري برخوردار است.
با اين وجود، هر يك از روش هاي فوق به تنهايي نمي تواند خالص بودن عسل را ثابت كند.
در اين روش به وسيله تغذيه مصنوعي زنبوران با شربت قند و آبميوه ها يا استفاده از عسلك، عسل مصنوعي يا تقلبي تهيه مي كنند. در اين روش مستقيماً عسل طبيعي با مواد گلوكزي (شربت قند) و شيره ميوه ها مخلوط شده و عسل تقلبي توليد مي گردد.

منبع

Bvafa

کاربر فعال ادبیات
کاربر فعال
لایک‌ها
3,795
يكي از راه هاي تشخيص عسل از عسل تقلبي شكرك زدن آن است ، اين تصور كه عسل تقلبي در شرايط سرما و در طول مدت نگه داري شكرك ميزند كاملا اشتباه بوده و اين شرايط براي عسل هاي طبيعي صادق است چرا كه در مدت نگه داري و در مجاورت سرما ، با كاهش رطوبت و ايجاد بلور هاي منظم قندي در نتيجه وجود آنزيمهاي افزوده توسط زنبور عسل ( دياستاز هاي عسل همانند آنزيم اينورتاز ) ، عسل شروع به شكرك زدن ميكند كه درجه سفتي و زمان شروع شكرك زدن به نوع گل و آب و هوايي منطقه دارد ؛ عسل طبيعي و غير طبيعي هر دو در شرايط سرما شكرك ميزنند ، بنابراين جهت تشخيص چنين عسل هايي دقيقترين روش ، آزمايشاتي است كه در آزمايشگاههاي مجهز مواد غذايي و شيميايي روي آن انجام ميگيرد ؛ ولي شناسايي چنين تقلبات براي عموم مردم كه دسترسي به اين آزمايشگاهها را ندارند از لحاظ كمي غير ممكن بوده در مواردي با استفاده از تجربيات و آگاهي داشتن از نوع عطر و طعم عسل از جهت كيفي ميتوان حدس هايي زد . چرا كه عسل داراي عطر و طعم مخصوص به خود است و در تعريف آن چنين بيان ميشود كه عسل داراي عطر و طعم عسل است .

شكرك زدن عسل نه تنها دليل بر تقلبي بودن نيست بلكه بر عكس معرف آن است كه عسل كاملاً سالم بوده ونمی تواند تقلبی باشد و اين بر خلاف تصور غلط در ايران است كه عسل شكرك زده را تقلبي ميدانند.

عسلي كه بوييدن آن باعث عطسه شود ، و نوشيدنش سكر و مستي آورد و چشيدنش گلو را بسوزاند ، براي تغذيه مناسب نمي باشد .

منبع

shisholi

Registered User
لایک‌ها
164
من پدرم از دوستشون که زنبور داری داره می گیره عسله هااااااااااااااا!! خالص - طبیعی . بدون افزودنی و شکر و رنگ و .... عسل خورمون ملسه !!

nethanzo

Registered User
لایک‌ها
123
يكي از راه هاي تشخيص عسل از عسل تقلبي شكرك زدن آن است ، اين تصور كه عسل تقلبي در شرايط سرما و در طول مدت نگه داري شكرك ميزند كاملا اشتباه بوده و اين شرايط براي عسل هاي طبيعي صادق است چرا كه در مدت نگه داري و در مجاورت سرما ، با كاهش رطوبت و ايجاد بلور هاي منظم قندي در نتيجه وجود آنزيمهاي افزوده توسط زنبور عسل ( دياستاز هاي عسل همانند آنزيم اينورتاز ) ، عسل شروع به شكرك زدن ميكند كه درجه سفتي و زمان شروع شكرك زدن به نوع گل و آب و هوايي منطقه دارد ؛ عسل طبيعي و غير طبيعي هر دو در شرايط سرما شكرك ميزنند ، بنابراين جهت تشخيص چنين عسل هايي دقيقترين روش ، آزمايشاتي است كه در آزمايشگاههاي مجهز مواد غذايي و شيميايي روي آن انجام ميگيرد ؛ ولي شناسايي چنين تقلبات براي عموم مردم كه دسترسي به اين آزمايشگاهها را ندارند از لحاظ كمي غير ممكن بوده در مواردي با استفاده از تجربيات و آگاهي داشتن از نوع عطر و طعم عسل از جهت كيفي ميتوان حدس هايي زد . چرا كه عسل داراي عطر و طعم مخصوص به خود است و در تعريف آن چنين بيان ميشود كه عسل داراي عطر و طعم عسل است .

شكرك زدن عسل نه تنها دليل بر تقلبي بودن نيست بلكه بر عكس معرف آن است كه عسل كاملاً سالم بوده ونمی تواند تقلبی باشد و اين بر خلاف تصور غلط در ايران است كه عسل شكرك زده را تقلبي ميدانند.

عسلي كه بوييدن آن باعث عطسه شود ، و نوشيدنش سكر و مستي آورد و چشيدنش گلو را بسوزاند ، براي تغذيه مناسب نمي باشد .

منبع

دقیقاً همینطوره. عسل باید شکرک بزنه. ولی یه فرقی بین شکرک عسل طبیعی و مصنوعی وجود داره. شکرک عسلی که به زنبورش شکر و شیره دادن، مثل شکر بلوری و سفته ولی هر چقدر که میزان مصرف زنبور از مواد ارگانیک بالاتر بره و از گلهای بیشتری استفاده کنه، شکرکی که عسل میزنه، روغنی تر و چرب تره. از طرفی، بوی عسل در هر فصل سال با فصول دیگه فرق میکنه و همینطور مزه عسل که فقط عسل خوران قهار دانند و بس

imaneln

Registered User
لایک‌ها
45
24 5 ساله دارم بهترین عسل ایران که محصول کوهپایه های زاگرسه رو مصرف می کنم 1 بارم شکرک نزده . کی همچین چیزی گفته ؟

Topolinoo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
35
24 5 ساله دارم بهترین عسل ایران که محصول کوهپایه های زاگرسه رو مصرف می کنم 1 بارم شکرک نزده . کی همچین چیزی گفته ؟
احتمالا زنبورای شما یون تنگند می رن شهد پیدا می کنن، این دور و برا همه شکریند.

imaneln

Registered User
لایک‌ها
45
احتمالا زنبورای شما یون تنگند می رن شهد پیدا می کنن، این دور و برا همه شکریند.

نه
شاید بخاطر این باشه که هر منطقه آب و هوا و شرایط خاص خودش رو داره . چون من این دوروبر هر چی عسل طبیعی دیدم شکرک نزده و نمیزنه .

bache-mosbat

Registered User
لایک‌ها
12
شکرک عسل طبیعی خیلی خوشمزه است . من از خود عسلم بیشتر دوس دارم :D

M1V

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,608
asalkade.com خرید تلفنی عسل از زنبوردار09155869597
نه
شاید بخاطر این باشه که هر منطقه آب و هوا و شرایط خاص خودش رو داره . چون من این دوروبر هر چی عسل طبیعی دیدم شکرک نزده و نمیزنه .

داداش عسل طبیعی باید رس ببنده
البته بعضی از عسل ها با توجه به نوع شهد گل دیر تر می بندن

batman2000

Registered User
لایک‌ها
74
نمیشناختیم ولی به لطف وجود شما حالا دیگه میشناسیم
63izs7n.gif

• Like
Reactions: M1V

hamed-nvidia

Registered User
لایک‌ها
34
  • Like

Exporter

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,172
عسل فقط عسل برزویان :دی

• Like

Saman423

Registered User
لایک‌ها
160

دقیقا کدوم منقطه ؟

شکرک بستن عسل دلایل مختلفی داره من جمله :

1- در درجه ی اول نوع گل و شهد آن ،

به عنوان مثال عسل کٌنار (konar گیاه سدر ) دیر شکرک می بنده . ( کلیک کنید )

ولی در مقابل عسل جعفری ( گیاه جعفری ) قبل از برداشت درون قاب (همون شونه ی عسل داخل کندو ) ظرف مدت کوتاهی کریستاله میشه و استخراج آن کمی دشوار تره . در بازار به ندرت یافت میشه و بیشتر برای تولید سوهان (کلیک کنید) استفاده میشه .. به زودی خواص و مشخصات این نوع عسل را در وبسایت قرار می دهم .

2- مراحل بسته بندی

3- زمان

4- دمایی که عسل در آن نگهداری می شود .

و ....

شکرک عسل طبیعی خیلی خوشمزه است . من از خود عسلم بیشتر دوس دارم
biggrinsmiley.gif

عسل شکرک بسته چند گیاه ( آفتابگردان، گون ، یونجه ) موجود هست . :) به امضاء رجوع کنید .

اره خیلی خوشمزه تر است و خواص عسل های رس بسته از عسل های دیگر هم بیشتر است

با سلام و درود خدمت همکار ارجمند جناب برزویان. خسته نباشید.

Last edited:

M1V

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
3,608
asalkade.com خرید تلفنی عسل از زنبوردار09155869597
بالا