برگزیده های پرشین تولز

دری وری های ایتالیایی

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
کسی که زبون خارجی میخونه، برای اینکه بین مردم زندگی کنه باید جملاتی که اونا به طور روزمره استفاده میکنن رو هم یاد بگیره. خوب شما احتمالا میدونین که فحش و دری وری تو زبون ایتالیایی خیلی استفاده میشه:happy: .

هرچند که شما آدم مودبی هستید و نمیخواید از این کلمات استفاده کنید، اما بهتره اگه کسی اونا رو خطاب به شما گفت، حداقل معنیش و بدونید:D !

تو پست بعدی یه چندتا از دری وری های رایج ( تا اندازه ای مودبانه ) بین مردم ایتالیا رو براتون مینویسم. قبلا از دوست عزیزم سیروس بابت همکاریش تشکر میکنم:blush: .

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
Cavolo : به معنی کلم و کاهو هست. موقعی که یکی میخواد تاسف خودشو برسونه استفاده میشه.

تو فارسی میگیم: « سیرابی، نمیشد به ما هم بگی؟»:(

تو ایتالیایی هم میگن: « Cavolo !!! potevi chiamarmi per andare al concerto»
«کاهو!!! واسه کنسرت رفتن میتونستی به من زنگ بزنی!»:(

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
Va fan bagno : معنی لغویش میشه «برو برین» مثل «برو بابا» ی خودمونه.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
Va fan culo : این جمله خیلی بین جونا رایجه. معنیش میشه: «برو ...ونتو بده!» تو مایه های «برو گمشو» ی خودمون:p .

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
Porco cane : معنی لغویش میشه «سگ کثیف». موقع از دست دادن چیزی یا هیجان زدگی زیاد، گفته میشه.
مثلا موقع تماشای مسابقه فوتبال، وقتی بازیکن نمیتونه گل بزنه، بهش میگن:grrr: .

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
Porca puttana: «فاحشه کثیف»
Porco Giuda : «یهودای کثیف»

این بالایها هم مثل Porco cane مواقع هیجان یا تاسف زیاد استفاده میشن:happy: .

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
Pazzo: «دیوانه»
Bastardo!! : «حرومزاده!!»

فعلا اینا رو داشته باشید تا بعد. بی ادبیاشو نمیگم. چون ممکنه تاپیک بسته بشه:D .

athar

Registered User
لایک‌ها
8
مرسی کاوه جان! عالیه! به این تاپیک نیاز داشتم! :lol:
من همیشه مطالب زیبا و ارزشمندی که مینویسی رو میخونم و به خاطر اینکه تاپیکها خراب نشن توی تاپیک ازت تشکر نمیکنم. وگرنه از مطالبی که مینویسی خیلی استفاده میکنم.
ادامه بده. :D

Radiohead

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
184
این تاپیک هایی که برای ایتالیا زدید خیلی جالبن. دست تون درد نکنه.
آقا کاوه! یه سئوال: من بزرگترین آرزوم یاد گرفتن ایتالیایی و رفتن به ایتالیاست. نمیدونم چرا ولی خیلی شیفته مردم این کشور و فرهنگ شون و مُد شون (!) آثار باستانی شون و فوتبال شون (میلان) و... شدم.
فکر میکنم نسبت به بقیه مردم دنیا، اخلاق و فرهنگ ایتالیا خیلی به ایرانی ها شبیه باشه. درسته؟
سئوالم اینه که شما چه جوری ایتالیایی رو یاد گرفتی؟ خود آموزی کردی یا اینکه کلاس رفتی؟ یا اینکه زیاد فیلم های ایتالیایی نگاه کردی؟
میشه بگی موثرترین راه برای ایتالیایی یاد گرفتن چیه؟
بی صبرانه منتظر جواب تون هستم.

Radiohead

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
184
عجب وبلاگی داری شما!
دست و پام رو گم کردم از خوشحالی!
84.gif

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
مرسی کاوه جان! عالیه! به این تاپیک نیاز داشتم! :lol:
...

:D

ای ناقلا، با کی دشمنی داری؟;)

این تاپیک هایی که برای ایتالیا زدید خیلی جالبن. دست تون درد نکنه.
آقا کاوه! یه سئوال: من بزرگترین آرزوم یاد گرفتن ایتالیایی و رفتن به ایتالیاست. نمیدونم چرا ولی خیلی شیفته مردم این کشور و فرهنگ شون و مُد شون (!) آثار باستانی شون و فوتبال شون (میلان) و... شدم.
فکر میکنم نسبت به بقیه مردم دنیا، اخلاق و فرهنگ ایتالیا خیلی به ایرانی ها شبیه باشه. درسته؟
سئوالم اینه که شما چه جوری ایتالیایی رو یاد گرفتی؟ خود آموزی کردی یا اینکه کلاس رفتی؟ یا اینکه زیاد فیلم های ایتالیایی نگاه کردی؟
میشه بگی موثرترین راه برای ایتالیایی یاد گرفتن چیه؟
بی صبرانه منتظر جواب تون هستم.

راستشو بخوای برای یادگیری ایتالیایی تا حالا همه کاری کردم . خودآموزی کردم، فیلم نگاه کردم، ترانه ‏گوش دادم، مجله خوندم، کتاب ترجمه کردم... اما کلاس نرفتم، که البته چندتا دلیل داشت، اول اینکه ‏وقتشو نداشتم، دوما روند تدریس تو کلاسهای عمومی خیلی کنده، به درد من نمیخوره. مگه این که یه ‏معلم خصوصی داشته باشم و مهمتر از همه پولشو نداشتم. شاید خبر داشته باشید که شهریه مدرسه ‏ایتالیایها تو فرمانیه برای سه دوره مقدماتی، متوسطه و پیشرفته نزدیک ده میلیون آب میخوره:eek: .‏
اين تيكه رو تصحيح ميكنم. شهريه اين مدرسه هر ترم 180 هزارتومنه
خوب برای یادگرفتن زبان مهمترین چیز به نظر من داشتن انگیزه اس که آدمو هل میده جلو، که شما ‏ظاهرا این انگیزه رو داری، اگه نداری سعی کن به دست بیاری:whistle: .‏

بذار یه خاطره برات تعریف کنم. یه روز دی وی دی فیلم «زندگی زیباست» دستم رسید. شنیده بودم فیلم ‏خوبیه. طبق معمول زبون انگلیسی رو انتخاب کردمو فیلمو نگاه کردم. فیلم تاثر انگیزی بود. یه روز دیگه ‏هوس کردم این فیلمو دوباره ببینم. گفتم بذار این دفعه فیلمو با صدای اصلی ایتالیایی نگاه کنمcool: .‏

خوب نمیدونم، شما این فیلم دیدید یا نه. ازش خوشتون میاد یا نه. اما من از این فیلم خوشم میاد، نه بخاطر ‏داستان، بازیگری، کارگردانی یا چیزایی از این قبیل. تنها به خاطر حرف زدن تند و سریع و شیرین بازیگر ‏اصلیش، یعنی روبرتو بنینی:thumbsup: .
در واقع از اونجا بود که به زبون ایتالیایی علاقمند شدم و اولین کاری که کردم ‏متن انگلیسی و ایتالیایی این فیلمو گذاشتم بغل هم و با یه دیکشنری سعی کردم معنی تمام جملات ایتالیایی رو ‏در بیارم. کار زیادی بود و روزها طول کشید، اما بسیاری از لغتها و اصطلاحات رو از همونجا یاد گرفتم:happy: .‏

شما هم یه انگیزه برای خودت درست کن که وادارتون کنه، به شدت کار کنید، بقیه مسائل خودش حل میشه:rolleyes: .‏

عجب وبلاگی داری شما!
دست و پام رو گم کردم از خوشحالی!
84.gif

مرسی. منم خوشحالم که با یکی دیگه از علاقمندان ایتالیا آشنا میشم.‏:wub:

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
همونطور که اول تاپیک اشاره کردم، زبون ایتالیایی گذشته از اونکه زبون فرهنگ و هنر و موسیقی و اپراست، از ‏لحاظ فحش و ناسزا هم بسیار فرهنگ غنی داره:blink: . باورتون نمیشه؟ به ادامه مطلب توجه کنید:D .‏

ویلیام وی‌ور، یکی از مترجمان برجسته‌ی معاصر آمریکاییه که در پنجاه و چند سال گذشته آثار بسیاری رو ‏از زبون ایتالیایی به انگلیسی برگردونده و سال‌هاهم این رشته رو تو دانشگاه تدریس کرده. (خدا بيامرزتش، الان كسي نيست كه ديگه كتابهاي امبرتو اكو رو مثل اون ترجمه كنه:() توصیه میکنم حتما ‏متن مصاحبه شو اینجا بخونین. توضیحات جالبی در مورد ترجمه ایتالیایی داده. تو یه قسمت از مصاحبه اش میگه:‏

‏« از پازولینی بود که یاد گرفتم ما آمریکایی‌ها چه فرهنگ فقیری از لحاظ فحش و ناسزا داریم. میخوام بگم ‏که از حد ‏motherfucker‏ که گذشتید چه خاکی باید تو سرمون بریزیم؟ »‏

البته یه قسمت دیگه از مصاحبه اش شخصا واسه خود من جالب بود:‏

‏« وقتی که بالاخره ایتالیایی را فرا گرفتم، بلافاصله تصمیم گرفتم دیگر دست به ترجمهء شعر نزنم، چون که ‏دریافته بودم چه بلایی دارم سر آن شعرها در می‌آورم. »‏

فکر کنم وقتی ایتالیاییم تکمیل شد، باید وبلاگ ترانه های ایتالیایی رو تعطیل کنم:D .

بگذریم داشتم چی میگفتم؟ آها ‏گفتم که ایتالیایی ها ادمای بی تربیتی هستند، تو دایره المعارف انکارتا خوندم که رومی های باستان رو در و ‏دیوارهای شهر پمپی، عکسهای بد بد کشیده بودن (فکر کنم به همین خاطر این شهر زیر آتشفشان جزقاله ‏شد!):wacko: . ‏

کتاب دکامرون یه کتاب بسیار معروف ایتالیاییه که توسط جیوانی بوکاچو تو سال 1353 نوشته شده. ظاهرا به ‏فارسی هم ترجمه شده. البته من ترجمه اشو نخوندم، اما اگه فیلم دکامرون پازولینی که چندتا قصه های همین ‏کتاب رو به تصویر کشیده ببینید، خودتون میفهمید که داستانهای کتاب تو چه مایه هاییه، دیگه ترجمه اش چی از آب دبیاد خدا میدونه:D .‏

Radiohead

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
184
آقا کاوه دستت درد نکنه به خاطر این اطلاعات.
اتفاقا خیلی تو فکر زندگی زیباست بودم ولی هنوز بخت دست نداده ببینم اش.
سعی میکنم توصیه هاتون رو به کار بگیرم.
من زیاد به کلاس رفتن اعتقادی ندارم. اگه من واقعا عاشق ایتالیایی باشم، میتونم خودم با کمک هزار تا چیز یاد بگیرمش.

ایشاالله یه رو با هم بریم ایتالیا!!!
39.gif

Radiohead

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
184
امیدوارم زندگی زیبا هم نقطه عطفی بشه برای ایتالیایی یاد گرفتنم... مثل شما...
258.gif

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
خوب، سالهای درو از پرشین تولز تموم شد.

یه چند وقتی بود که پرشین تولز برام فیلتر شده بود و من مونده بودم اونور دیوار. تو این مدت هر چی دری وری اینجا نوشتم رو بعلاوه یه چندتا دیگه نثار اموات اون فیلترچی ها کردم. امروز اتفاقی دیدم باز شده که امیدوارم دائمی باشه:happy: . در این صورت برای تشکر باید یه تاپیک عشوقولانه های ایتالیایی برای این فیلتر چی ها باز کنم:D .

خوب تو این مدت من قید پرشین تولز رو زدم و ادامه تاپیک رو تو " شهر مجازی پارسیان" ادامه دادم. حوصله انتقال اونا رو به اینجا ندارم، اگه علاقمند بودید، خودتون برید اونجا بخونید:D .

darkwhite

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خسته نباشید اما اگه یه جوری می شد فونتیک واسه عبارات می ذاشتی خیلی خوب می شد

raico

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
38
ممنون کاوه جان.
منو تحریک کردی رزتا استون رو اجرا کنم و برم سراغ ایتالیایی.

چند تا هم از کلمات محبت آمیز ایتالیایی بنویسید.همش که نمیخوایم کنایه بزنیم.

بازم مرسی

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
ممنون کاوه جان.
منو تحریک کردی رزتا استون رو اجرا کنم و برم سراغ ایتالیایی.

چند تا هم از کلمات محبت آمیز ایتالیایی بنویسید.همش که نمیخوایم کنایه بزنیم.

بازم مرسی

اینم بخاطر شما.

یه نفر رو گیر بیارید، یه فضای عاشقانه بوجود بیارید، بعد این جملات رو براش زمزمه کنید:

Ti penso sempre
همیشه تو فکر تو هستم

Mi manchi
دلم برات تنگ شده

Come sei bella
چقدر تو خوشگل شدی

Voglio vederti stasera
امشب میخوام ببینمت

Tu sei una stella...la mia stella
تو یه ستاره ای...ستاره من

Cara mia, ti voglio bene
عزیزم، دوستت دارم.

برای گرفتن نتیجه بهتر یه جای رمانتیک رو انتخاب کنید، همراه با شمع، شامپاین، شکلات، شراب قرمز؛ شل سرخ ببخشید گل سرخ:D :p

بالا