برگزیده های پرشین تولز

اشکال هارد دیسک در بوت شدن کامپیوتر - لطفا کمک کنید

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام،

از دوستانی که تو کار سخت افزار و هارد دیسک تخصص دارن صمیمانه تقاضا میکنم منو در رفع این مشکل و برگردوندن داده هام کمک کنن چون واقعا داده های رو هاردم برام مهمن و نمیخوام که از دستشون بدم و متاسفانه هیچ Backup از هاردم ندارم :(

و اما مشکل ... :

من یک هارد دیسک Maxtor مدل DiamondMax 10 با شماره مدل 6V300F0 دارم که اون رو همراه سیستمم حدود 9 تا 11 ماه پیش خریداری کردم.
هارد دیسک من مثل ساعت کار میکرد هیچ ضربه یا شوک فیزیکی هم ندیده بود تا اینکه 3 روز پیش موقعی که من کامپیوتر رو واسه دانلود یک برنامه تا صبح روشن گزاشته بودم و وقتی که صبح اومدم کامپیوتر رو چک کنم دیدم که سیستم داره سعی میکنه از کارت شبکه واسه Boot شدن استفاده میکنه و تو فضای بوت-آپ BIOS قرار داره.
وقتی کامپیوتر رو Restart کردم دیدم بعد از Auto-Detect کردن سخت افزار ها در زمان بوتِ BIOS سیستم Hang میکنه و پیغام Primary Master Hard Disk Error را میده و بعد از مدتی از من میخواد که F1 رو برای ادامه فشار بدم که در اینصورت اگر دیسک بوت یا هر چیز دیگه تو فلاپی باشه سعی میکنه از اون و اگرم نباشه سعی میکنه از کارت شبکه کامپوتر رو load کنه.
من سعی کردم که با بوت کردن سی دی ویندوز XP کامپیوتر رو راه بندازم که نشد، سعی کردم وارد recovery console ویندوز XP بشم بازم نشد. یعنی زمانی که سی دی ویندوز XP رو هم میزارم اواسط کار سیستم Hang میکنه.
من با زدن دکمه Delete در زمان روشن شدن وارد BIOS Setup شدم و دیدم که BIOS هارد دیسک منو با اطلاعات درست شناخته ولی نمیتونه پارتیشن ها و فایل های منو از هارد load کنه.
من هاردم رو بصورت یک درایو Slave به کامپیوتر برادرم وصل کردم و دیدم که بعد از روشن شدن کامپیوتر اون پیغام Primary Slave Hard Disk Error رو میده و ویندوز بعد از گذشتن زمان طولانی لود میشه (از هارد خودش که مستر هست) و تو ویندوز اون هارد من با مدلش شناخته میشه ولی متاسفانه هیچ یک از درایو هامو نشون نمیده.

من یک تحقیق راجع به خرابی های هارد رو اینترنت کردم و دیدم چهار مدل خرابی واسه هارد وجود داره:

1. اشکال FirmWare:
علائم: هارد توسط BIOS شناخته نمیشه یا شناخته میشه ولی سیستم در زمان بوت-آپ هنگ میکنه
در این نوع اشکال داده ها روی سکتور ها سالم و بعد از refresh کردن FirmWare داده ها قابل بازیابی هستند.

2.اشکال الکترونیکی: یک قطعه الکتریکی بورد هارد میسوزه
علائم: هارد بعد از روشن شدن شروع به گردش نمیکنه
بعد از تعمیر و تعویض قطعه خراب هارد شروع به کار و داده ها بازیابی میشن

3. اشکال مکانیکی: در سکتور های هارد (یک یا چند سکتور) اشکال و صدمه فیزیکی وارد میشه
علائم: ایجاد صدای تیک یا خش خش هنگام کارکرد هارد -- یک یا قسمتی از داده ها از بین میره یا ویندوز میپره
در این نوع ممکنه داده های روی سکتور های خراب قابل بازیابی نباشند

4. اشکال منطقی: مربوط میشه به قرار گیری نا صحیح داده ها روی هارد
علائم: قسمتی از داده ها یا فایل های کوچک میپرن و اثر اونهارو نمیشه از هارد پاک کرد.
در این نوع ممکنه آن قسمت داده ها قابل بازیابی نباشند

با توجه به اینکه هارد دیسک من با روشن شدن کامپیوتر بدون هیچ صدا یا لرزشی شروع به گردیدن میکنه و BIOS هم اونو میشناسه ولی Hang میکنه و همچنین هیچ یک از پارتیشن درایو های من قابل دسترسی نیست، به مورد اول مشکوک شدم و FirmWare هاردم رو به وسیله نرم افزار مخصوص شرکت Maxtor و Firmware ورژن استاندارد هارد دیسکم که نسخه VA11630 هست، Refresh کردم ولی جواب نداد.
در ضمن نرم افزار ایراد یاب شرکت Maxtor یعنی PowerMax رو هم از روی فلاپی اجرا کردم و به من خطای کد dd67986b رو داد.

اگر کسی در این مورد اطلاعی داره ازش صمیمانه خواهش میکنم که به من کمک کنه این مشکل رو حل کنم چون مدارک و داده های روی هاردم برام خیلی با ارزشه مثل پایان نامه دانشگاهم، پروژه های کاریم و ... و نزدیک 200 گیگ داده رو هاردمه که 100 گیگ اونا برام حیاتی هستند.
از تمام دوستانی که تو این کار استادن خواهش میکنم که به من کمک کنن.

در ضمن هارد من تا سال 2009 گارانتی الماس خاورمیانه هست ولی من میترسم گارانتی ببرم چون هاردم رو میگیرن و ممکنه که داده هام رو بپرونن اینه که سعی کردم اگر اشکالش مربوط به خرابی قطعه ای از هارد نیست اونو خودم درستش کنم چون هیچ کس مثل خود آدم دل نمیسوزونه.

بازم از اینکه این پست منو خوندین کمال سپاس رو دارم.

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
خوب هاردت ممكنه كرش كرده باشه . يا قسمتي از بردش آسيب ديده باشه .

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خوب هاردت ممكنه كرش كرده باشه . يا قسمتي از بردش آسيب ديده باشه .

مرسی از راهنمایی

اگر ممکنه راه حل پیشنهاد کنین. البته اگر خرابی قطعه باشه که کار من نیست اما تا اونجایی که من میدونم مخصوصا در مورد هارد دیسک های Maxtor رایج ترین اشکال همون FirmWare هستش.
اما اگر بورد آسیب دیده باشه تا اونجایی که من تحقیق کردم استوانه های هارد نمیچرخن ... حالا نمیدونم که آیا استثنا هم هست یا نه ولی هارد من میچرخه و بدون صدا کار میکنه. و میشه یا گزاشتن دست رو هارد گردش سیلندر ها رو احساس کرد.

اما یک چیزی هم راجع به فلش کردن خوندم که ظاهرا با FirmWare فرق داره چون تو اون نرم افزار تعویض FirmWare ماکستور یک option واسه فلش کردن هست. اگه کسی میدونه اون چیه یا Flash file مخصوص هارد منو داره لطفا کمک کنه.

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
فكر ميكنم كار شما نباشه .بهتره با يكي از مراكز تعمير و بازيابي هارد تماس بگيريد

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
فكر ميكنم كار شما نباشه .بهتره با يكي از مراكز تعمير و بازيابي هارد تماس بگيريد

مرسی ...
کسی نظر دیگه ای داره ... ؟
میترسم ببرم گارانتی دل نسوزونن هاردمو واسه راحتی کارشون فرمت کنن :(

آخه قبلا تجربه کردم اینا معمولا فکر راحتی خودشونن تا رضایت و اطلاعات مشتری ... شایدم حق دارن.
اما معمولا ایرادای این هارد ها فیزیکی نیست مخصوصا ماکستور (البته تا زمانیکه ضربه نخورده باشه که نخورده) :(
نمیدونم ... شایدم من دارم دل خودمو خوش میکنم :worried:

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
به احتمال زياد بردش هست . كه بايد تعويض بشه .

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مجددا سلام،

من هارد رو بردم نمایندگی ولی همونطور که فکرشو میکردم گفتند که به محض اینکه ما برای اشکال یابی هاردتو به دستگاه تستر وصل کنیم تمام اطلاعاتت فرمت میشه ولی اجازه دست زدن به بردشو ندارن و اگر از برد باشه مشکل عوضش میکنن(یعنی حتی تستشم کنن که ببینن مشکل چیه داده ها میپره)
من هم تا اینو شنیدم هاردو ازشون گرفتم و آوردم خونه و زنگ زدم به یک تعمیرگاه خصوصی هارد و مشکلو واسشون شرح دادم و اونا گفتن که مشکل از سکتور 0 (سکتور FAT) هستش که اطلاعات پارتیشن ها روش ذخیره میشه و باید اونو درست کرد تا اطلاعات برگرده.

حالا میخوام بدونم آیا کسی نرم افزاری چیزی سراغ داره که سکتور 0 رو تعمیر کنه که من به تعمیرگاه اونو ندم چون اگر باز کنن 3 سال گارانتی هاردم باطل میشه :(
من جندین نرم افزار تعمیر بد سکتور رو امتحان کردم ولی چون مخصوص تعمیر سکتور 0 نیستن اصلا هاردو نشناختن چه برسه به تعمیرش...

از دوستانی که نرم افزاری چیزی واسه این کار سراغ دارن خواهش میکنم کمک کنن حداقل پایان نامه دانشگاهمو نجات بدم ...

phantom_alon

Registered User
لایک‌ها
1
هارد و بده بزا فرمت کنن .غمت چیه ؟ بعد که هارد تو گرفتی با یه برنامه توپ برش گردون همه اطلاعات تو .

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
ممكنه هارد رو براشون تعويض كنند كه احتمالش خيلي زياد هست .

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
هارد و بده بزا فرمت کنن .غمت چیه ؟ بعد که هارد تو گرفتی با یه برنامه توپ برش گردون همه اطلاعات تو .

این فکرم کردم اما نرم افزارای Data Recovery اولا همه اطلاعاتو نمیتونه برگردونه و فقط برنامه ها و عکس های خیلی کم حجم رو بر میگردونه ثانیا هم اونارو به صورت فولدری بر نمیگردونه و بصورت مخلوط و Mass بر میگردونه ولی پروژه های من به حالتی هستند که باید پیکر بندی فولدر های تو در توشون به حالت اول برگرده که قابل استفاده باشه. شاید بتونم با این روش فقط یکسری عکس ها و پایان نامه دانشگاهمو برگردونم ولی بقیه 90% غیر ممکنه.

آخرین خبر هم اینکه هاردو دادم یک کسی از دوستان که تخصصش تو کار Software Recovery هست و اون گفت که احتمال زیاد اشکال در MBR (Master Boot Record) Sector هست و اشکال احتمال زیاد فیزیکی هست ولی خوشبختانه Head Crash یا مشکلات حاد نیست. حالا قراره بده یک شرکت تخصصی Data Recovery تا برآورد قیمت کنند و بگن واسه ریکاوری چقدر هزینه بر میداره.

هیچ

Registered User
لایک‌ها
0
با hirens boot cd هم یه امتحانی بکن شاید بشه یه کارایی کرد
در ضمن با لینوکس لایو هم بوت کن ببین چی میشه
من خودم یه مشکلی برای هاردم پیش اومده بود با همین هیرنز تونستم مشکل رو بر طرف کنم در صورتی که اگه می خواستم بدم بیرون بالای 40 50 هزار باید می دادم

Ace Of Spades

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
منم قبلآ یه مکستور 60 داشتم که دقیقآ همین مشکل براش پیش اومد
واولش باید 7 ~ 8 بار ریست می کردم تا دیدتکت کنه و بعش هم دیگه اصلآ دیتکت نمی کرد
بهت توصیه می کنم زودتر اطلاعات مهمت رو برداری اگه هارد رو دیتکت کرد
چون کارش دیگه تمومه !

LordMMD

Registered User
لایک‌ها
52
دوستان مال من هم همين طوري شد.
160 maxtor ide

الان حتي با تبديل usb‌هم وصل ميکنم خيلي کند هست و نميشه فايل ها رو کپي کرد.
چه کنم ؟
خود سازگار ارقام که 100 هزار تومن ميگيره براي بازيابي اطلاعات.
در غير اين صورت هم که فرمت ميکنند.
تازه اگر هارد رو تعويض نکنند.

گارانتي هم کم ازش مونده.
چه کنم ؟

شما چه کردي دوست من ؟ kouroshm

kouroshm

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوستان مال من هم همين طوري شد.
160 maxtor ide

الان حتي با تبديل usb‌هم وصل ميکنم خيلي کند هست و نميشه فايل ها رو کپي کرد.
چه کنم ؟
خود سازگار ارقام که 100 هزار تومن ميگيره براي بازيابي اطلاعات.
در غير اين صورت هم که فرمت ميکنند.
تازه اگر هارد رو تعويض نکنند.

گارانتي هم کم ازش مونده.
چه کنم ؟

شما چه کردي دوست من ؟ kouroshm

دوست عزیز با عرض پوزش بابت تاخیر در پاسخ.. چون من ماه هاست که تو اینجا لاگ این نشدم... این پست یکی دو سال ها پیشه
متاسفانه هیچ شرکتی نتونست اطلاعات من رو برگردونه حتی شخصی بسیار حرفه ای در این زمینه (شاید لنگش تو ایران نباشه) به من گفت که 500 هزار تومان میگیره و اطلاعات رو بر میگردونه و بعد از توافق من بعد از 2 هفته انصراف خودش رو اعلام کرد و گفت این اشکال بسیار نادر هست و سخت افزارها و نرم افزارهای من قادر به تشخیص منشا خرابی نیستند و احتمالا هر دو نسخه (اصلی و پشتیبان) از MBR در Sector 0 از بین رفتند... حتی ایشون سعی کردن اطلاعات رو از هارد مشابه به هارد من کپی کنن که نتیجش این شد که دیگه حتی هارد من رو کامپیوتر به نام دیگه میشناسه و دیگه کار نمیکنه....
فقط چیزی که میدونم اینه که اطلاعات هنوز روی هاردن و اونو نگه داشتم شاید روزی در کشور دیگری کسی بتونه بازیابی کنه چون یکی از بزرگترین پروژه های برنامه نویسی من روی اون بود که بعد از این اتفاق من کلا کار برنامه نویسی و طراحی سایت داینامیک رو رها کردم....
امیدوارم تا به حال مشکل شما حل شده باشه چون میدونم که چقدر وحشتناک و غم انگیزه این اتفاق مخصوصا اگر اطلاعات حیاتی باشن...

LordMMD

Registered User
لایک‌ها
52
ممنونم از جواب شما.

البته چون اطلاعات من اونقدر ها هم حياتي نبودند...گرچه با ارزش بودند براي خودم...اما حتي از پرداخت 100 هزار تومن هم منصرف شدم، شايد ميشد كاريش كرد.

البته ناگفته نماند كه دليل اصلي عدم تعهد حرفه اي گارانتي سازگار ارقام بود كه من رو انقدر معطل كردند تا دير شد.
اون ها هم بيشتر مثل فروشنده هاي بازار هاي رضا و ايران كه براشون رايانه ها با گوني هاي سيب زميني فرقي نداره ميمونند.

ميدونم كه همه اين طور نيستند ، اما اگر واقعا اذيت نشده بودم هيچ وقت چنين حرف هايي نميزدم.

بالا