برگزیده های پرشین تولز

کدک Microsoft Video 1

ariyadownload

Registered User
لایک‌ها
48
سلام
اگر دوستان کسی اینجا می دونه چطوری می تونم یک فایل ویدئویی با پسوند .avi و کدک (Microsoft Video 1 (CRAM درست کنم. دنبال یه نرم افزار هستم که بتونه فایل های ویدئویی با پسوند های مختلف رو به فایلی با پسوند و کدک بالا تبدیل کنه.
اینم مشخصات کامل نمونه فایل ویدئویی با پسوند .avi و کدک (Microsoft Video 1 (CRAM :

General
Complete name : C:\Users\***.avi
Format : AVI
Format/Info : Audio Video Interleave
File size : 1.11 GiB
Duration : 14mn 19s
Overall bit rate : 11.1 Mbps

Video
ID : 0
Format : MS Video
Codec ID : CRAM
Codec ID/Info : Microsoft Video 1
Duration : 14mn 19s
Bit rate : 11.1 Mbps
Width : 1 024 pixels
Height : 584 pixels
Display aspect ratio : 16:9
Frame rate : 10.000 fps
Bits/(Pixel*Frame) : 1.850
Stream size : 1.11 GiB (100%)

منتظر نظرات دوستان هستم.
با سپاس

ali2040

Registered User
لایک‌ها
193
سلام.دوست عزیز این فابل رو واسه نرم افزار خاصی میخواین؟؟یا پلیر؟؟سوالتونو واضحتر بگید شاید بهتر تونستم کمک کنم.

ariyadownload

Registered User
لایک‌ها
48
سلام.دوست عزیز این فابل رو واسه نرم افزار خاصی میخواین؟؟یا پلیر؟؟سوالتونو واضحتر بگید شاید بهتر تونستم کمک کنم.
راستیش این پسوند فایل (به همراه کدکی که گفتم) قابلیت فشرده سازی بالایی داره.چند آموزش فشرده سازی رو هم دیدم ولی هیچکدوم اشاره ای نکردن که چطوری یک فایل با اون مشخصات ایجاد کنیم. ( همشون هم از sample با همین مشخصاتی که در پست اول ارسال کردم استفاده کردن )
فایل های ویدئویی زیادی با حجم های سنگین دارم، می خواستم با این روش فشرده سازی کنم. فایل های ویدئویی با حجم 1 گیگ به 10 مگ تبدیل می شن! البته اگه فایل ویدئویی با پسوند و کدک بالا داشته باشیم.
واسه نرم افزار خاصی نمی خوام، حتی پلیر هایی هم که نصب کردم قابلیت اجرای این فایل ها رو دارن؛ فقط نمی دونم چطوری فایل ویدئویی مثلا .MKV با هر کدکی رو چطوری به پسوند .Avi با کدک (Microsoft Video 1 (CRAM تبدیل کنم.
چند نرم افزار کانورتور هم نصب کردن ولی هیچکدوم قابلیت تبدیل به همچین فایل هایی رو ندارند.

ali2040

Registered User
لایک‌ها
193
دوست عزیز مطمئن نیستم بشه 1گیگ رو به 10مگ تبدیل کرد؟؟بازم من میگردم ببینم چیزی پیدا میکنم چون خودم آرشیو فول اچ دی دارم که خودمم لازم دارم.در هر صورت خبرشو به شما میدم.

ariyadownload

Registered User
لایک‌ها
48
دوست عزیز مطمئن نیستم بشه 1گیگ رو به 10مگ تبدیل کرد؟؟بازم من میگردم ببینم چیزی پیدا میکنم چون خودم آرشیو فول اچ دی دارم که خودمم لازم دارم.در هر صورت خبرشو به شما میدم.
چرا، امکانش هست فایل 1 گیگ رو به 10 مگ تبدیل کرد. فقط چند شرط داره :
اولا فایل ویدئویی بدون صدا باشه؛ چون صورت قابلیت فشرده سازی نداره (فایل های ویدئویی صدا دار رو می شه با mkvmerg تجزیه کرد و ویدئو رو فشرده سازی کرد.)
ثانیا پسوند فایل .avi با کدک (Microsoft Video 1 (CRAM باشه.
یک نمونه تست شده رو آپ کردم. (حجم فایل ویدیئویی اصلی 270 مگ هست که بعد از فشرده سازی شده 2.75 مگ)
http://s5.picofile.com/file/8132187950/Vedio_Test.rar.html

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
1- لطفاً اون فایل دانلود رو حذف کنید. چون محتواش یک فایل exe است!

2- اجازه بدید خیالتون رو راحت کنم! همچین کدکی با همچین فشرده سازی که مدنظر شماست وجود ندارد!! هر کسی هم همچین کدکی رو نوشته باشه میتونه به قیمت میلیارد دلاری به شرکت های گوگل و اشترک ویدیو بفروشه!

حالا بریم سراغ اون موردی که شما ذکر کردید. بله برای نوع خاصی از ویدیوها میشه همچین فشرده سازی رو اعمال کرد. مثلاً من و هر کس دیگه میتونه یه ویدیو AVI که هیچ فشرده سازی روش اعمال نشده و دارای حجم 1گیگ است رو براتون تبدیل کنه به یک ویدیو با حجم 20مگ! اما این برای ویدیوهایی است که بدون اعمال فشرده سازی از نرم افزاری خروجی گرفته شده باشه. در اینگونه ویدیوها حتی شما میتونید با برنامه WINRAR اون ویدیو رو فشرده کنید و می بینید که حجم 1گیگ تبدیل به 20مگ میشه. پس این حد از فشرده سازی زیاد ربطی به کدک نداره. بلکه این ویدیو اولیه شماست که هیچ فشرده سازی روش انجام نشده و قابلیت فشرده سازی رو داره.

خلاصه کلام: در حال حاضر بهترین کدک که حداکثر فشردگی رو با بهترین کیفیت عرضه می کنه کدک H264 است که معمولاً در فرمت های MKV و AVI و FLV ارائه میشه. فرمت WEBM گوگل هم در رتبه بعدی است. تازگی هم H265 ارائه شده که هنوز فراگیر نشده و به نظر من Microsoft Video 1 در برابر اینها حرفی برای گفتن نداره!

ariyadownload

Registered User
لایک‌ها
48
1- لطفاً اون فایل دانلود رو حذف کنید. چون محتواش یک فایل exe است!
2- اجازه بدید خیالتون رو راحت کنم! همچین کدکی با همچین فشرده سازی که مدنظر شماست وجود ندارد!! هر کسی هم همچین کدکی رو نوشته باشه میتونه به قیمت میلیارد دلاری به شرکت های گوگل و اشترک ویدیو بفروشه!
حالا بریم سراغ اون موردی که شما ذکر کردید. بله برای نوع خاصی از ویدیوها میشه همچین فشرده سازی رو اعمال کرد. مثلاً من و هر کس دیگه میتونه یه ویدیو AVI که هیچ فشرده سازی روش اعمال نشده و دارای حجم 1گیگ است رو براتون تبدیل کنه به یک ویدیو با حجم 20مگ! اما این برای ویدیوهایی است که بدون اعمال فشرده سازی از نرم افزاری خروجی گرفته شده باشه. در اینگونه ویدیوها حتی شما میتونید با برنامه WINRAR اون ویدیو رو فشرده کنید و می بینید که حجم 1گیگ تبدیل به 20مگ میشه. پس این حد از فشرده سازی زیاد ربطی به کدک نداره. بلکه این ویدیو اولیه شماست که هیچ فشرده سازی روش انجام نشده و قابلیت فشرده سازی رو داره.
خلاصه کلام: در حال حاضر بهترین کدک که حداکثر فشردگی رو با بهترین کیفیت عرضه می کنه کدک H264 است که معمولاً در فرمت های MKV و AVI و FLV ارائه میشه. فرمت WEBM گوگل هم در رتبه بعدی است. تازگی هم H265 ارائه شده که هنوز فراگیر نشده و به نظر من Microsoft Video 1 در برابر اینها حرفی برای گفتن نداره!
ممنون از راهنمایی هاتون.
ولی تو وبسایت های خارجی زیاد مطلب دیدم که بهترین کدک (برای .avi) رو برای ارائه ویدئویی های آموزشی کدک (Microsoft Video 1 (CRAM معرفی کردن. اکثر کنورتور ها در ورودی از این کدک پشتیبانی می کنند ولی خروجی رو نمی تونن با این کدک تولید کنن.
شما درست می فرمایید؛ کدک (Microsoft Video 1 (CRAM مثل خیلی از کدک های موجود دیگه ویدئو رو فشرده سازی نمی کنه و به همین خاطر بعدا با نرم افزار های جانبی مثل 7z,winrar می شه فشرده سازی کرد ولی تفاوت کدک (Microsoft Video 1 (CRAM با دیگر کدک هایی که فشرده سازی نمی کنند اولا در کیفیت و ثانیا در حجم نهایی هست. من دو مدل کدک دیگه ای که ویدئو رو فشرده نمی کرد تست کردم منتها 45 ثانیه فیلم 800 مگ شد! در صورتی فایلی از کدک (Microsoft Video 1 (CRAM دارم که 15 دقیقه آموزش هست با حجم 1.2 گیگ که بعد از فشرده سازی به 10 مگ تبدیل می شه. (تو انجمن آشیانه یکی از دوستان آموزش هاش رو به همین صورت قرار می داد منتها مدتی است که دیگه اونجا فعالیت نمی کنند؛ برای همین موضوع رو اینجا مطرح کردم.)
در مورد فایل .exe که فرمودید هم باید عرض کنم چون احتمال دادم همه دوستان ممکنه نرم افزار فشرده سازی نصب نکرده باشند در هنگام فشرده سازی با نرم افزار 7z تیک Create SFX Archive رو فعال کردم تا فایل .exe تولید کنه. بعد از خارج کردن از حالت فشرده تنها یک فایل ویدیئویی هست. (فایل ویروس و ... نیست، می تونید آنتی اسکن کنید)

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
من دو مدل کدک دیگه ای که ویدئو رو فشرده نمی کرد تست کردم منتها 45 ثانیه فیلم 800 مگ شد! در صورتی فایلی از کدک (Microsoft Video 1 (CRAM دارم که 15 دقیقه آموزش هست با حجم 1.2 گیگ که بعد از فشرده سازی به 10 مگ تبدیل می شه.
من میتونم 15 دقیقه آموزش ویدیویی (فیلمبرداری شده از دسکتاپ) باکیفیت بسیار عالی 720P رو با فرمت mp4 و کدک h264 براتون تبدیل کنم و حجم نهایی فایل زیر 8مگ بشه! همه مبدل ها تمام گزینه ها رو در اختیار قرار نمیدن. اما مثلا میشه از ffmpeg برای تبدیل استفاده کرد که تمامی گزینه ها رو دراختیار قرار میده ولی این مبدل به صورت خط فرمانی است و گرافیکی نیست.

اما اگه 15دقیقه از یک فیلم سینمایی داشته باشید به هیچ عنوان نمیتونید با کیفیت 720P-HD سایز نهایی رو کمتر از 50مگ کنید. پس نوع ویدیو اولیه هم مهمه. چند فریم بر ثانیه بودن هم مهمه. مدت زمان صحنه های متحرک هم مهمه و...

شما فشرده سازی رو برای چی میخواید؟ برای ویدیو آموزشی یا تبدیل کردن فیلم و سریال؟

ariyadownload

Registered User
لایک‌ها
48
من میتونم 15 دقیقه آموزش ویدیویی (فیلمبرداری شده از دسکتاپ) باکیفیت بسیار عالی 720P رو با فرمت mp4 و کدک h264 براتون تبدیل کنم و حجم نهایی فایل زیر 8مگ بشه! همه مبدل ها تمام گزینه ها رو در اختیار قرار نمیدن. اما مثلا میشه از ffmpeg برای تبدیل استفاده کرد که تمامی گزینه ها رو دراختیار قرار میده ولی این مبدل به صورت خط فرمانی است و گرافیکی نیست.
اما اگه 15دقیقه از یک فیلم سینمایی داشته باشید به هیچ عنوان نمیتونید با کیفیت 720P-HD سایز نهایی رو کمتر از 50مگ کنید. پس نوع ویدیو اولیه هم مهمه. چند فریم بر ثانیه بودن هم مهمه. مدت زمان صحنه های متحرک هم مهمه و...
شما فشرده سازی رو برای چی میخواید؟ برای ویدیو آموزشی یا تبدیل کردن فیلم و سریال؟
بابت تاخیر در پاسخ گویی عذرخواهم؛ همچنین از راهنمایی های شما سپاس گذارم.
من بیشتر فشرده سازی رو برای تبدیل فیلم و سریال می خواستم. فیلم هایی که دارم اکثرا HD و FULL HD هستند و حجم زیادی گرفتن، برای همین می خوام فشرده کنم. اگر در حالت عادی اینکار رو بکنم نهایتا 10 مگ از حجم کل کم می شه که اصلا فایده نداره. دنبال فشرده سازی قوی تر هستم. فریم ریت فیلم ها معمولا 25 و بیت ریت ها هم بین 5000 تا 8000.
در مورد ffmpeg هم ممنون می شوم نحوه استفاده رو بفرمایید. (یا اگه لینک آموزش فارسی دارید در اختیارم بگذرید)
با سپاس

webs

Registered User
لایک‌ها
1,456
در مورد فیلم، فقط و فقط کدک h264 پیشنهاد میشه و معمولاً اکثر فیلم های HD و Full HD با همین کدک ارائه میشن. پس درحال حاضر تقریباً هیچ کاری برای فشرده سازی بیشتر از دست شما برنمیاد و خود ویدیوها با حداکثر ممکن فشرده شدن! پس باید به جای اینکه دنبال فشرده سازی بیشتر باشید، به دنبال خریداری هاردهای با ظرفیت بالا باشید. همین کاری که گوگل هم در یوتیوب در حال انجامش است. شما یوتیوب رو نگاه کنید می بینید که چه حجم بالایی از ویدیو وجود داره. یوتیوب ویدیوها را در چندین کیفیت و چندین فرمت مختلف تبدیل و ذخیره سازی می کنه و هنوز تکنولوژی جدیدی برای فشرده سازی بیشتر (با حفظ کیفیت) به صورت عمومی عرضه نشده.

ضمناً تبدیل یک ویدیو 1080P (فول اچ دی) بسیار زمانبر است و زمانی که لازمه قابل مقایسه با سایزهای کوچکتر 720P , 480P ,... نیست و به شدت کارت گرافیک و CPU رو درگیر می کنه.

برای فشرده سازی بیشتر میشه کارهایی رو انجام داد، اما بنا به دلایلی که در بالا گفتم عقلانی نیست!

- مثلاً میشه بیت ریت ها رو کاهش داد، در حد 3500 => که باعث کاهش کیفیت ویویو میشه، اما خیلی محسوس نیست. ولی در صحنه های اکشن قابل تشخیص است.

- یا میشه میزان GOP رو افزایش داد => که باعث میشه در برخی پلیرها وقتی ویدیو رو جلو-عقب می کنید، به زمان دقیقی که میخواهد Seek پیدا نکنه و کمی اینورتر و اونورتر Seek پیدا کنه که یکم رو اعصابه!

ariyadownload

Registered User
لایک‌ها
48
در مورد فیلم، فقط و فقط کدک h264 پیشنهاد میشه و معمولاً اکثر فیلم های HD و Full HD با همین کدک ارائه میشن. پس درحال حاضر تقریباً هیچ کاری برای فشرده سازی بیشتر از دست شما برنمیاد و خود ویدیوها با حداکثر ممکن فشرده شدن! پس باید به جای اینکه دنبال فشرده سازی بیشتر باشید، به دنبال خریداری هاردهای با ظرفیت بالا باشید. همین کاری که گوگل هم در یوتیوب در حال انجامش است. شما یوتیوب رو نگاه کنید می بینید که چه حجم بالایی از ویدیو وجود داره. یوتیوب ویدیوها را در چندین کیفیت و چندین فرمت مختلف تبدیل و ذخیره سازی می کنه و هنوز تکنولوژی جدیدی برای فشرده سازی بیشتر (با حفظ کیفیت) به صورت عمومی عرضه نشده.
ضمناً تبدیل یک ویدیو 1080P (فول اچ دی) بسیار زمانبر است و زمانی که لازمه قابل مقایسه با سایزهای کوچکتر 720P , 480P ,... نیست و به شدت کارت گرافیک و CPU رو درگیر می کنه.
برای فشرده سازی بیشتر میشه کارهایی رو انجام داد، اما بنا به دلایلی که در بالا گفتم عقلانی نیست!
- مثلاً میشه بیت ریت ها رو کاهش داد، در حد 3500 => که باعث کاهش کیفیت ویویو میشه، اما خیلی محسوس نیست. ولی در صحنه های اکشن قابل تشخیص است.
- یا میشه میزان GOP رو افزایش داد => که باعث میشه در برخی پلیرها وقتی ویدیو رو جلو-عقب می کنید، به زمان دقیقی که میخواهد Seek پیدا نکنه و کمی اینورتر و اونورتر Seek پیدا کنه که یکم رو اعصابه!

از راهنمایی ها و همچنین معرفی ffmpeg بسیار سپاس گذارم. نرم افزار ffmpeg فوق العاده است.

بالا