برگزیده های پرشین تولز

برنامه نویسی C و ++C در لینوکس

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
عرض سلام و ادب خدمت همه دوستان عزیز
والا ما یه شخصی به پستمون خورده که یه برنامه ای از ما میخواد و اصرار داره که برنامه باید برای سیستم عامل لینوکس ساخته بشه.
از اونجاییکه بنده در زمینه لینوکس اطلاعات ندارم گفتم اول از همه از دوستان و برو بچز پرشین تولزی لینوکسی سوال کنم.

حقیقتش ما اول فکر میکردیم که این طرف قبول کنه که ما برنامه رو با دات نت #C بنویسیم اما قبول نکرد.
الان اینطور که پیداست ما باید با C و یا ++C برنامه نویسی کنیم. اونم برای لینوکس

اما برسیم به سوالات
  1. سوال اولم اینکه نوشتن برنامه در لینوکس با زبان سی یا سی پلاس پلاس نسبت به نوشتن برنامه با ویژوال استودیو و سی شارپ و دات نت چقدر سخت تر و طاقت فرسا تر هست؟
  2. قیمت یه پروژه لینوکسی نسبت به یه پروژه ویندوزی چقدر بالاتره ؟ مثلا فرض کنید که به شما بگن یه برنامه رو در ویندوز بنویسید. شما میرید بررسی میکنید و میگید مثلا این برنامه در ویندوز با دات نت نوشته بشه x تومن هزینه اش میشه. حالا اگه همون رو بخواید برای محیط لینوکس بنویسید ( با توجه به محدودیت های گرافیکی و ....) که همون کارها رو انجام بده قیمتش نسبت به اون x تومن اول چقدر بیشتر میشه حدودا ؟
  3. فکر میکنم که از نظر محیط گرافیکی و User Interface ویندوز قوی تر باشه. البته مطمئن نیستم. میخواستم ببینم ایا اصلا میشه در لینوکس برنامه ای نوشت که فرم و .... داشته باشه و توش بشه کارهای گرافیکی هم انجام داد ؟ اگه میشه ایا اصلا این کار درست هست ؟ ی نسبت به پیچیدگیهاش نمی ارزه ؟
  4. برای نوشتن یه برنامه با زبان C و یا ++C در لینوکس شما کدام نسخه (توزیع) لینوکس و چه محیط برنامه نویسی ای رو پیشنهاد میکنید ؟ ایا اصلا در لینوکس نرم افزاری شبیه ویژوال استودیو دات نت داریم که بشه توش برنامه نوشت ؟

فعلا این سوالات به ذهن بنده رسیده. ممنون میشم به این سوالات بنده جواب بدید و راهنماییم کنید.
سپاسگذار از توجه و بزرگواری دوستان و اساتید گرامی

omiga

Registered User
لایک‌ها
71
من برنامه نویس نیستم ولی برنامه نویسان رو دوز دارم! :p

دور از شوخی! شما توی لینوکس توی محیطهای مختلف و به اشکال محتلف می تونی برنامه نویسی کنی! ولی اون چیزی من دیدم اغلب برای محیطهای Visual از QT استفاده می کنن! خیلی هم خوب خیلی هم راحته! ;)

mehrdad201

همکار بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
17,805
این qt رایگان نیست. درسته ؟

hostage_devil

Registered User
لایک‌ها
105
ببخشید کوتاه و مختصر جواب میدم

در لینوکس باید با خط فرمان برنامه هارو مستقیم با کامپایلر کامپایل کنید
ولی یه سری IDE هم هست که نوشته شده و میتونید در سهولت برنامه نویسی ، رفع خطا و کامپایل ازش استفاده کنید مثل code block ، net beans ، qt creator
qt که دوستمون گفتند یه مجموعه کتابخونه هست ولی qt creator یه IDE یا محیط برنامه نویسی هست
این نرم افزار ها رایگان هستند
این نرم افزار ها نسخه ویندوز هم دارند میتونید امتحان کنید
یوزر اینتر فیس و برنامه نویسی گرافیک در این ها ضعیف تر هست ( البته بگیم مشکل تر بهتره ) نسبت به نسخه های مشابه مثل ویژوال در ویندوز
من لینوکس اوبونتو رو پیشنهاد میکنم بهتون چون یوزر فردلی تر هست و آموزش های بیشتری نسبت به نسخه های دیگه در زبان فارسی وجود داره

shahrokh4u

Registered User
لایک‌ها
408
با درود
فرمایشات دوست عزیز hostage_devil رو تایید می کنم.
برای برنامه نویسی در محیط لینوکس توزیع یوبونتو بهترین گزینه است. QT و Gtk+ دو تا از بهترین گزینه ها هستند که هر دو اوپن سورس و رایگان هستند که البته پیشنهاد بنده کتابخانه QT بدلیل آموزش های بیشتر و راحت تر برای استارت پروژه هست .حال اگر قصد داشته باشید برنامه رو در محیط ویندوز بنویسید و خروجی رو در لینوکس کامپایل کنید بحثی است به نام cross compile که یک سری راه و روش وجود داره که پیشنهاد نمی کنم چون این روش ها عملکرد و کارایی لازم رو نداره.
برای دانلود کتابخانه های اوپن سورس QT به سایت زیر برید
http://qt-project.org/downloads
که انجمنی هم برای فارسی زبانان داره
https://qt-project.org/forums/viewforum/40/
و همینطور سایت پشتیبان فارسی
http://qt-project.ir/

یک برنامه تجاری هم داره به نام QT enterprise که برای توسعه نرم افزار های تجاری کاربرد داره که البته با نسخه اوپن سورس فرق زیادی نداره و بیشتر تفاوت ها در خدمات خلاصه میشه.

برای قیمت هم قطعا برنامه نویسی در سیستم های مبتنی بر nix بیشتر است و هزینه ها شامل زمان بیشتر و الگوریتم های پیچیده تر و مشکلات و آزمون و خطاهایی که بر سر پیاده سازی این برنامه ها میشه رو باید در نظر بگیرید

Last edited:

Mbt925

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
29
از نظر کدنویسی هیچ تفاوتی نمی کنه. البته اگر هدف استفاده از کتابخونه های استاندارد باشه که معمولا هم همینطوره.
کامپایلر هست که متفاوته. برای مثال در ویندوز، شما از کامپایلر ویژوال استدیو استفاده می کنه ولی در لینوکس از g++ یا gcc.
کافیه از یک IDE خوب مثل code block استفاده کنید که هم نسخه ویندوز داره و هم نسخه لینوکس.
اگر هم که می خواید گرافیکی کار کنید، پیشنهاد دوستان، نمونه های خوبی هستن. ولی اگه می خواید تحت کنسول بنویسید، code block گزینه خیلی خوبیه.

بالا