برگزیده های پرشین تولز

کدام نسخه لینوکس = پیشنهاد شما چیه

aligator2006

Registered User
لایک‌ها
43
من به شخصه با ubuntu خیلی راحت هستم . شاید محیطش یه مقدار خسته کننده به نظر بیاد ولی من باهاش فوق العاده راحتم و بیشتر توی ترمینال هستم !!

Amoo Navid

Registered User
لایک‌ها
27,114
سلام دوستان
برای انجام بهتر پروژه های درسیم نیاز به نصب سیستم عامل لینوکس نسخه Ubuntu. دارم .
اولن که برای نصبش اگه یک مجموعه راهنمایی به همراه توضیحات به همراه کلیپ اگر دارید بهم معرفی کنید.
ثانیا آخرین نسخشو کجا می تونم دانلود کنم ؟
در ضمن می خوام ویندوزم هم پاک نشه با تشکر
با تشکر

حسن ياور

Registered User
لایک‌ها
1,263
سلام دوستان
برای انجام بهتر پروژه های درسیم نیاز به نصب سیستم عامل لینوکس نسخه Ubuntu. دارم .
اولن که برای نصبش اگه یک مجموعه راهنمایی به همراه توضیحات به همراه کلیپ اگر دارید بهم معرفی کنید.
ثانیا آخرین نسخشو کجا می تونم دانلود کنم ؟
در ضمن می خوام ویندوزم هم پاک نشه با تشکر
با تشکر
آخرین نسخه رو می تونی از اینجا دانلود کنی
از اینجا هم می تونی مشکلاتت رو بپرسی و مقالات آموزشی اش رو بخونی
ترجیحا بصورت لایو از اوبونتو استفاده کن نه نیازی به نصب داره و نه اینکه ویندوزت دچار مشکل میشه

Amoo Navid

Registered User
لایک‌ها
27,114
آخرین نسخه رو می تونی از اینجا دانلود کنی
از اینجا هم می تونی مشکلاتت رو بپرسی و مقالات آموزشی اش رو بخونی
ترجیحا بصورت لایو از اوبونتو استفاده کن نه نیازی به نصب داره و نه اینکه ویندوزت دچار مشکل میشه

ممنونم ! نه کلن می خام نصبش کنم چون زین پس خیلی کار دارم باهاش

حسن ياور

Registered User
لایک‌ها
1,263
اندازه سی گیگ از فضای خالی هاردت رو shrink کن از توی دیسک منیجمنت ویندوز
بعد موقع نصب اوبونتو از اون فضا استفاده کن بعدش هم گرابت رو آپدیت کن هم ویندوز رو داری هم اوبونتو

The Blind Owl

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
72
به نظر من کاربرها و اهداف مختلف توزیع های ایده آل مختلف دارن.
هرچند در دنیای نرم افزار های آزاد همه چیز ممکن هست و شما میتونید مثلا از یه توزیعی مثل ردهت (و انشعاب هاش مثل سنت او اس و اوراکل و..) استفاده دسکتاپ کنید ولی در کل همیشه چند تا چیز باید مد نظر باشه
اول از همه اینکه هدف از نصب اون توزیع چی هستش. اگر شما استفاده کاربری خانگی دارید اوبونتو , مینت , پی سی لینوکس و یا اوپن سوزه و... میتونن گزینه های راحت تری باشن.
یا برای مصارف سرور توزیع های خانواده ردهت و یا دبیان و... امکانات زیادی در اختیار شما قرار می دن.
نکته بعدی محیط کاربری هستش که البته این یکیو تقریبا تو تمام توزیع ها میتونید داشته باشید. من خودم به شخصه علاقه مند به میز کار KDE هستم و بر کسی پوشیده نیست که KDE موجود در اوپن سوزه و یا چاکرا کیفیت و پایداری بهتری داره نسبت به بعضی توضیح ها که اغلب به دلیل رابط کاربری Gnome و یا Xfce و... شناخته شده هستند.
نکته آخر شرایط کامپیوتری هست که مایلید روش از گنو/لینوکس استفاده کنید.
به طور مثال کامپیوتر رومیزی من سیستمی هست که من سال ۱۳۸۵ تهیه کردم و با توجه به سخت افزار قدیمی که داره در حال حاضر با توزیع لوبونتو (اوبونتو با میزکار LXDE) استفاده بهینه تری دارم تا مثلا کوبونتو با میزکار زیبا و البته نسبتا سنگین تر KDE .
سعی کردم مطالب رو خلاصه بیان کنم چرا که توزیع های دیگری مثل آرچ, اسلکور , فدورا و صدها توزیع دیگه با جامعه کاربری و اهداف متفاوت هم هستن ولی ملاک های انتخاب تقریبا عمومیت داره.

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
واسه کاربر تازه کار که میخواد صرفا لینوکس رو بعنوان یه جایگزین ویندوز و صرفا برای استفاده عادی یعنی وبگردی، تماشای محتوای مالتی مدیا و غیره استفاده کنه، من شخصا PCLinuxOS رو پیشنهاد میکنم. از نظر راحتی و جمع و جور بودن و در عین حال دارا بودن نرم افزارهای نصب شده بصورت پیش فرض مثل VLC و نرم افزار مدیریت ایمیل و مسنجر یا پخش موسیقی و یا کلاینت دانلود تورنت و عیره نیاز اکثر کاربران رو برآورده میکنه.
کم کم اگه فرد علاقمند شد، میتونه بره سراغ توزیع های حرفه ای تر و مباحث تحصصی لینوکس.

nomix

Registered User
لایک‌ها
105
من آشنایی خیلی کمی از لینوکس دارم ولی mint به نظرم چیز خوبی
قبلا ابونتو نصب کردم و بعد مینت که از مینت بیشتر خوشم اومد
فکر میکنم برای دوستان تازه کار مینت گزینه خوبی باشه

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
من آشنایی خیلی کمی از لینوکس دارم ولی mint به نظرم چیز خوبی
قبلا ابونتو نصب کردم و بعد مینت که از مینت بیشتر خوشم اومد
فکر میکنم برای دوستان تازه کار مینت گزینه خوبی باشه
بله درسته. Mint هم بسیار توزیع خوبیه. در واقع از نظر خود من هم بهتر از اوبونتو هست.
کاملترین و در عین حال ساده ترین ها برای کاربر عادی و تازه کار، همین Mint و PCLinuxOS هستند. (عملا میتونن جایگزین ویندوز باشند)
البته ناگفته نماند هنوز هم اکثر ما ها یه جورایی در مواردی باز هم به ویندوز نیاز پیدا میکنیم. خوبی نصب لینوکس در کنار ویندوز همینه دیگه.

Vahids

Registered User
لایک‌ها
85
Arch Linux رو بعد از امتحان حدود ۳۰ لینوکس انتخاب میکنم و به نظر من بهترین چیزی هست که یه نفر بخاد، چونکه همه چیز رو خودتون باید طوری که میخاید نصب و تنظیم کنید و فوق العاده انعطاف پذیره.

Persian_Amir70

Registered User
لایک‌ها
73
آقا یه سوال فنی : من اوبنتو نصب کردم خیلی هم اوکی هس فقط می خواستم بدونم اون نرم افزار هایی رو که روی ویندوز نصب کرده بودم رو می تونم رو اینم نصب کنم یا باید فایل های مخصوص برای نصب بر روی لینوکس پیدا کنم؟

Bon

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
آقا یه سوال فنی : من اوبنتو نصب کردم خیلی هم اوکی هس فقط می خواستم بدونم اون نرم افزار هایی رو که روی ویندوز نصب کرده بودم رو می تونم رو اینم نصب کنم یا باید فایل های مخصوص برای نصب بر روی لینوکس پیدا کنم؟
بله. در صورتی که نسخه لینوکس موجود نبود میتونید با wine برنامه های .exe رو اجرا کنید.
بنده چندین سال هست که از لینوکس mint استفاده میکنم.

ayma

کاربر فعال بخش پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
3,581
من این سوال رو تو وب هاستینگ هم پرسیدم ، مایلم نظر اساتید پی تی رو هم بدونم ، با توجه به شرایطی که گفتم کدوم نسخه برام مناسب تره

اولویت اول : میخوام php کار کنم و کدهای PHP رو به صورت لوکال اجرا کنم

اولویت دوم : حتما" به نت دسترسی داشته باشم . و بتونم از فونت های ترکی( آذربایجانی و استانبولی ) و فارسی برای نوشتن استفاده کنم

اولویت سوم : کمک کنه که که با مفهوم یک سرور آشنا بشم و اینکه اگر روزی خواستم برنامه نویسی شبکه یاد بگیرم ، اشنایی ام با این سیستم عامل کمکی باشه (( نمی دونم تا چه حذ مرتبط هستند ))

اولویت چهارم : بتونم باهاش قیلم ببینم

اولویت چهارم : بعد از نصبش واسه هاردم اتفاقی نیفته که پیشمون بشم : دی

اولویت پنجم : تو کاریابی توانایی کردن باهاش یه point مثبت باشه .

danitfk

Registered User
لایک‌ها
37
من خودم چند ماهی هست از Kubuntu استفاده می کنم ، در مقابل ubuntu معمولی با محیط گرافیکی GNOME / Unity خیلی باحال تره :D
اما جدیدا خیلی علاقه پیدا کردم کلا لینوکس رو ترک کنم و به دنیا BSD برم. که به احتمال زیاد این کار هم انجام میدم.
اما نیازمند وقت هست که کار با BSD رو یادبگیرم :D که عید فرصت خوبیه.
تاحالا برای لپ تاپم Fedora / Deepin / Ubuntu / Kubuntu / openSUSE نصب کردم و مدتی استفاده می کردم.
بهترین تجربه با Kubuntu بود ، بهترین پایداری با Ubuntu 12.04 تجربه کردم.
** البته ذکر کنم لپ تاپ از پردازنده ضعیف Pentium Dual Core 1.6GHz استفاده می کنه :D

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
من خودم چند ماهی هست از Kubuntu استفاده می کنم ، در مقابل ubuntu معمولی با محیط گرافیکی GNOME / Unity خیلی باحال تره :D
اما جدیدا خیلی علاقه پیدا کردم کلا لینوکس رو ترک کنم و به دنیا BSD برم. که به احتمال زیاد این کار هم انجام میدم.
اما نیازمند وقت هست که کار با BSD رو یادبگیرم :D که عید فرصت خوبیه.
تاحالا برای لپ تاپم Fedora / Deepin / Ubuntu / Kubuntu / openSUSE نصب کردم و مدتی استفاده می کردم.
بهترین تجربه با Kubuntu بود ، بهترین پایداری با Ubuntu 12.04 تجربه کردم.
** البته ذکر کنم لپ تاپ از پردازنده ضعیف Pentium Dual Core 1.6GHz استفاده می کنه :D
اگه میخواهی BSD نصب کنی، بهترین توزیع اش، PCBSD هست. از نظر قدرت و انعطاف پذیری و امنیت، هیچی روی دستش نیست.
توی ایران هم خیلی کم اصلا این سیستم عامل رو میشناسن. از لینوکس با اون پایداری و امنیت اش هم استیبل تره.
این نسخه ش که گفتم واسه کاربر خانگی طراحی شده. همه امکانات مورد نیاز رو داره. جالبیش اینه که برعکس لینوکس که اکثرا بصورت پکیج برنامه روشون نصب میشه و هزاران فاکتور در نصب شدن یا نشدن (مثل dependency و اینا) وجود داره، اما در PCBSD فایل برنامه درست مثل ویندوز فقط در یک فایل آماده نصب دانلود و اینستال میشه. دیگه نمیخواد نگران پکیج های وابسته و یا عدم سازگاری های احتمالی و ... باشی.
اون پردازنده هم که گفتید، واسه لینوکس اصلا مشکلی نداره. من نسخه 2014 PCLinuxOS رو روی سیستم زپرتی 32 بیتی AMD Sempron socket 462 نصب کرده ام داره کار میکنه. (البته مسلما سرعتش چندان جالب نیست ولی مشکلی هم ایجاد نمیکنه). بیش از همه چی، اندازه RAM خیلی اهمیت داره. 2 گیگ واسه اغلب توزیع ها کافیه.

danitfk

Registered User
لایک‌ها
37
اگه میخواهی BSD نصب کنی، بهترین توزیع اش، PCBSD هست. از نظر قدرت و انعطاف پذیری و امنیت، هیچی روی دستش نیست.
توی ایران هم خیلی کم اصلا این سیستم عامل رو میشناسن. از لینوکس با اون پایداری و امنیت اش هم استیبل تره.
این نسخه ش که گفتم واسه کاربر خانگی طراحی شده. همه امکانات مورد نیاز رو داره. جالبیش اینه که برعکس لینوکس که اکثرا بصورت پکیج برنامه روشون نصب میشه و هزاران فاکتور در نصب شدن یا نشدن (مثل dependency و اینا) وجود داره، اما در PCBSD فایل برنامه درست مثل ویندوز فقط در یک فایل آماده نصب دانلود و اینستال میشه. دیگه نمیخواد نگران پکیج های وابسته و یا عدم سازگاری های احتمالی و ... باشی.
اتفاقا همین PCBSD میخوام نصب می کنم.
اما نکته ای که هست این داستان Port چیه؟
یعنی میشه پکیج های لینوکسو روی BSD نصب کردم؟
مثلا من میخوام Viber هم که الان توی لینوکس دارم روی BSD نصب کنم.

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
اتفاقا همین PCBSD میخوام نصب می کنم.
اما نکته ای که هست این داستان Port چیه؟
یعنی میشه پکیج های لینوکسو روی BSD نصب کردم؟
مثلا من میخوام Viber هم که الان توی لینوکس دارم روی BSD نصب کنم.
من شخصا نرم افزار لینوکسی روش نصب نکردم اما طبق اطلاعات ویکی، بله، میتونید. در مورد FreeBSD Ports اینجا رو ملاحظه کنید توضیح داده:
http://en.wikipedia.org/wiki/FreeBSD_Ports

بالا