برگزیده های پرشین تولز

دوربینم فقط عکس سیاه می گیره. فکر می کنید چش شده؟

rostamiani

Registered User
لایک‌ها
300
سلام

من یک دوربین قدیمی A520 دارم که سال ها قبل افتاد زمین و لنزش معیوب شد. بردیم تعمیرات درستش کردند و تحویل دادند. سالم بود. ولی وقتی اومدیم خونه از کار افتاد و منم دیگه ببردمش.

این دفعه می خوام خودم دست به آچار بشم. ارزش هزینه کردن نداره.

مشکل اینه که دوربین کار خودش رو می کنه و عکس و فیلم هم یمی گیره ولی همه عکس ها و فیلم ها سیاه هستند. هیچ خطایی هم نشون نمیده. انگار سنسور خراب باشه.
می خوام بدونم بعد از باز کردن دوربین چه جاهایی رو باید چک کنم؟ حدس می زنید مشکل از کجا باشه؟

سپاسگزارم.

gulmish

Registered User
لایک‌ها
4,458
درود
اگر مشکل از لنز باشه که البته بعید میدونم ، پیشنهاد میکنم اگر تجربه ای در این ضمینه ندارید به هیچ وجه سراغ باز کردنش نرید .چون سیستم اپتیکیشون یه مقدار پیچیده هست و ممکنه باز کردن اونها باعث انحراف و حتی خارج شدن اونها از حالت فوکوس صحیح بشه . احتمالا قطعه ای که وظیفه پردازش کردن رنگ یا اصطلاحا کروما رو به عهده داره هم اکنون توی دوربین معیوب شده و به همین دلیل شما تصاویر سیاه و سفید در خروجی عکسهاتون دریافت میکنید .اما این که این قطعه چی هست ،کجاست و چطور میشه تعویض یا تعمیرش کرد به دلیل ابعاد کوچک و حساسیت اونها ،بازم به نظرم از عهده من و شما که تا کنون تجربه ای در این ضمینه نداشتیم خارجه و مسلما باید کار رو به کسی که علم کافی ، تجربه و مهمتر از اون ابزار مناسب رو در اختیار داره ، سپرد.
شاد باشید

Last edited:

rostamiani

Registered User
لایک‌ها
300
درود
اگر مشکل از لنز باشه که البته بعید میدونم ، پیشنهاد میکنم اگر تجربه ای در این ضمینه ندارید به هیچ وجه سراغ باز کردنش نرید .چون سیستم اپتیکیشون یه مقدار پیچیده هست و ممکنه باز کردن اونها باعث انحراف و حتی خارج شدن اونها از حالت فوکوس صحیح بشه . احتمالا قطعه ای که وظیفه پردازش کردن رنگ یا اصطلاحا کروما رو به عهده داره هم اکنون توی دوربین معیوب شده و به همین دلیل شما تصاویر سیاه و سفید در خروجی عکسهاتون دریافت میکنید .اما این که این قطعه چی هست ،کجاست و چطور میشه تعویض یا تعمیرش کرد به دلیل ابعاد کوچک و حساسیت اونها ،بازم به نظرم از عهده من و شما که تا کنون تجربه ای در این ضمینه نداشتیم خارجه و مسلما باید کار رو به کسی که علم کافی ، تجربه و مهمتر از اون ابزار مناسب رو در اختیار داره ، سپرد.
شاد باشید
خیلی متشکرم.
البته عکس ها سیاه هستند نه سیاه و سفید. کاملا سیاه!
فکرز می کنید مشکلش چیه؟ اگه سنسور خراب بشه خطا نشون میده؟

gulmish

Registered User
لایک‌ها
4,458
خیلی متشکرم.
البته عکس ها سیاه هستند نه سیاه و سفید. کاملا سیاه!
فکرز می کنید مشکلش چیه؟ اگه سنسور خراب بشه خطا نشون میده؟
همانطور که اطلاع دارید یک دوربین از قسمت های متفاوتی تشکیل شده که هر قسمت با فرمولی خاص وظیفه ثبت و پرداش نوردریافتی از سنسور ،تفکیک و... رو انجام میدهند. از انجایی که بعد از ثبت نور ورودی ، سنسور بر اساس شدت نور مقدار مشخصی ولتاژ رو به پردازنده و ... میفرسته پس شاید با یک استدلال سیاه بودن کامل عکس معیوب بودن سنسور و عدم توانایی اون در ثبت نور رو به ما نشان بدهد. البته بازم به صورت قطع نمیشه گفت و بهتر است جهت رفع مشکل به متخصص تعمیر مراجعه کنید .
در مورد اخطار دادن بستگی به نوع دوربینی که استفاده میکنید دارد. البته همانطور که میدانید دوربین های دیجیتال به گونه ای هستند که بوجود امدن اسیب در یک قسمت از انها ممکنه موجب ایجاد اسیب در قسمت های دیگر شود و شاید در مورد دوربین شما هم همین قضیه وجود داشته باشد. اصرار من هم برای اینکه خودتون دوربین رو باز نکنید همینه .
در مورد اخطار اسیب سنسور بنده اطلاعات کاملی در این خصوص ندارم اما اگر اخطاری دریافت نمیکنید شاید همانطور که خودتان میفرمایید به این دلیل که دوربین یکبار برای تعمیر به تعمیرگاه رفته و اینکه لنز به صورت اپتیکی قبلا اسیب دیده بوده و بخش معیوب لنز رو تعویض یا تعمیر کرده بودن و به این خاطر که بعد از تعمیر مدام اخطار غیر استاندارد بودن لنز رو دریافت نکنید این سیستم غیر فعال شده یا همانطور که بالا گفتم شاید به دلیل اسیب دیدن باقی قسمت ها این اتفاق رخ میدهد . البته ممکن هم هست اشتباه باشد . اما موردی که اکنون به نظر من واظح است اینه که احتمال زیاد سیاه بودن کامل عکسهای خروجی به اسیبی در سنسور بر میگرد. و شاید بهتره بدون باز کردن دوربین و ... باطری رو از دوربین خارج کنید و دوربین رو پیش یک متخصص تعمیر ببرید.
موفق باشید

Last edited:
بالا