برگزیده های پرشین تولز

تغییر کاربری سالن مرغداری به پرورش قارچ؟!!

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
سلام. من دامپزشکم و بنا به دلایل بهداشتی و البته وضع حاضر بازار طیور دیگه نمیتونیم از 4 سالن مرغداری برای پرورش مرغ استفاده کنبم و قصد تغییر کاربری رو داریم.

خواستم بپرسم نظرتون برای پرورش قارچ چیه؟ آب برق هیتر و کولر و ... همه چی داریم. چا هم 4 سالن داریم. کلا تنها چیزی که میمونه قفسه میخوایم برای پرورش قارچ...

ولی یه سوال: ارزش داره ریسک کنم و برم تو این کار؟ یا کار بهتری با تغییر کاربری سالن مرغداری سراغ دارین؟
اگه بتونیم اصولی کار کنیم و جنس با بسته بندی خوب تحویل بدیم بازارش هم داریم (جنوب کشورم)

و اینکه تو شیراز کی یه شرکت معتبر پرورش قارچ و آموزش و ... سراغ داره؟

ممنون میشم

aminvet

Registered User
لایک‌ها
310
سلام همکار گرامی
ببینید قبل از شروع هر کاری فقط به فکر بازار یابیش باشید.آیا توانایی فروش و پخش قارچ رو به اندازه تولیدتون دارید؟
تولید کار راحتیه مشکل فقط فروش و بازارشه

amir.tabatabai

Registered User
لایک‌ها
1,251

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
سلام همکار گرامی
ببینید قبل از شروع هر کاری فقط به فکر بازار یابیش باشید.آیا توانایی فروش و پخش قارچ رو به اندازه تولیدتون دارید؟
تولید کار راحتیه مشکل فقط فروش و بازارشه
سلام دوست گلم. جسارتا شما هم مرغدار هستین؟ کجا و چقدر ظرفیت دارین؟ یخورده توضیح بدین بازار کار چجوریه؟ اینجا که قیمت رسیده 4200!!! یعنی ورشکستگی مطلق دیگه

من بدونم صرفه ی اقتصادی داره که بسته بندی خوب تحویل بدم البته که بازار رو میتونم پیدا کنم. ما خودمون تو مرکز استان و جزایر کیش و قشم ارسال روزانه مرغ داریم و میتونم بنا به تجربه ی قبلی و آشناهایی که تو این شهرها دارم اینا رو هم به فروش برسونم. مهم اینه که الان از کجا و چجوری شروع کنم!

کسی نمیدونه الان من باید دقیقا چیکار کنم عایا؟

aminvet

Registered User
لایک‌ها
310
حسام جان من هم دامپزشک هستم
برادرم و خودم دامپزشکیم من 9 و برادرم 15 ساله که درسمون رو تموم کردیم.2 سال پیش برادرم بعد 12 سال تجربه در امر مرغداری و به علت احاطه ای که تو این کار بعد سالها تجربه داشت اقدام به خرید مرغداری 30 هزار قطعه ای کرد دو دوره فقط به کار پرورش پرداخت دور اول مایه ش درومد دور دوم سر نوسانات بازار 60 میلیون ضرر کرد و کلا مرغداری رو فروخت و بوسید گذاشت کنار و بعد اون به کار نظارت پرداخت

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
حسام جان من هم دامپزشک هستم
برادرم و خودم دامپزشکیم من 9 و برادرم 15 ساله که درسمون رو تموم کردیم.2 سال پیش برادرم بعد 12 سال تجربه در امر مرغداری و به علت احاطه ای که تو این کار بعد سالها تجربه داشت اقدام به خرید مرغداری 30 هزار قطعه ای کرد دو دوره فقط به کار پرورش پرداخت دور اول مایه ش درومد دور دوم سر نوسانات بازار 60 میلیون ضرر کرد و کلا مرغداری رو فروخت و بوسید گذاشت کنار و بعد اون به کار نظارت پرداخت
سلام امین جان. ان شالله که موفق باشین
والا ما هم چند سال قبل تو 3 دوره متوالی 90 میلیون ضرر دادیم و کلا تعطیلش کردیم! آب هم وحشتناک شور شده. واسه همین
هر چی مرغدار تو شهرستانه هم دارن از وضع بد قیمت مینالن

واسه همین دیگه نمیشه به فکر پرورش مرغ بود و باید تغییر کاربری بدم. 4 تا سالن آماده داریم حتی برق و آب شیرین هم در دسترس داریم فقط نمیدونم چه کاری باشه هم سود خوبی داشته باشه هم ریسکش بالا نباشه!
حتی میشه رفت تو کارای خدماتی و تولیدی و ... هرچی که بشه فکرشو کرد ولی چون کلا کارمون مرغ بوده تحربه ای تو کارای دیگه نداریم

mousavisepehr

Registered User
لایک‌ها
114
کار خوبی هست... تولید قارچ ... در کنار سایر صیفیجات و سبزیجات و حتی تمشک و زرشک و زعفران هم اگه شرایطش باشه

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
کار خوبی هست... تولید قارچ ... در کنار سایر صیفیجات و سبزیجات و حتی تمشک و زرشک و زعفران هم اگه شرایطش باشه
تو سالن سرپوشیده فکر کنم صیفی جات نشه کاشت. ولی قارچ نیازی به نور نداره
مهم اینه چه شرکتی معتبره؟ اونم اگه شیراز باشه دیگه بهتر

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
کسی از دوستان تجربه ی کار با قارچ رو نداره؟

the boy

ستاره پاتوق
کاربر فعال
لایک‌ها
7,236
داداش قارچ فروشش سخته
بوقلمون یه بنده خدایی توی همین فروم میگفت خوبه اگه بتونی صادر کنی عراق

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
داداش قارچ فروشش سخته
بوقلمون یه بنده خدایی توی همین فروم میگفت خوبه اگه بتونی صادر کنی عراق
حقیقتش چشمم بدجور از موجود زنده ترسیده. بوقلمون شنیدم میگن خوبه ولی بازارش رو اصلا ندارم و دسترسی به عراق هم ندارم
قارچ اگه بتونم با بسته بندی خوب بدم بازارش رو دارم

ho3in(^_^)

Registered User
لایک‌ها
139
منم یه تاپیک زدم در مورد قارچ همین چند وقت پیش !
یه شرکتی هست که تو زنجان و در درب کارخانه میخره بصورت تضمینی و فکر میکنم صادر میکنن به خارج از کشور اسم سایتشونم آبنوس هست فکر کنم یه سرچ کنید تو گوگل
کیلیویی هم برای دکمه ای درجه 1 5600 ایناس که باید با ماشینهای یخچال دار حمل کنید تا اونجا.
در کل باید قبل اینکه شروع کنید حتما حتما بازارش رو پیدا کنید و مطمئن شوید که میتونید بفروشید چون بعد از رسیدن محصول و چیدن باید بلافاصله روانه بازار کنید .

Last edited:

poyyesh

Registered User
لایک‌ها
649
سلام

این تیکه رو توضیح میدین البته وضع حاضر بازار طیور دیگه نمیتونیم
مثلا واسه خودتون چقد تموم میشه و چقد ازتون میخرن تو همه شهرا یه قیمته . یعنی کسی بخاد الان شروع کنه توصیه میکنید انجام نده

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
سلام

این تیکه رو توضیح میدین البته وضع حاضر بازار طیور دیگه نمیتونیم
مثلا واسه خودتون چقد تموم میشه و چقد ازتون میخرن تو همه شهرا یه قیمته . یعنی کسی بخاد الان شروع کنه توصیه میکنید انجام نده
این مشکلات که من میگم در حال حاضر تو استاهنای فارس و هرمزگان و بوشهر که هست بقیه استان ها رو نمیدونم
در حال حاضر جوجه 1300تومنه و مرغ زنده رو میخرن 4000 ! واقعا به صرفه نیست. یعنی در بهترین شرایط رشد شاید مرغدار یه سود چند میلیونی (واسه هر سالن شاید 4م) بکنه وگرنه اکثرا که میفتن تو مریضی یا قیمت پایینتر یا ترافیک مرغ که قطعا باعث ضرر میشه.
برآوردی که شده قیمت مرغ باید حداقل برسه به 5000 تا این بازار بتونه ادامه بده. وگرنه همه موظف میشن تعطیلش کنن. کاری که ما بعنوان دومین مرغدار هرمزگان و مرغدار نمونه ی کشوری مجبورش شدیم.
ولی بازم بستگی داره کدوم استان باشین. امکان داره وضع اونجا هنوز بد نشده باشه

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
دوستان بنظرتون با این 4تا سالن و کلی انبار و آب و برق و ... همه چیز آماده تو چه کاری بزنم که سود خوبی هم داشته باشه؟

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
کسی طرح توجیهی گلخانه رو داره؟ اگه فروشی باشه هم مشکلی نیست

gafaneh

Registered User
لایک‌ها
286
در مورد قارچ باید به این نکته توجه داشت که بازارش مثل بازار مرغ نیست (شما خودتون ماهانه چه قدر مرغ مصرف می کنید و چه قدر قارچ؟) و اینکه محصول قارچ سالن طی دو سه روز میرسه (حالا شما شاید برنامه ریزی کنید که هر سالن موقع برداشتش با سالن دیگه یکی دو هفته تفاوت داشته باشه) و این یعنی شما باید طی سه روز کل محصول رو بفروشید (شما اگر بخواهید کل سالن را قفسه بندی کنید با توجه به ابعاد سالن مرغداری و همچنین برای داشتن سود مشابه مرغداری این به معنی این هست که شما باید سی تن قارچ را طی سه روز بفروشید) به این موضع هم توجه کنید که قارچ را در بهترین حالت میشه یک هفته توی سردخونه نگه داشت و دیگه اینکه برعکس مرغ از خریدار عمده به اونصورت و سردخونه و ... خبری نیست و قارچ عملا به صورت سبدی (هر سبد حداکثر 20 کیلو) به لبنیاتی و میوه فروشی و ... تحویل میشه
اما نکات مثبتی هم داره اینکه شما اگر از همون شیراز یک خط افقی رسم کنید سمت جنوبش عملا امکان پرورش قارچ نیست و کل قارچ مصرفی اونجا باید از بیرون تامین بشه (تامین کننده عمده قارچ استان چهار محال و بختیاری هست) حتی توی مهریز یزد هستند کسانیکه ماهانه چهل تن قارچ تولید می کنند و میفروشند به همون استانهای جنوبی به این موضوع اضافه کنید فروش (دلالی) خاک و لوازم برای تولید کننده های کوچک
به نظر من بهتره برای شروع قسمتی از یک سالن (حداکثر ده تن کمپوست) را قارچ تولید کنید اگر تونستید تیو بازار جا باز کنید برای مقادیر بیشتر اقدام کنید.

amiretc

Registered User
لایک‌ها
56
میتونی کارخونه آب معدنی بزنی تجهیزاتشم میتونی استوک از خارج وارد کنی تو کشورای همسایه مشتری زیاد داره

HeSaM4388

Registered User
لایک‌ها
225
در مورد قارچ باید به این نکته توجه داشت که بازارش مثل بازار مرغ نیست (شما خودتون ماهانه چه قدر مرغ مصرف می کنید و چه قدر قارچ؟) و اینکه محصول قارچ سالن طی دو سه روز میرسه (حالا شما شاید برنامه ریزی کنید که هر سالن موقع برداشتش با سالن دیگه یکی دو هفته تفاوت داشته باشه) و این یعنی شما باید طی سه روز کل محصول رو بفروشید (شما اگر بخواهید کل سالن را قفسه بندی کنید با توجه به ابعاد سالن مرغداری و همچنین برای داشتن سود مشابه مرغداری این به معنی این هست که شما باید سی تن قارچ را طی سه روز بفروشید) به این موضع هم توجه کنید که قارچ را در بهترین حالت میشه یک هفته توی سردخونه نگه داشت و دیگه اینکه برعکس مرغ از خریدار عمده به اونصورت و سردخونه و ... خبری نیست و قارچ عملا به صورت سبدی (هر سبد حداکثر 20 کیلو) به لبنیاتی و میوه فروشی و ... تحویل میشه
اما نکات مثبتی هم داره اینکه شما اگر از همون شیراز یک خط افقی رسم کنید سمت جنوبش عملا امکان پرورش قارچ نیست و کل قارچ مصرفی اونجا باید از بیرون تامین بشه (تامین کننده عمده قارچ استان چهار محال و بختیاری هست) حتی توی مهریز یزد هستند کسانیکه ماهانه چهل تن قارچ تولید می کنند و میفروشند به همون استانهای جنوبی به این موضوع اضافه کنید فروش (دلالی) خاک و لوازم برای تولید کننده های کوچک
به نظر من بهتره برای شروع قسمتی از یک سالن (حداکثر ده تن کمپوست) را قارچ تولید کنید اگر تونستید تیو بازار جا باز کنید برای مقادیر بیشتر اقدام کنید.
واقعا مه اینجوریه. کنترل سالن قارچ از مرغ هم سخت تره. ولی میدونم بازارش هست! بهرحال مرکزاستان و شهرهای بزرگتر که نیاز به قارچ دارن و میشه تو بازار یه جایی پیدا کرد. ولی به قول شما محصول هم نباید جوری باشه که رو سرم بمونه هر کی هر قیمتی خواست مجبور باشم بدم
کلا تولیدی اینجوریه! وضع خیلی بدی داره. دیروز فرمانداری بودم خودشون میگفتن طرح حمایتی از تولیدکننده نیست و احتمال داره تولیدکننده ها همگی ورشکست بشن که شدن !

چون سرمایه ی اولیه تو دست ندارم میترسم بدون برنامه ریزی و تحقیق بپرم تو کار. اگه از جایی مثلا گلخانه ی کوچکی شروع کنم میشه درکنارش قارچ و ... رو آورد. همه چیز هم آماده س. سالن و آب و برق و ...
فقط یه مشاور خوب لازم دارم که نمیدونم از کجا پیدا کنم
میتونی کارخونه آب معدنی بزنی تجهیزاتشم میتونی استوک از خارج وارد کنی تو کشورای همسایه مشتری زیاد داره
تا چشمه نباشه که نمیشه آب معدنی داد بیرون. همینجوریش مشکل کمبود آب داریم. واسه جاهایی که آب شیرین دارن خوبه
آب چاه منطقه ما کلا شور شوره. و شدیدا آب کم شده

بالا