برگزیده های پرشین تولز

راهنمایی در خرید یک روتر مناسب

sonic69

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
سلام دوستان

من از شرکت پیشگامان اینترنت دارم و در حال حاظر یک روتر(اگر اسمش رو درست گفته باشم) دارم که فقط ADSL هست و وای فای نداره :(
قصد دارم یه روتر بگیرم که امکان وای فای رو هم داشته باشه و از همه مهمتر بتونم با اینترنت پیشگامان باهاش کار کنم.

به خود شکرت که زنگ زدم http://pishgamandsl.com/index.php/تعرفه-ها/تعرفه-مودم.html رو بهم پیشنهاد دادند.

1- نظر دوستان در مورد گزینه پیشنهادی اون ها چی هست؟
2-آیا گزینه مناسب ترین هم وجود داره؟

sonic69

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
دوستان اهل فن لطفا کمک :general105:

pejii

Registered User
لایک‌ها
724
سلام.

پیشنهاد میکنم از مودم/روتر ADSL وایرلس DSL 2740U رو و یا اگه نیاز به پورت USB برای اشتراک گزاری پرینتر/هارد/دستگاه های USB روی شبکه دارید، DSL 2750U رو تهیه کنید.

نصبشون راحته، کارکردشون عالیه، 24 ساعته روشن بگزارشون آخ نمیگن. مثل ساعت کار میکنند برات. ببین اگه هزینه اش برات زیاد نیست یکی از اونها رو تهیه کن. اگه ارزون تر خواستی هم هست، ولی از امکانات/برد و قدرت وایرلس/کیفیت روتر کاسته میشه هرچی پایین تر بخری دیگه.

اون مودمی که پیشگامان بهت پیشنهاد داده رو هم دورش رو خط بکش، یه مارک فوق العاده چیپ و بیخودی هست، نه اینکه کار نکنه ها، نسبت به قیمتی که میدی، داری جنسِ خیلی بدی میخری. نصف اون پولی که میدی رو در حقیقت سودِ شرکت هست به جایِ امکاناتِ مودم.

sonic69

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
تشکر.
این دو روتری رو که فرمودید رو می تونم به اینترنت پیشگامان وصل کنم؟ مشکلی پیش نمیاد !؟

ممنون میشم سایر دوستان هم نظراتشون رو بیان کنند :)

pejii

Registered User
لایک‌ها
724
تشکر.
این دو روتری رو که فرمودید رو می تونم به اینترنت پیشگامان وصل کنم؟ مشکلی پیش نمیاد !؟

ممنون میشم سایر دوستان هم نظراتشون رو بیان کنند :)

بله میتونید، مشکلی ندارند با هیچ شرکتی. از استانداردهای لازمه برخوردار هستند برای سرویس های PAP های ایرانی.

الان دیگه همه مودم های داخل بازار ایران بدون مشکل هستند. وارد کننده ها و فروشنده ها اطلاعاتشون به قدری هست که مودم هایی رو که با سرویس دهنده ها مشکل داشته باشند رو وارد نکنند، نمیتونند بفروشندشون آخه اونجوری که.

sonic69

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
از راهنمایی شما بسیار سپسگذارم.

ممکن هست چند گزینه هم از سایت بامیلو برای من قرار بدید که در همین سطح یا بهتر از این دو گزینه باشند؟ (چون بامیلو تخفیف خوبی میده می خوام از اون بخرم)

sonic69

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
ممنون تو بامیل هم پیداشون کردم.

فقط یه سوال:
من مطمئن باشم این دو گزینه بهترین هستند؟ نمی خاوم بعد اینکه سفارش دادم ببینم ای بابا از این بهتر هم تو همین رنج قیمت بوده و ما ...

pejii

Registered User
لایک‌ها
724
اول پاسخ سوال آخرتون رو بدم. اینکه پرسیدید آیا این دو گزینه بهترین هستند؟

جواب اینه که: خیر. البته که بهتر از این موارد هم هست. شما تا چند ده میلیون تومان میتونید مودم و روتر بخرید.

اون دو مورد که من اشاره کردم از مودم/روتر های به صرفه ای هستند که دارای کارایی مناسبی نسبت به هزینه پرداختی اند.

در ضمن تعداد و تنوع مودم هایی هم که تو بازار ما هست متاسفانه به دلایل بسیاری نظیر تحریم ها و عدم استقبال خریداران از تجهیزاتِ پر هزینه بسیار پایین هست. برای مثال، مودم های Billion کارایی بسیار عالی ای روی خطوط نویز دار هستند، ولی تو بازار ما پیدا نمیشند.

شما توی همون سایت دیجی کالا یا بامیلو و یا هر سایت/فروشگاه دیگه ای که الان جست و جو کنید به دنبال مودم، مودم های چند صد هزار تومانی تا میلیونی توشون پیدا میشه. ولی این هزینه ای که شما میدید برای کارکرد مودم ADSL نیست، برای امکاناتِ اضافه روتر/اکسس پوینت/سرور اشتراک گزاری/..... هست.

این دو مدلی که من معرفی کردم از دی لینک، دارای آنتن های 5 دی بی آی، برد نسبتاً مناسب وای فای، کارکرد متناسب روی خطوط نه چندان خوب و تنظیم و کارکرد راحتی هستند (البته، کارکرد مودم داخلیِ ADSL این روترها که معرفی کردم، تفاوت چندانی با مودم های حدود 30 هزار تومانی DLink نداره، تفاوت قیمتی آنها هم صرفاً به خاطر امکاناتِ وایرلس، روتر و پورت های LAN و WAN و USB اضافه ای است که دارند).

شما اینگونه که من از متن پیامتون متوجه شدم، تنها نیازتون اضافه کردنِ امکان وایرلس در منزل بود و میخواستید که این کار رو مودم ADLS شما براتون انجام بده خودش. برای اون منظور اون دو مدل که معرفی کردم عالی هستند.

اگه نیاز دیگری هم دارید بگید، مودم/روترهای دیگری رو معرفی کنم. و یا خوتون توی لیست محصولاتِ موجود همون سایت/فروشگاه ها به بررسی امکاناتِ مودم/روترهای دیگر هم بپردازید.

برای مثال، اگه نیاز به Loadbalancing دارید، صد در صد اون گزینه ای که بهتون معرفی کردم فایده نداره. شما باید در این شرایط روتر جداگانه ای که دارای 2 یا تعداد بیشتری WAN باشه تهیه کنید و چند مودم ساده سیمی هم میگیرید برای خروج WAN، برای اتصال نهایی شبکه هم به تجهیزات بی سیم از یک اکسس پوینت استفاده میکنید.

اگه نیاز به برد طولانی شبکه بی سیم در چند طبقه/کیفیت بالای وایرلس در ساختمان های پر از دیوارهای بتونی و یا بزرگ دارید، تجهیزات بالکل متفاوت خواهد بود، یک مودم/روتر ساده کار شما رو راه نمیاندازه...

در مورد لینک از سایت بامیلو هم، شما همون نام و مارک و مدل اون مودم های DLink DSL-2740u و DSL-2750u رو توی سایت بامیلو و یا هر سایت فروش تجهیزات دیگه ای که جست و جو کنید، پیداشون میکنید.

sonic69

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
5
از راهنمایی که کردیید تشکر می کنم.

من این مدل رو خریداری کردم.و تمامی دستگاه ها رو نیز بهش متصل کردم و براحتی به اینترنت وصل میشم :)

یک سوال داشتم که سپاسگذا خواهم بود همچون موارد قبلی بنده رو راهنمایی کنید.

چه کارهایی باید صورت بگیره مه من بتونم پرینتر رو به اشتراک بگذارم ؟

سپاس

pejii

Registered User
لایک‌ها
724
بسته به نسخه Firmware مودمتون، ممکنه منو ها و یا نام منوها کمی متفاوت باشه، و یا حتی گزینه مربوطه رو نداشته باشید و نیاز به آپگرید کردن firmware داشته باشید:

1- پرینتر رو به پورت USB مودم وصل کنید و روشن کنید، اطمینان حاصل کنید که چراغ USB مودم روشن شده.
2- به تنظیمات مودم وارد شده، به برگه Advanced setup رفته (اگر Advanced setup ندارید در تنظیمات، گزینه Setup را انتخاب کنید)، زیر مجموعه Printer و یا Print server رو انتخاب کنید (اگر هیچ کدام از این زیر مجموعه ها را پیدا نمیکنید، نیاز به به روز رسانی firmware مودم خواهید داشت).
3- گزینه فعال سازی اشتراک گزاری و یا سرویس دهی (enable print server و یا enable printer sharing) را فعال کرده، در کادر های نام و مدل پرینتر، نام کوتاه شده ای قرار دهید که به راحتی قابل استفاده و به خاطر سپاری باشد. برای مثال برای HP Laser jet 98300 CT میتوانید HPLJ را در هر دو کادر قرار دهید.

27731487073185770352.jpg

حالا برای استفاده از این پرینتر روی دستگا های شبکه، کافیست یک پرینتر شبکه add کنید.

- ویندوز 7 و یا بالاتر:
- از control panel به Devices and Printers بروید
- گزینه Add a printer را از بالا یا کناره راست پنجره پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
- اگر ویندوز توانست پرینتر را خود به خود پیدا کند، آنر را در لیستی به شما نشان میدهد، کافیست روی آن کلیک کرده و شروع به استفاده نمایید.
- اگر ویندوز خود به خود پرینتر شما رو پیدا نکرد، روی گزینه The printer that I want isn't listed کلیک کنید.
- در پنجره باز شده، گزینه Select a shared printer by name را بر گزیده، و در کادر زیر آن، آدرس فوق را وارد کنید، به جای HPLJ نامی که برای پرینتر خود گزاشته بودید را وارد کنید و اگر آدرس مودم خود را تغییر داده اید، به جای 192.168.1.1 آدرس مودم خودتون را وارد کنید:
کد:
http://192.168.1.1:631/printers/HPLJ

- ویندوز XP:
- از control panel به Printers and Faxes بروید.
- گزینه Add a printer را در کناره سمت چپ پنجره باز شده پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
- کلید Next را در ویزارد باز شده کلیک کنید.
- گزینه ..... A network printer را انتخاب کنید، کلید next را کلیک کنید.
- گزینه Connect to a printer on the Internet or on a home or office network را انتخاب کنید و در کادر باز شده زیر آن، آدرس زیر را وارد کنید، به جای HPLJ نامی که برای پرینتر خود گزاشته بودید را وارد کنید و اگر آدرس مودم خود را تغییر داده اید، به جای 192.168.1.1 آدرس مودم خودتون را وارد کنید:
کد:
http://192.168.1.1:631/printers/HPLJ

بالا