برگزیده های پرشین تولز

خدشه در اعتبار سیستم امتیاز دهی در سایت پرشین تولز؟

وضعیت
موضوع بسته شده است.

دل آهنگ

Registered User
لایک‌ها
3,516
با سلام و عرض ادب؛
اخیرا در مواردی مشاهده شده که "امتیازهای منفی"داده شده در برخی معاملات بازارچه؛ حذف شده. با توجه به این که این مساله (رانت برخی فروشنده ها برای حذف امتیازها و کامنتهای منفی شان) ریشه اعتماد به سیستم امتیازدهی را کاملا می سوزاند؛ خواهشمند است در این خصوص توضیح بفرمایید.
با سپاس و احترام.

orginalfilm

کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
1,527
با سلام و عرض ادب؛
اخیرا در مواردی مشاهده شده که "امتیازهای منفی"داده شده در برخی معاملات بازارچه؛ حذف شده. با توجه به این که این مساله (رانت برخی فروشنده ها برای حذف امتیازها و کامنتهای منفی شان) ریشه اعتماد به سیستم امتیازدهی را کاملا می سوزاند؛ خواهشمند است در این خصوص توضیح بفرمایید.
با سپاس و احترام.
دوست عزیز میشه مصداقی بگید؟

دل آهنگ

Registered User
لایک‌ها
3,516
مهم تر از شخص برخوردار از این رانت؛ وجود رانت است. این اعداد و ارقام زیر اسم هر کس به عنوان فروشنده و خریدار که نشان دهنده سابقه رفتار تجاری او در سایت است؛ قرار نیست تشریفاتی و ظاهری باشد. باید بی کم و کاست و بدون هر گونه دست کاری؛ نظر خریدار و فروشنده را در یک معامله منعکس کند. در بازار واقعی هم همین طور است. افراد فروشنده و خریدار در همان ابتدا سراغ سوابق هم می روند. فروشنده به خصوص موقعی که بخواهد چکی جنس بفروشد؛ حتما باید به اطلاعاتی دست یابد که ریسک معامله با خریدار را پایین نشان دهد و خریدار دنبال این است که ببیند اجناس فروشنده به لحاظ قیمت و کیفیت چگونه است؟ آیا فروشنده مثلا فردی بزن / در رو است که اگر کمی غفلت کنی گنجشک را رنگ می کند و بجای قناری می فروشد یا نه؛ فردی صادق و شریف است؟
قطعا هدف از برپایی سیستم امتیازدهی در بخش بازارچه سایت؛ فراهم ساختن امکانی جهت اعتماد سازی بوده است. این اعتماد سازی؛ در سوی مثبتش؛ یقین کامل فراهم نمی کند؛ یعنی تضمین 100 درصدی در کار نیست که فردی که همیشه در معاملات قبلی درست؛صادق و شریف رفتار کرده؛ لزوما در آینده هم چنین کند. اما برعکس آن حتما ممکن است. یعنی وقتی یک نفر؛ یک بار اقدام به کلاهبرداری و کلاشی کرد؛ کاملا محتمل است که بار دیگر نیز چنین کند.
اگر سیستم امتیازدهی سایت؛ سالم کار کند؛ یعنی امتیازها و کامنتهای منفی برخی؛ حذف نشود تا از او یک چهره "همیشه مثبت"تصویر گردد؛ می توان به آن اعتماد کرد. با هر کس که بخواهیم معامله کنیم برای بار اول؛ مستقیم به سراغ پروفایل بازارچه اش می رویم تا ببینیم دیگر فروشندگان و خریداران در مورد معاملاتی که با او داشته اند چه گفته اند. اما موقعی که این سیستم به نفع برخی دست کاری شود؛ دیگر اصلا قابل اعتماد نیست. چه تضمینی هست فردی که پروفایل بازارچه اش چک می شود برای این که ببینیم شایسته اعتماد برای معامله هست یا نه؛ قبلا امتیاز منفی نداشته و بر اثر پارتی بازی حذف شده؟ این حتی در مورد خود بنده هم صادق است. از کجا معلوم کسانی به من امتیاز با کامنت منفی داده اند و من با داشتن "حامی خاص"؛ موفق شده ام آن امتیاز منفی را حذف کنم؟
تاکید می کنم که مهم نیست چه کسی از این رانت در حال حاضر برخوردار است (اسناد کاملا محکم برای ارئه وجود دارد که مدیریت محترم سایت اجازه بدهد منتشر می کنم) تمام بحث بر سر این است که وجود این رانت؛ اعتبار سیستم امتیازدهی را مخدوش می کند.

Forum Manager

ثبت احوال
مدیر انجمن
مدیر ارشد
لایک‌ها
1,843
سلام
سیستم امتیاز دهی بر این مبنا ایجاد شده است تا سابقه ایی برای کاربران محسوب شود.
درباره ی حذف امتیازات باید اعلام کنم طبق قوانین امتیازات منفی در صورتی حذف میشود که خود کاربر امتیاز دهنده اعلام نماید که با فرد به توافق رسیده و قصد حذف آن را دارد.اگر شخصی خود اعلام نماید حتما از شخص امتیاز دهنده سوال میشود و در صورت رضایت قابل حذف می باشد....(یا بررسی های دقیقی از سوابق صورت میگیرد)
در سیستم جدید امتیاز دهی هر کاربر فقط میتواند به شخص یک بار امتیاز دهد تا از سوء استفاده های احتمالی جلوگیری شود....
تمامی مدیران موظف به برقراری قوانین می باشند و هیچ یک از انها به دنبال منافع خود نمی باشند و به خوبی مسئولیت خود را انجام میدهند.(در این خصوص به مدیران اعلام میشود که با دقت بیشتر ی به این موضوع رسیدگی کنند تا باعث سوء تفاهم نشود)
قابل ذکر است هیچ گونه دست کاری در سیستم امتیاز دهی و هم چنین قسمت های دیگر که مربوط به سابقه کاربران میشود صورت نمیگیرد...(اگر امتیازی بی اطلاع حذف شده است به خاطر منافع شخصی نبوده است و احتمالا طی بررسی هایی مدیران به این نتیجه رسیده اند)
لطفا کمی منصفانه تر برخورد نمایید و از پیشداوری های عجولانه خودداری نمایید...
با تشکر...

Last edited:
وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا