برگزیده های پرشین تولز

پرسش و پاسخ در مورد گیاهان : خرید و نگهداری

keyser_soze

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اون خاک گلدون نیستش اون کود و خاک برگه برید یه بسته که روش نوشته باشه خاک گلدون رو تهیه کنید اونی که شما گرفتین برای حجم دادن به خاک گلدون هستش برای گلدون های بزرگ .
اون دانه ها به صورت زیر هستش ؟
perlite.jpg

بهتره کود ندی تا گیاهت مشخص نشده ولی به صورت کلی اگه از اون خاکا استفاده کنی نیازی به کود نیست .
در مورد گیاه هم میتونم بگم که چیزای زیادی میتونی بکاری مثل شمعدونی و گیلاس تزیینی ،فلفل تزیینی ،سیکلامن ،سانسوریا یا حتی خیار و... بسته به سلیقه تون داره
نه به اون بزرگی نیستن ولی خوب بعضی از قسمتای خاک سفید میشه ولی نه خیلی مثلا یه تیکه رویِ خاک یا سنگ ریزه ها سفید میشه

music4ever

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
سلام دوستان کاشت و نگهداری درختچه های بونسای اگر دونه هاشو از خود چین خرید کنم به نظرتون کار سود آوری هست؟ و نگهداری از این درختچه ها سخته؟
بنسای بصورت بذر نیست که شما بکاری و صبر کنی تا بنسای بشه !
هر درختی قابلیت بسنای شدن رو داره و اون تکنیک ها ی پرورش بنسای هست که یک بنسای رو برای ما به ارمغان میاره . میتونید از یک قلمه شروع کنید . میتونید یک درختچه رو انتخاب کنید ...
در حالت کلی شما باید عملیاتی انجام بدین که گیاه از رشد عمودی بیفته و رشدش افقی باشه.
هرس ریشه یکیشه . همونطور گه میدونید در نوک ساقه و نوک ریشه یعنی سر و ته گیاهان هورمونی هست به اسم "اکسین" که باعث میشه گیاه رشد عمودی کنه و اصطلاحا قد بکشه . حالا ما میایم ریشه رو هرس میکنم(گرفتن اکسین از گیاه) یعنی کاری میکنم که گیاه توی خاک نفوذ نکنه و ازون طرف هم چون نفوذ ریشه در خاک کم میشه رشد هواییش هم کم میشه.موقع پریدن ما نیمخیز میشیم و با پاهامون به زمین فشار میاریم تا بپریم . گیاه هم همینطوره.
حالا هرس ریشه انواعی داره . مثل هرس با قیچی . هرس با مواد شیمیایی ...
امیدوارم منظورمو با مثال های ساده ای که زدم درست بیان کرده باشم
تکنیک های دیگه هم هست
موفق باشید

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
نه به اون بزرگی نیستن ولی خوب بعضی از قسمتای خاک سفید میشه ولی نه خیلی مثلا یه تیکه رویِ خاک یا سنگ ریزه ها سفید میشه
احتمالا همین پرلیته ولی سکشته اش هستش .

saela

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
با سلام
میخاستم بدانم کسی اسم این گیاه را می داند؟

فایل های ضمیمه

• 20150212_091525[1].jpg
    20150212_091525[1].jpg
    339 KB · نمایش ها: 22

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
استادان گرامی

ما یک کار نادرست انجام دادیم حالا توش موندیم. توی باغمون انواع درختا رو کاشتیم. یه دونه هم گیلاس کاشتیم. امروز دیدم که گویا گیلاس درختی ناخودبارور هست و گویا آلبالو می تونه بارورش کنه. توی فاصله ی 6 متری این درخت گیلاس یک درخت آلبالو هم کاشته شده که بدبختانه در جهتی قرار گرفته که باد از سوی گیلاس به سمت آلبالو وزیده می شه در نتیجه جاشون وارونه هست

اون طرف باغ و در جهت خوب و موافق یک آلبالو دیگه وجود داره ولی با فصله ی بیش از 20 متر که گمون کنم دیگه گرده هاش به گیلاس نمی رسه

اصلا نمی دونم کدوم زودتر گل می دن. یعنی یه جورایی گلدهیشون باید هم زمان باشه که هیچ اطمینانی نیست اینجوری باشه

با این وضعیت چکار می شه کرد؟
------------------------------------------------------
چهار تا هم درخت گلابی کاشتم که امروز خوندم گویا ناخودبارور هستند و خیلی کم میوه می دن. (آیا می شه از یک گونه ی دیگر از درخت گلابی روی این درخت ها پیوند زد که زمانی که پیوندها گل دادن به دلیل متفاوت بودن گونه بتونن همدیگرو بارور کنند؟)

به نظرتون باید چکار کنم؟ باید درختا رو در بیارم و جایگزین کنم؟ یا اینکه می شه با دست گرده های آلبالو رو گرفت و ذخیره کرد و ریخت روی گیلاس؟

(چرا توی نهال فروشی ها یه کم راهنمایی نمی کنند؟ چرا نمی نویسن فلان درخت باید نر و ماده باشه؟ من مطالعه خیلی داشتم ولی خیلی کم به این موضوع اشاره شده بود و امروز اینو خوندم که نوش داروی پس از مرگ سهراب بود)

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
استادان گرامی

ما یک کار نادرست انجام دادیم حالا توش موندیم. توی باغمون انواع درختا رو کاشتیم. یه دونه هم گیلاس کاشتیم. امروز دیدم که گویا گیلاس درختی ناخودبارور هست و گویا آلبالو می تونه بارورش کنه. توی فاصله ی 6 متری این درخت گیلاس یک درخت آلبالو هم کاشته شده که بدبختانه در جهتی قرار گرفته که باد از سوی گیلاس به سمت آلبالو وزیده می شه در نتیجه جاشون وارونه هست

اون طرف باغ و در جهت خوب و موافق یک آلبالو دیگه وجود داره ولی با فصله ی بیش از 20 متر که گمون کنم دیگه گرده هاش به گیلاس نمی رسه

اصلا نمی دونم کدوم زودتر گل می دن. یعنی یه جورایی گلدهیشون باید هم زمان باشه که هیچ اطمینانی نیست اینجوری باشه

با این وضعیت چکار می شه کرد؟
------------------------------------------------------
چهار تا هم درخت گلابی کاشتم که امروز خوندم گویا ناخودبارور هستند و خیلی کم میوه می دن. (آیا می شه از یک گونه ی دیگر از درخت گلابی روی این درخت ها پیوند زد که زمانی که پیوندها گل دادن به دلیل متفاوت بودن گونه بتونن همدیگرو بارور کنند؟)

به نظرتون باید چکار کنم؟ باید درختا رو در بیارم و جایگزین کنم؟ یا اینکه می شه با دست گرده های آلبالو رو گرفت و ذخیره کرد و ریخت روی گیلاس؟

(چرا توی نهال فروشی ها یه کم راهنمایی نمی کنند؟ چرا نمی نویسن فلان درخت باید نر و ماده باشه؟ من مطالعه خیلی داشتم ولی خیلی کم به این موضوع اشاره شده بود و امروز اینو خوندم که نوش داروی پس از مرگ سهراب بود)
شما کجا خوندین که این درختان غیر خود بارورن ؟
مگه توی منطقه شما زنبور وجود نداره ؟

shakiba.76

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام دوستان یه سوالی داشتم من هر گیاهی میخرم تو مدت تابستون خوبه ولی به محض این که زمستون میاد خراب میشه اون وقت سال بعد دوباره میخرم البته تابستون تو حیاط و زمستون توی خونه پشت پنجره هست اگه علت رو میدونید بگید؟

javidr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0

e-gol

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
اگر در منزل تان گیاه بامبو دارید در نگهداری از ان این نکات را فراموش نکنید.

وقتی نفس می‌کشید، بدن‌تان اکسیژن دریافت کرده و البته دی‌اکسیدکربن آزاد می‌کند. حالا موضوع این است در این پروسه فتوسنتزی ،گیاهان دی‌اکسیدکربن را جذب و البته اکسیژن را آزاد می‌کنند. چنین تقابل معکوسی است که از انسان و گیاهان دوستانی طبیعی می‌سازد. حالا درک موضوع بسیار ساده است. با اضافه کردن گل و گیاه به فضای داخلی خانه مقدار اکسیژنی را که تنفس می‌کنید بیشتر خواهید کرد. خوشبختانه نگهداری از گل و گیاه در فضای داخلی خانه‌ها این روزها بیش از گذشته باب شده که گیاه بامبو در میان این گیاهان ازجمله محبوب‌ترین‌هاست. مراقبت از این نوع گیاه ویژگی‌های خاص خود را دارد که شاید از برخی آنها مطلع باشید اما امکان دارد درباره بعضی دیگر اطلاعی نداشته باشید. در این مطلب برای اینکه از بامبوی محبوب‌تان به نحو احسن مراقبت کنید شما را راهنمایی می‌کنیم.

۱ - وقتی بامبو به خانه‌تان می‌آید

بامبو می‌تواند برای کسانی‌که تا به حال اقدام به نگهداری از گل و گیاه نکرده‌اند اولین و ساده‌ترین پیشنهاد باشد. دلیلش هم واضح است. نگهداری از این گیاه بسیار بی‌دردسر خواهد بود. وقتی بامبو را به خانه می‌آورید اگر همه شرایط را برای نگهداری صحیح آن درنظر بگیرید مطمئن باشید این گیاه مهمان چندین ساله خانه‌تان خواهد بود و حتی طول آن به حدود یک متر هم خواهد رسید. اولین نکته برای نگهداری و خرید گل بامبو آبی است که بناست گیاه شما در آن قرار بگیرد. هرگز فراموش نکنید که این آب باید بدون کلر باشد. پس از قبل آب را داخل ظرفی ریخته و کناری بگذارید تا کلر آن از بین برود و بعد گیاه بامبو را داخل آن بگذارید. برای نگهداری از بامبو گلدانی شیشه‌ای تهیه کنید طوری که بتوانید ریشه‌های گیاه را به وضوح ببینید. اینها اولین اقدامات بعد از خرید این گیاه و ورود آن به فضای خانه‌تان هستند.

۲ - نور مستقیم ممنوع

هرگز گیاه بامبو را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید. در صورت چنین اتفاقی احتمال آسیب دیدگی گیاه شما به‌خصوص بر اثر نور گرم خورشید در روزهای تابستان بسیار زیاد است. البته این بدان معنا نیست که گیاه شما باید در فضای تاریکی قرار بگیرد چراکه چنین وضعیتی هم برای آن زیان‌آور است. نکته اینجاست که گیاه بامبو باید در معرض نور غیرمستقیم قرار داشته باشد، یعنی نوری که از پشت پنجره و پرده تابیده و شدت و ضرر آن به این طریق فیلتر شده باشد، بنابراین نور مناسب برای گیاه بامبو ، نور غیرمستقیم است.

۳ - مناسب‌ترین دما کدام است؟

دمای هوایی که قرار است گیاه بامبوی شما در آن نگهداری شود، باید چیزی بین ۱۷ تا ۲۳ درجه سانتی‌گراد باشد؛ دمایی که نه خیلی سرد است و نه خیلی گرم. اگرچه بامبو‌ها اصولا گیاهانی سازگار با دمای پیرامون خود هستند و این قابلیت را دارند که در صورت بالا و پایین شدن دمای هوا وضعیت خود را با شرایط جدید تطبیق دهند اما اگر واقعا می‌خواهید بامبوی شما آن‌طور که باید و شاید رشد کند و به ارتفاع یک متری برسد بد نیست در اتاقی که بامبو را در آن نگهداری می‌کنید یک دماسنج داشته باشید تا بتوانید دمای هوای اتاق را بین میزانی که ذکر شد، حفظ کنید. دراین‌صورت است که می‌توانید توقع داشته باشید گیاه شما درست و حسابی رشد کند.

۴ - ماه به ماه آب را عوض کنید

همان‌طور که پیش‌تر عنوان شد آبی که قرار است بامبو داخل آن قرار بگیرد باید فاقد کلر باشد، بنابراین هر بار که از میزان آب بامبو کاسته می‌شود یک لیوان آب که کلر آن ته‌نشین شده و دمای آن با محیط هماهنگ شده را به ظرف بامبو اضافه کنید. این همان کاری است که برای نگهداری بامبو در داخل آب ضروری خواهد بود. نکته مهم تعویض دست‌کم ماهی یک‌بار آبی است که گیاه بامبوی شما در آن قرار گرفته است. اگر این آب تعویض نشود احتمال اینکه آب زرد و کثیف شود و نمای ظاهری آن را خراب کند بسیار زیاد است. مشکل دیگری که در صورت تعویض نشدن به موقع آب بامبو پیش می‌آید بوی بدی است که آب بر اثر مرور زمان به خود می‌گیرد.

۵ - چه بامبویی بخرید، چه بامبویی نخرید...

اگر قصد دارید برای اولین‌بار سفارش گل بامبو بدهید باید نکات کلیدی را بدانید تا بتوانید گیاه سالمی را انتخاب کرده و به خانه‌تان بیاورید. اول از همه اینکه به ساقه گیاه بامبو دقت کنید. اگر انتهای آن قهوه‌ای رنگ شده بود، بدانید که گیاه سالم نیست و از خرید آن صرف‌نظر کنید. دوم اینکه باید گیاه بامبو را بو کنید. تشخیص بوی بد کار بسیار ساده‌ای است بنابراین اگر بوی بدی از بامبو به مشام شما رسید هرقدر هم که ظاهرش سالم باشد از خرید آن انصراف بدهید و دنبال بامبویی باشید که بوی بد ندهد. از خرید بامبوی بدون ریشه خودداری کنید و حتما گیاهی را انتخاب کنید که ریشه آن کاملا مشخص باشد. یکی از مهم‌ترین نکات در خرید بامبوی سالم رنگ ساقه آن است. ساقه گیاه بامبو باید سبز باشد و اگر این سبزی به سفیدی بزند یعنی گیاهی که پیش‌روی شماست سالم نیست و باید بامبویی را انتخاب کنید که سبزی ساقه‌اش گواهی باشد بر سلامت آن.

۶ - چگونه قلمه بزنیم؟

اگر به تکثیر این گیاه محبوب در فضای خانه‌تان علاقه‌مند هستید کار سختی پیش‌روی شما نیست و فقط کافی است به طریق قلمه‌زنی ساقه‌ای عمل کنید. به این ترتیب که از زیر برآمدگی روی ساقه با وسیله تیزی مثل چاقو قلمه را جدا کنید و بعد آن را داخل آب قرار دهید تا ریشه بدهد. فصل تابستان بهترین زمان ممکن برای قلمه زدن گیاه بامبو است. در ضمن فراموش نکنید قسمت بریده شده گیاه اصلی را با زغال پودر شده مسدود کنید تا راهی برای خروج شیره آن وجود نداشته باشد. به همین سادگی.
منبع:گل فروشی

sound.digital

Registered User
لایک‌ها
17
سلام دوستان یه سوالی داشتم من هر گیاهی میخرم تو مدت تابستون خوبه ولی به محض این که زمستون میاد خراب میشه اون وقت سال بعد دوباره میخرم البته تابستون تو حیاط و زمستون توی خونه پشت پنجره هست اگه علت رو میدونید بگید؟
سلام دوست عزیز واسه اینکه گیاه شما حساس به نور هست شما چطور به غذا نیاز دارین گیاه هم به نور نیاز داره..

2Pac_Shakur

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
سلام به همه ـگی.دوستان کسی با این ماده آشنایی داره؟!
جیبرلیک اسید http://www.salehagri.com/fa/framework/k2/item/269
میشه از این ماده برای تغییر دادن جنسیت گیاه استفاده کرد؟!کلا اصن چه ماده ای برای این کار باید استفاده بشه؟!
اسمش چیه؟مثلا جوری باشه که گیاه ماده رو ببره به سمت نر شدن برای بذر گیری یا مثلا گیاه نر رو ببره سمت ماده شدن.ممنون میشم کمک کنید خیلی ضروریه:(

sound.digital

Registered User
لایک‌ها
17
سلام به همه ـگی.دوستان کسی با این ماده آشنایی داره؟!
جیبرلیک اسید http://www.salehagri.com/fa/framework/k2/item/269
میشه از این ماده برای تغییر دادن جنسیت گیاه استفاده کرد؟!کلا اصن چه ماده ای برای این کار باید استفاده بشه؟!
اسمش چیه؟مثلا جوری باشه که گیاه ماده رو ببره به سمت نر شدن برای بذر گیری یا مثلا گیاه نر رو ببره سمت ماده شدن.ممنون میشم کمک کنید خیلی ضروریه:(
سلام دوست عزیز گیاهت چی هست؟؟

مدیسه

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
7 مهرماه (29 سپتامبر)؛ روز جهانی قهوه
قهوه نوشیدنی اسرارآمیزی‌ست. اگر کسی مبتلایش شود به این راحتی از دست آن خلاصی ندارد. در عین حال قهوه به اندازه‌ی یک موجود زنده تاریخچه و شناسنامه و حقایقی دارد. به عنوان مثال می‌دانید گران‌ترین قهوه‌ی جهان چه قهوه‌ای است؟ مردم کدام کشورها بیشتر قهوه می‌خورند؟ قهوه‌های مختلف شامل چه ترکیب‌هایی هستند و چطور دم می‌کشند؟ در این اینفوگرافی از الف تا ی قهوه را می‌بینید....

images

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
با درود و خسته نباشید

دوستان گرامی من آزماش خاک رو انجام دادم. لطف می کنید نگاهی به این آزمایش بیاندازید و چندتا نکته رو برای من روشن کنید؟

1- این خاک از نظر نگه داشت آب چه وضعیتی داره و آیا خوب آب رو توی خودش نگه می‌داره یا خیر؟ (البته توی این خاک سنگ زیاد هست و خاکی که به آزمایش‌گاه تحویل داده شده مشخصا بدون سنگ بوده)

2- بنده یک سری درخت توی باغ دارم لطفا راهنمایی کنید که چه کودهای شیماییی باید به درختام بدم و با چه شیوه ای؟

درخت ها:

1- بادام دیم (6 ساله)
2- گردو (2 ساله و 6 ساله)
3- پسته (2 ساله)
4- انجیر دیم (2 ساله)
5- زردآلو (3 ساله)
6- سیب و گلابی (4 ساله)
7- انگور دیم

js4d_index.jpg

با سپاس
attachment.php

greywarden

Registered User
لایک‌ها
2,079
سلام.
من چند تا کاکتوس دارم میخاستم گلدونشون رو بزگتر کنم. سوالم اینه اولا که چه نوع خاکی بریزم ؟ دوما اگه ریشه گیاه هوا بخوره مشکلی نداره؟
ممنون.

Areno

Registered User
لایک‌ها
778
سلام!
برای تو بالکن گل ساقه کوتاه می خوام!
ساقه کوتاه و پر گل و پرپشت.
معرفی بفرمایید.

Old_snake1995

Registered User
لایک‌ها
124
لطف کنید یه راهنمایی در مورد نحوه ی نگهداری کاکتوس بکنید.
ممنون

بالا