برگزیده های پرشین تولز

گرفتن مجوز عکاسی

tm.fard

کاربرفعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
440
سلام دوستان و اساتید گرانقدر
بارها از دوستان شنیدم که بخاطر عکاسی با دوربین slr در محیط شهری دچار مشکل شدن بخاطر همین من علاقه مند به عکاسی کلا ترجیح میدم تو شاخه عکاسی خیابانی فعالیتی نداشته باشم و این مطلب باعث شد عکاسی حیات وحش کنم که دردسر کمتری داره
امروز بعد از مدتها فعالیت در کار حیات وحش رفتم به یکی از روستاهای شمال کشور و در باغ و مرداب مشغول عکاسی بعد از تمام شدن کار ئارد روستا شدیم و جناب دهیار محترم و ملاقات کردیم
بعد از احوال پرسی و جویا شدن علت حضور ما در کمال ناباوری ایشون از ما مجوز عکاسی حیات وحش خواست :eek::eek::general208:
البته خیلی محترمانه برخورد میکرد و از سر دلسوزی که شما باید مجوز داشته باشید تا اگر اتفاقی افتاد ما در جریان باشیم و و و
سوال بنده از دوستان و اساتید اهل فن این است که ایا جدیدا برای عکاسی حیات وحش نیاز به مجوز است ؟

mostafa_1366

Registered User
لایک‌ها
3,680
مثلا چه اتفاقی ممکنه بیوفته؟ فرض کنید شما رفتین اونجا گردش و تفریح این وسط یه دوربین هم دستتونه و چهارتا عکس هم از مناظر طبیعی و حیوانات میگیرید میخوام بدونم بقیه کسایی که میرن طبیعت گردی هم مجوز دارن؟ فرق عکاس با باقی شهروندا چیه؟ بجز یه دوربین.
و اما مجوز ،دنبالش نرو که هیچ جا بهت نمیدن. یعنی جایی نیست که به یه شهروند عادی مجوز عکاسی بده.

tm.fard

کاربرفعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
440
دقیقا شما درست میفرمایید اما برخورد دهیار محترم به صورتی بود که اگر اومدی با مجوز بیا
من والا گیج شدم تا الان در مورد مجوز حیات وحش نشنیدم شایدم بنده کم تجربه هستم
مگر مجوزی بنام حیات وحش وجود داره !!؟

Dodge Super Bee

Registered User
لایک‌ها
16,866
بنده یکی دوبار از برادران ارزشی موتورسنگین سوار شات زدم تا پس گردنی خردن رو هم دیدم هم چشیدم . .. . و دیگر کار به 3بار نکشید . . .

:(

tm.fard

کاربرفعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
440
بنده یکی دوبار از برادران ارزشی موتورسنگین سوار شات زدم تا پس گردنی خردن رو هم دیدم هم چشیدم . .. . و دیگر کار به 3بار نکشید . . .
بعد از اون حوادث گویا دوربین قابلیت شلیک کردن پیدا کرده:D;)
عکاسی خیابانی با اینکه همیشه در دسترس هست و لذت بخش اما بخاطر مجوز خطرات خاص خود شو داره ممکنه دوربین نازنین و سلامت وجود حضرتعالی به خطر بیفته اما در مورد حیات وحش داستان فرق داره باتوجه به نزدیکی فصل بهار و جفت گیری شاید پرندگان شکایتی(نقض حریم خصوصی):general703: مطرح کرده باشن که این حقیر از ان بی اطلاع هستم :general304::general304:
و اما سوال اصلی مگر حیات وحش هم نیاز به مجوز دارد یا دهیار محترم از روی سلیقه مطلبی بیان کردن ؟!!!
دوستان و اساتید اگر اطلاعات یا تجربه ای دارن لطفا دریغ نفرمایند

Dodge Super Bee

Registered User
لایک‌ها
16,866
بعد از اون حوادث گویا دوربین قابلیت شلیک کردن پیدا کرده:D;)
عکاسی خیابانی با اینکه همیشه در دسترس هست و لذت بخش اما بخاطر مجوز خطرات خاص خود شو داره ممکنه دوربین نازنین و سلامت وجود حضرتعالی به خطر بیفته اما در مورد حیات وحش داستان فرق داره باتوجه به نزدیکی فصل بهار و جفت گیری شاید پرندگان شکایتی(نقض حریم خصوصی):general703: مطرح کرده باشن که این حقیر از ان بی اطلاع هستم :general304::general304:
و اما سوال اصلی مگر حیات وحش هم نیاز به مجوز دارد یا دهیار محترم از روی سلیقه مطلبی بیان کردن ؟!!!
دوستان و اساتید اگر اطلاعات یا تجربه ای دارن لطفا دریغ نفرمایند
دوربینم سیگارم میکشه:p

فصل جفتگیری آدم ها هم که همیشه ب راه ست چرا این نه اون آره:D

ب نظر بنده حقیر .شما احتمالا میخواستید ورود کنید به پارکهای حفاظت شده منظور مامور ـه هم احتمالا مجوز ورود ب منطقه حفاظت شده ست !

Adel.J

Registered User
لایک‌ها
50
سوال بنده از دوستان و اساتید اهل فن این است که ایا جدیدا برای عکاسی حیات وحش نیاز به مجوز است ؟
برای عکاسی حیات وحش به طور حرفه ای بله مجوز لازم است. یکی از هزاران دلیلش هم اینه که شما وقتی میخواهی بری داخل جنگل یا دشت یا هر محوطه دیگه ضمن هماهنگی با محیط زیست و جنگلبانی و پلیس و حراست و ... اگر برنگشتی یا حین عکاسی برات اتفاقی افتاد سریع بیان دنبالت.
همچنین وقتی که روی خودت برگ و شاخه ریختی کمین کردی که عکس بگیری محیط بانی هم از دور دیدت با خبر باشه وگرنه به جای شکارچی اشتباه میگیره و ممکنه تیراندازی بشه مخصوصا جاهای به شدت حفاظت شده. طرف از فاصله بالای هزار متر تو رو با دوربین چشمی ببینه، از کجا بدونه تو اون زیر دوربین دستته نه تفنگ.
برای خیابان هم باید مجوز داشته باشی این هم کلی دلیل داره. مهمترینش هم حمایت شدن از طرف پلیس و سایر ارگانهای مربوطه وقتی برات اتفاقی افتاد.
کسی که کارش قانونی چرا باید از مجوز گرفتن بترسه؟
مجوز گرفتن اصلا هم هزینه نداره. فقط برای دفعه اول شاید یک هفته دوندگی داشته باشه اما وقتی شناختنت دیگه راحت مجوز میگیری به شرطی که قوانین رو رعایت کنی.
دوستان لطفا این قوانین رو شوخی نگیرید و از سر شوخی یا جدی نگید نرو دنبال مجوز یا یواشکی عکس بگیر. اگه واقعا عکاسی و میخواهی حرفه ای کار کنی و تحت چتر حمایتی قانون باشی مجوز و هماهنگی بهترین کاره. همه اینا به خاطر خودتونه. تمام عوامل انتظامی و نظامی هم به وظیفه خودشون عمل میکنن.

Last edited:

tm.fard

کاربرفعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
440
مجوز گرفتن اصلا هم هزینه نداره. فقط برای دفعه اول شاید یک هفته دوندگی داشته باشه اما وقتی شناختنت دیگه راحت مجوز میگیری به شرطی که قوانین رو رعایت کنی.
در مورد عکاسی خیابانی بله مجوز و شنیدم و اطلاعات و متولی صدور مجوز مشخص است
اما برسیم به مجوز عکاسی حیات وحش اونم در منطقه ای در شمال کشور که حفاظت شده نیست
بنده به عنوان یک علاقه مند به حیات وحش از کدام ارگان باید مجوز بگیرم!! و قوانینی که فرمودی شامل چه مواردی است و چه مدارکی نیاز هست متشکرم
دوربینم سیگارم میکشه:p

[

ب نظر بنده حقیر .شما احتمالا میخواستید ورود کنید به پارکهای حفاظت شده منظور مامور ـه هم احتمالا مجوز ورود ب منطقه حفاظت شده ست !
خیر دوست عزیز بنده قصد ورود به منطقه حفاظت شده را ندارم منطقه ای که حقیر قصد ورود دارم یکی از روستاهای شمال کشور است جالب اینجاست که در ان منطقه همه افراد محلی با تفنگهای دست ساز مشغول شکار هستن و گویا SLR خطر بیشتری برای محیط زیست دارد :general707::D

Adel.J

Registered User
لایک‌ها
50
اما برسیم به مجوز عکاسی حیات وحش اونم در منطقه ای در شمال کشور که حفاظت شده نیست
بنده به عنوان یک علاقه مند به حیات وحش از کدام ارگان باید مجوز بگیرم!! و قوانینی که فرمودی شامل چه مواردی است و چه مدارکی نیاز هست متشکرم

شما که شروع به عکاسی میکنی یواش یواش دستت میاد که کجا مجوز میخواد کجا نمیخواد. مثلا یه جاهایی که رفت و آمد زیاد داره و اون قسمتهای جنگل که کنار جاده است به شرط اینکه تابلوی حریم مناطق حفاظت شده نداشته باشه و شما هم زیاد به عمق جنگل داخل نشی و تجهیزات کمین نداشته باشی و ... میشه راحت عکس گرفت. اما من سراغ دارم طرف رفته به عمق جنگلی که حفاظت شده نیست از لحاظ حیات وحش اما جنگلبانی دستگیرش کرده. :eek:
در مورد ارگان هم به این سختیها نیست. گاهی در مناطق حفاظت شده فقط کافیه به محیط بانی اعلام کنی، اون وقت به شرط اینکه به حیوانات نزدیک نشی و همچنین زیاد به عمق منطقه نری کارت ندارن و خیلی هم مهربان و صمیمی هم هستند. اما به شرط داشتن تجهیزات عکاسی حرفه ای است یعنی تله 1000 به بالا نداشته باشی اصلا راهت نمیدن تو. میگن نمیتونی به حیوانات نزدیک بشی و اگه عکاس حیات وحشی پس لنزت کو؟ این مورد هم زیاد پیش اومده میگم. راست هم میگن منم دوست دارم عکس بگیرم. یه بار کنار جاده به یه یک گروه گاو که مثلا اهلی هستند و برای چرا ولشون کرده بودن نزدیک شدم. یه دو سه تایی گاو نر خیلی بزرگ هم بودن. به یه گاو حنایی ماده خیلی خوشگل به اندازه یه لنز 135 نزدیک شدم که کل کادرو پر کنه. یعنی تقریبا به 15 متریش رسیدم. از ویزور که داشتم کادربندی میکردم دیدم مثل این فیلمهای تلویزیون یکی از این گاوای نر هیکلی که باور کن یک و نیم تنی میشد، داره پاشو میماله زمین و شاخشو گرفته پایین. آقا منو بگی توی اون جاده خلوت که هر شش ساعت یه ماشین یا آدم رد نمیشد چنان کوپ کردم و فرار کردم که نگو :general304: یعنی ندویدم به عقلم رسید اگه فرار کنم میاد دنبالم آهسته پشتمو کردم یواش یواش دور شدم اون هم همین طور دنبالم میومد تا تقریبا 20 متری رفتم و هر چی دعا و سوره بلد بودم خوندم، دیدم داره برمیگرده. :confused: یعنی اگه حمله میکرد مثل این فیلمهای تلویزیون که یه ماتادورو زیر میکنه و هزار تا شاخش میزنه؛ کی به دادم میرسید؟ یعنی یه آدم حتی قوی هیکل 80 کیلویی در مقابل یه حیوان درنده چه قدرتی داره؟ سنگ یا چوب به کجای حیوان میرسه؟ یعنی حساب کن یه بچه 5 ساله با بزرگترین چوبی که زورش میرسه برداره و با آخرین قدرتش به تو یه ضربه بزنه. یعنی به جز قلقک چیز دیگه ای هم میفهمی؟ حالا شما برو به 10 متری یه گرگ یا یه گوزن نر. نمیدونم خانمی یا آقا. اما داداش یا آجی عزیز یه خبری هست. مگه همین چند سال پیش توی همین شهرک غرب به این با تمدنی و با کلاسی یه دختر عکاس بینوا رو یه سگ هار بهش نچسبید و جون عزیزش رو به یغما نبرد.
دیگه وسط جنگل که بماند. تو تا حالا یه گراز نر دیدی از نزدیک؟ توی جنگلهای شمال پره. یعنی تو داری میری از زیر بوته میپره بیرون یه شاخ بهت بزنه از بس قوی و هیکلی است از وسط دو شقه میشی. :general410:

Last edited:

Dr.Cnet

Registered User
لایک‌ها
2,181
شما که شروع به عکاسی میکنی یواش یواش دستت میاد که کجا مجوز میخواد کجا نمیخواد. مثلا یه جاهایی که رفت و آمد زیاد داره و اون قسمتهای جنگل که کنار جاده است به شرط اینکه تابلوی حریم مناطق حفاظت شده نداشته باشه و شما هم زیاد به عمق جنگل داخل نشی و تجهیزات کمین نداشته باشی و ... میشه راحت عکس گرفت. اما من سراغ دارم طرف رفته به عمق جنگلی که حفاظت شده نیست از لحاظ حیات وحش اما جنگلبانی دستگیرش کرده. :eek:
در مورد ارگان هم به این سختیها نیست. گاهی در مناطق حفاظت شده فقط کافیه به محیط بانی اعلام کنی، اون وقت به شرط اینکه به حیوانات نزدیک نشی و همچنین زیاد به عمق منطقه نری کارت ندارن و خیلی هم مهربان و صمیمی هم هستند. اما به شرط داشتن تجهیزات عکاسی حرفه ای است یعنی تله 1000 به بالا نداشته باشی اصلا راهت نمیدن تو. میگن نمیتونی به حیوانات نزدیک بشی و اگه عکاس حیات وحشی پس لنزت کو؟ این مورد هم زیاد پیش اومده میگم. راست هم میگن منم دوست دارم عکس بگیرم. یه بار کنار جاده به یه یک گروه گاو که مثلا اهلی هستند و برای چرا ولشون کرده بودن نزدیک شدم. یه دو سه تایی گاو نر خیلی بزرگ هم بودن. به یه گاو حنایی ماده خیلی خوشگل به اندازه یه لنز 135 نزدیک شدم که کل کادرو پر کنه. یعنی تقریبا به 15 متریش رسیدم. از ویزور که داشتم کادربندی میکردم دیدم مثل این فیلمهای تلویزیون یکی از این گاوای نر هیکلی که باور کن یک و نیم تنی میشد، داره پاشو میماله زمین و شاخشو گرفته پایین. آقا منو بگی توی اون جاده خلوت که هر شش ساعت یه ماشین یا آدم رد نمیشد چنان کوپ کردم و فرار کردم که نگو :general304: یعنی ندویدم به عقلم رسید اگه فرار کنم میاد دنبالم آهسته پشتمو کردم یواش یواش دور شدم اون هم همین طور دنبالم میومد تا تقریبا 20 متری رفتم و هر چی دعا و سوره بلد بودم خوندم، دیدم داره برمیگرده. :confused: یعنی اگه حمله میکرد مثل این فیلمهای تلویزیون که یه ماتادورو زیر میکنه و هزار تا شاخش میزنه؛ کی به دادم میرسید؟ یعنی یه آدم حتی قوی هیکل 80 کیلویی در مقابل یه حیوان درنده چه قدرتی داره؟ سنگ یا چوب به کجای حیوان میرسه؟ یعنی حساب کن یه بچه 5 ساله با بزرگترین چوبی که زورش میرسه برداره و با آخرین قدرتش به تو یه ضربه بزنه. یعنی به جز قلقک چیز دیگه ای هم میفهمی؟ حالا شما برو به 10 متری یه گرگ یا یه گوزن نر. نمیدونم خانمی یا آقا. اما داداش یا آجی عزیز یه خبری هست. مگه همین چند سال پیش توی همین شهرک غرب به این با تمدنی و با کلاسی یه دختر عکاس بینوا رو یه سگ هار بهش نچسبید و جون عزیزش رو به یغما نبرد.
دیگه وسط جنگل که بماند. تو تا حالا یه گراز نر دیدی از نزدیک؟ توی جنگلهای شمال پره. یعنی تو داری میری از زیر بوته میپره بیرون یه شاخ بهت بزنه از بس قوی و هیکلی است از وسط دو شقه میشی. :general410:
سوال استارتر رو دوباره بخون!

Adel.J

Registered User
لایک‌ها
50
سوال استارتر رو دوباره بخون!
سلام. بله راست میگین سوال استارتر به وضوح روشنه: مگه برای عکاسی حیات وحش هم مجوز میخوان؟ و مورد دوم که منو مخاطب قرار داده: از کدام ارگان بگیریم مجوز؟
منم توی همین مطلب اگه شما بخونی. توضیح دادم مجوز بعضی مواقع به راحتی گفتن موضوع به مسوول مربوطه است. و داستان طولانی عکاسی خودم هم برای همون سوال اصلی تاپیک و اولین مطلبه که داشتم به صورت مستند به ایشان یادآوری میکردم که همه این قوانین به نفع خود عکاسه.

از شما هم ممنون که دقیق هستید. من در استان خراسان قدیم یعنی قبل از اینکه سه قسمتی بشه. کلی عکاسی کردم. کرمانجی هم اتفاقا یه دو سه کلمه ای یاد گرفتم اون موقع :)

tm.fard

کاربرفعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
440
دیگه وسط جنگل که بماند. تو تا حالا یه گراز نر دیدی از نزدیک؟ توی جنگلهای شمال پره. یعنی تو داری میری از زیر بوته میپره بیرون یه شاخ بهت بزنه از بس قوی و هیکلی است از وسط دو شقه میشی.
متشکرم از جواب شما اما
کسی که میره جایی تمام عواقب و میپذیره و حتما با تجهیزات و نفرات کافی میره دلیلی نداره تا جرمی مرتکب نشدی جنگل بانی شمارو دستگیر کنه!
والا اولین بار هست که میشنوم که تجهیزات عکاس بودن و نشون میده!! در همین سایت دوستان و اساتیدی هستند که با لنز 55-250 در حیات وحش عکاسی میکنن و خروجی شاهکاری دارن که باید ساعتها به تماشای عکس بشینم
در مورد لنز 1200mm بعید میدونم کسی با یک لنز 16 کیلویی به قیمت 120هزار دلار http://dnoj.ir/post/بزرگترین-لنز-های-دنیا.htmlدر ایران توان خرید داشته باشه یا حتی پیدا بشه اساتید معمولا از
تله کانورتور استفاده میکنن
در مورد بعدی کشتزارها و مردابهای گیلان خدا رو شکر گراز نداره
شما فرض کن که اساتیدی که از مناظر با لنز واید عکاسی میکنن پس نباید اجازه ورود داشته باشند!!
سوال هنوز بی جواب مانده از دوستان و اساتیدی که تجربه دارن لطفا راهنمایی بفرمایند

Last edited:

امیر.ع

Registered User
لایک‌ها
244
سلام.
کرمانجی هم اتفاقا یه دو سه کلمه ای یاد گرفتم اون موقع :)
سوال استارتر رو دوباره بخون:general210:
به ما چه که چی یاد گرفتی چیکار کردی نکردی
سوال استارتر رو دوباره بخون:general210::general210::general210:

بالا