برگزیده های پرشین تولز

کدام نسخه لینوکس = پیشنهاد شما چیه

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
من این سوال رو تو وب هاستینگ هم پرسیدم ، مایلم نظر اساتید پی تی رو هم بدونم ، با توجه به شرایطی که گفتم کدوم نسخه برام مناسب تره
شما هر توزیعی که نصب کنی همه این امکانات رو در اختیار شما قرار میده.
برای شبکه اغلب از دبیان یا CentOS (اغلب وب‌سرور) استفاده می‌کنند. ولی شما یکی رو یاد بگیری کار با بقیه هم تقریبا مشابهه. مثلا شما اگه با یه پراید رانندگی یاد بگیری، مسلما با بنز هم میتونی رانندگی کنی، فقط چند دقیقه‌ای ممکنه برای اینکه دستتون راه بیافته نگاهی به قسمت‌های مختلفش بندازین تا محل همه‌جیو حفظ بشین وگرنه همون دنده و فرمون و پدال‌ها هستند که باید باهاشون کار کنین.
بنظر من اگه شما میخواین تازه استارت بزنین، با اوبونتو شروع کنین و بعد از اینکه کارهای اولیه‌رو یاد گرفتین و با اصطلاحات اولیه آشنا شدین، اونوقت توزیع‌های مختلف رو بررسی کنین و ببینین کدوم‌یکی بیشتر باب میلتونه.

khodayard

Registered User
لایک‌ها
17
به نظرم به صورت عمومی هم برای سرور هم برای رایانه های خانگی بهترین نسخه Debian هست.
ولی بستگی به تجربه و مخصوصا حوصله کاربر داره. مثلا برای کاربر تازه کار بهترین نسخه Mint می تونه باشه برای رایانه خانگی...

drunk

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
به نظرم به صورت عمومی هم برای سرور هم برای رایانه های خانگی بهترین نسخه Debian هست.
ولی بستگی به تجربه و مخصوصا حوصله کاربر داره. مثلا برای کاربر تازه کار بهترین نسخه Mint می تونه باشه برای رایانه خانگی...
سلام به اساتید گرامی
واسه شروع برای کاربرای خانگی همین Mint رو پیشنهاد میدید؟ میخوام بدونم از کدوم شروع کنم! البته قبلا تجربه استفاده رو داشتم اما نمیدونم کدوم از همه بهتر و کاملتر هست از نقاط مختلف و یه سری میگن اوبونتو( انگار مد شده) و بعضی ها.....رو پیشنهاد میدن!

khodayard

Registered User
لایک‌ها
17
بله همونطور که تو اون یکی thread هم عرض شد برای شروع همین Mint پیشنهاد می شه. و اگه ازش راضی بودید با همین Mint بمونید. لازم نیست مرتب سیستم عامل عوض کنید.

adnan magic

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
20
در مورد کار های عادی و یکمی هم گرافیک و اینا اوبونتو بهترینه. مخصوصا نسخه ۱۴.۰۴ که پایدارترینش هستش و حتی اگه خراب بشه خیلی راحت میشه GRUB رو تعمیر کرد و سیستم برگردوند. همچنین اوبونتو مشتقات زیادی داره و می تونید خیلی راحت از بین اون ها انتخاب کنید ولی پیشنهاد من نسخه اصلی اوبونتو هستش که می تونید شخصی سازی کنید.
برای سرور Centos 5 چون بیشتر برنامه های کاربردی برای سرور ها بر روی این نسخه نوشته شدند و کمتر برای نسخه های دیگه.
و اما هکر ها! هکر ها از همون بدو تولد بیشتر روی کالی و بک ترک کار کردن ولی در کل من کالی رو بیشتر شنیدم. در کل اطلاعات زیادی در این مورد ندارم.
اما اگر هر چی سوال داشته باشید در مورد اوبونتو در حد توانم می تونم کمکتون کنم چون ۳ ساله سیستم کاربریم اوبونتو هستش و اصلا ویندوز ندارم!
با سپاس

Vahids

Registered User
لایک‌ها
85
Slackware رو براي كاربران يكم پيشرفته تر و
Arch رو براي كابران پيشرفته
Fedora براي اونا كه ميخان هميشه يه سيستم اوكي و بروز داشته باشن
Ubuntu و Mint براي تازه كارها
OpenSuse براي همه! نسخه هاي آخر كامل شبيه Suse بزرگوار شده اند و نول حسابي بهش رسيده. پايدار، سازگار، ولي يكم سنگين براي سيستم هاي قديمي.

pooya87

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
335
Slackware رو براي كاربران يكم پيشرفته تر و
Arch رو براي كابران پيشرفته
Fedora براي اونا كه ميخان هميشه يه سيستم اوكي و بروز داشته باشن
Ubuntu و Mint براي تازه كارها
OpenSuse براي همه! نسخه هاي آخر كامل شبيه Suse بزرگوار شده اند و نول حسابي بهش رسيده. پايدار، سازگار، ولي يكم سنگين براي سيستم هاي قديمي.
اضافه کنم که اگه برای سیستمهای قدیمی یا برای اجرای به صورت سریعتر و LIVE بخواین میتونین از Flavorهای دیگه‌ی UBUNTU استفاده کنین
خصوصاً LUBUNTU و XUBUNTU

اگه احل اجرای LIVE هم هستین بهتره از Puppy هم اسم برده بشه.

ehsanservat

Registered User
لایک‌ها
2,509
دوستان یه سوال آیا میشه روی گوشی موبایل یا تبلت بجا اندروید , لینوکس ( نسخه دسکتاپ ) نصب کرد؟
یا میشه روی گوشی و تبلت ویندوز xp نصب کرد؟
دیدم انگار ویندوز xp نسخه تبلت هم داره Windows XP Tablet PC Edition

یه سری لپتاپ ها هستن من از قدیم دیدم از این لپ تاپ ها کوچیک بهینه که سیست عاملشون مثلا لینوکسه یا ویندوز ce و ........
از این لپتاپ ها کجا میتونم پیدا کنم

vayu

Registered User
لایک‌ها
645
دوستان یه سوال آیا میشه روی گوشی موبایل یا تبلت بجا اندروید , لینوکس ( نسخه دسکتاپ ) نصب کرد؟
یا میشه روی گوشی و تبلت ویندوز xp نصب کرد؟
دیدم انگار ویندوز xp نسخه تبلت هم داره Windows XP Tablet PC Edition

یه سری لپتاپ ها هستن من از قدیم دیدم از این لپ تاپ ها کوچیک بهینه که سیست عاملشون مثلا لینوکسه یا ویندوز ce و ........
از این لپتاپ ها کجا میتونم پیدا کنم
روی تبلت و گوشی میشه ورژن هایی از لینوکس رو نصب کرد که ساختار ARM رو پشتیبانی میکنه، تا اونجا که من یادمه ubuntu پشتیبانی نمیکه، همینطور احتمال زیاد قابلیت تماس رو از دست میدی.
میزو رو یکی از گوشی هاش ubuntu داشت که تازه اونم دسکتاپ نیست.
برای لینوکس های که پشتیبانی ARMدارن سایت distrowatch رو ببین.
کلا سیستم عامل های دسکتاپی عموما عموما پلتفرم X86 دارن، برای همین رو گوشی تا تبلت هایی که arm هستن نصب نمیشن. بشن هم توان حداکثر ندارن.
اون xp که گفتی برای کامپیوتر های قابل حمل بود که پلتفرم x86 داشتن.
البته توگوگل بگردی بعضیا با ترفند هایی ویندوز 98 رو نصب می کنن که توصیه نمیشه.
شما یه تبلت ویندوز بگیر، ایناا پلتفرم x86 دارن و اگر بوت لودر اونها هم lock نباشه میشه میشه حتی دو تا سیستم عامل روشون داشت. کلا مثل یه لپ تاپ معمولی.

ehsanservat

Registered User
لایک‌ها
2,509
روی تبلت و گوشی میشه ورژن هایی از لینوکس رو نصب کرد که ساختار ARM رو پشتیبانی میکنه، تا اونجا که من یادمه ubuntu پشتیبانی نمیکه، همینطور احتمال زیاد قابلیت تماس رو از دست میدی.
میزو رو یکی از گوشی هاش ubuntu داشت که تازه اونم دسکتاپ نیست.
برای لینوکس های که پشتیبانی ARMدارن سایت distrowatch رو ببین.
کلا سیستم عامل های دسکتاپی عموما عموما پلتفرم X86 دارن، برای همین رو گوشی تا تبلت هایی که arm هستن نصب نمیشن. بشن هم توان حداکثر ندارن.
اون xp که گفتی برای کامپیوتر های قابل حمل بود که پلتفرم x86 داشتن.
البته توگوگل بگردی بعضیا با ترفند هایی ویندوز 98 رو نصب می کنن که توصیه نمیشه.
شما یه تبلت ویندوز بگیر، ایناا پلتفرم x86 دارن و اگر بوت لودر اونها هم lock نباشه میشه میشه حتی دو تا سیستم عامل روشون داشت. کلا مثل یه لپ تاپ معمولی.

ممنون از کمک و راهنماییتون
خوب شما توزیع خوب لینوکس برای نصب برای گوشی و تبلت نمیشناسید؟
اصلا قابلیت تلفن کردن برام مهم نیست اصلا

من گشتم تو اینترنت سیستم عامل هایی که روی arm ها 32 بیتی نصب میشن یکی Windows RT ه - یکی windows ce 6.0 - یکی هم ویندوز موبایل تا 6.5
تو لینوکس ها چیزی پیدا نکردم شما باید راهنماییم کنید
الان چجوری میشه اینا رو نصب کرد رو گوشی یا تبلت؟

vayu

Registered User
لایک‌ها
645
ممنون از کمک و راهنماییتون
خوب شما توزیع خوب لینوکس برای نصب برای گوشی و تبلت نمیشناسید؟
اصلا قابلیت تلفن کردن برام مهم نیست اصلا

من گشتم تو اینترنت سیستم عامل هایی که روی arm ها 32 بیتی نصب میشن یکی Windows RT ه - یکی windows ce 6.0 - یکی هم ویندوز موبایل تا 6.5
تو لینوکس ها چیزی پیدا نکردم شما باید راهنماییم کنید
الان چجوری میشه اینا رو نصب کرد رو گوشی یا تبلت؟
تا اونجا که من می‌دونم kali, arch linux و حتی freebsd ورژن arm دارن، اما توقع نسخه دسکتاپ رو ازشون نداشته باش.
برای اطلاعات بیشتر راجب Raspberry pi یکم تو گوگل سرچ کن. هر چی اونجا نصب بشه رو بیشتر تبلت هایی که مشابه باشن نصب میشه.
اگر ورژن دسکتاپ کامل می خوایی به تبلت ویندوز فکر کن. تو سایت ها بگردی برای فروش هست. مثلا این رو تو گوگل سرچ کن xiaomi mi pad 2 windows version

ehsanservat

Registered User
لایک‌ها
2,509
تا اونجا که من می‌دونم kali, arch linux و حتی freebsd ورژن arm دارن، اما توقع نسخه دسکتاپ رو ازشون نداشته باش.
برای اطلاعات بیشتر راجب Raspberry pi یکم تو گوگل سرچ کن. هر چی اونجا نصب بشه رو بیشتر تبلت هایی که مشابه باشن نصب میشه.
اگر ورژن دسکتاپ کامل می خوایی به تبلت ویندوز فکر کن. تو سایت ها بگردی برای فروش هست. مثلا این رو تو گوگل سرچ کن xiaomi mi pad 2 windows version

مثلا من گوشی ویندوز فونی دارم lumia 540
بیشتر دنبال اجرا سیستم عامی مثل ویندوز xp یا یه توزیع خوب از لینوکس برای نصب روی گوشی تا تبلتم
بازم یه دنیا ممنون

vayu

Registered User
لایک‌ها
645
مثلا من گوشی ویندوز فونی دارم lumia 540
بیشتر دنبال اجرا سیستم عامی مثل ویندوز xp یا یه توزیع خوب از لینوکس برای نصب روی گوشی تا تبلتم
بازم یه دنیا ممنون
خواهش می کنم. من توصیه نمی کنم اینکارو اما باز اینجا رو ببین:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1459153
اینم ترجمه فارسیش
http://shahinsoft.blogsky.com/xpondroid
موفق باشی

ehsanservat

Registered User
لایک‌ها
2,509
خواهش می کنم. من توصیه نمی کنم اینکارو اما باز اینجا رو ببین:
http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1459153
اینم ترجمه فارسیش
http://shahinsoft.blogsky.com/xpondroid
موفق باشی

ممنون
این روش نصب ویندوز یا لینوکس روی تبلت یا گوشی نیست - با ماشین مجازی نصب میکنه
تبلت من gpad 8.3 الجی هستش - واقعا بینظیره و قدرتمند و با کیفیت - با این روش ویندوز xp با ماشین مجازی روش نصب کردم اصلا بدرد نمیخورد
مخوام مستقیما روش سیستم عاملی غیر از اندروید نصب شه

Last edited:

robocop-game

Registered User
لایک‌ها
1,862
دوستان - یکی از دوستانم براش کادو گوشی موبایل LG FX0 آوردن
آکبنده هنوز بازش نکرد- ه گوشی طلایی کم رنگ و کل گوشی شیشه ایه

سیستم عامل این گوشی firefox os هست - میخوام ازش بخرم برای نامزدم
چون از این جور گوشی ها خیلی خوشش میاد

فقط سر سیستم عاملش یعنی firefox os چیزی نمیدونم - فقط فهمیدم لینوکسه
میشه کمکم کنید؟

vayu

Registered User
لایک‌ها
645
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::)
ممنون
این روش نصب ویندوز یا لینوکس روی تبلت یا گوشی نیست - با ماشین مجازی نصب میکنه
تبلت من gpad 8.3 الجی هستش - واقعا بینظیره و قدرتمند و با کیفیت - با این روش ویندوز xp با ماشین مجازی روش نصب کردم اصلا بدرد نمیخورد
مخوام مستقیما روش سیستم عاملی غیر از اندروید نصب شه
کاملا درست میگی، اما از نسخه arm یا ویندوزی که کامل نصب میشه هم خیلی توقع نداشته باش. تبلت شما خیلی خوبه اما اگر سیستم عامل نتونه کامل از قدرتش استفاده کنه، عملکرد خوبی نمیده.
من دیدم ویندوز ۹۸ رو نصب می کنن، حتی یکی توی ptمی خواست آموزش و سی دی رو بفروشه، فقط تاپیکش رو پیدا نکردم.

vayu

Registered User
لایک‌ها
645
دوستان - یکی از دوستانم براش کادو گوشی موبایل LG FX0 آوردن
آکبنده هنوز بازش نکرد- ه گوشی طلایی کم رنگ و کل گوشی شیشه ایه

سیستم عامل این گوشی firefox os هست - میخوام ازش بخرم برای نامزدم
چون از این جور گوشی ها خیلی خوشش میاد

فقط سر سیستم عاملش یعنی firefox os چیزی نمیدونم - فقط فهمیدم لینوکسه
میشه کمکم کنید؟
firefox os مثل اندروید از کرنل لینوکس استفاده می کنه، من خیلی اطلاعات دربارش ندارم، فقط فکر کنم شنیدم که پروژش رو دیگه ادامه نمیدن، خیلی مطمئن نیستم

robocop-game

Registered User
لایک‌ها
1,862
firefox os مثل اندروید از کرنل لینوکس استفاده می کنه، من خیلی اطلاعات دربارش ندارم، فقط فکر کنم شنیدم که پروژش رو دیگه ادامه نمیدن، خیلی مطمئن نیستم

گوشی خیلی شیک و خاصیه - از اون ور فقط دیدم یه سایت داره به اسم سگام که قیمت 430 هزاری گذاشته براش
این طرف آکشو داره میده 100 بهم
فقط سر سیستم عاملش میترسم - مثلا اصلا فارسی ساپورته؟ برنامه و بازی براش گیر میاد؟ میشه برنامه ها اندروید روش نصب کرد؟

The Blind Owl

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
72
گوشی خیلی شیک و خاصیه - از اون ور فقط دیدم یه سایت داره به اسم سگام که قیمت 430 هزاری گذاشته براش
این طرف آکشو داره میده 100 بهم
فقط سر سیستم عاملش میترسم - مثلا اصلا فارسی ساپورته؟ برنامه و بازی براش گیر میاد؟ میشه برنامه ها اندروید روش نصب کرد؟
سیستم عامل فایرفاکس را بنده در ماشین مجازی استفاده کرده ام. این سیستم عامل درست است که از کرنل لینوکس استفاده میکند ولی پلتفرم نرم افزاری اش بر اساس HTML5 و برنامه های تحت وب می باشد و از این بابت بسیار به سیستم عامل کروم و اپ های مرورگر اینترنتی کروم شباهت دارد. حقیقتا کیفیت نرم افزاری بالایی ندارد و عمده نرم افزارهای مطرح و خصوصا بازی ها در این سیستم عامل موجود نیست. بسیاری از برنامه هایی هم که هست به علت محدودیت های پلتفرم امکانات کمتری نسبت به همان اپ ها در سایر پلتفرم ها دارد. به طور مثال تلگرام که بنده تست کردم امکان ارسال صوت را نداشت و دقیقا مانند نسخه وب web.telegram.org بود و نسبت به نسخه های اندروید و ای او اس و حتی ویندوز فون ناقص به نظر می رسید. همچنین عرضه این سیستم عامل به دلیل عدم استقبال و مشکلات متوقف شده و پشتیبانی آن نیز به زودی متوقف می گردد. برای تست یک پلتفرم جدید و تجربه ای متفاوت خرید این سیستم را توصیه میکنم ولی در مقابل سایر تلفن های همراه حتی محصولات هواوی و برند های چینی در همین رنج قیمت(۱۰۰-۱۵۰ هزار تومان) هم حرفی برای گفتن ندارد.

بالا