برگزیده های پرشین تولز

اسم نوزاد دختر پيشنهاد بديد

پدر پسر شجاع

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اسم ها را سعی کنید دو سیلابی انتخاب کنید که راحت بشه صدا کرد
علاوه بر آن باید خوش صدا و آهنگ هم باشد

مطلب بعدی اینکه نباید اسم به کلمه بدی نزدیک باشد که تو مدرسه بقیه بچه ها پدرش را در میارن

Atomic

Registered User
لایک‌ها
2
ما یک همسایه داریم 2 تا دختر داره به اسم های راشین و رانا. گفتم شاید این 2 اسم بتونه کمک کنه.

irlogo

Registered User
لایک‌ها
1
.:: الهه ::.

ripek

Registered User
لایک‌ها
3
اگه مذهبی و تاریخی می خوای:
ام البنین
سکینه
آسیه
انسیه

اگه معمولی می خوای
پریسا
مهسا . . .

اگه مدرن می خوای
پاتریس . . .

اگه تاریخی باستانی می خوای
آتریسا
آرتمیس . . .

هلن هم خوبه به هلیا می خوره

Last edited:

Bella_aster

مدیران قدیمی
لایک‌ها
2,615
هما
حنا

حلما جدیدا یکی از اقوام ما گذاشته، حلم به معنی بردباری و شکیبایی ه...

Nereid

کاربر فعال زبان
کاربر فعال
لایک‌ها
852
هیلدا
واژه ای ایرانی و به معنی شکوفه ی درخت هلو می باشد.

سوفیا

من آخرشم از این ست کردن اسم بچه ها سر درنیوردم:دی
تو خیلی خونواده ها دیدم اینقدر اسم بچه ها باهم سته که وقتی یکیشون رو صدا میکنن همه شون جواب میدن یا وقتی زنگ میزنی با یکیشون کار داری آخرشم اشتباهی یکی دیگه شون میاد پای تلفن:دی

Bella_aster

مدیران قدیمی
لایک‌ها
2,615
هیلدا
واژه ای ایرانی و به معنی شکوفه ی درخت هلو می باشد.

سوفیا

من آخرشم از این ست کردن اسم بچه ها سر درنیوردم:دی
تو خیلی خونواده ها دیدم اینقدر اسم بچه ها باهم سته که وقتی یکیشون رو صدا میکنن همه شون جواب میدن یا وقتی زنگ میزنی با یکیشون کار داری آخرشم اشتباهی یکی دیگه شون میاد پای تلفن:دی
راست میگی! :D

تو دو تا خانواده ی نزدیکمون امیر/حمید دارن، همیشه ما سر این مشکل داریم! 65 دفعه تا حالا سوء تفاهم پیش اومده!
ولی خوب حلما عربیه :happy:
حلیم هم بش میخوره :D
حلما از همون حلیم میاد دیگه، یعنی شکیبا ! :D

راستی شکیبا هم هستا! هر چند که خیلی پسرونست...

پ.ن: کجای کاری بنده ی خدا! خلیجی که عربا می خوان بگیرن فقط یه سمبله، از زبانی که چندین ساله ازمون گرفتن، از هر 10 لغت نه تاش ریشه ی عربی داره!
hanghead.gif

اگه بگیم «عکس العمل» همه می پذیرن، اما بگیم «ری اکشن» همه میگم بابا خارجی شدی باز؟! اما هیچ کس «واکنش» رو به زبون نمیاره...

Arya Man

Registered User
لایک‌ها
3
میترا - شکوفه...

vahiddddd

Registered User
لایک‌ها
352
هوناميک(hoonamik) به معنای خوشنام،خيلی هم کمه!من فقط 1 نفر رو به اين اسم ديدم.

Kasandra

کاربر افتخاری و فعال خاطرات
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889
پ.ن: کجای کاری بنده ی خدا! خلیجی که عربا می خوان بگیرن فقط یه سمبله، از زبانی که چندین ساله ازمون گرفتن، از هر 10 لغت نه تاش ریشه ی عربی داره!
hanghead.gif

اگه بگیم «عکس العمل» همه می پذیرن، اما بگیم «ری اکشن» همه میگم بابا خارجی شدی باز؟! اما هیچ کس «واکنش» رو به زبون نمیاره...

"خليجي كه عربا مي خوان بگيرن" رو كه هنوز نگرفتند كه! البته به نظر مياد يه فرقهايي باشه بين اين كه راحت و خاموش بگيرنش يا با بحث! اين هم بازبه اين بستگي داره كه هر كس ترجيح بده چطور در اين مورد تصميم بگيره! همونطور كه آريوبرزن مي تونست تسليم اسكندر بشه و چند سال بيشتر عمر كنه و اسمش هم به يك صورت ديگه در تاريخ ثبت بشه!

درسته درصد بالايي از زبان ما رو كلمه هاي عربي تشكيل ميده و درسته كه خطمون هم به نوعي عربي شده ولي به نظر شما چرا ما مثل مصريها،اردنيها، لبنانيها، سوريه ايها و خيليهاي ديگه كه از همون اول عرب نبودند و بعد عرب شدند عرب نشديم؟! غير از اينه كه هميشه يك عده به اصل و نسب پارسي خودشون وفادار بودند و گرچه اندك بودند ولي تونستن يك تغيير به اين مهمي ايجاد كنند اون هم عرب نشدنمونه!؟ :hmm: به نظر شما اين موضوع كوچكيه كه ما هنوز به" آسمان" ميگيم" آسمان"، به "كوه" ميگيم" كوه"، به "دريا" ميگيم "دريا" و ... فكر مي كنيد اين خيلي موضوع بي اهميتيه كه در بعضي روستاهاي دور افتاده هنوز به زبان پهلوي صحبت مي كنند؟!
حالا درسته ممكنه كار زيادي از دستمون بر نياد ولي حداقل مي تونيم همينهايي كه داريم رو هم حفظ كنيم كه از دست نره! حداقل به خاطر اينكه بعدها انگ بي عرضگي به پيشونيمون نچسبونن! :hmm:

در مورد "واكنش" هم با شما مخالفم . كي گفته كسي نمي پذيره؟!!! :hmm: من كه اين همه ساله اين رو استفاده مي كنم (اون هم تو يه محيط كاملا عمومي) و مي دونم كه تنها كسي هم نيستم كه اين كار رو مي كنم. از وقتي هم كه يادمه نشده كسي درباره قانون سوم نيوتن صحبت بكنه و از "كنش" و "واكنش" در صحبتش استفاده نكنه!

در ضمن، همين كه شما در سه نام كاربريتون (تا اين لحظ البته چون نمي دونم چند وقت ديگه دقيقا چه نام كاربري قراره براي خودتون انتخاب كنيد) از نامهاي عربي (يا كاملا عربي چون هم سارا و هم مينا هر دو در عربي هم استفاده ميشه) استفاده نكرديد نشون ميده كه حتي شما هم ترجيح ميديد جاهايي كه اختيار انتخاب داريد از نامهايي غير عربي استفاده كنيد.

ببخشيد Offtopic شد فقط خواستم درباره اهميت استفاده هر كدوم از ما از نامهاي پارسي به بعضي نكات اشاره كرده باشم.

Last edited:

s e v d a

Registered User
لایک‌ها
1,498
اصن اسمشو بذار سودا

"خليجي كه عربا مي خوان بگيرن" رو كه هنوز نگرفتند كه! البته به نظر مياد يه فرقهايي باشه بين اين كه راحت و خاموش بگيرنش يا با بحث! اين هم بازبه اين بستگي داره كه هر كس ترجيح بده چطور در اين مورد تصميم بگيره! همونطور كه آريوبرزن مي تونست تسليم اسكندر بشه و چند سال بيشتر عمر كنه و اسمش هم به يك صورت ديگه در تاريخ ثبت بشه!

درسته درصد بالايي از زبان ما رو كلمه هاي عربي تشكيل ميده و درسته كه خطمون هم به نوعي عربي شده ولي به نظر شما چرا ما مثل مصريها،اردنيها، لبنانيها، سوريه ايها و خيليهاي ديگه كه از همون اول عرب نبودند و بعد عرب شدند عرب نشديم؟! غير از اينه كه هميشه يك عده به اصل و نسب پارسي خودشون وفادار بودند و گرچه اندك بودند ولي تونستن يك تغيير به اين مهمي ايجاد كنند اون هم عرب نشدنمونه!؟ :hmm: به نظر شما اين موضوع كوچكيه كه ما هنوز به" آسمان" ميگيم" آسمان"، به "كوه" ميگيم" كوه"، به "دريا" ميگيم "دريا" و ... فكر مي كنيد اين خيلي موضوع بي اهميتيه كه در بعضي روستاهاي دور افتاده هنوز به زبان پهلوي صحبت مي كنند؟!
حالا درسته ممكنه كار زيادي از دستمون بر نياد ولي حداقل مي تونيم همينهايي كه داريم رو هم حفظ كنيم كه از دست نره! حداقل به خاطر اينكه بعدها انگ بي عرضگي به پيشونيمون نچسبونن! :hmm:

در مورد "واكنش" هم با شما مخالفم . كي گفته كسي نمي پذيره؟!!! :hmm: من كه اين همه ساله اين رو استفاده مي كنم (اون هم تو يه محيط كاملا عمومي) و مي دونم كه تنها كسي هم نيستم كه اين كار رو مي كنم. از وقتي هم كه يادمه نشده كسي درباره قانون سوم نيوتن صحبت بكنه و از "كنش" و "واكنش" در صحبتش استفاده نكنه!

در ضمن، همين كه شما در سه نام كاربريتون (تا اين لحظ البته چون نمي دونم چند وقت ديگه دقيقا چه نام كاربري قراره براي خودتون انتخاب كنيد) از نامهاي عربي (يا كاملا عربي چون هم سارا و هم مينا هر دو در عربي هم استفاده ميشه) استفاده نكرديد نشون ميده كه حتي شما هم ترجيح ميديد جاهايي كه اختيار انتخاب داريد از نامهايي غير عربي استفاده كنيد.

ببخشيد Offtopic شد فقط خواستم درباره اهميت استفاده هر كدوم از ما از نامهاي پارسي به بعضي نكات اشاره كرده باشم.

آفرین
درسته

Parsa-Undead

مدیر باز نشسته
لایک‌ها
1,121
اصن اسمشو بذار سودا

آره ! عمو راست میگه !
هلیا و سودا
سودا و هلیا
هلیا سودا
سودا هلیا
beatup.gif

پ ن : پستی که زدم رو نگاه نکردم چی نوشتی همین جوری چیزایی که دوز داشتمو گفتم :D (اونیکه صفحه اول زدم ! )

Bella_aster

مدیران قدیمی
لایک‌ها
2,615

خب این نظر شماست ، اما به نظر من چندان فرقی نداره وقتی یک کودک بزرگ میشه و بارها از لغت های عربی استفاده می کنه، اسمش فارسی باشه یاعربی، به هرحال این فارسی که همه مدعیش هستن خیلی وقته از دست رفته...

من تا جایی که میتونم ازکلمه های عربی فرار می کنم، اما مگه من چند نفرم؟!
اونی که تو ثبت احوال شناسنامه میده هم باید عوض بشه که نمیشه!

در هر صورت موضوع خیلی جای بحث داره و اینجا جاش نیست...

از صاحب تاپیک عذر میخوام بابت آف تاپیک

sinnaa

Registered User
لایک‌ها
3,555
خب این نظر شماست ، اما به نظر من چندان فرقی نداره وقتی یک کودک بزرگ میشه و بارها از لغت های عربی استفاده می کنه، اسمش فارسی باشه یاعربی، به هرحال این فارسی که همه مدعیش هستن خیلی وقته از دست رفته...

منم یه زمانی خیلی دوست داشتم کل کلمه های زبان فارسی ریشه فارسی داشته باشن و عرب زدایی کنم
یادمه چند سال پیش یه دفتر درست کرده بودم و کلمه های عربی رایج در فارسی رو معادل فارسیشو پیدا می کردم و توش می نوشتم
یه چند صد تایی شده بود :D

ولی باید قبول کنیم که زبان فارسی با عربی عجین شده و قرنهاست که این کلمات عربی هم جزوی از زبان فارسیه
ولی برای کلماتی که معادل فارسی درست حسابیش وجود داره دیگه نباید از عربیش استفاده کرد

در راستای تاپیک یه اسمی هم بگیم
هایده خوبه؟ :دی

08610023

Registered User
لایک‌ها
9
من اسما رو به دو دسته خنک،روشن و بچسب
و گرم و خاکستری و نچسب تقسیم میکنم...

دسته اول خیلی رو زبون میشینه و باحاله

Kasandra

کاربر افتخاری و فعال خاطرات
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
5,889

سلام

خب بله اين نظر منه اما مي دونم و مطمئنم تنها كسي نيستم كه چنين نظري دارم.خوشختانه اين روزها همه داريم مي بينيم و مي شنويم كه اكثرا با دقت بيشتري نسبت به گذشته درباره مفهم و شيوه بيان نام فرزندانشون تصميم مي گيرند. نه واقعا در گذشته كجا اين همه نامهاي ايراني زيبا مي شنيديم؟! واقعا جاي اميدواري داره وقتي ادم مي بينه پدري چقدر خوشحاله كه اسم دخترش رو گذاشته پارميس كه همون اسم تك دختر برديا پسر كوروش بزرگ هم هست! :happy: (زماني مردم چقدر از تاريخ كم مي دونستند؟! )

البته من اسمهاي پيشنهاديم رو در يكي دو پست در صفحات گذشته گفتم و همه هم مثل هما هوروش هورشيد، هيلا و ... پارسي بودند. در ضمن كودكان اين دوره مثل كودكان ديروز نيستند! خيلي بيشتر از زمان ما به اسمهاشون اهميت ميدن !

خب اون از اسمهاي پيشنهادي اين هم درباره اهميت نوع انتخاب. پس نميشه گفت موضوع بحث خارج از بحث تاپيكه.

ببخشيد اگه وقتتون رو گرفتم خانم مدير! (بعضي وقتها دلم براي همون Sara_Aster كاربر فعال فرهنگ و هنر خيلي تنگ ميشه! )

بگذريم كه دنيا محل گذرست....

بالا