برگزیده های پرشین تولز

تعرفه گمرکی واردات اجناس و خودرو کارکرده/تصادفی به امارات و عراق چقدر است؟ قصد صادرات از آمریکا دارم

yami

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
سلام دوستان

قصد صادرات محصولات متنوع (تقریبا همه چیز!) و خودرو کارکرده/تصادفی از آمریکا به عراق و امارات دارم. قبل از اینکه به شرکای تجاری احتمالی اطلاعات بدم اول میخوام بدونم شرایط واردات در این کشورها چی هست تا در مورد تهیه لیست قیمت به مشکل بر نخورم و حرفم دو تا نشه بعدا.
البته صادرات به این کشورها به قصد صادرات مجدد به ایران نیست (به خاطر تحریمها) و جهت عرضه در بازار داخلی خود اون کشورهاست.
لطفا اگه در این زمینه اطلاعاتی دارید یا کسی رو میشناسید که کار کرده به من اطلاع بدین. متاسفانه اطلاعات موجود در اینترنت در این زمینه بسیار کم و محدود هست و چیزی دستگیرم نشد.

متشکرم

ftec

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
388
عراق قوانینش مشابه ایرانه . خودروی کارکرده اجازه ورود نداره. کلا فکر نمیکنم بازار به دردبخوری باشن. امارات که بیشتر مبدا ترانزیته تا مصرف کننده . عراق هم به ماشینهای اروپایی و آسیایی رغبت بیشتری نشون میدن

yami

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
ممنون دوست عزیز ولی من بیشتر مایلم که به قوانین آشنا بشم. مثلا از افراد غیر حرفه ای من شنیدم که کردستان عراق یا دوبی هیچ تعرفه گمرکی نداره و عین منطقه آزاد (تعریف دقیقش رو نمیدونم) هر کی هر چیزی رو که صرفا قانونی باشه میتونه واردات یا صادرات کنه بدون دادن عوارض و قوانین دست پاگیر.
در مورد خودرو مشکلی نیست و در واقع بیشتر خودروهایی که من روش کار میکنم ژاپنی هستن و تصادفیهاش هم هم قابل تعمیر هستن و هم قابلیت اسقاط دارن برای وسایلشون چون اکثرا مدلهاشون بالای 2007 هست.
در مورد ترانزیتی بودن دوبی منظور من بیشتر این بود که به خاطر تحریمها من ترجیح میدم که جنس رو بعد از صادرات وارد بازار کشور مقصد کنم مثلا دوبی و بعد از اون دیگه مسئولیت از من ساقطه که سر جنس چی میاد و کی چکارش میکنه.

sinior1

Registered User
لایک‌ها
211
راهی وجود نداره که از این خودروهای کارکرده وارد ایران کرد؟

ftec

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
388
ممنون دوست عزیز ولی من بیشتر مایلم که به قوانین آشنا بشم. مثلا از افراد غیر حرفه ای من شنیدم که کردستان عراق یا دوبی هیچ تعرفه گمرکی نداره و عین منطقه آزاد (تعریف دقیقش رو نمیدونم) هر کی هر چیزی رو که صرفا قانونی باشه میتونه واردات یا صادرات کنه بدون دادن عوارض و قوانین دست پاگیر.
در مورد خودرو مشکلی نیست و در واقع بیشتر خودروهایی که من روش کار میکنم ژاپنی هستن و تصادفیهاش هم هم قابل تعمیر هستن و هم قابلیت اسقاط دارن برای وسایلشون چون اکثرا مدلهاشون بالای 2007 هست.
در مورد ترانزیتی بودن دوبی منظور من بیشتر این بود که به خاطر تحریمها من ترجیح میدم که جنس رو بعد از صادرات وارد بازار کشور مقصد کنم مثلا دوبی و بعد از اون دیگه مسئولیت از من ساقطه که سر جنس چی میاد و کی چکارش میکنه.

خواهش میکنم دوست عزیز. البته قوانین کامل مرجع رو نمیتونید انتظار داشته باشید مثل کشورهای پیشرفته برای عراقش رو بتونید توی اینترنت پیدا کنید. بهترین راه دستیابی به این اطلاعات مراجعه حضوری به سفارت این دو کشور در امریکاست. اما تا جایی که من میدونم :

دوبی برای ماشینهای کارکرده و تصادفی تعرفه گمرکی داره که مقدارشو نمیدونم متاسفانه . برای قطعات خودرو مجموع تعرفه و مالیات 55 درصدی داره.
کردستان عراق منطقه آزاد نیست ، منطقه بی قانونه ! . معاملاتشون همه با کشه .هیچ تضمین و امنیت سرمایه ای وجود نداره . کار کردن با اینجور جاها یه سرش سود زیاده و یه سرش نابودی
والا یکی از همکارای من میخواست از اروپا ماشینهای بنز و بی ام و صفر کیلومتر مدل 2010 و پایینتر - که اجازه ورود به ایران رو ندارن- و قیمتشون بخاطر بحران اقتصادی افت کرده ، بخره و اسقاط کنه و به شکل قطعه وارد ایران بکنه که بخاطر دردسر های زیادش پشیمون شد.

yami

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
ftec عزیز
ممنون از توضیح مفصلتون. برام خیلی عجیبه که میفرمایید دوبی تعرفه 55 درصدی میگیره!؟ پس این دبدبه کبکبه دوبی که میگن منطقه آزاده و تعرفه و مالیات و گمرک نمیگیره و همه میرن اونجا تجارت راه میندازن جریانش چیه؟ پس کجای تجارت در دوبی بصرفه هست که همه میرن اونجا؟؟؟
در مورد کردستان عراق من هم همانطوری که گفتین فکر میکنم اما برای من بیشتر قوانین مهم هستن چون من پولم رو اول میگیرم (بخاطر سود کمی که روی محصول صادراتی میکشم و البته پایه اعتماد متقابل هم از طریق شخص سومی در اونجا ریخته میشه ولی بهرحال شرایط جوری هست که خریدار پول خرید رو اول میده) و جنس رو میفرستم از طریق قانونی به کردستان عراق یا دوبی/جبل علی. حالا دیگه گمرک و تعرفه و مالیات و هر مشکلی داشت به من ربطی نداره و اوراق هم به صورتی هست که خریدار امکان صادرات مجدد به جای دیگه مثل ایران رو بدون کامل کردن پروسه واردات به کشور خودش نداره و بعد از ورود جنس به کشور خودش اگه بخواد بر خلاف تعهدی که به من داده که جنس رو به ایران و سوریه و سودان نفرسته تا من اینجا تو دردسر نیوفتم، عمل کنه و بفرسته اول خودش مسئوله و دوم گمرک کشور خودش که اجازه این کار رو داده.
مشکل اصلی من اینه که چون من قوانین رو نمیدونم مجبورم سر قیمت گذاری جنس به حرف خریدار که مثلا این جنس این تعرفه و مالیات و دنگ و فنگ رو داره گوش کنم که مطمئنا به ضرر من خواهد بود چون اون نمیخواد اساسا من دقیقا بدونم که جنس من چند دستش میرسه! اگه من این موارد رو بدونم، دقیق حساب میکنم که این جنس چند دست اون میرسه و البته عیار فروش اون در بازار اونجا رو هم براحتی بدست میارم و قیمتی منصفانه برای فروش میدم.

در جواب دوستی که پرسیده بودن که امکان صادرات به ایران هست یا نه، باید بگم خیر متاسفانه. تنها و تنها محصولاتی که از آمریکا قانونی میشه به ایران حتی مستقیم صادرات کرد، مواد غذایی، داروها و مکمل های غذایی و دارویی، معدود تجهیزات پزشکی و یکم خرده ریز دیگه هست که معمولا راست کار تاجرهای بزرگه مثل حیوانات زنده و چوب خام و پنبه و برنج و اینا. من خودم بصورت خرده مکملهای غذایی و دارویی میفرستادم که متاسفانه به خاطر مهاجرت شریکم از ایران مسئله نصفه کاره موند. البته ناگفته نماند که ارسال با پست معمولی و دنگ فنگهای ترخیص از گمرک پست هم مزید بر علت میشد اما خوب سود خوب و منصفانه ای داشت حتی با پرداخت تمام عوارض و هزینه های پست.
ممکنه بپرسین که اگه اینطوره پس این کامپیوترها و آی پدها و آیفونها چطور میاد ایران؟ خوب اینا به این صورته که یک شرکتی اینا رو در امارات مثلا میفروشه و یک شرکتی مستقل و جدا هم میره از اونا میخره و به ایران میاره. اون شرکتی که به ایران میاره اینارو از نظر اداره خزانه داری آمریکا تحریم ها رو شکسته و خلافکاره و حسابش معلوم اما اون شرکتی که اینا رو به شرکت وارد کننده به ایران فروخته اگه مدارک معتبر داشته باشه که از صادراتشون به ایران خبر نداشته یا خریدا متعهد شده بوده که این کار رو نکنه، تقریبا بی تقصیره و کار خلافی نکرده. برای اینکه بعضی ها فکر سود بیشتر هستن، میان دو تا شرکت صوری میزنن که با یکی از آمریکا میخرن و با دیگری به ایران میفروشن که هر از گاهی این مسئله هم از چشم بازرسان اقتصادی آمریکا دور نمیمونه و اون فرد اگه پاش به آمریکا برسه سر راست میره زندان!! مثل یکی دو تا مهندس ایرانی که الان هفت هشت ده سال زندان براشون بریدن سر صادرات مجدد لپ تاپ به ایران از دوبی.

بالا