برگزیده های پرشین تولز

سردرگمی بر سر سرعت رایانه

forsoh

Registered User
لایک‌ها
3,203
درود
مشکل بنده این هست که همیشه با سرعت رایانم مشکل دارم !

چند سال پیش بود که تصمیم گرفتم " سی پی یو + رم + مادربرد و کلا همه چیم رو به غیر از هاردم " تغییر بدم بلکه سرعتم بیشتر بشه. هر چند به خاطر اینکه بودجه کافی نداشتم از مارک های معتبری استفاده نکردم ولی به هر حال دل رو به دریا زدیم ولی نتیجه ایی نداد !

گفتم شاید مشکل از هاردش باشه ! با چند نفر مشورت کردیم به من گفتن مشخص نیست با خرید هارد جدید مشکلت حل بشه یا نه ! رفتم پیش یه تعمیر کار اون هم بهم همین رو گفت. کیسم رو بهش نشون دادم نمیدونم گفت هاردت بد سکتور داره ولی قابل استفادس ولی کیست رو بد بستن و یه مشکل دیگه هم داشتم که اونم برام درست کرد ولی واقعا سرعتم تغییر نکرد.

الان حس میکنم تنها راهم اینه که هاردم رو عوض کنم شاید سرعت بهتر شه. ( اگه راه دیگه ایی به ذهنتون میرسه بگید )

حالا من برام چند سوال پیش اومده :

من رایانم رو حدود 10 سال پیش خریدم و از اون موقع تا به حال هاردش رو تغییر ندادم. مدل هاردم اینه :

MAXTOR STM3160212A ATA

با اینکه هاردم قدیمی هست ولی تو کنترل پنل ویندوزم زده

Primary hard disk Disk data transfer rate 4.3

من یه هاردم انتخاب کردم از دیجی کالا که میخوام بدونم آیا این هارد روی سیستم من نصب میشه و دوم اینکه آیا هارد خوبی هست که بخوام ازش به عنوان هاردی که ویندوز روش بریزم استفاده کنم ؟
http://www.digikala.com/Product/DKP...ودا-ظرفيت-1-ترابايت-64-مگابايت-کش-ST1000DM003

آخرین پرسشی هم که به ذهنم میرسه اینه که من یه سری اطلاعات دارم نمیخوام از بین برن ! به نظرتون آیا این اطلاعات رو هاردم باشه چه قدر ریسک این وجود داره تا این اطلاعات از بین برن ؟

فعلا پرسش هام تموم شد ببخشید اگه زیاد شد باور کنید اینقدر سر این رایانه بلا سرم اومده میخوام 200 تومن براش خرج کنم انگار میخوام 200 میلیون پول بدم براش زورم میاد :general208:

Last edited:

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
درود
مشکل بنده این هست که همیشه با سرعت رایانم مشکل دارم !

چند سال پیش بود که تصمیم گرفتم " سی پی یو + رم + مادربرد و کلا همه چیم رو به غیر از هاردم " تغییر بدم بلکه سرعتم بیشتر بشه. هر چند به خاطر اینکه بودجه کافی نداشتم از مارک های معتبری استفاده نکردم ولی به هر حال دل رو به دریا زدیم ولی نتیجه ایی نداد !

گفتم شاید مشکل از هاردش باشه ! با چند نفر مشورت کردیم به من گفتن مشخص نیست با خرید هارد جدید مشکلت حل بشه یا نه ! رفتم پیش یه تعمیر کار اون هم بهم همین رو گفت. کیسم رو بهش نشون دادم نمیدونم گفت هاردت بد سکتور داره ولی قابل استفادس ولی کیست رو بد بستن و یه مشکل دیگه هم داشتم که اونم برام درست کرد ولی واقعا سرعتم تغییر نکرد.

الان حس میکنم تنها راهم اینه که هاردم رو عوض کنم شاید سرعت بهتر شه. ( اگه راه دیگه ایی به ذهنتون میرسه بگید )

حالا من برام چند سوال پیش اومده :

من رایانم رو حدود 10 سال پیش خریدم و از اون موقع تا به حال هاردش رو تغییر ندادم. مدل هاردم اینه :

MAXTOR STM3160212A ATA

با اینکه هاردم قدیمی هست ولی تو کنترل پنل ویندوزم زده

Primary hard disk Disk data transfer rate 4.3

من یه هاردم انتخاب کردم از دیجی کالا که میخوام بدونم آیا این هارد روی سیستم من نصب میشه و دوم اینکه آیا هارد خوبی هست که بخوام ازش به عنوان هاردی که ویندوز روش بریزم استفاده کنم ؟
http://www.digikala.com/Product/DKP-37035/Seagate-Barracuda-Desktop-1TB-64MB-Cache-Internal-Hard-Drive-ST1000DM003/هارد-ديسک-اينترنال-سيگيت-مدل-باراکودا-ظرفيت-1-ترابايت-64-مگابايت-کش-ST1000DM003

آخرین پرسشی هم که به ذهنم میرسه اینه که من یه سری اطلاعات دارم نمیخوام از بین برن ! به نظرتون آیا این اطلاعات رو هاردم باشه چه قدر ریسک این وجود داره تا این اطلاعات از بین برن ؟

فعلا پرسش هام تموم شد ببخشید اگه زیاد شد باور کنید اینقدر سر این رایانه بلا سرم اومده میخوام 200 تومن براش خرج کنم انگار میخوام 200 میلیون پول بدم براش زورم میاد :general208:

مشخصات مادربرد رو با برنامه cpu-z قسمت main در بیارید . اعلام کنید تا پاسخ درستی بهتون بدم .

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611

forsoh

Registered User
لایک‌ها
3,203
خوب این مادربرد هارد 1 ترا پشتیبانی میکند .
پس مشکلی نداره بخرمش دیگه چون منم هاردی که میخوام بخرم 1 ترا هست !

به نظرت سرعت رایانم افزایش پیدا میکنه با هارد تازه ؟؟؟؟

اصلا هارد خوبی هست ؟

من تو این هاردم یه سری اطلاعات دارم، تا اونجایی که تحقیق کردیم فهمیدم که اگه بخوام از هارد کهنم به عنوان ( اسلیو ) استفاده کنم پس از نصب ویندوز باید هارد کهنم رو فرمت کنم ! راهی نیستش اول اطلاعات رو به هارد جدید منتقل کنم از هارد قدیمیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و آخرین پرسشم هم این هست از اونجایی که آخرین درایورهایی که برای مادربردم اومده برای ویندوز 7 هست مشکلی پیش نمیاد من اگه روی این مادر برد ویندوز 8.1 یا احیانا 10 بنصبم ؟؟؟

دستتم درد نکنه صبوری میکنی پاسخ ما رو میدی :general504:

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
پس مشکلی نداره بخرمش دیگه چون منم هاردی که میخوام بخرم 1 ترا هست !

به نظرت سرعت رایانم افزایش پیدا میکنه با هارد تازه ؟؟؟؟

اصلا هارد خوبی هست ؟

من تو این هاردم یه سری اطلاعات دارم، تا اونجایی که تحقیق کردیم فهمیدم که اگه بخوام از هارد کهنم به عنوان ( اسلیو ) استفاده کنم پس از نصب ویندوز باید هارد کهنم رو فرمت کنم ! راهی نیستش اول اطلاعات رو به هارد جدید منتقل کنم از هارد قدیمیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟

و آخرین پرسشم هم این هست از اونجایی که آخرین درایورهایی که برای مادربردم اومده برای ویندوز 7 هست مشکلی پیش نمیاد من اگه روی این مادر برد ویندوز 8.1 یا احیانا 10 بنصبم ؟؟؟

دستتم درد نکنه صبوری میکنی پاسخ ما رو میدی :general504:
هارد 1 ترا زیر رو بهت توصیه میکنم
wd blue 1tb
سرعت بله افزایش پیدا میکنه . رم سیستم شما چند گیگ هست ؟
برای افزایش سرعت ارتقای رم و پردازنده تاثیر بیشتری دارد .
مشخصات اون ها رو هم بنویسید .

forsoh

Registered User
لایک‌ها
3,203
راستش رمم 2 هست

سی پی یو هم اینه فکر کنم باید اینتل باشه مطمئن نیستم ! = Pentium (R ) Dual-core E5700 @ 3.00 GHz 2.99GHz

مشکلی پیش نمیاد ویندوز 8.1 یا 10 نصب کنم با وجود اینکه درایوری برای 8.1 تا به حال برای مادربوردم نیومده ؟

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
راستش رمم 2 هست

سی پی یو هم اینه فکر کنم باید اینتل باشه مطمئن نیستم ! = Pentium (R ) Dual-core E5700 @ 3.00 GHz 2.99GHz

مشکلی پیش نمیاد ویندوز 8.1 یا 10 نصب کنم با وجود اینکه درایوری برای 8.1 تا به حال برای مادربوردم نیومده ؟
شما پردازنده و رم رو افزایش بدید نتیجه بهتری میگیرید .
رم رو حداقل 4 گیگ
پردازنده هم یک چهار هسته ای مثل Q6600 یا Q9400
ویندوز هم باید درایورهای سیستم شما اتوماتیک نصب بشه .

forsoh

Registered User
لایک‌ها
3,203
شما پردازنده و رم رو افزایش بدید نتیجه بهتری میگیرید .
رم رو حداقل 4 گیگ
پردازنده هم یک چهار هسته ای مثل Q6600 یا Q9400
ویندوز هم باید درایورهای سیستم شما اتوماتیک نصب بشه .

آخه شما الان گمان می کنی سرعت کم که میگم یعنی دارم با فتوشاپ کار میکنم سرعتم کمه !

من میخوام فایر فاکس رو باز کنم 6 ساعت طول میکشه ! اصلا سرعت کمم یه وضعیه دادا ! من نمیدونم چرا اینجوری میشه ولی دیگه اگه بعد از تعویض هارد به نتیجه ایی نرسیدم این رایانه رو میندازم کنار ! گمون کنم رایانم طلسم شده :general403:

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
آخه شما الان گمان می کنی سرعت کم که میگم یعنی دارم با فتوشاپ کار میکنم سرعتم کمه !

من میخوام فایر فاکس رو باز کنم 6 ساعت طول میکشه ! اصلا سرعت کمم یه وضعیه دادا ! من نمیدونم چرا اینجوری میشه ولی دیگه اگه بعد از تعویض هارد به نتیجه ایی نرسیدم این رایانه رو میندازم کنار ! گمون کنم رایانم طلسم شده :general403:
راه حل رو به شما گفتم . هم رم و هم پردازنده نیاز به اپگرید دارد .

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
منم با فرمایشات AMD.Power موافقم. باید قطعات نامبرده آپگرید بشه. البته باید ببینید توی بازار چند بهتون میدن . شاید با صرفه تر باشه کل قطعات عوض بشه. منظور از کل قطعات پردازنده , مادربورد و رم هستش.

forsoh

Registered User
لایک‌ها
3,203
منم با فرمایشات AMD.Power موافقم. باید قطعات نامبرده آپگرید بشه. البته باید ببینید توی بازار چند بهتون میدن . شاید با صرفه تر باشه کل قطعات عوض بشه. منظور از کل قطعات پردازنده , مادربورد و رم هستش.

آخه من که نه بازی می کنم نه کار دیگه ایی، تنها یه چرخی تو نت میزنم و گاهی هم یه چیزی تو ورد تایپ میکنم !
به نظرتون واقعا برای اینکار باید رم 4 گیگ یا سی پی یوی آنچنانی داشت ؟؟؟

من اول رمم 512 بود الان شده 2 ! مادربرد و سی پی یو رو هم کلا تغییر دادم ! واقعا واقعا واقعا هیچ فرقی تو سرعتم نداشته !

نمیدونم چیکار کنم :confused:

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
افزایش رم و پردازنده بهترین راه برای افزایش سرعت هست .

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
آخه من که نه بازی می کنم نه کار دیگه ایی، تنها یه چرخی تو نت میزنم و گاهی هم یه چیزی تو ورد تایپ میکنم !
به نظرتون واقعا برای اینکار باید رم 4 گیگ یا سی پی یوی آنچنانی داشت ؟؟؟

من اول رمم 512 بود الان شده 2 ! مادربرد و سی پی یو رو هم کلا تغییر دادم ! واقعا واقعا واقعا هیچ فرقی تو سرعتم نداشته !

نمیدونم چیکار کنم :confused:
عزیز اگر می خواین توی ویندوز 7 کار کنید اگر ورژن 32 بیت نصب کنید شاید 2 گیگ نسبتا واسه کارهایی که فرمودید کافی باشه , اما ورژن 64 بیت که سریعتره 4 گیگ براش یه حجم معمولیه. ضمنا اگر آنتی ویروس هم نصب کنید رم بیشتری نیاز دارید.
یه مورد کلی رو هم بدونید بد نیست. سیاست کلی تمامی کمپانیهای مطرح مثل مایکروسافت اینه که کاربر مجبور باشه هر از چند سالی سیستمشو آپگرید کنه. شما Office 2013 رو که واقعا نسبت به مثلا 2007 برتری داره , روی Window 7 نصب میشه. پس مجبورید اگر بخواین استفاده کنید حداقل Windows 7 یا بالاتر نصب کنید. Windows 7 اصلا روی رم کمتر از 512MB نصب نمیشه.
در هر صورت با تغییراتی که خدمتتون عرض کردیم سرعتتون زیادتر میشه. البته SSD هم اگر بزارید یگه سیستمتون معطل خواندن اطلاعات از روی هارددیسک با سرعت کم نمیشه و سرعت واقعی سیستم رو اون موقع خواهید دید. اما یه SSD ساده که حجمش قابل قبول باشه حداقل باید بین 200000 تا 300000 تومان هزینه کنید.
پس باز هم عرض می کنم باید ببینید پردازنده مثلا Intel Core 2 Quad Q9550 رو توی بازار چند بهتون میدن. اگر قیمتش معقول بود ارزش داره که ارتقاء بدید.
پس اگر مایل بودید یه سرچ تو بازار بزنید و قیمتها رو در بیارید و قبل از خرید موارد رو بگید تا راهنمائیتون کنیم.

gamer5

Registered User
لایک‌ها
439
تعویض هیچ قطعه ای روی کامپیوتر یا لپتاپ بیشتر از تعویض هارد hdd با ssd بازدهی نداره شک نداشته باش

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
تعویض هیچ قطعه ای روی کامپیوتر یا لپتاپ بیشتر از تعویض هارد hdd با ssd بازدهی نداره شک نداشته باش
واقعا با تعویض H.D.D به S.S.D واقعا سرعتکار بالا میره. جون سرعت لود و رایت اطلاعات خیلی زیاد میشه و پردازنده و رم معطل نمیشن. اما اگر بحث گیمینگ باشه کارت گرافیک از همه آیتمها مهمتره.

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
این دوستمون باید چند قطعه رو تعویض کنند تا به سرعت دلخواه برسند . مخصوصا قصد نصب ویندوز 10 هم دارند .
رم حداقل 4 گیگ بشه و یک هارد با سرعت مناسب و یک پردازنده 4 هسته ای

بالا