برگزیده های پرشین تولز

مجموعه ي كامل نامهاي ايراني و پارسي به همراه معني(براي فرزندان شما)

edward

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از korosh bozorg :
درود.
درسته دوست من اين بستگي به نظر هر كس داره.
اما خب من همه ي نامها را اورده ام كه برخي را ميتوان بر روي فرزندان گذاشت و برخي را هم بروي شركت يا واحد تجار ي و...
آتروپات هم از ان دسته از نامها است
آرتميس چطور؟ :blink:

-
آرتميس...............................دري� � سالار ايران در زمان خشايارشاه

Nationalist

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
آرتميس خيلي نام قشنگيه! چشه مگه؟

edward

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: :D :D :D :D

چجوريميشهالكييهپستروپركرد؟

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از gholoom :
آقا اين نام مزدك رو هم براي من ترجمش كن كه ما آخر سر نفهميديم يعني چي
در زمينه ي اسم گذاشتن رو بچه به نظر من اگه اسم يه آدم باشه(يعني اسم گل و حيوانات و... نباشه) بايد حتما اون فرد نكات شخصيتي مثبتي داشته باشد مثل شجاعت و نيكي به ديگران و از اين چيزا چون بعدا بچه حتما در مورد اسمش مي پرسه و اين مي تونه تو زندگيش تاثير زيادي داشته باشه(مثل علي يا پوريا و...)
در ضمن به نظر من هيچ وقت فرهنگ ايراني رو از اسلام جدا نكنيد چون با اين كارتون اسلام رو كه در اصل متعلق به ايران هست دو دستي تقديم به عربها مي كنيد.
درود.
دوست گرامي من كوشيده ام كه همه ينامها را گرد آوري كنم(كوشش دوستان) شما ميتوانيد از اين ميان يكيك را كه زيبا تر است براي فرزند يا شركت يا .. خود برگزينيد.
از نگرش ما بزرگان كشورمان است كه براي كشور افتخار آفريده اند، ميتوان گفت: كورش، داريوش، خشايار، آريا و...
ما نامهاي اسطوره اي زيبا نيز داريم همانند:
فريدون، جمشيد، آرش، سياوش و...دوست من دچار يك لغزش(اشتباه) شده ايد.
ديني كه در ايران زاده شد و يك دين يكتاپرستي بود (6 تا 7 هزار سال پيش) دين زرتشت بود.

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از gholoom :
علت تقدس نام اينه كه انسان رو به ياد چه كسي مي اندازه مثل چيزهاي ديگه مثلا ممكنه يك انگشتربراي يك نفر خيلي مقدس باشه چون اونو به ياد مادرش ميندازه به هر حال يك نام مي تونه براي يك نفر مقدس باشه و براي يك نفر ديگه اصلا اينطور نباشه نظر هر كس هم محترم هست.
خارج از اين بحث به نظر من تعصب چيزي نيست كه در همه ي موارد بد باشه ولي جاهايي كه انسان رو از پذيرش حق باز بداره خيلي مضر هست. از انواع خوب و مفيد تعصب، تعصب نسبت به وطن و ميهن هست اما قبل اون هر انسان بايد نسبت به وجود انسان و حق تعصب داشته باشه، در غير اينصورت اين تعصب مي تونه مورد سوء استفاده خيلي ها قرار بگيره.
پاسداري از فرهنگ يك كشور را نميتوان پي ورزي(تعصب) ناميد.
چرا گفتگو را اين اندازه بزرگ ميكنيد. كدام حق !!!!! اينجا تنها نامهاي اصيل ايراني و پارسي گردآوري خواهد شد تا دوستان ايراني براي فرزندان خود نامهاي ايراني و درخور برگزينند.
پي ورزي(تعصب) در اين مورد چه پيامدهاي تلخي خواهد داشت؟؟؟ جز اينكه فرهنگ توانمند ما توانمند تر خواهد شد.؟؟؟ جز اينكه ما از فرهنگ و نامهاي خود پدافند(دفاع) ميكنيم.

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از edward :
من صرفنظر از ايراني يا اسلامي از اين اسمها خوشم مياد:

امين - آرش - شهاب - شيدا - سعيد - ياسر( :happy: )
احسان - هومن - ممدرضا - امير ( :D )
- edward - ladybug - Travis - kako
فريد - عماد - نوشين - هادي -
:p

صرفنظر از معني اسم(كه از نظر من اهميت زيادي نداره!) بنظر من طرز گويش اسم خيلي مهمه. اينكه به زبون بچرخه و گويشش ساده باشه. صداهاش نرم باشه
اكثر اسامي دو هجايي هستن و اصولا طوري ساخته ميشن كه گويش قشنگ و ساده داشته باشن

در اين زمينه هندي ها خيلي جلوتر از مان و خيلي آهنگينه زبانشون و اساميشون. مثلا اسمي مثل abinesh رو در نظر بگيريد. يك اسم هندي و علي رغم سه هجايي بودن بسيار قشنگ به زبون ميچرخه و زيباست. اينهمه روي بار معنايي اسامي بحث كردن بي فايدس از نظر من.
خب دوست من اين ديدگاه شماست و قابل احترام است.
اما به ديد من معني نامها به گونه ي 50 به 50 در برابر آهنگ نام مهم است.
دل استوار(مطمئن) باشيد كه در ادامه كه نامها را اوردم نامهاي بسيار خوش آهنگ و زيبايي پيدا خواهيد كرد.

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از edward :
رفيق جاش اينجا نيست ولي تو حرفهاي شما رگه اي از سفسطه هست كه ريشه اصليش مطلق دونستن حق هست.

حكم صادر كردن در مورد خوب يا بد بودن تعصب نيز از جمله كارهاييه كه به دنباله روي از پيشرو هاتون انجام ميدي. لطفا اين مطالب رو جايي مطرح كن كه اول بشه در موردش بحث كرد دوم مطلق برخورد نكن و سوم نظريه توطئه و سوء استفاده از تعصب مردم چند وقتيست كه نخ نما شده لطفا به نظريات جديد تئوريسين هاتون مراجعه كنيد و اطلاعاتتون رو آپديت كنيد. روش عوض شده ;)
درود
چون درنيافتم كه سخن شما با من بود يا نه پاسخي ندادم.؟؟؟

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از gholoom :
نظر شخصي من در مورد اسم اينه كه زبان مربوط به يك اسم اصلا مهم نيست نه به اين معني كه نبايد فارسي باشه بلكه مي تونه حتي به فارسي برگردونده بشه مثل خيلي از زبانهاي ديگر مثلا اسمهايي مثل علي،داود،يوسف،ميكاييل،نام مقدس فاطمه و خيلي اسمهاي ديگه در برخي زبانها تغيير شكل پيدا كرده اند و به صورتهاي ديگه استفاده مي شن اونچه مهمه اينه كه در اين موارد قبل از اينكه به زبان يا هر چيز ديگه توجه بشه بايد به شخصيت اون فرد به عنوان يك انسان توجه بشه البته الان كه اسماي عجيب غريب زياد شده بعضي ها به جاي اينكه به اين چيزا توجه كنن فقط به كلاس اسم توجه مي كنن نه كاري به فارسي بودنش دارن نه هيچي حالا اگه همه اسم ايراني مي ذاشتن خوب بود بعضي ها در بعضي روستا ها اسمهاي خارجي رو بچه شون مي ذارن كه كلاس داشته باشه
:D ما ايراني هستيم و شخصيت بزرگ و جهاني و اسطوره اي كم نداريم.
كورش، داريوش، خشايار، فريدون، آريا، سياوش، بيژن، منيژه، آرش، آناهيتا و....

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از gholoom :
البته يه چيزي يادم رفت بگم در مورد حرف زدن و محاوره به شدت مخالف اين هستم كه از هر زباني غير از فارسي استفاده بشه ولي متاسفانه امروزه در كشور ما نه تنها براي واژه هاي از دست رفته هيچكس كاري انجام نمي ده بلكه واژه هاي جديد هم روز به روز از زبانهاي ديگه ميريزن تو فارسي به نظر من اگه مسئولين فرهنگستان نمي دونم چي چي كاري نكنن تا چند وقت ديگه فارسي مي شه تلفيقي از عربي و انگليسي و چند زبان ديگر به همراه اندكي فارسي.
حتي يه زمان بعضي از آقايون xxx پيشنهادي داده بودن تا زبان كشور رو به انگليش تغيير بديم كه خوشبختانه با مخالفت شديد رهبري روبرو شد.البته اينكه زبان انگليسي بايد در كشور ما گسترش پيدا كنه خيلي درسته ولي به عنوان زبان دوم نه زبان مادري.
زبان ما خوشبختانه هندو اروپاييست و هم ريشه با انگليسي و خيلي از زبان هاي اروپايي ديگر.
زبان پارسي داراي چنان توانايي در ساختن واژه است كه همه را شگفت زده ميكند.
هر آينه درسته. اگر جلو.ي واژه هاي بيگانه ي امكروزي و بويژه انگليسي گرفته نشود همان مشكل واژه هاي تازي را در آينده خواهيم داشت.

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از gholoom :
درسته عماد يعني ستون و اين هم در خودش معناي محكم و استوار بودن رو داره.( مثل بوتون آرمه)
اسلام هم براي ما هم براي عربهاست به اعتقاد من اساسا دين متعلق به هيچ جاي خاصي نيست بلكه متعلق به همه ي مردم دنيا ست و هيچكس نبايد اون رو متعلق به ديگري بدونه. به اين علت كه بالاخره دين بايد از يه جايي شروع بشه و گسترش پيدا كنه ديگه، خوب اگه بخوايم بگيم هر ديني متعلق به كشوريه كه توي اون ظهور كرده پس بايد خدا در هر زمان به تعداد كشورهاي عالم پيامبر مي فرستاده.(شايد هم عربها پارتي داشتن)
چيزي كه مشخصه اينه كه اعراب جاهل و غارتگر اون موقع كه به قول دوستمون سوسمار خور بودن و به غارتگري خودشون تو شعرهاشون افتخار مي كردن اصلا در حدي نبودن كه بخوان يه همچين تفكراتي رو به جهان عرضه كنن.( اين توهين به همه ي عربها نيست ها خوب بودن يا بد بودن هيچ كسي ربطي به نژاد اون نداره اصلا هم دوست ندارم در اين مورد صحبت كنم چون با نژاد پرستي شديدا مخالفم)
در ضمن لطفا اين بحث رو ادامه نديم چون اين تاپيك در مورد چيز ديگري هست.
درود
دوست گرامي همان گونه كه گفتيد، دين چيزي نيست كه تنها ويژه ي كشوري ساخته شده باشد.
هر كس آزاد است كه دين خود را برگزيند. مگر نه اينكه هر ديني ما را به راه راست راهنمايي ميكند؟
اما درباره ي اينكه هر ديني براي بخشي و تيره اي آمده سخن شما اشتباست. همان گونه كه ميدانم در قرآن هم آمده كه براي هر تيره اي(قومي) پيامبري فرستاديم. خب دوست گرامي براي نمونه: سنگسار كردن و دست بريدن و .... ويژ ه ي تازيان است. چرا كه تازيان پيش از آمدن اسلام بسيار جاهل بودند. پرستيدن بت و زنده بگور كردن دختران و جنگ هميشگي ميان آنها چيزهايي بود كه پس از آمدن اسلام از ميان آنها رفت.
براي آنها مجازات ها ي اينچنيني در نگر(نظر) گرفته شد تا پاسخگوي روحيه ي خشن و بيابان نشين آنها باشد.
اما براي نمونه در ايران از 7000 سال پيش يگانه پرستي در ميان بود، همچنين دستگاههاي پيچيده ي قضايي، همچنين برده داري وجود نداشت و هر كس به اندازه ي كاري كه انجام ميداد مزد ميگرفت. حتي بيمه براي زنان باردار و...(مراجعه شود به لوح هاي گلي كشف شده در پارسه)
خب، در اينجا ايرانيان اگر نيازي معنوي را احساس ميكردند به سراغ اسلام ميرفتند، اما نيازي به اجرا ي قوانين سخت و خشن و واپسگرايي كه براي تازيان بود نيست.

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از Azalia :
:blink:
مثل اينكه جدي گرفتي !!
مي ! منظورم كامبيز خالي نبود !! شما بخون كامبيز قندو نبات شكلات زاده اصل تهراني!!

ولي اسم ! بنظرم اسم هاي ايراني خيلي قشنگن
فقط فرهنگ سازي ! براشون صورت نگرفته و اسماي عربي يه جورايي جا افتاده
وگرنه اسماي اصيل ايراني يك شكوه و زيبايي و نوستالژي!! خاصي داره
از هر 10 تا آدم 12 تاشون يا محمد هستن يا علي يا مهدي يا حسين يا ... :blink:

با محمد موافقم ! حالا كلاس براش گذاشته بشه ميشه مملي!! يا با يك رضا يا ... مياد !بچه هم باشه ميشه ممدي !
مهدي هم اگر نگن ميتي خوبه
علي هم كه ..
حسن و حسين و رضا و ... رو هم به همين روال !

نهايتا !! چي بگه بچه !
مساله اينجاست كه اسم روي آدم ها شخصيت و تجلي پيدا ميكنه
آرش و سورنا و كوروش و برديا و افشين و بابك و اشكان و ساسان و ماني و و و حتي كمبوجيه ! اسم هايي هستن كه شخصيت دارن ( صاحبان اصلي يه اسامي و نه لزوما هركي اسمش از اينا بود !
يحتمل !!

پاورقي !! من قصد توهين به هيچ يك از صاحبان اسامي يه عربي رو ندارم ! بنابراين به تيريج قباي ملت برنخوره
:lol: درسته.
بزرگان ايران زمين.

korosh bozorg

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از vmf :
جای اینکه اینقدر جر و بحث بکنید چهارتا اسم بگید

مردم خودشون تکلی خودشون رو می دونند
خب دوست گرامي انگار اين جستار(تايپيك) جايگاه گفتگو ها شد. من در اين جستار به دوستان پاسخ خواهم داد. و در يك جستار ديگر تنها نامها را خواهم گذاشت.

Honarvar60

Registered User
لایک‌ها
148
به نقل از korosh bozorg :
:D ما ايراني هستيم و شخصيت بزرگ و جهاني و اسطوره اي كم نداريم.
كورش، داريوش، خشايار، فريدون، آريا، سياوش، بيژن، منيژه، آرش، آناهيتا و....

آقا ايول خوب اومدي

edward

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ولي كوروش بزرگ بهت برنخوره يه جور بامزه اي سوبت ميكني آدم دلش كباب ميخواد برات
فكر كنم بلت نيستي مثل ما سوبت كني نه؟ :(

درود :blink:

Nationalist

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از edward :
ولي كوروش بزرگ بهت برنخوره يه جور بامزه اي سوبت ميكني آدم دلش كباب ميخواد برات
فكر كنم بلت نيستي مثل ما سوبت كني نه؟ :(

درود :blink:
هوي! ادوارد! به دوست من توهين نكن!

gholoom

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
رفيق جاش اينجا نيست ولي تو حرفهاي شما رگه اي از سفسطه هست كه ريشه اصليش مطلق دونستن حق هست.

حكم صادر كردن در مورد خوب يا بد بودن تعصب نيز از جمله كارهاييه كه به دنباله روي از پيشرو هاتون انجام ميدي. لطفا اين مطالب رو جايي مطرح كن كه اول بشه در موردش بحث كرد دوم مطلق برخورد نكن و سوم نظريه توطئه و سوء استفاده از تعصب مردم چند وقتيست كه نخ نما شده لطفا به نظريات جديد تئوريسين هاتون مراجعه كنيد و اطلاعاتتون رو آپديت كنيد. روش عوض شده
در خوب بودن حق كه فكر نكنم كسي مشكل داشته باشد اما پذيرش حق بستگي به خود انسان دارد.
در مورد اين نظريه اي كه گفتي اگه در كتابي چاپ شده يا سندي براش داري ارائه كن تا حداقل من از اينكه حرفهام اينقدر گسترش داره خوشحال بشم اگه هم همينجوري گفتي اين نشون مي ده كه خيلي عصبانيت كردم و تو منطق رو كنار گذاشتي.
همانطور كه لااقل براي خود من از پاسخهاي دوستان مشخص شد همه ي كساني كه در اين تاپيك به طور افراطي وطن پرستي كردن با اسلام مشكل دارن و اين مي تونه مثالي باشه از اينكه گفتم عده اي از اين تعصب سوء استفاده مي كنن. همونطور كه در ماهواره ها از اين موضوع براي مبارزه با اسلام به شدت سوء استفاده شده و مي شود. چيزي كه براي من مشخصه اينه كه اسلام با منافع خيلي ها سازگاري نداره البته شماها حق داريد كه از اسلام زده شده باشيد چون از اسلام واقعي چيزي نمي دونيد.

edward

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عرض كردم جاش اينجا نيست ولي بعنوان اينكه مشخص بشه يك سري گزاره پيش فرض پس ذهن شما وجود دارد كه بديهي فرضشان ميكني(به غلط) بخشي از پستت رو نقل ميكنم. پست قبلي من در مورد مطلق نبودن حق است شما داري در مورد خوب و بد صحبت ميكني :)
زندگي پذيرشي چيزيست كه افراد بدون تعقل بدان نياز دارند و تعبد جز براي حيواناتي كه چاره اي ندارند مصداق ديگري ندارد. كسي كه اختيار دارد از زندگي تعبدي گريزانه و كساني كه بفكر استحمار جامعه هستند اين طرز فكر رو گسترش ميدن ;)

منظور من توهين مستقيم به شما نيست ولي بخاطر اينكه كمي در مورد حرفام فكر كني(و همش حرف پس سر خودت رو تكرار نكني) مجبور شدم يكم مستقيم تر بنويسم اميدوارم از دستم نارحت نشي چون قصدم بي احترامي نيست بلكه با چالش كشيدن طرز فكريست كه وضعيت امروزمان را ناشي از اون ميدونم ;)

در خوب بودن حق كه فكر نكنم كسي مشكل داشته باشد

پذيرش حق بستگي به خود انسان دارد

پي نوشت: بنظر بنده حقير كه يك سگ بيشتر نيستم( ;) ) پيش فرض سمي است براي فكر بشر، يعني پذيرش موضوعي بغير از فرآيند عقل. اين معمولا كاربرديست كه عموما از مقدسات انتظار ميرود و انصافا مقدسات اسلامي نقش خوبي در اين زمينه در دست تواناي روحانيون جامعه بازي كرده است.

Nationalist

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
راستي من يه گربه ميخوام. هاپو جون ميتوني برام بگيري؟ بهت استخون ميدما! استونه عربّ!!!!!!!!

بالا