برگزیده های پرشین تولز

مسابقه اطلاعات عمومی

mana-risk

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
پس سوالای من چی شد؟

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
با سلام
آسیّد
چون گردهمائی شما صرفاً علمی و در جهت آموزش همدیگر بوده، من نیز علاقمند به شرکت شدم
بسیار عالیست .:happy:

انسانها گاهاً در مواقع حضوری و رودرو قادر به حل و فصل و ادامه نظرات سیاسی خود نیستند چه برسد به اینکه بخواهند در دنیای مجازی اینترنت
بله کاملا حق با شماست .:happy:

در مورد مسائل مذهبی نیز معتقدم که ادیان و اعتقادات افراد برای خودشان بسیار محترم بوده
در این که شکی نیست .;)

دید موسی یک شبانی را به راه ....... کو همی گفت ای خدا و ای اله
تو کجائی تا شوم من چاکرت ............ چاروقت دوزم کنم شانه سرت
اینجا هدف اصلاً بحث مذهبی نبوده بلکه ضمن یادگیری معنی لغت میتوان با فرهنگ و آثار پر ارزش موجود در زبان فارسی نیز آشنا شد.

هر کسی هر علم را در عمر خویش اندوخته *** میکند اینجا نثار اهل معنا رایگان .;)

در نهایت چون شما گردانندگان و صاحبان اصلی این جمع هستید چنانچه چنین نمی پسندید
من که نگفتم نمی پسندم یا ....!:hmm: از این عمل شما نیز استقبال کرده ام . :cool:
فقط چون دیدم که مدت اندکی است که در این فروم فعالیت می کنید چند پیشنهاد عنوان کردم .

بهتر است دیگر این موضوع را ادامه ندهیم :eek: و از هدف اصلی که همان مسابقه است دور نشویم .

موفق باشید

:happy:

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
با سلام
ادامه سوالات گروه

آسیّد

11. منظور از سجن چیست ؟
12. جایز ؟؟ ( 3 حرف ) .
13. بیشتر وقتها به جای امین به کار می رود ؟؟؟
14. بله روسی ؟؟؟؟
15. کنایه از نزول پول ؟؟؟؟؟

موفق باشید .

.......

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
با سلام
سوالات مربوط به گروه

mana-risk

1. نسب ؟
2. به مجنون گویند ؟؟ ( 6 حرف ) .
3. کاشف آسپرین که بود ؟؟؟
4. به معنای حوت است ؟؟؟؟
5. منظور از دادرسی دوباره چیست ؟؟؟؟؟

موفق باشید

Mahomaah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام من تازه به اینجا اومدم اگه برای پاسخ دهی ازلحاظ زمانی شرایط خیلی محدود نباشه منم بدم نمیاد که شرکت کنم حالا اگه گروهی هنوز پر نشده واجازه بدید منم هستم فقط سوالها خیلی سخت نباشه همین اول کار ابرومون بره.

Mahomaah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با عرض سلام،
چون گردهمائی شما صرفاً علمی و در جهت آموزش همدیگر بوده، من نیز علاقمند به شرکت شدم و امیدوارم دلیل خاصی برای فراموش کردن و عدم حضور در این جمع برایم پیدا نشود.
نگران مطرح شدن مسائل سیاسی بودید که البته من خودم نیز بسیار موافقم و معتقدم که هر ..... "سخن جائی و هر نکته مقامی دارد". انسانها گاهاً در مواقع حضوری و رودرو قادر به حل و فصل و ادامه نظرات سیاسی خود نیستند چه برسد به اینکه بخواهند در دنیای مجازی اینترنت و آنهم در یک جمع صرفاً آموزشی و علمی صحبت از سیاست کنند. در مورد مسائل مذهبی نیز معتقدم که ادیان و اعتقادات افراد برای خودشان بسیار محترم بوده و وظیفه همه ماست که نه تنها در این جمع، بلکه همه جا احترام به عقاید دیگران را رعایت کنیم، البته روشن است که مطرح کردن بحثهای مذهبی نیز مانند مسائل سیاسی مکانی جدا و غیر از این جمع آموزشی دارد. در ضمن لازم به توضیح است که گاهی برای پاسخ به سئوالی و یا روشن شدن مطلبی اشاره به نام افراد مذاهب مختلف و یا تعریف داستانی از آنها اجتناب ناپذیر است، مثلاً ممکن است سئوال شود که چاروق (به معنای کفش) یعنی چه، در اینجا چنانچه ضمن گفتن معنی آن لغت اگر اشاره ای نیز به داستان مولانا در مورد گفتگوی حضرت موسی(ع) و آن شبان شود بسیار خوب هم میباشد
دید موسی یک شبانی را به راه ....... کو همی گفت ای خدا و ای اله
تو کجائی تا شوم من چاکرت ............ چاروقت دوزم کنم شانه سرت
اینجا هدف اصلاً بحث مذهبی نبوده بلکه ضمن یادگیری معنی لغت میتوان با فرهنگ و آثار پر ارزش موجود در زبان فارسی نیز آشنا شد. ما گاهاً در جداول در میان هزاران سئوال جوراجور پرسشهائی نیز درباره نام پیامبران و یا ادیان مختلف می بینیم و لذا فکر میکنم در این مواقع نیز مثل بقیه موارد و سئوالات عادی چنانچه اشاره به داستانی یا شعری فقط در حد آموزش شود نه تنها ضرری ندارد بلکه مفید نیز خواهد بود.
در نهایت چون شما گردانندگان و صاحبان اصلی این جمع هستید چنانچه چنین نمی پسندید هیچ اصراری نیست و میتوان همانطور که قبلاً گفتم به تنها جواب سئوال اکتفا کرد.
با تشکر
خدانگهدارتون
باسلام من ازپاسخ دهی شما وتوضیحاتی که درباه ی حواشی این مسابقه گفتید خیلی خوشم اومد به نظر میاد ادم جالبی باشید به هر حال براتون ارزوی موفقییت دارم

آسیّد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با عرض سلام،

قبل از هر چیزی باید از دوستان محترمی چون mana-risk و Mahomaah بخاطر اظهار لطفی که کرده اند تشکر کنم، داشتن دوستان خوب نعمت بزرگیست حتی اگر دوستانی نادیده و در دنیای مجازی اینترنتی باشند. هر چه که داریم نعمت است و برایشان باید شکر کرد البته نه فقط با زبان بلکه با عمل نیز. شکر دوست خوب داشتن نگهداری از اوست، شکر چشم داشتن، به بد نگاه نکردن است، شکر زبان داشتن، نیازردن دوستان است، ..... و بالاخره شکر علم و دانش داشتن اگرچه مختصر باشد و مثل من چهارتا کلمه از اینطرف و آنطرف خوانده باشد، نشر آن است، لذا ما که در اینجا جمع هستیم با به روی میز ریختن دانسته های خود همگی را شریک دانسته و از همدیگر چیزی یاد میگیریم.
و اما پاسخ به سئوالات:

1 ـ سجن لغتی ست عربی و به معنی زندان که خیلی کم استفاده میشود، من نیز تا قبل از اتفاقات عراق این لغت را نشنیده بودم، ولی در خبرهای اینترتی و کانالهای تلویزیونی میدیدم صحبت از "سجن ابوغریب" میشود که منظور همان زندان و ماجراهای مربوط به آن بود.
2 ـ جایز همان روا میباشد که بسیار در جداول سئوال میشود.
3 ـمورد استفاده امین بیشتر برای افراد امانتدار است که به این افراد نیز معتمد هم میگویند.
4 ـ بله در زبان روسی "دا" میباشد که باز هم در جداول زیاد دیده میشود ولی چیزی که کم دیده میشود " نه" به زبان روسی ست که میشود " نیت".
5 ـ نزول پول یکی از سئوالاتیست که بعضی وقتها در جداول موجب گمراه شدن افراد میشود، جوابش سه حرفیست و حرف اول آن "ر" و حرف دوم آن "ب" میباشد که اگر حرف سوم در تقاطع با یک سئوال سختی باشد انسان نمیداند که جواب "ربا" است یا "ربح".

با تشکر
خدانگهدارتون

linhu

Registered User
لایک‌ها
0
منم اگر بتونم از این به بعد در این تاپیک فعالیت میکنم..

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
با سلام من تازه به اینجا اومدم اگه برای پاسخ دهی ازلحاظ زمانی شرایط خیلی محدود نباشه منم بدم نمیاد که شرکت کنم حالا اگه گروهی هنوز پر نشده واجازه بدید منم هستم فقط سوالها خیلی سخت نباشه همین اول کار عابرومون بره .

با سلام
دوست عزیز شما به عنوان گروه 8 در این مسابقه شرکت می کنید

موفق باشید .

Mahomaah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
باسلام
چون مطمئن نبودم که پیامم به شما رسیده باز دراینجاازدقت نظرتون واینکه نسبت به مسائل هرچند کوچک بی تفاوت نیستید متشکرم.

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
سوالات گروه 8

1. به پیشکسوت زورخانه چه گویند ؟
2. رمق آخر ؟؟ ( 2 حرف ) .
3. نام دیگر فرشته ؟؟؟
4. کنایه از وحشی ؟؟؟؟
5. به جای بی هوا چه گویند ؟؟؟؟؟

موفق باشید .

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
سوالات گروه 9

1. به دادرسی دوباره چه گویند ؟
2. کنایه از نگین ؟؟ ( 4 حرف ) .
3. واحد پول چین ؟؟؟
4. دست شو ؟؟؟؟
5. علامت مفعولی چیست ؟؟؟؟؟

موفق باشید .

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
با سلام
آسیّد
جایز همان روا میباشد که بسیار در جداول سئوال میشود.
بله در زبان روسی "دا" میباشد که باز هم در جداول زیاد دیده میشود
نزول پول یکی از سئوالاتیست که بعضی وقتها در جداول موجب گمراه شدن افراد میشود، جوابش سه
البته امیدوارم که از سوال من ناراحت نشوید :rolleyes:
ولی از روی کنجکاوی که من دارم این سوال را از شما می پرسم .:cool:
با توجه به صحبتهای شما مبنی بر اینکه در ایران نیستید ( البته طبق گفته خود شما ) , این سوال برای من پیش آمده که چطور شما از وجود سوالات در جداول ایرانی مطلع هستید ؟:blink:

البته جای تقدیر فراوان به خاطر پاسخ های کامل شما همیشه محفوظ است .

.............

pooya007

Registered User
لایک‌ها
13
آقایون و خانومها!

من هم بازی؟
hiya[1].gif

آسیّد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با عرض سلام،

دوست عزیز از سئوال شما اصلاً ناراحت نشدم و درواقع آن پرسش را طبیعی میدانم و ممکن است کسی دیگر هم چنین سئوالی برایش پیش بیآید و در جواب باید عرض کنم که من علاوه بر وقت زیادی که برای مطالعه صرف میکنم، دو سرگرمی در حد اعتیاد هم دارم که آنها جدول و شطرنج میباشند، شطرنج را هر روز در اینترنت بصورت زنده با افراد مختلف در گوشه و کنار دنیا بازی میکنم و جدول را نیز توسط اقوام عزیز آبونه هستم که همیشه بجای پسته، آجیل و سوهان برایم پست میشود و هر بارهم خودم به ایران میآیم چند جلد جدول حتماً با خودم میآورم، البته ناگفته نماند که سایت بسیار خوبی هم برای جدول هست که کسانی که در خارج از ایران و یا در شهرستانهای دور از تهران هستند میتوانند از آن برای حل جداول استفاده کنند که آدرسش را در زیر برای شما مینویسم.

با تشکر
خدانگهدارتون

http://www.jadval.net

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
سوالات مربوط به گروه

10

1 . رمان هرمان ملوین چه بود ؟
2 شاهکار هوگو ؟؟ ( 8 حرف ) .
3 به ته نشین مایعات چه گویند ؟؟؟
4 کنایه از سرقت ؟؟؟؟
5 نام دیگر تازه ؟؟؟؟؟

موفق باشید .

TOMASS ANJELLO

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
12
بسیار عالیست .
ای کاش در ایران بودید و با یکدیگر بیشتر آشنا می شدیم .:rolleyes:
به هر حال
بر این اعتقاد دارم که
هر اتفاقی در بر گیرنده حکمتی است :rolleyes:

سوالات مربوط به گروه
آسید

16. کاشف پنی سیلین چه کسی بود ؟
17. نام قدیم زامبیا ؟؟
18. نقاش گوش بریده ؟؟؟
19. شیرینی رمضان ؟؟؟؟ ( 11 حرف )
20. واحد دارو چیست ؟؟؟؟؟

موفق باشید

آسیّد

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با عرض سلام،
"...... به هر حال بر این اعتقاد دارم که هر اتفاقی در بر گیرنده حکمتی است...." جمله بسیار صحیحی را گفتید و امیدوارم که همیشه بر این اعتقاد بمانید، با این طرز فکر زندگی بینهایت آسان و شیرین میگردد، اگر حوصله داشته باشید داستانی در این رابطه برایتان مینویسم که بسیار لطیف و در عین حال آموزنده ست:
در زمانهای قدیم کاروانی از ایران عازم سفر حج بود و طبق معمول در این قبیل کاروانها انواع و اقسام مردم با تیپهای مختلف دیده میشد، دارا و ندار، پیر و جوان، بیمار و سالم و خلاصه باسواد و بی سواد از هر نوعی بود.... پیرمردی بود که شترش همردیف با شترهای چند جوان دیگر در حرکت بود و چون برای جلوگیری از گم شدن و یا جا ماندن افراد، جای هر کس در طول سفر و در قطار شترها باید همیشه ثابت بماند لذا آن چند جوان و پیرمرد در طول سفر چند ماهه خود در کنار هم و به نوعی همسفر بودند و طبعاً با هم آشنا شده و از هر دری صحبت میکردند. این پیرمرد همیشه تکه کلامی داشت که هر وقت اتفاقی میافتاد و یا کسی در مورد مصیبت و گرفتارئی سخن میگفت پیرمرد زود میگفت: "الخیرو فی ماوقع"... یعنی اینکه همیشه خیر در آن چیزیست که اتفاق میافتد. شنیدن این تکه کلام پیرمرد اوایل برای جوانها جالب بود ولی بعداً آنها را به شک انداخته بود که آیا این پیرمرد واقعاً اعتقادش بر اینست که همیشه خیر در آن چیزیست که اتفاق میافتد و هر بلائی هم بسرش بیاید همین را میگوید و یا اینکه فقط وقتی دیگران به مصیبتی دچار میشوند این نظر را میدهد؟ لذا شیطنتشان گل کرد و تصمیم گرفتند پیرمرد را امتحان کنند، قرار شد که شب در کارونسرای بعدی وقتی پیرمرد بخواب رفت آنها اسباب اثاثیه و خرت و پرتهای او را یواشکی به پشت بام کاروانسرا ببرند و صبح که او بیدار شد بگویند که دیشب دزد اموالت را برده و ببینند آیا او باز هم میگوید "الخیرو فی ماوقع"... ؟ آنها اینکار را کردندو و همگی خوابیدند..... دم دمهای سحر بود که پیرمرد برای نماز بیدار شد و دید که سروصدا هست و همگی نا آرام هستند، یکی میگه بقچه من کو؟ اون یکی میگفت آفتابه من نیست، دیگری دنبال لباسهایش میگشت، خلاصه پیرمرد پرسید چی شده و چه خبره؟ جوانها گفتند هیچی، دزد دیشب به کاروان زده و اموال همه را برده، پیرمرد تا اینرا شنید گفت "الخیرو فی ماوقع"... جوانها گفتند نه بابا مال ترا نبرده، مال تو بالای پشت بام است و دزد فقط مال ماها را برده ...... تو از امتحان روسفید بیرون آمدی.
خلاصه اینکه دوستان زیاد حرف زدم ببخشید، حیفم آمد اینرا تعریف نکنم، آنشب واقعاً دزد به کاروان زده بود و این پیرمرد ما بود که بر اعتقاد خودش راسخ ماند و زندگی هم برایش همیشه راحت میگذشت، امیدوارم که همه ما نیز برای اتفاقاتی که برایمان میافتد همیشه دلیلش را خیر و مصلحتی بدانیم و هرگز آزرده نشویم.

و اما پاسخ به سئوالات:
1 ـ پنی سیلین را الکساندر فلیمینگ اسکاتلندی بطور اتفاقی کشف کرد.
2 ـ زامبیا نام قدیمش همان زامبیا بود ولی برای مدتی بخاطر استعمار انگلیس به رودزیا تبدیل شده بود که بعد از قیام مردم و استقلال دوباره زامبیا شد.
3 ـ ونگوگ نقاش معروف، عاشق دختری بود و بخاطر او گوش خودش را برید.
4 ـ زولبیا بامیه شیرینی ماه رمضان است که البته زولبیا مرا به یاد رشت مرکز گیلان میاندازد چون این شهر به "شهر زولبیائی" معروف است زیرا چنانچه به نقشه هوائی رشت دقت کنید خیابان بندی این شهر بسیار تو در تو و حالت زولبیائی دارد.
5 ـ واحد دارو "دز" میباشد که حتماً شنیده اید که علت مرگ افراد معتادی که در مصرف زیاده روی میکنند را "اور دز" اعلام میکنند.
با تشکر
خدانگهدارتون

بالا