برگزیده های پرشین تولز

::معماهاي رياضي::جهت شكوفايي استعداد شما

hwt

کاربر قدیمی پرشین تولز*مدیر سخت افزار
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
2,415

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از daftarekhaterat :
فقط ميتونم بگم جواب 50 درصد نيست. براي رسيدن به جواب بايد بيشتر دقت كنين.
جواب 50 درصد رو که خودم هم گفتم ظاهرا! یعنی ابتدا به ساکن اینجور به نظر میاد
ولی جواب اینطور بر اساس فرض ناقص شما یک چهارم هست! چون به ترکیب وضعیتهای ممکن نگاه کنی این جواب در میاد
یعنی اگهb=boy ---- girl=g اونوقت وضعیت ها gb-bg-gg-bb هست که وضعیت مطلوب gb هست یعنی یک چهارم
منتها صورت مسئله تو هنوز ناقصه!فرضت گنگه!عزیز رشته من همینه ها!!!
مشخص نیست الان دوتا بچه رو دارنند یا نه!
یا یک پسر دارند و موجوده و احتمال اینکه بچه بعدی که پیدا می کنند دختر باشه! اینجوری یک دوم میشه چون فرزند اول موجوده پس نامعین نیست و تو احتمال داخل نمیشه!
ولی اگه اساسا بچه ای نداشته باشند ! و به ترتیب یک دختر و بعد از اون یک پسر پیدا کنند مشروط بر اینکه اولا احتمال فرزند دار شدندشون حتمی و یک باشه و احتمال دوقلو شدن صفر باشه میشه یک چهارم! حالا اگه ترتیب و ... رو دقت کنی جوابها زیادتر میشه!و متفاوت :D :D :D :D
آمار (منظورم بخش احتمالات)یک پله از ریاضی بدتره! شاید شما تو دوتا امار ریاضی که گزروندین خیلی از فرض ها رو درنظر نگرین ولی تو رشته ما اینها رو هم درنظر می کنند! :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:

mohammad123

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از mehrdad1355 :
http://fattahi.net/paradox(statistical.htm

كه توش دوتا مسئله اماره! اين يك نمونه اونه!

m1.jpg

اين استدلال كاملا غلطه .
در اينجا ترتيب تايپ كردن حروف هم مهمه و بنابر اين احتمال اينكه دكمه ي "بعدي" همون حرف مورد نظر باشه
1 تقسيم بر mنيست ,چون شرط درست بودن دكمه اي كه الان زده ميشه اينه كه دكمه هاي قبلي كه زده شدن به ترتيب درست باشند.

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از mohammad123 :
اين استدلال كاملا غلطه .
در اينجا ترتيب تايپ كردن حروف هم مهمه و بنابر اين احتمال اينكه دكمه ي "بعدي" همون حرف مورد نظر باشه
1 تقسيم بر mنيست ,چون شرط درست بودن دكمه اي كه الان زده ميشه اينه كه دكمه هاي قبلي كه زده شدن به ترتيب درست باشند.
اولا كه اين از مسائل معروف اماره و حلش هم درسته!(من كه حلش نكردم! دو نقطه دي!) منتها تشريف ببريد تو اون صفحه كه ادرس دادم و باقي حل مسئله رو هم ببينيد!

buf

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
3
احتمال دختر شدن بچه دیگه، یک سومه! چون اگر فرض کنیم یه بچه دیگه داشته باشن یا دختره یا پسره یا دوجنسی! و پسر بودن بچه اول هم ربطی به این یکی نداره و نکته انحرافی باید باشه چون این دو تا احتمال مستقل از هم ان.

البته اگه بخوای از نظر زیست شناسی و علوم تجربی نگاه کنی یه جور دیگه میشه!

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
اي بابا. گمون ميكنم من معما رو دقيق گفتم.
اگه خانواده ای يك پسر داشته باشن چقدر احتمال داره فرزند ديگه شون دختر باشه؟!!
در ضمن مهرداد جان چرا اينقدر عصباني ميشي. من كه ادعاي پرفسوري رياضيات نكردم كه بهت برميخوره. شايد اصلا جواب معما رو قبول نكني اما واسه همه ميتونه اين محاسبات جالب و مفيد باشه.
ديگه جوابي نبود؟

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
از احتمال و آمار متنفرم اما به نظرم یک دوم.بنا به قاعده ی بدون حافظه گی.(فردا امتحان آمار دارم!)

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
در ضمن مهرداد جان چرا اينقدر عصباني ميشي. من كه ادعاي پرفسوري رياضيات نكردم كه بهت برميخوره. شايد اصلا جواب معما رو قبول نكني اما واسه همه ميتونه اين محاسبات جالب و مفيد باشه.
ديگه جوابي نبود؟
یعنی یک فرزند پسر موجود دارند؟ اگه این فرض باشه (این فرزند پسر دیگه در احتمال هیچ نقشی داشته باشه چون نامعین نیست)و با فرض استقلال جنسیت دو بچه و اینکه چند قلوی نداشته باشیم ! میشه یک دوم (البته با فرض احتمال دختر و پسر برابر هست و اگرنه بر اساس امار این احتمال بیش از یک دوم میشه!
من عصبانی نیستم ولی محاسبات احتمال اینجوری هام نیست و الزاما نباید تو نمره خوبی تو این درس داشته باشی!اگه بخواهی جوابی غیر این بگی الزاما باید فرض های دیگه هم داشته باشیم در غیر اینصورت جوابی غیر یک دوم درست نیست!
لازم به ذکره که دکتر عین الله پاشا مولف امار احتمال سال سوم دبیرستان استاد ما تو ارش بود :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: اگه می فهمید اینجوری مسئله می گید و حل می کنید یک صفر و بعد)*&^%$ :devil: :devil: :devil: :devil: :devil:

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
ديگه جوابي نبود؟
وقتي يك پسر دارن خوب فرزدن ديگه اي ندارن - چه پسر چه دختر - پس احتمالش صفر ميشه

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از mazoolagh :
دفی مگه اینجوری بخواهی حساب کنی!
چون میگی دارن و فرزند دیگشون دختر باشه! یعنی فرزندی که بعدا پیدا می کنند!!که جوابش اونای میشه که من گفتم! گفتم که فرضت ناقصه! معمات هم درست بیان نکردی
سر همینه که من هیچ تمایلی به بحث در مورد فیزیک یا ریاضی و تو این فروم ندارم چون حد کاری اینجا معمولا از چنین چیزهای بالاتر نمی ره و همه این چیزا! مثل امار و برق و الکترونیک رو فقط تو سایت خودم ادامه می دم!

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از mazoolagh :
ديگه اينقدر ها هم آسون نيست! :D

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
براي جلوگيري از دعوا و كتك كاري و جبهه بندي و... جواب معما رو مينويسم. معماي بعدي با شما.

اگه خانواده ای يك پسر داشته باشن چقدر احتمال داره فرزند ديگه شون دختر باشه؟

اين مساله اگه نتونين خوب استدلال کنين به يه پارادوکس شبيه ميشه. از يه طرف ميتونين بگين احتمال پسر و دختر شدن ۵۰ درصده در نتيجه پسر بودن يه فرزند ربطی به جنسيت فرزند ديگه نداره و اين دو پيشامد کاملا مستقلند و نتيجه بگيرين که جواب ميشه ۵۰ درصد.

از طرف ديگه ميتونين برای دو فرزند چهار حالت رو متصور بشين (پسر-پسر)، (پسر-دختر)، (دختر-پسر) و (دختر-دختر) حالتی که يکی از فرزندان پسر باشه و يکی دختر ميشه دو حالت از چهار حالت در نتيجه با اين استدلال، جواب ميشه ۵۰ درصد.

اما هر دو اينها غلطه. شما در اينجا به يه احتمال شرطی روبرو هستين. احتمال دختر بودن يکی از فرزندان به شرط اينکه فرزند ديگه پسر باشه. از چهار حالتی که در بالا گفته شد حالت (دختر-دختر) حذف ميشه چون با شرط پسر بودن يک فرزند جور در نمياد. مي مونه ۳ حالت و از اين سه حالت دو تاش حالت مورد نظر ماست. در نتيجه احتمال دختر بودن فرزند ديگه ميشه دو سوم. ;)

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
دفتر جان نکنه تو طراح کنکوری! من همین الان یه چیزایی در مورد احتمال شرطی به ذهنم رسید این مساله بدون نیاز به قانون بیز و اینجور چیزا به راحتی از طریق نمودار درختی قابل حله.(یادش به خیر ....)

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
براي جلوگيري از دعوا و كتك كاري و جبهه بندي و... جواب معما رو مينويسم. معماي بعدي با شما.

اگه خانواده ای يك پسر داشته باشن چقدر احتمال داره فرزند ديگه شون دختر باشه؟

اين مساله اگه نتونين خوب استدلال کنين به يه پارادوکس شبيه ميشه. از يه طرف ميتونين بگين احتمال پسر و دختر شدن ۵۰ درصده در نتيجه پسر بودن يه فرزند ربطی به جنسيت فرزند ديگه نداره و اين دو پيشامد کاملا مستقلند و نتيجه بگيرين که جواب ميشه ۵۰ درصد.

از طرف ديگه ميتونين برای دو فرزند چهار حالت رو متصور بشين (پسر-پسر)، (پسر-دختر)، (دختر-پسر) و (دختر-دختر) حالتی که يکی از فرزندان پسر باشه و يکی دختر ميشه دو حالت از چهار حالت در نتيجه با اين استدلال، جواب ميشه ۵۰ درصد.

اما هر دو اينها غلطه. شما در اينجا به يه احتمال شرطی روبرو هستين. احتمال دختر بودن يکی از فرزندان به شرط اينکه فرزند ديگه پسر باشه. از چهار حالتی که در بالا گفته شد حالت (دختر-دختر) حذف ميشه چون با شرط پسر بودن يک فرزند جور در نمياد. مي مونه ۳ حالت و از اين سه حالت دو تاش حالت مورد نظر ماست. در نتيجه احتمال دختر بودن فرزند ديگه ميشه دو سوم. ;)
p(g)=p(b)=.5
p(g|b)=p(g^b)/p(b)=.5* .5/.5=.5
تازه تو میگی یک پسر دارند! پس معلومه! و چیز معین رو نمی تونی وارد احتمال کنی و احتمالی براش درنظر بگیری! پ=س دختر احتمالش یک دومه(اگه می خواستی باید می گفتی احتمال اینکه اونها ابتدا صاحب یک فرزند پسر(تو می گی دارند) بشند و سپس صاحب فرزند دختر!)
تو مبحث احتمال شرطی رو مرور کن و اصل و اساس احتمال رو!
نمره درس احتمالت رو من بودم صفر کله گنده ای بهت می دادم! خدا راشکر رشته ات امار نیست!

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
به نقل از electronic :
دفتر جان نکنه تو طراح کنکوری! من همین الان یه چیزایی در مورد احتمال شرطی به ذهنم رسید این مساله بدون نیاز به قانون بیز و اینجور چیزا به راحتی از طریق نمودار درختی قابل حله.(یادش به خیر ....)
عجب جکی :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
تو مبحث احتمال شرطی رو مرور کن و اصل و اساس احتمال رو!
نمره درس احتمالت رو من بودم صفر کله گنده ای بهت می دادم! خدا راشکر رشته ات امار نیست!
آقا من كه گفتم ادعايي ندارم. از قوانين دست و پا گير احتمال هم هيچوقت خوشم نمي اومده اما فكرش رو بكن كه طرز نوشتن اين معما داره قضيه شرطي رو بيان ميكنه. معماي رياضي لزوما يه مسئله المپياد رياضي نيست به خدا!

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
آقا من كه گفتم ادعايي ندارم. از قوانين دست و پا گير احتمال هم هيچوقت خوشم نمي اومده اما فكرش رو بكن كه طرز نوشتن اين معما داره قضيه شرطي رو بيان ميكنه. معماي رياضي لزوما يه مسئله المپياد رياضي نيست به خدا!
به صورتی که تو مد نظرت هست جواب ریاضیشو برات نوشتم!
شما رشته ات الکترونیک! در مورد همون مورد معما بگو نه چیزی که نه خود تسلطی روش نداری! اینجوری فقط خودت رو گول میزنی!

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
به نقل از mehrdad1355 :
عجب جکی :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
عزیز بازم....
من که همون اولشم گفتم از آمار و احتمالات متنفرم!من عاشق کامپیوتر و سیگنالم.تو این عرصه هم درست= 1 نادرست=0 !
فقط نظر خودمو نوشتم.

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از mehrdad1355 :
به صورتی که تو مد نظرت هست جواب ریاضیشو برات نوشتم!
شما رشته ات الکترونیک! در مورد همون مورد معما بگو نه چیزی که نه خود تسلطی روش نداری! اینجوری فقط خودت رو گول میزنی!
مهرداد جان به صلاح نميدونم جوابت رو بدم. از يه طرف دوستيمون خراب ميشه و ار طرف ديگه مسير تايپيك منحرف ميشه. اما اين رو بدون كه اين يه معماي من درآوردي نبود. يه معماي قديميه و قبلا توي يه كتاب خونده بودم و توي اينترنت هم پيداش كردم. موفق باشي.

بالا