برگزیده های پرشین تولز

::معماهاي رياضي::جهت شكوفايي استعداد شما

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از daftarekhaterat :
احتمال دختر بودن يکی از فرزندان به شرط اينکه فرزند ديگه پسر باشه. از چهار حالتی که در بالا گفته شد حالت (دختر-دختر) حذف ميشه چون با شرط پسر بودن يک فرزند جور در نمياد. مي مونه ۳ حالت و از اين سه حالت دو تاش حالت مورد نظر ماست. در نتيجه احتمال دختر بودن فرزند ديگه ميشه دو سوم. ;)
اين استدلال منو ياد درآوردن مهره هاي رنگي از تو كيسه ميكنه. فكر كنم براي اين مسئله نادرست باشه. اگر بگي پيشامدها مستقل از هم هستن قابل قبولتر بنظر مياد!

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
اجازه بدين اين معما رو هم من طرح كنم. گويا معماي قبلي براتون زياد جالب نبود!

100 جعبه قند داريم كه در هر كدام 100 حبه قند موجود است و وزن هر حبه قند 10 گرم است.اگر يكي از جعبه هاي قند شامل حبه هايي به وزن 9 گرم باشد چگونه مي توان با يكبار وزن كردن،جعبه شامل حبه هاي داراي وزن كمتر را يافت؟

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
اینو تو پیک نوروزی پنجم دبستان خوندم اما تا حالا جوابی براش ندیدم.خیلی مشتاقم بدونم.

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از electronic :
اینو تو پیک نوروزی پنجم دبستان خوندم اما تا حالا جوابی براش ندیدم.خیلی مشتاقم بدونم.
الحمدلله واسه اين يكي معما يه سند پيدا شد!

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوبي رشته برق اينه كه بالاترين سطح مهندسي هست و مهندسين و متخصصين برق در حد عالي به فيزيك و رياضي مسلطن. اين تسلط بهشون اين قدرت رو ميده در همه زمينه ها بتونن حتي بهتر از فارغ التحصيلهاي اون رشته مسايل رو تجزيه و تحليل كنن - آرزويي كه ديگران هميشه در حسرتش ميمونن تا شايد بتونن گوشه اي از دنياي مهندسي برق رو بفهمن!

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
راستی منظورت از یه بار وزن کردن چیه.یعنی نمیشه جعبه ها رو یکی یکی پشت سر هم تو ترازو گذاشت؟

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
اجازه بدين اين معما رو هم من طرح كنم. گويا معماي قبلي براتون زياد جالب نبود!

100 جعبه قند داريم كه در هر كدام 100 حبه قند موجود است و وزن هر حبه قند 10 گرم است.اگر يكي از جعبه هاي قند شامل حبه هايي به وزن 9 گرم باشد چگونه مي توان با يكبار وزن كردن،جعبه شامل حبه هاي داراي وزن كمتر را يافت؟
جعبه ها رو از يك تا 100 شماره گذاري كن. از جعبه شماره 1 يك حبه - از جعبه شماره 2 دو حبه ... و از جعبه شماره صد 100 حبه بردار و مجموعه رو وزن كن. اگر همه قندها 10 گرمي بودن وزن جعبه بايد بشه :
2 / 100×101×10 = 50500 گرم.
هرچي از اين كمتر باشه برابر شماره جعبه است!

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,351
به نقل از mazoolagh :
اينكه راهنمايي نبود - خود جواب بود :D

square.gif

مازولق جان يكم سخت ترش ميكنم...
اگه خط كشمون فقط ميتونست خط بكشه و قابليت اندازه گيري نداشت چه جوري ميشد با چهار تا برش يه مربع رو
تبديل به 5 مربع مساوي و هم اندازه كرد......

حالا اگه مردين حل كنين....

mehrdad1355

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
30
من نمی دونم چی و کجا و چی خوندی ولی اینی که می گی و به این صورت که بیان می کنی! غلطه به این دلایل اصلا استدلالت غلطه
1- پسر وجود داره که در این حالت تو محاسبه احتمال داخل نمیشه و جواب هم یک دوم
2- -احتمال این رو حساب کنیم که اول یک پسر و بعد یک دختر باشه(با این تفاسیر که شما می گی دختر به شرط پسر) که شما اولین اشتباهت اینه که نتیجه دختر -دختر رو حذف می کنی! و از اینجا به بعد کارت به اشتباه می افته چون اونم جز فضای نمونه هست!
در هر حال من به عنوان کسی که رشته ام آمار با گرایش ریاضی هست و لیسانس و فوق لیسانس این رشته رو دارم میگم که این استدلال و جواب غلطه! (تازه تواینترنت یا کتاب هم نوشته باشه وحی منزل نیست که طرف درست زده باشه مگه اینکه طرف تحصیل کرده آمار باشه! ما الان خودمون خیلی از اشتباه های در طراحی و جواب های سوالات کنکور رو که برای رشته های دیگه توسط افراد غیر متخصص هست رو می بینیم!احتمال اصلا به اون سادگی نیست که تو فکر می کنی)
ولی اگه دقت کنی جذاب هست! تو همون صفحه که ادرس دادم برو و پارادوکس برتران رو ببین! سه جواب متفاوت با سه استدلال درست و متفاوت داره که به صورت روتین در خیلی از کتابهاامار هست! ولی خود من 10 جواب غیر اون هم براش تو یک پروژه در اوردم! )
در کل ریاضیات باید دقت زیادی به مفروضات کرد و استدلال کرد ! مشکل اصلی خیلی ها تو ریاضیات همینه
منم ترجیح می دم این بحث رو ادامه ندم اگه تا اینجا هم با تو بحث کردم برای اینه که این معما رو به عنوان یک مسئله امار و احتمال طرح کردی و منم از رشته خودم دفاع کردم

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از rax :
مازولق جان يكم سخت ترش ميكنم...
اگه خط كشمون فقط ميتونست خط بكشه و قابليت اندازه گيري نداشت چه جوري ميشد با چهار تا برش يه مربع رو
تبديل به 5 مربع مساوي و هم اندازه كرد......

حالا اگه مردين حل كنين....
يعني اگه حل نكنيم نامرديم :D

square2.JPG

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
يك نفر گير قبيله آدمخوارها ميفته . رييس قبيله 2 دروازه رو نشونش ميده، يكي آزادي و ديگري اعدام (با اون جك معروف اشتباه نكنين!) هر دروازه يك نگهبان داره. يكي از نگهبانها هر سوالي كه ازش پرسيده بشه دروغ جواب ميده و ديگري راستگو هست و جواب هر سوالي رو درست ميگه.
معلوم نيست كدوم دروازه به آزادي يا مرگ منجر ميشه و اينكه كدوم نگهبان دروغگو و كدوميكي راستگو هست هم نامعلومه (بديهيه وگرنه معما نميشد). زنداني فقط حق پرسيدن يك سوال داره (كلا يك سوال نه از هر نگهبان يك سوال).
حالا بگيد اون سوال چي بايد باشه كه با توجه به جوابش بتونه دروازه آزادي رو پيدا كنه؟

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,351
به نقل از mazoolagh :
يعني اگه حل نكنيم نامرديم :D

square2.JPG

اوااااا
اين حرفا چيه...
من گفتم يه چيزي بگم خانوما خودشونو داخل نكنن....
خوب مازولق جان نوبت شماست يه معما بزاري تا بقيه حل كنن...

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از rax :
خوب مازولق جان نوبت شماست يه معما بزاري تا بقيه حل كنن...
عجيبه! 6 دقيقه قبل از پست شما يك معما گذاشتم!

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
مازلوق عزيز معماي قشنگي مطرح كرده. من جواب خودم رو نميگم كه بقيه هم يه تفكري بكنن.
110.gif

Azemati

کاربر فعال
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4
منبع: http://newtime.microblog.info/archives/2005/02/oeu_uoeuoeu_oeo.php
دو معمای سریع
معماهای سریع همیشه نکات جالبی از نحوه عملکرد مغز انسان در برخورد با مسائل مختلف را نشان می‌دهند. در عین حال جواب دادن به این معماها می‌تواند برای خود آدم نیز خیلی سرگرم کننده باشد. خیلی‌ از افراد از حل کردن معما زیاد خوششان نمی‌آید چون حوصله فکر کردن را ندارند. در عوض معماهای سریع چون احتیاج به فکر کردن و تجزیه و تحلیل ندارند مورد استقبال همه افراد در همه سنین قرار می‌گیرند. این سوالات معمولاً خیلی پیچیده نیستند و اگر وقت کافی وجود داشته همه افراد براحتی می‌توانند آنها را حل کنند. نکته اصلی در برخورد سریع و آنی مغز با چنین سوالاتی است که بیانگر بخش پیشگویی کننده ذهن بر اساس تجربیات گذشته می‌باشد. برای نمونه سعی کنید به دو سوال زیر خیلی سریع و فوری (در عرض یک الی دو ثانیه) جواب دهید.

سوال ۱- شما در حال دویدن در یک مسابقه دو هستید. اگر از نفر دوم جلو بزنید نفر چندم خواهید بود؟ ...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
جواب: اگر جواب دادید نفر اول، جوابتان غلط است چون شما هنوز از نفر اول جلو نزدید! شما در واقع نفر دوم خواهید بود.
ـــــــــــــــــــــــــ
سوال ۲- اگر در همان مسابقه از نفر آخر جلو بزنید نفر چندم خواهید بود؟...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
...
جواب: اگر جواب دادید یکی مانده به آخر جوابتان کاملاً غلط است چون شما اساساً نمی توانید از نفر آخر جلو بزنید! جواب این سوال غیر ممکن است.

Azemati

کاربر فعال
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
4
به نقل از mazoolagh :
يك نفر گير قبيله آدمخوارها ميفته . رييس قبيله 2 دروازه رو نشونش ميده، يكي آزادي و ديگري اعدام (با اون جك معروف اشتباه نكنين!) هر دروازه يك نگهبان داره. يكي از نگهبانها هر سوالي كه ازش پرسيده بشه دروغ جواب ميده و ديگري راستگو هست و جواب هر سوالي رو درست ميگه.
معلوم نيست كدوم دروازه به آزادي يا مرگ منجر ميشه و اينكه كدوم نگهبان دروغگو و كدوميكي راستگو هست هم نامعلومه (بديهيه وگرنه معما نميشد). زنداني فقط حق پرسيدن يك سوال داره (كلا يك سوال نه از هر نگهبان يك سوال).
حالا بگيد اون سوال چي بايد باشه كه با توجه به جوابش بتونه دروازه آزادي رو پيدا كنه؟
شنيده بودم‌ها!!
اي بخشكه اين حافظه‌ي ضعيف! فقط مي‌دونم كه بايد از يه نگهبانه درمورد اون يكي نگهبانه بپرسه نه در مورد آزادي يا اعدام!

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,351
به نقل از mazoolagh :
عجيبه! 6 دقيقه قبل از پست شما يك معما گذاشتم!

مازولق جان باور كن من اصلا حواسم به پست جديدت نبود.....
جواب معمات اينه كه از هر كدوم بپرسي كه اگه به طرف مقابل بگن در درست كدومه اون چي ميگه يارو در غلط رو نشونت
ميده.......
اينم اسون بود.....

daftarekhaterat

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
58
به نقل از rax :
مازولق جان باور كن من اصلا حواسم به پست جديدت نبود.....
جواب معمات اينه كه از هر كدوم بپرسي كه اگه به طرف مقابل بگن در درست كدومه اون چي ميگه يارو در غلط رو نشونت
ميده.......
اينم اسون بود.....
اگه استتدلالش رو هم بگين خيلي بهتره. آخه اينجا واسه شكوفايي استعداده!
118.gif

rax

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
2,351
اگه استتدلالش رو هم بگين خيلي بهتره. آخه اينجا واسه شكوفايي استعداده!
118.gif

اهان از اون نظر :D

خوب اگه به نگهبان دروغگو بگيم كه نگهبان دوم در قبال سوال ما(نشون دادن درب درست) چي جواب ميده اون دروغ ميگه و در غلط رو نشون ميده...
حالا اگه همين سوال رو از نگهبان راستگو بپرسيم اونم جون ميدونه كه بغليش دروغ ميگه پس در غلط رو نشون ميده...

فكر كنم با اين جواب دادن من بدتر بقيه گيج ميشن... :D :blush:

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
چطوري با 6 تا چوب كبريت 4 تا مثلث درست كنيم؟ چوب كبريتها رو نميتونيم بشكنيم يا رويهم بصورت متقاطع قرار بديم.

بالا