• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

نسخه هاي ويژوال استوديو

sahar2006

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
ba salam
agar doostan lotf konand dar bareye noskhehaye visval va net tozih bedid
masalan c++ ba visval c++ che tafavoty darand?
dar mored net ham tozih dahid
:) :)

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
من اطلاعاتم پراكنده است . بهتر است دوستان جواب بدهند. ولي يه چيزايي ميگم اگر غلط بود دوستان اصلاح مي كنند.

اولا سي++ يك زبان است و ويژوال سي++ عبارت است از ابزاري كه در خدمت زبان سي++ است. يعني ميشه گفت كه شما در كامپايلر ويژوال سي++ داريد با زبان سي++ برنامه مي نويسيد .

سي با سي++ يكسري فرقهاي جزئي داره . مثلا چند header فرق دارند.
ولي يك تفاوت عمده دارند و آن اين كه سي++ شي گراست . يعني با كلاس ها سروكار داره.
پس هر كس مي خواهد ويژوال سي++ كار كند بهتره از اول سي++ شروع كند.

= = == = = = = = == = =
يك مجموعه ميكروسافت داره بنام ((ويژوال استوديو 6 )) كه شامل ويژوال سي و ويژوال بيسيك و ويژوال فاكس پرو و دو تا ديگه.
اين مجموعه در يك cd هست .

بعدا ميكروسافت در ورژن بعدي ((ويژوال استوديو دات نت)) را بيرون داد. كه در آن بجاي ويژوال بيسيك ، وي بي دات نت بود و بجاي ويژال سي ، ويژوال سي دات نت.
حالا نمي دانم ويژوال سي معمولي هم درش هست يا نه. ولي به احتمال 80 درصد نيست. اينها 3 cd است كه بايد نصب بشه. من cd ها را خريدم ولي اشكال داشت و نصب نشد. ديگه هم نخريدم. پس دقيقا نمي دونم چه نرم افزارهايي درونشه.

در مورد وي بي دات نت نسبت به وي بي فكر كنم خيلي فرق كرده ولي راجع به ويژوال سي انگار تفاوتها قابل تحمل تر باشه.
يك ويژوال سي شارپ هم داره.

معمولا بايد ورژن بعدي ورژن قبلي را شامل باشه. يعني ساپورت كنه ولي ميكروسافت اين قانون را رعايت نكرده.

= = = = = == = ==
اما انگار بعد اين (( ويژوال استوديو دات نت )) يك ورژن جديد هم اومده كه 2005 بايد باشه. حالا دقيق نمي دانم در ايران هم هست يا نه . يا اصلا كلا آمده يا نه. كه دوستان تصحيح مي كنند.
.
به تاپيك ((تفاوت سي++ و سي شارپ)) هم يك نگاهي بكنيد.
http://forum.persiantools.com/showthread.php?t=22161

======================
راجع به سال آنها شايد اين طوري باشه
2000
2003
2005

Mehdi.T

کاربر فعال برنامه نویسی
کاربر فعال
لایک‌ها
3
در تکمیل سخنان آقا سالک عرض کنم از VC به VC.NET شما شاهد تحول بزرگی خواهید بود وخیلی از قدرت های پیشین خود رو از دست داده و در مقابل کلی امکانات جدید بدست می آورید و همچنین کمی سرعت فدا میکنید و در مقابل عدالت اجتماعی بین قدرت زبان ها رو بدست می آورید و همچنین معماری .net برای پیاده سازی سیستمهای توزیع شده خوبه ،(درست نمیدونم) به یک نحوی حول استاندارد corba نیز هست .

sahar2006

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از MehdiTeh :
در تکمیل سخنان آقا سالک عرض کنم از VC به VC.NET شما شاهد تحول بزرگی خواهید بود وخیلی از قدرت های پیشین خود رو از دست داده و در مقابل کلی امکانات جدید بدست می آورید و همچنین کمی سرعت فدا میکنید و در مقابل عدالت اجتماعی بین قدرت زبان ها رو بدست می آورید و همچنین معماری .net برای پیاده سازی سیستمهای توزیع شده خوبه ،(درست نمیدونم) به یک نحوی حول استاندارد corba نیز هست .
kheili mamnoon az gavabhatoon
ama man chize ziadi dastgiram nashod
age lotf konid va kami sathe payyntar tozih bedid ke ye klas avali daneshgah befahme mamnoon misham
ba tashakor
:cool:

sahar2006

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از saalek :
من اطلاعاتم پراكنده است . بهتر است دوستان جواب بدهند. ولي يه چيزايي ميگم اگر غلط بود دوستان اصلاح مي كنند.

اولا سي++ يك زبان است و ويژوال سي++ عبارت است از ابزاري كه در خدمت زبان سي++ است. يعني ميشه گفت كه شما در كامپايلر ويژوال سي++ داريد با زبان سي++ برنامه مي نويسيد .

سي با سي++ يكسري فرقهاي جزئي داره . مثلا چند header فرق دارند.
ولي يك تفاوت عمده دارند و آن اين كه سي++ شي گراست . يعني با كلاس ها سروكار داره.
پس هر كس مي خواهد ويژوال سي++ كار كند بهتره از اول سي++ شروع كند.

= = == = = = = = == = =
يك مجموعه ميكروسافت داره بنام ((ويژوال استوديو 6 )) كه شامل ويژوال سي و ويژوال بيسيك و ويژوال فاكس پرو و دو تا ديگه.
اين مجموعه در يك cd هست .

بعدا ميكروسافت در ورژن بعدي ((ويژوال استوديو دات نت)) را بيرون داد. كه در آن بجاي ويژوال بيسيك ، وي بي دات نت بود و بجاي ويژال سي ، ويژوال سي دات نت.
حالا نمي دانم ويژوال سي معمولي هم درش هست يا نه. ولي به احتمال 80 درصد نيست. اينها 3 cd است كه بايد نصب بشه. من cd ها را خريدم ولي اشكال داشت و نصب نشد. ديگه هم نخريدم. پس دقيقا نمي دونم چه نرم افزارهايي درونشه.

در مورد وي بي دات نت نسبت به وي بي فكر كنم خيلي فرق كرده ولي راجع به ويژوال سي انگار تفاوتها قابل تحمل تر باشه.
يك ويژوال سي شارپ هم داره.

معمولا بايد ورژن بعدي ورژن قبلي را شامل باشه. يعني ساپورت كنه ولي ميكروسافت اين قانون را رعايت نكرده.

= = = = = == = ==
اما انگار بعد اين (( ويژوال استوديو دات نت )) يك ورژن جديد هم اومده كه 2005 بايد باشه. حالا دقيق نمي دانم در ايران هم هست يا نه . يا اصلا كلا آمده يا نه. كه دوستان تصحيح مي كنند.
.
به تاپيك ((تفاوت سي++ و سي شارپ)) هم يك نگاهي بكنيد.
http://forum.persiantools.com/showthread.php?t=22161

======================
راجع به سال آنها شايد اين طوري باشه
2000
2003
2005
salam
aghaye salek
soma goftid ke vigval c++ yek zaban nist balke yek compilere c++ hast pas chetor baedesh goftyd ke baraye yadgiry vijval c++ ebteda behtar ast c++ ro yad begirim? lotfan dar in mored tozih dahid
ba tashakor
ager dar morde stdio ham tozih dahid mamnoon misham
:)

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
سه كامپايلر ويژوالي معروف كه در ايران زياد طرفدار داره اينها هستند
ويژوال بيسيك
دلفي ( ويژوال پاسكال)
ويژوال سي

يك چيزايي مي نويسم در زير كه براي فهم خودمه بيشتر. يعني براي خودم تايپ مي كنم تا براي خودم قضيه جا بيافته.
فرض كنيد مي رويد تبريز. در تبريز به زبان تركي صحبت مي شود. و شما قبلا مثلا تركي(مثلا سي++) را ياد گرفته ايد .
بعد وارد يك اداره در تبريز مي شويد. مثلا سازمان آب.
در اين اداره كه حكم ويژوال سي را داره، شما بايد آداب برخورد را بلد باشيد كه همان قلق كامپايلر است ولي همواره به تركي صحبت مي كنيد.

در دلفي با زبان پاسكال صحبت مي كنيد و در ويژوال بيسيك با زبان بيسيك ولي.....

ولي در برنامه هاي ويژوالي قلق آن كامپايلر(نرم افزار) را بايد ياد بگيريد.
در مورد ويژوال بيسيك اين قضيه خيلي ساده است. چرا؟ چونكه همه اتفاقات از شما مخفي است مثل اين كه يكي با شما به اداره مياد و همه كارها را حل مي كنه و شما فقط حضورتان ظاهري است.
ولي در ويژوال سي شما مدير كارهاي بيشتري هستيد.
در تاپيك ويژوال سي به اين بدبختي ها اشاره شده.
مهم ترينش نوشتن كدهايي براي ارتباط با ويندوز است. و ياد گرفتن معماري ويندوز كمي لازمه و من دنبال يك كتاب براي اين موضوع هستم.
قضيه بعدي كلاسها هستند.
اين جور كه من فهميدم بجاي توابع كه در توربو سي بكار مي رفت در ويژوال سي با كلاسها كار مي كنيم.
پس آداب كلاس هم بايد بلد باشيم كه مثلا وراثت است و پلي مورفيسم و يك سري از اين اصطلاحات .
پس تا اينجا شد كلاسها و معماري ويندوز و بعدي هم محيط خود نرم افزار ويژوال سي است كه به نظرم راحت ترين قسمت است.

من قبلا بيسيك قديمي كار كردم ولي زباني كه در ويژوال بيسيك بكار مي رفت كمي فرق داشت با بيسيك قديمي . به اين خاطر احتمال مي دهم كه زباني هم كه در ويژوال سي بكار مي رود كمي فرق كنه با سي++ ئي كه در توربو سي كار مي كنيم.

كلا بايد وارد كامپايلر ويژوال سي++ شد و كار كرد. تا بفهميم كه چه تفاوتي داره و چه شباهتي با سي++.

در ويژوال سي تا آنجا كه من ديدم دستورات سي++ را داريم نه سي مثلا
cout
داريم نه
printf
البته فرق سي و سي++ اين يك كلمه نيست و يكسري كلاسهايي است كه سي++ داره مثل كلاس فايل فكر كنم.
ولي مهم ترين قضيه اينه كه سي كلاس نداره ولي سي++ كلاس را مي شناسد.

اساتيد گرامي هر اشتباهي من گفتم اصلاح كنيد. من مبتدي ام و با توجه به نظارت شما مي نويسم.
.

Mehdi.T

کاربر فعال برنامه نویسی
کاربر فعال
لایک‌ها
3
آقا سالک ما استفاده بردیم (شما هم شکست نفسی میفرمایید)
اما برای ساختار ویندوز کتاب های سیستم عامل جواب گو خواهد بود مخصوصا کتاب سیستم عامل تنباوم(کمیاب)
(سیستم عامل دکتر پدرام ، استالینگز)
----------------------
sahar2006
اما در جواب شما سیستم های توزیع شده : سامانه هایی هستند که از یک بانک اطلاعاتی استفاده میکنند و شما میتوانید از زبان هایی چون C++ VB ADA Smalltalk cobol .NET JAVA VC# .... هرکدام که استاندارد توزیع پذیری رو پشتیبانی کنه برای ساخت سامانه استفاده کنید ...

sahar2006

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خيلي ممنون كه به سوالاتم پاسخ داديد.
من كتاب how to program c
كه براي ديتل هست رو گرفتم.هم سي داره و هم سي++و هم جاوا.
حالا لطفا بگيد كه براي يادگيري سي++از كدوم قسمت كتاب استفاده كنم؟
البته من زبان سي رو تا حالا ميخوندم اما همه ميگن بريد سي++رو ياد بگيريد.
چون شي گرا هست.لطفا شما هم من رو راهنمايي بكنيد.
هر چي باشه خوبه سايت كتاب هر چي كه ميدونيد براي يادگيري سي++ به درد مي خوره.
در ضمن منظور من ويژوال استديو بود نه فايل استديو در سي.
اگه ممكن هست يك سايت خوب هم كه در مورد كامپيوتر باشه معرفي كنيد.

saalek

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
53
با سلام.
كتاب بهترين وسيله است. من خودم خيلي در سايتهاي خارجي وقتم و كانكتم تلف شد. سايت فارسي هم كه نداريم تقريبا. بعد يادگيري مقداري برنامه نويسي سورس خوبه. تاپيك site about c++ حاوي يكسري لينك است.
چون من در سي++ خودم مبتدي ام و كتاب شما را هم نديده ام راهنماي خوبي نيستم.

بهتره دوستان راهنمايي كنند.
.
ولي هر قسمتي كه خوانديد از فروم براي رفع اشكال استفاده كنيد. به نظر من تركيب ((كتاب+فروم)) بهترين تركيبه.
.

Parham

Registered User
لایک‌ها
2
هر چند تو این فروم دوستان خوبی هستند که راهنمایند ولی برای برنامه نویسی به صورت تخصصی فروم برنامه نویس توصیه میشه. بسیار کامل و فعال در تمامی زبانها و پلتفرمهای برنامه نویسی و حتی اصول مهندسی نرم‌افزار.

saeedsmk

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
4
سلام سارا 2006
خوب هستید
سی ++ تا 98 درصد دستور العمل های سی رو بدون تغییر با خود دارد یعنی در واقعه میشه گفت تمامی دستورات را . اما با اضافه شدن مبحث کلاس ها و در نتیجه شی ها در سی ++ یکسری دستور العمل های جدید به سی اضافه گردیده است . لذا به راحتی میتوانید از سی به سی ++ کوچ کنید . اما در مورد ویژال ها استاد گرامی سالک جان و مهدی جان توضیحاتی رو دادند . در ادمه مباحث ذکر شده بد ندیدم دلیل ایجاد ویژال ها رو نام ببرم. خودم با اولین ویژوالی که کار کردم vb2 بود که خیلی ناقص بود و بعد از اون با وی بی 3 و ..... .

سالها پیش یعنی زمانی که ویندوز 3.0 و بعد از اون 3.1 اومد (1992) برنامه نویسان برای نوشتن برنامه ها تحت ویندوز 16 بایتی برای ویندوز و کنترل تمامی اتفاقاتی که برای یک برنامه می افتاد و ترنس اکشن بین یوزر و برنامه ( یعنی تبادل اطلاعات بین یوزر و برنامه که در بر گیرنده هر اتفاقی است که می افتد) مجبور بودند دستی عمل کرده و تمامی کده ها و موارد خاص رو لحاظ میکرند. از کار های کوچکی مثل تابع ریساز شدن فرم تا تابع عادی و حجیم برنامه رآ خودشون باید می نوشتند و این یعنی مصیبت . این یعنی بیچارگی
یادمه برای نوشتن یک برنامه ماشین حساب که الان با ویژوال ها در عرض چند دقیقه نوشته میشه یک هفته و نیم کد نویسی کردم .
با شی گرایی و کلاس ها شما میتونید یک برنامه رو برای تمامی فصول بنویسید ( شوخی کردم ) یعنی یک شی رو ایجاد و سال ها از این شی استفاده میشود . این نگرش یعنی برنامه نویسی بصورتی که بعدا بشود به راحترین وجه ممکن از ان کدها استفاده کرد و دارای قانوینی خاص خود بوده را، برنامه نویسی بر اساس کلاس ها و نتیجه اون برنامه نویسی شی گرایی نامیدند .
شما در سی ++ کلاس ها و اشیا را تعریف میکنید ولی به نظر من تا زمانی که بصورت بصری یک شی رو نببنید به قدرت شی گرایی پی نخواهید برد . ویژوال ها در واقعه کمک کننده شما در ساخت برنامه های ویندوز هستد که کد های پیش پا افتاده ( منظورم کد های تکراری است ) و زمان بر را برای شما در زمان بسیار کم امده کرده و تمامی موارد و اتفاق های که امکان به وقوع پیوستن آن وجود دارد را بصورت دسته بندی شده برای هر شی از اشیا استاندارد ویندوز مثل دکمه ها و ... و یا اشیا ای که خود شما و یا دیگران تعریف نموه اید، در اختیار برنامه نویس میگذارد . در نتیجه برنامه نویس فقط با استفاده از ابزار خود ( برنامه ، اشیاء موجود و توانایی کد نویسی ) ارتباط بین اشیاء را بر قرار نموده و در نتیجه برنامه نویسی شی گرا را انجام میدهد و با مشکلات زیادی که حین برنامه نویسی و کنترل تمامی موارد موجود است ، دست و پنجه نرم نمیکند .
بگذارید یک مثال بزنم
شما در فرمی یک تکس باکس دارید ( editbox) که باید پسوردی داخل ان نوشته شود و با زدن یک دکمه در صورت درست بودن پسورد عملیات ایکس انجام گردد.
در برنامه نویسی قدیمی بدون ویژوال ها این موارد باید انجام میگرفت :
1- چک شدن زدن دکمه ای
2- در صورت فشردن دکمه ای و فعال بودن تکس باکس اضافه کردن حرف این دکمه به بافری تکس باکس
3- منتظر بودن برنامه برای زده شدن دکمه جدید ( پرش به یک ) و یا کلیک شدن دکمه مورد نظر ( پرش به 4) ] در واقعه پروسس اتفاق های که میافتد و ایجاد حلقه اتفاقی برای برنامه [
4- چک کردن بافر با عبارت پیش فرض و در صورت وجود درستی اجرا عملیات ایکس
اما در برنامه ای که تحت ویژوال انجام میگیرد این عملیات رو باید برنامه نویس کد نویسی کند .
1- در صورت کلیک دکمه یعنی wm_command چک کردن بافر با عبارت پیش فرض و در صورت وجود درستی اجرا عملیات ایکس
همانطور که میبینید بقیه ماجرا توسط ماژول یا کلاس editbox انجام شده . یعین تمامی کدهای مورد نیاز جهت کنترل این ادیت باکس توی کلاس ادیت باکس ها موجود است و چون این شی از این کلاس ساخته شده است پس تمامی کدهای مورد نیاز را همراه خود دارد ( به ارث برده ) به همین راحتی و خوش مزگی

در کل ویژوال ها کمک بسیار بزرگی جهت برنامه نویسی اند .

حال میرسیم به Studio:
استودیو چیزی نیست جز مجموعه ای از چند کامپایلر ویژوال که با هم دیگر در پکیجی قرار داده شده اند .
این پکیج دارای یک سری ابزار مورد نیاز برای ایجاد برنامه های حرفه ای نیز می باشد . مثلا برنامه ای جهت ایجاد ستاب برای پروژه برنامه نوشته شده در این استودیو . یا انالایز فایل اجرایی و یا نمایش دهنده توابع api و .....

پس استودیو همانطور که از اسمش بر می آید بصورت ساده عبارت است از یک یا چند کامپایلر ویژوال و ابزار مورد نیاز این ویژوال ( ها ) . جهت برنامه نویسی و تهیه پکیج های برنامه.

مثلا Microsoft Visual Studio 6.0 شامل ویژوال های
1- Microsoft Visual Basic 6.0
2- Microsoft Visual C++ 6.0
3- Microsoft Visual FoxPro 6.0
و ابزار های
- Microsoft Visual SourceSafe
- Microsoft Visual Studio 6.0 Tools
- Microsoft Visual Studio 6.0 Enterprise Tools و....
است .

امیدوارم کمک کنه

Mehdi.T

کاربر فعال برنامه نویسی
کاربر فعال
لایک‌ها
3
سعید جان توضیحات شما همیشه راهنمای ما بوده
------------------
اما در جواب sahar2006

بحث برنامه نویسی خیلی وسیع تر از اونی هست که دوستان اساتیدی چون آقا سالک و آقا سعید و .... بتوانند در فروم بطور کامل توضیح بدن ، شما قبل از برنامه نویسی باید دید برنامه نویسی داشته باشید ، دیدی که در درجه اول تحلیل سیستم ، طراح سیستم ،پیاده سازی(برنامه نویسی)،در وحله بعد مهندسی نرم افزار و در نهایت مهندسی سیستم هست ،
اما بهتره اول ببینیم چرا این ها مهم هست :
با یک مثال : شما بهترین سی کار ایران باشد(فقط سی) وارد بازار کار که بشید شاهد این خواهید بود که این زبان هیچ ارزش مادی نداره(توضیحات بیشتر رو آقا سعید در بالا دادند)، اما این وضع در زمینه ویژوال سی فرق میکنه ،
چرا ؟ : اگر شما مدیر پروژه بشید خواهید دید که سه محدودیت اصلی (1-زمان 2- بودجه 3-کیفیت) دارید و اگر بخواهید با سی این پروژه رو پیاده سازی کنید هیچ کداماز این سه شرط ارضا نخواهد شد ،(دلایل را دوستان فرمودند)،
حال شما از کجا باید این رو بفهمید ؟ ،(برای مال در یک پروژه موردی سی بهتره یا ویژوال سی ، دات نت یا جاوا) ، در این جا شما نیاز به همان دید های مهندسی دارید ، این دید با صحبت بر ایندکس های یک کتاب بدست نمی آید .
پیشنهاد من به شما اینه که پایه خود رو اول در مقاطع مهندسی محکم کنید ، چرا که بعد از اون شما به راحتی هر زبانی رو که بخواهید میتونید انتخاب کنید و فردا برای کار در تیم ها نیز موفق تر.

sahar2006

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نقل از Parham.G :
هر چند تو این فروم دوستان خوبی هستند که راهنمایند ولی برای برنامه نویسی به صورت تخصصی فروم برنامه نویس توصیه میشه. بسیار کامل و فعال در تمامی زبانها و پلتفرمهای برنامه نویسی و حتی اصول مهندسی نرم‌افزار.
سلام
اما سوالات من توي فروم برنامه نويس يا حذف شدن يا جواب داده نشدن .براي همين من با اين فروم راحت تر هستم هر چند عضو فروم برنامه نويس هم هستم
با تشكر

بالا