برگزیده های پرشین تولز

همه چیز درباره اسکی

به نظر شما مطالب این تاپیک چقدر مفید هست ؟

• Total voters
    148

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8

techbanner.gif
خوب اولین قسمت از مباحث آموزشی اسکی رو شروع می کنیم . انشاله که بتونه مفید واقع بشه این رو هم بگم که من نه استادم نه مربی و این آموزش فقط ترجمه ای است از مطالبی که به نظر بنده مفید میامد به همراه بخشی از تجربه شخصی خودم .

مباحث در سه سطح : 1- ابتدایی ، 2-متوسط ،3- پیشرفته ارائه خواهد شد.

خوب در ابتدا آشنایی با چند اصطلاح ضروریه :

feet downhill (پای دره ) :
زمانی که اسکی باز به طور عمود و در عرض شیب ایستاده است پایی که به سمت پایین شیب قرار گرفته
اصطلاحا پای دره نامیده می شود :

1_7.jpg

feet uphill (پای تپه ) :
پای مخالف یعنی پایی که به طرف قله است پای تپه نامیده می شود :

2_9.jpg

braking wedge (ترمز 8) :
اولین و مطمئن ترین روش برای پایین رفتن از شیب و کنترل اسکی ، که چون در این حالت چوب های اسکی
به صورت عدد 8 قرار مي گیرد به آن ترمز 8 گفته می شود :

7.jpg

Traverse (تراورس)
حرکت مورب از یک سمت به سمت دیگر را تراورس می گویند :

Traverse.jpg

Drapage (دراپاژ)
به سر خوردن از پهلو با اسکی دراپاژ گویند .

01.jpg

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8
tITR.jpg

ایستادن بر روی اسکی :
شاید در اولین لحظه احساس سر خوردن بر روی برف در حین جذاب بودن ترسناک نیز باشد . اسکی بازان کم تجربه
و کسانی که برای اولین بار است این ورزش را تجربه می کنند درهمان ابتدا سعی در متوقف کردن خود دارند در عین
حال بهترین استراژی در کنترل اسکی است تا متوقف کردن آن.

در ابتدا به یک محل مسطح رفته اسکی ها را به موازات هم و باز از یکدیگر نگاه داشته و صاف بایستید. سپس باتوم ها را در دست بگیرید
طرز صحیح قرار گيری باتوم در دست به صورت زير است :

b.jpg

صعود با اسکی

شاید اولین چیزی که در يک پیست توجه شما را به خودش جلب ميکند بالابرهای مکانیکی يا همان تله اسکی باشد
عجله نکنید .شما قبل از استفاده از این بالابر ها باید شیوه صحیح صعود با اسکی را بیاموزید.

اولین نوع صعود ،صعود پله ای است بدین صورت که همانطور که در عرض پیست ایستاده اید اسکی ها را به موازات هم قرار داده و قدم به قدم از ارتفاع بالا
مي روید :

climb_up.jpg

روش دیگر صعود جناقی (ترمز 7 ) مي باشد از این حالت زمانی استفاده می گردد که شما پشت به سرازیری قرار دارید و امکان سر خوردن از عقب وجود دارد در این
موقعیت برای حفظ تعادل و جلوگیری از پایین رفتن چوب ها به صورت عدد 7 قرار داده و وزنتان رو به جلو منتقل می نمایید :

climb_2.jpg

بلند شدن از روی زمین
در ابتدای کار زمین خوردن یک امر کاملا عادی است لذا نباید کنترل خود را از دست داده ، ناراحت شده و از ادامه فراگیری دلسرد شوید . ابتدا به خودتان مسلط
شوید پاهایتان را مجددا به حالت عادی بر گردانده و به موازات هم و به طور عمود بر شیب (در عرض شيب) قرار دهيد .
سپس به کمک باتوم ها و با تکیه بر آنها از زمين برخیزید :

stand_up.jpg

SEP/\H/\N

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
1
آقا ادامه بدین. من که اساسی دارم فیض میبرم.
شرمنده از off topic

اما من 2-3 هفته ای هست میبینم پست جدیدی زده نشده. دیگه نتونستم تحمل کنم :blush:

SEP/\H/\N

Pocket PC کاربر فعال
کاربر فعال
لایک‌ها
1
من به احتمال زیاد این جمعه میخوام برم پیست کوهرنگ. همسفری نیست ؟

alireza9060

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
خدمت دوستان عزیز چندسئوال مطرح میکنم خواهش میکنم بدون تعارف بفرمایید به هر سر خوردن با هر وسیله روی برف میشه گفت اسکی؟(مثل تیوپ یا چوب یا کیسه زباله یا کاپشن) به نظر شما , دوستان اسنوبردی به جز برهم زدن نظم پیست ها چه در صف ها و چه در مسیر پیست کار دیگری هم انجام میدهند آیا نباید پیست جداگانه ای برای این عزیزان نوجوان در نظر گرفت مثل همین توچال و به بازی ببخشید اسکی بازی ادامه بدن هنوز یادمون نرفته ما جراجویی این عزیزان چطور جون 18 نفر رو تو دربندسر به خطرانداخت و دو نفر از این عزیزان رو به کام مرگ فروبرد ... اگر روند روبه رشد دوستان تخته به دست (تیوپ قدیم) در پیست های اسکی ادامه پیدا کنه دیگه باید با ورزش اسکی در ایران خداحافظی کرد و شاید فقط در یکی دو پیست مثل خور که بشقاب دارند بشه از دست بعضی از این عزیزان نفس راحت کشید. وقعا از دست دو قشر درپیست ها آرامش وجود نداره و مسئولین پیست ها باید فکری به حال این دوقشر بکنن یکی دوستان اسنوبردی ویکی دوستان مبتدی که بدون مربی سلامت خودشون و دیگران رو به خطر میندازن...

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8
خدمت دوستان عزیز چندسئوال مطرح میکنم خواهش میکنم بدون تعارف بفرمایید

سلام علیرضا جان
اول اینکه خوش آمدی:) و ممنون که در بحث شرکت می کنی.... خوب در مورد مساله ای که میگی تا حدودی با صحبت هات موافقم ...
به نظر شما , دوستان اسنوبردی به جز برهم زدن نظم پیست ها چه در صف ها و چه در مسیر پیست کار دیگری هم انجام میدهند
متاسفانه همینطوره ..چون این دوستان به علت راحتی و سرعت بیشتر در زمان جابجاشدن (برخلاف آلپاین ها) متاسفانه در بیشتر مواقع نوبت رو رعایت نمیکنن و به صف می زنن ...البته این موضوع در مورد تمام دوستان اسنو باز صدق نمیکنه ..گرچه این عادت متاسفانه بخشی از فرهنگ ما شده ... :hmm:

نباید پیست جداگانه ای برای این عزیزان نوجوان در نظر گرفت

من فکر میکنم راحت تر بودن اسنو برد به نسبت آلپاین (البته در مجموع) باعث میشه که دوستان بیشتر
به اون تمایل داشته باشن ..ضمن اینکه الان عملا پیست توچال منحصر شده به دوستان اسنو باز

روند روبه رشد دوستان تخته به دست (تیوپ قدیم) در پیست های اسکی ادامه پیدا کنه دیگه باید با ورزش اسکی در ایران خداحافظی کرد و شاید فقط در یکی دو پیست مثل خور که بشقاب دارند بشه از دست بعضی از این عزیزان نفس راحت کشید.

البته هنوز هم پیست های حرفه ای تر مثل شمشک همون جور مثل گذشته اصالت خودش رو حفظ کرده .... ضمن اینکه باهات کاملا موافقم وقتی پیست توچال میاد در عرض 2 سال بعد از زمان افتتاح قیمت بلیط رو میرسونه به 20000 تومان :blink: :f34r:(نزدیک به 3 برابر قیمت قبلی) توقع بیجاییه که بخواهید فقط بچه های اسکی باز رو ببینید...

وقعا از دست دو قشر درپیست ها آرامش وجود نداره و مسئولین پیست ها باید فکری به حال این دوقشر بکنن یکی دوستان اسنوبردی ویکی دوستان مبتدی که بدون مربی سلامت خودشون و دیگران رو به خطر میندازن...

در مجموع فکر می کنم بهترین کار لذت بردن از طبیعت و اون چند ساعتی هست که داریم ازش استفاده می کنیم
و بقیش .....;) :happy:
-----------------------------------
پ ن : هدف از از بحث هایی که میشه به هیچ عنوان توهین به دوستان اسنو باز نیست و در اینجا تنها به تبادل نظر میپردازیم ;)

Last edited:

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
خدمت دوستان عزیز چندسئوال مطرح میکنم خواهش میکنم بدون تعارف بفرمایید به هر سر خوردن با هر وسیله روی برف میشه گفت اسکی؟(مثل تیوپ یا چوب یا کیسه زباله یا کاپشن) به نظر شما , دوستان اسنوبردی به جز برهم زدن نظم پیست ها چه در صف ها و چه در مسیر پیست کار دیگری هم انجام میدهند آیا نباید پیست جداگانه ای برای این عزیزان نوجوان در نظر گرفت مثل همین توچال و به بازی ببخشید اسکی بازی ادامه بدن هنوز یادمون نرفته ما جراجویی این عزیزان چطور جون 18 نفر رو تو دربندسر به خطرانداخت و دو نفر از این عزیزان رو به کام مرگ فروبرد ... اگر روند روبه رشد دوستان تخته به دست (تیوپ قدیم) در پیست های اسکی ادامه پیدا کنه دیگه باید با ورزش اسکی در ایران خداحافظی کرد و شاید فقط در یکی دو پیست مثل خور که بشقاب دارند بشه از دست بعضی از این عزیزان نفس راحت کشید. وقعا از دست دو قشر درپیست ها آرامش وجود نداره و مسئولین پیست ها باید فکری به حال این دوقشر بکنن یکی دوستان اسنوبردی ویکی دوستان مبتدی که بدون مربی سلامت خودشون و دیگران رو به خطر میندازن...

دیگه یکمی زیادی شورش کردید!
در اینکه اسنوبرد سوار ها یکمی نظم پیشت رو بهم میزنن و مخصوصآ وقتی برف خوبی نیومده باشه ممکن هست رو کیفیت پیست هم تاثیر بذارن شکی نیست. اما دیگه به این شوری ها هم نیست
من توچال خیلی وقته که نرفتم اما تو دیزین و شمشک اسنو سوار کم نیست (مخصوصآ دیزین) مشکل خاصی هم نیست خیلی

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8
من توچال خیلی وقته که نرفتم اما تو دیزین و شمشک اسنو سوار کم نیست (مخصوصآ دیزین) مشکل خاصی هم نیست خیلی

سلام :) ...خبری از پیست های شمشک و دیزین دارین ؟؟؟ برف اومده؟؟؟؟
cold_IMG_httpa_imagehost_org0137cold_2_gif_IMG.gif
قیمت های جدید ؟؟؟... فکر کنم امسال گرونتر هم بشه ....
4_13_4.gif

Last edited:

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
سلام :) ...خبری از پیست های شمشک و دیزین دارین ؟؟؟ برف اومده؟؟؟؟http:\\a.imagehost.org\0137cold_2.gif قیمت های جدید ؟؟؟... فکر کنم امسال گرونتر هم بشه ....
4_13_4.gif

تا جایی که میدونم هنوز باز نشدن! برنامه ام هست تو هفته دیگه برم! امیدوارم تا اون روز باز بشه!
من معمولآ قبل از رفتن زنگ میزنم میپرسم
اینجوری که میگید توچال گرون شده حتمآ اونجا هم گرون میشه دیگه.

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8
من میگم خیلی خوب میشه اگه بچه های PT پایه بشن دسته جمعی قرار بزاریم یه دفعه بریم ....
grouphugg.gif

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
من میگم خیلی خوب میشه اگه بچه های PT پایه بشن دسته جمعی قرار بزاریم یه دفعه بریم ....
grouphugg.gif

فکر نکنم خیلی محقق شدنی باشه!
ما برای تنیس و فوتبال هم خواستیم برنامه های مشابه بذاریم اما خیلی سخت میشه جمع کرد نفرات رو
حتی با وجود اینکه برای تنیس محدودیت جنسی هم نداشتیم باز 4 نفر جمع نشد! ;)

من خودم در سال اگه خوب برم اسکی ، 4-5 بار میرم
که حداکثر یک بارش رو میرم شمشک باقیش رو میرم دیزین

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8
ولی من خوشبینم ;) ... فکر کنم اگه از الان شروع کنیم بشه تا 1 یا 2 ماه دیگه برنامه ی دیزین رو ردیف کرد ...
مثلا اولای بهمن که امتحان های دانشگاه ها هم تموم شده باشه ...بهترین برف هم همون موقع هست...
خیلی خوب میشه ..... سعی میکنم یه لوگو هم درست کنم برای امضا ..... بالاخره سعی خودمون رو می کنیم :)

alireza9060

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
عرض ادب
بنده خیلی علاقه مندم درمباحث مربوط به اسکی شرکت کنم ولی در همون ابتدا می خواستم خط مشی خودمو مشخص کنم و این مطلب رو عرض کنم که بنده اسنوبرد رو اسکی نمیدونم
:p
به هر حال اینم یک نظره دیگه چه اشکال داره..

Last edited:

alireza9060

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام :) ...خبری از پیست های شمشک و دیزین دارین ؟؟؟ برف اومده؟؟؟؟
cold_IMG_httpa_imagehost_org0137cold_2_gif_IMG.gif
قیمت های جدید ؟؟؟... فکر کنم امسال گرونتر هم بشه ....
4_13_4.gif

هفته پیش پنج شنبه جاده گاجره به خاطر بهمن بسته بود برف خوبی هم رو کوه ها بود موج جدید بارندگی هم در راهه از روز شنبه یکشنبه فکر کنم در پیست ها برف بباره.... امسال هم از 25 آذر به بعد باید به باز شدن پیستها فکر کرد......
قیمت بلیط ها رو خودشونم نمیدونن البته هرسال باید منتظر 2 یا 3 هزار تومان افزایش قیمت باشیم ولی با تورم امسال
خدا رحم کنه.....ماکه قراره شمشک رو امسال نیم بها بریم :happy:

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8
ماکه قراره شمشک رو امسال نیم بها بریم
شمشک ، پارسال یادم هست که دوشنبه ها برای خانوم ها رایگان بود ..... کلا تسهیلات خوبی میدن ... راستی کارت داری برای
نیم بها :happy:

Last edited:

alireza9060

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام خدمت دوستان عزیز به عرض می رسونم که پیست اسکی دیزین امروز 09/23 افتتاح شد . امیدوارم فصل خوبی رو شروع کنید...به سلامتی ..:D

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8
مخدمت دوستان عزیز به عرض می رسونم که پیست اسکی دیزین امروز 09/23 افتتاح شد . امیدوارم فصل خوبی رو شروع کنید...به سلامتی ..
:happy: خیلی عالیه ... به سلامتی

ولی مثل اینکه بازم سر بازگشایی شمشک بحثه .....( این شمشکی ها هم که !!!!!! ) خدا کنه مثل 2 سال
قبل نشه که کلا باز نشد !:hmm:

live for what?

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
374
:happy: خیلی عالیه ... به سلامتی

ولی مثل اینکه بازم سر بازگشایی شمشک بحثه .....( این شمشکی ها هم که !!!!!! ) خدا کنه مثل 2 سال
قبل نشه که کلا باز نشد !:hmm:

به سلامتی با همین دو سانت برف هم همین اولش مسابقات اسنو گذاشتن احتمالآ آخر هفته دوباره بسته میشه پیست

khabgard

Registered User
لایک‌ها
8
به سلامتی با همین دو سانت برف هم همین اولش مسابقات اسنو گذاشتن احتمالآ آخر هفته دوباره بسته میشه پیست

فکر کنم بین خود محلی هاشون بوده .... آخه معمولا اول فصل تا 2 ، 3 روز فقط محلی ها رو راه میدن ( برای بهبود کیفیت پیست و ...)

ادیت : : راست گفتید امروز اخبار هم نشون داد ...مسابقات انتخاب تیم ملی بود ...ولی نمیدونم چرا انقدر زود برگزار شد.

Last edited:
بالا