برگزیده های پرشین تولز

يه مقاله درباره كليدهاي فشار قوي يا انواع كابلها يا نيروگاهها

saeed65

کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
493
يه مقاله درباره كليدهاي فشار قوي يا انواع كابلها يا نيروگاهها مي خوام
كمكم كنيد
ممنون:blink:

electronic

Registered User
لایک‌ها
75
میری کتابخونه چند تا کتاب تو این زمینه میگیری بعدش با چند تا استاد و فارغ التحصیل اینکاره مشورت می کنی بعدشم پر قو و پوستین.... مقاله رو نوشتین!:blink:

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
به نقل از electronic :
میری کتابخونه چند تا کتاب تو این زمینه میگیری بعدش با چند تا استاد و فارغ التحصیل اینکاره مشورت می کنی بعدشم پر قو و پوستین.... مقاله رو نوشتین!:blink:
i will write to you after 5 days in persian lang.

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
استفاده از کابل های فشار قوی در نیروگاهها و کلا مکانهای حساس و حتی در کارخانه ها کلا غلط میباشد.
به چند دلیل .
1- کابلهای فشار قوی با قطر بالایی که دارند با یک قوس بالایی باید محل های خم را طی کنند.
2- جهت نیروگاهها و پتروشیمی ها و... حتما باید کابل یک تکه استفاده شود. گاهی تا 200 متر که کابل کشی حشتناک سختی هستش
3- کابلها دارای یک روکش PVC میباشند که در صورت اتش گرفتن خودشان انتقال دهنده اتش هستند.
4- روکش PVC حاوی هالوژن هنگام اتش گرفتن هالوژن ازاد میکند که شدیدا سمی و موجب تاخیر در اطفا حریق میشود
5- درصورت اتصال و بلطبع تعویض و مرمت قسمتی از کابل . اتصال دوقسمت باید طوری محکم باشد که امپر نکشد.
6
7
8

و موارد دیگر موجب گردیده تا شرکت GE هشتاد سال پیش سیستم باسداکت رو بوجود بیاره که در ایران در 10 سال اخیر شناخته شده و یک شرکت ایرانی هم در حال حاضر تولید میکند.

بهترین کلید های کمپکت ABB هستش.

توضیح بیشتر خواستی برام میل بزن. تاسیستم کامل باسداکت رو توضیح بدم

فایل های ضمیمه

• Busducts000.jpg
    Busducts000.jpg
    4.6 KB · نمایش ها: 30

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
به نقل از amirhoman :
استفاده از کابل های فشار قوی در نیروگاهها و کلا مکانهای حساس و حتی در کارخانه ها کلا غلط میباشد.
به چند دلیل .
1- کابلهای فشار قوی با قطر بالایی که دارند با یک قوس بالایی باید محل های خم را طی کنند.
2- جهت نیروگاهها و پتروشیمی ها و... حتما باید کابل یک تکه استفاده شود. گاهی تا 200 متر که کابل کشی حشتناک سختی هستش
3- کابلها دارای یک روکش PVC میباشند که در صورت اتش گرفتن خودشان انتقال دهنده اتش هستند.
4- روکش PVC حاوی هالوژن هنگام اتش گرفتن هالوژن ازاد میکند که شدیدا سمی و موجب تاخیر در اطفا حریق میشود
5- درصورت اتصال و بلطبع تعویض و مرمت قسمتی از کابل . اتصال دوقسمت باید طوری محکم باشد که امپر نکشد.
6
7
8

و موارد دیگر موجب گردیده تا شرکت GE هشتاد سال پیش سیستم باسداکت رو بوجود بیاره که در ایران در 10 سال اخیر شناخته شده و یک شرکت ایرانی هم در حال حاضر تولید میکند.

بهترین کلید های کمپکت ABB هستش.

توضیح بیشتر خواستی برام میل بزن. تاسیستم کامل باسداکت رو توضیح بدم

امیرهومان خان - این صحبتهای شما طبق کدوم استاندارد و توصیه صنعت برق هست؟
اولا باسداکت که شما میفرمایین حتی در کارخانه های 50-60 سال پیش هم اجرا میشده. طبق کدوم مرجع کاربر اون رو به 10 سال اخیر محدود کردین؟
ثانیا بفرمایین در ترنچ چگونه باید انتقال نیرو انجام داد؟

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
به نقل از mazoolagh :
امیرهومان خان - این صحبتهای شما طبق کدوم استاندارد و توصیه صنعت برق هست؟
اولا باسداکت که شما میفرمایین حتی در کارخانه های 50-60 سال پیش هم اجرا میشده. طبق کدوم مرجع کاربر اون رو به 10 سال اخیر محدود کردین؟
ثانیا بفرمایین در ترنچ چگونه باید انتقال نیرو انجام داد؟

میتونم منم بپرسم سایر موارد انتخابی در صنعت ایا توصیه نامه و استاندارد داره؟ مثلا من الان برای تولید یکی از محصولاتم دارم کربنات کلسیم از فرانسه وارد میکنم در حالی که در ایران جزو فراوانترین مواد هستش( همون اهک) ایا توصیه نامه داشته یا استاندارد؟ همه این موارد طبق تجربه و بهترین شرایط انتخاب میشه . کدام کارخانه 50 سال پیش در ایران سراغ داری؟ من که الان 12 ساله مشاوره صنعتی میکنم و به جرات میتونم بگم بیش از نصف واحد های صنعتی رو در کل کشور دیدم چرا همچین چیزی رو ندیدم؟
توی ایران بیش از ده سال نیست که کاربرد داشته و اگر هم بوده توی پتروشیمی ابادان بوده که باسداکت کامپکت نیست و بصورت فاصله هوایی شینه ای بوده .
ضمنا اگه جمله منو خونده باشی گفتم 80 ساله که GE تولید میکنه .

اما یه تجربه برای انتخاب :

اگه توی امپراژ های 6000 و 5000 که سایز سطح مقطع کابل تو بین 12000و 9600 میلی متر مربع میشه اگر اتصال کوچکی اتفاق بیفته میدونی نمیشه اتصال رو با تکه گذاری رفع کنی ؟ میدونی توی پالایشگاه یا پتروشیمی باید کل کابل تو یه تکه باشه و هزینه تعویض ان یعنی چه؟ زمانی رو که خط میخوابه یعنی چی؟
درحالی که باسداکت بصورت مدولار بوده و سریعا قابل تعویض . با طول عمر 50 سال در حالی که فتیگ PVC حداکثر 10 تا 12 سال هستش.

ترنچ نمیدونم چیه چون رشته من برق نیستش. من فوق لیسانس شیمی هستم و علت اینکه باسداکت رو میشناسم اینه که باسداکت رزینی که قابلیت انتقال نیرو در زیر رودخانه و دریا رو داشته باشه مشاوره ساخت و روش ساختش رو دادم و هم اکنون توی پتروشیمی بیستون نصب و داره کار میکنه .برا همین نیاز داشتم که چند ماه مطالعه رو این قضیه داشته باشم . یه حسنی هم که باسداکت نسبت به کابل داره وجود قطعات ترانسپوزه هستش که امکان اینو میده که میتونی حتی بیش از 10 کیلومتر لاین یک تکه داشته باشی . ضمنا توی امپراژ های بالا انشعاب گیری هم یک معضل هستش ولی توی باسداکت هر 1 متر میتونی انشعاب داشته باشی.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
صنعت برق متکی بر استاندارد هست و لاغیر!
حتی در قدیمیترین کارخانه های ایران (قند - نساجی - پوست و چرم - ...) از باسداکت استفاده شده و نه تنها چیز جدیدی در صنایع ایران نیست بلکه کاملا جا افتاده است.
کابل و باسداکت هر کدوم مورد مصرف اختصاصی خودشون رو دارن که در اون مورد نمیتونن جایگزین هم بشن. یکی از اون موارد وقتی هست که مجبور باشی انتقال قدرت رو از ترنچ انجام بدی.
حالا در بازدید بعدی از مهندس مسئول برق کارخونه بخواه که نشونت بده چی هست و کابل کشی از طریق اون چجوری انجام میشه.

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
به نقل از mazoolagh :
صنعت برق متکی بر استاندارد هست و لاغیر!
حتی در قدیمیترین کارخانه های ایران (قند - نساجی - پوست و چرم - ...) از باسداکت استفاده شده و نه تنها چیز جدیدی در صنایع ایران نیست بلکه کاملا جا افتاده است.
کابل و باسداکت هر کدوم مورد مصرف اختصاصی خودشون رو دارن که در اون مورد نمیتونن جایگزین هم بشن. یکی از اون موارد وقتی هست که مجبور باشی انتقال قدرت رو از ترنچ انجام بدی.
حالا در بازدید بعدی از مهندس مسئول برق کارخونه بخواه که نشونت بده چی هست و کابل کشی از طریق اون چجوری انجام میشه.
مشکل همینه دیگه شما باسداکت رو با چیز دیگه عوضی گرفتی عزیز جان .
کارخانجات قند تا 13 سال پیش نداشت چون من توی کارخونجات قند خدمت کردم . قدیمی ترین اونها میاندواب و ...
خود سیستم باسداکت کامپکت هم سیستم 15 ساله هستش .

گفتم با سیستم شینه کشی هوایی یا غیر کامپکت اشتباه گرفتی.

یه دور پست اولیه خودت رو بخون . ببین من بهترین انتخاب رو برای نیرو گاهها و ... توضیح دادم . و دلایل عدم استفاده از کابل . روی باسداکت هم حساسیت جدی دارم . چون روش کار کردم . مزایا و معایبشو میدونم . ریزه کاریهای تولیدشو میدونم .

حالا ...
میتونی ادرس یکی از این کارخونجات قدیمی رو بهم بدی.
فرقی نداره کجای ایران باشه . فقط میخوام برم و مدل باسداکتشو ببینم.
GE یا Normabare یا folmer . قدیمیترین تولیدات همینها هستن.

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
آقا اصلا شما درست میگی
شما ترنچ رو اعتراف میکنی که نمیدونی چیه در مقابل بدون داشتن تخصص برق در مورد تخصصیترین زمینه های برق اظهار نظر میکنی. این بحث هم نتیجه ای نداره!

ضمنا شما هنوز جواب من رو در مورد اون معمای اینشتین ندادی که چجوری با صورت مساله نادرست جواب درست دادی!

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
به نقل از mazoolagh :
آقا اصلا شما درست میگی
شما ترنچ رو اعتراف میکنی که نمیدونی چیه در مقابل بدون داشتن تخصص برق در مورد تخصصیترین زمینه های برق اظهار نظر میکنی. این بحث هم نتیجه ای نداره!

ضمنا شما هنوز جواب من رو در مورد اون معمای اینشتین ندادی که چجوری با صورت مساله نادرست جواب درست دادی!
ببین عزیز مشکلت اینه که نخونده جواب میدی .
اصلا بحث اول و پستت رو من بیخود جواب دادم.
من یه راهنمائی بابت اینکه کدوم بهتره استفاده بشه نوشتم و تو راجع به استاندارد و توصیه .
نمیدونم اصلا میدونی استاندارد چیه؟ چطور تدوین میشه . ؟ درگیر کاراستاندارد نشدی وگرنه این حرفها رو نمیزدی .
قرار بود یکی از این کارخونجات دارای باسداکت 50 - 60 ساله رو معرفی کنی.
ضمنا این بحث برای شما شاید تخصصی باشه ولی برای من که تولیدشو کردم و تمامی محاسباتشو دراوردم اصلا هم پیچیده نیست.
ضمنا در رابطه با معما من همونموقع جوابتو دادم . من اصل این معما رو داشتم ولی حوصلشو نداشتم . بعد طرح معما . اصلشو پرینت گرفتم و از روی اون حل کردم . هردقیقه که نمیتونم به مانیتور نگاه کنم.

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
انواع باسداکت:

1- باسداکت های روشنایی بین امپراژ 40 تا 60 امپر
2- باسداکت های توزیع دستگاهی بین امپراژ های 80 تا 200
3- باسداکت های کامپکت بین امپراژهای 250 تا 6000 امپر

اینها کلا LV بوده
باسداکت های MV
بین 6 کیلو ولت تا 70 کیلو ولت

باسداکت های HV که دیگه اصلا تو ایران تولید نمیشه

amirhoman

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
عایق بکار رفته در باسداکت از نوع مایلار بوده که در تست موازی تا 10کیلو ولت و در تست عمود تا 12کیلو ولت مقاومت عایقی از خود نشون میدهد. علت اینکه در تست موازی مقاومت عایق ان کم میباشد پدیده کریپاژ بوده لذا سر باسداکت باید طوری عایق بشه که این پدیده تاثیری بر عملکرد نداشته باشه . این سربندی توسط چسبی انجام میگیره که تا 180 درجه مدول حرارتی باسداکت 6000 امپر تخریب نشود.

بالا