• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

چگونه بفهمیم به چه شغل و علم و فنی علاقه داریم؟

javad93

Registered User
لایک‌ها
758
سلام
سوال من و بعضی از دوستان هم بود.گفتم من تاپیکشو بزنم...

takesh

Registered User
لایک‌ها
4,325
تو ایران فقط باید بسپری خودت رو به دست سرنوشت!

xuvi

Registered User
لایک‌ها
273
در ایران شما تصمیم نمیگیری به چه کاری میایی یا از چی خوشت میاد بری دنبال اون

هر کی هم بگه خود درس بخون کنکور چیز مورد علاقت قبول شی چرت گفته
مضخرف ترین روش انتخاب افراد همین کنکور هستش

saeedtz

Registered User
لایک‌ها
6,803
دوستان نه فقط کنکور و درس موضوع کلی تر از این حرفاست
الان کسی که به نقاشی علاقه داره و کار میکنه چطور فهمیده؟
منظورم اینه که الان برای اینکه بفهمیم به چی علاقه داریم باید حتما دونه دونه تست کنیم ببینیم استعداد علاقه داریم یا نه؟!
کسایی که حرفه ای ورزشی موضوعی رو جدی دنبال میکنن بگن که اتفاقی اشنا شدن با اون مقوله یا جور دیگه ای بوده

Sent from my Awesome LG P713

patteerr

Registered User
لایک‌ها
3,140
به نظر من علاقه یه چیزه مهارت و از پسش براومدن یه چیز . اگه از پسش برنمیای کلا به علاقت فکر نکن ! برو دنبال کارایی که بتونی از پسش بربیای . مثلا ما همگی علاقه داریم خلبون بشیم ولی از پسش که برنمیایم میریم کارگر میشیم !

jujushow

Registered User
لایک‌ها
1,108
واقعا سوال خوبیه . منم نمیدونم علاقم چیه ، خیلی خوبه ادم بفهمه .
فهمیدنش هم به نظر خیلی راحت نیست . گاهی فک میکنم به یه کاری علاقه دارم ولی 1 روز اون کارو انجام میدم ازش زده میشم بعدا میفهمم اصلا علاقه ذاتی به اون کار نداشتم و فقط به خاطر تقلید از کسه دیگه فک میکردم عاشق اون کارم .

چند نمونش :

شما با دیدن نقاشیهای فرشچیان یهو حس میکنید به نقاشی خیلی علاقه دارید ، با شنیدن صدای شجریان حس می کنید خیلی به موسیقی سنتی و سازهای اصیل علاقه دارید ولی اینا علاقه ذاتی نیست بیشتر ظاهریه و بعضا به خاطر شخصیتهای محبوب شکل میگیرند یا همین الان اگر نظر سنجی کنید 90 درصد بچه ها علاقه دارند شغلشون مرتبط با اینترنت و کامپیوتر باشه ولی این قضیه به خاطر خو گرفتنمون به نت هست و علاقه ذاتی نیست .

اگر کسی بتونه راهنمایی کنه که چطوری میشه اون علاقه ذاتی رو پیدا کرد واقعا مسیر کلی موفقیت انسان مشخص میشه بقیش دیگه میمونه تلاش و پشتکار فرد .

saeedtz

Registered User
لایک‌ها
6,803
خود من علاقم به تیر اندازی و انواع اسلحه و اینا هست یعنی عاشق اسلحه و تیر اندازی هستم
اما تو این مورد الان من چکار میتونم کنم چه پیشرفتی میتونم داشته باشم؟!

Sent from my Awesome LG P713

IronSteelMetal

کاربر فعال هنرهای ترسیمی
کاربر فعال
لایک‌ها
329
والا اين وظيفه مشاور تحصيلى تو مدارس هست كه اكثرشون هم همه كار مى كنند جز كارى كه وظيفه اصليشونه

زمان ما يه تستى ازمون گرفتند به اسم تست رغبت سنج از رو نتايج اون گفتند بهتره بريم چه رشته اى

jujushow

Registered User
لایک‌ها
1,108
والا اين وظيفه مشاور تحصيلى تو مدارس هست كه اكثرشون هم همه كار مى كنند جز كارى كه وظيفه اصليشونه

زمان ما يه تستى ازمون گرفتند به اسم تست رغبت سنج از رو نتايج اون گفتند بهتره بريم چه رشته اى

مشاوره تحصیلی همش بر اساس نمراتی بود که کسب میکردیم .

california37

Registered User
لایک‌ها
331
خیلی راحته شما ببین توی کدوم رشته میتونی درامد بیشتری داشته باشی استعداد و علاقه هم خودش میاد.

california37

Registered User
لایک‌ها
331
مشاوره تحصیلی همش بر اساس نمراتی بود که کسب میکردیم .

دوست عزیز هیچ مشاوری بهتر از خودتون وجود نداره که بتونه مشکلاتتون رو واقعا اون طوری که هست برطرف کنه . مشاور معمولا بر اساس اطلاعاتی که خودتون بهش میدید راهنماییتون میکنه نه بیشتر . البته ناگفته نماند که قبل از ازمون کنکور چه ارشد و چه ازمون ورودی دانشگاه بد نیست با کسی که از خودتون از نظر رتبه و دانشگاه بالا تر هست مشاوره بگیرید که اونم فقط از این دیدگاه که بتونید از تجربیات شخصیش استفاده کنید و نه بیشتر.

jujushow

Registered User
لایک‌ها
1,108
خیلی راحته شما ببین توی کدوم رشته میتونی درامد بیشتری داشته باشی استعداد و علاقه هم خودش میاد.

با نهایت احترام اصلا اصلا اصلا موافق نیستم ، اکثر ادمهای ثروتمند از اول هدفشون پول نبوده و رفتند دنبال علاقشون

saeedtz

Registered User
لایک‌ها
6,803
با نهایت احترام اصلا اصلا اصلا موافق نیستم ، اکثر ادمهای ثروتمند از اول هدفشون پول نبوده و رفتند دنبال علاقشون

درسته

علاقه خیلی‌ مهم

اما با تغییر شرایط اقتصادی فکر می‌کنم علائق هم تغییر می‌کنن!

وقتی‌ کسی‌ از شغلی‌ حتی بدش میومد اما الان داره از اون راه پول خوبی کسب می‌کنه کم کم رضایت نسبی به اون شغل پیدا می‌کنه!

متاسفانه دنبال کردن علائق هم خیلی‌ سخته

california37

Registered User
لایک‌ها
331
میشه چند تا از این افراد ثروتمند رو توی ایران برای من نام ببری که فقط بر حسب علاقشون تونستند ثروتمند بشن؟ اگر هم باشن بسیار انگشت شمار هستن . ایا تمام افرادی که در اطراف ما به دانشگاه راه پیدامیکنن بر حسب استعداد و علاقشون این رشته ها رو انتخاب میکنن ؟ نه دوست عزیز کسی که 8 سال پشت کنکور هست فقط برای قبولی توی یک رشته ی خاص ، ا فقط علاقه باعث نشده ایشون اینقدر به خودشون زحمت بدن . شما خودت تو این مملکت زندگی میکنی پس باید بدونی که اکثر قریب به اتفاق پسرها به خاطر مشکلات مشمولیت سربازی نمیتونن بیشتر از 2 سال توی ازمون کنکور شرکت کنن که بعد از دو سال هم خواه یا نا خواه رشته ای رو برای فرار از خدمت انتخاب میکنن که هیچ ربطی به علاقشون نداره . یا به خاطر مشکلات بی پولی و مساله شغل و کسب در امد مجبور میشن به هر زوری که شده خودشون رو وارد دانشگاه های ازاد یا غیر دولتی کنن تا هر جور شده مدرکی رو دست و پا کنن.اصل واقعیت اینیه که برات گفتم . حالا این وسط جایگاه علاقه و استعداد کجاست ؟ بقیه هم که مشکل خدمت سر راهشون نیست یا دخترهستن به نحوی سعیشون بر گزینش رشته هایی هست که در امد بالایی توی اونها وجود داره . اگر غیر از اینه چرا اکثر رشته هایی مثل رشته های مهندسی که توی خیلی از کشورها جزو ستون اول رشته های پر طرفدار هست دانشگاهاش توی این کشور اینقدر صندلی خالی داره؟

takesh

Registered User
لایک‌ها
4,325
میشه چند تا از این افراد ثروتمند رو توی ایران برای من نام ببری که فقط بر حسب علاقشون تونستند ثروتمند بشن؟ اگر هم باشن بسیار انگشت شمار هستن . ایا تمام افرادی که در اطراف ما به دانشگاه راه پیدامیکنن بر حسب استعداد و علاقشون این رشته ها رو انتخاب میکنن ؟ نه دوست عزیز کسی که 8 سال پشت کنکور هست فقط برای قبولی توی یک رشته ی خاص ، ا فقط علاقه باعث نشده ایشون اینقدر به خودشون زحمت بدن . شما خودت تو این مملکت زندگی میکنی پس باید بدونی که اکثر قریب به اتفاق پسرها به خاطر مشکلات مشمولیت سربازی نمیتونن بیشتر از 2 سال توی ازمون کنکور شرکت کنن که بعد از دو سال هم خواه یا نا خواه رشته ای رو برای فرار از خدمت انتخاب میکنن که هیچ ربطی به علاقشون نداره . یا به خاطر مشکلات بی پولی و مساله شغل و کسب در امد مجبور میشن به هر زوری که شده خودشون رو وارد دانشگاه های ازاد یا غیر دولتی کنن تا هر جور شده مدرکی رو دست و پا کنن.اصل واقعیت اینیه که برات گفتم . حالا این وسط جایگاه علاقه و استعداد کجاست ؟ بقیه هم که مشکل خدمت سر راهشون نیست یا دخترهستن به نحوی سعیشون بر گزینش رشته هایی هست که در امد بالایی توی اونها وجود داره . اگر غیر از اینه چرا رشته هایی مثل رشته های مهندسی درجه دوم که توی خیلی از کشورها جزو ستون اول رشته های پر طرفدار هست دانشگاهاش توی این کشور اینقدر صندلی خالی داره؟

نمونش همین اوتارت و فک و فامیلاش...........

بالا