برگزیده های پرشین تولز

کار در قطر پترولیوم . شرکت نفت قطر

Fouad-PES

Registered User
لایک‌ها
252
توی یک خبرگزاری خوندم ماهی 15 هزار دلار حقوق و مزایای عالی میدن:wacko:

abdolrahim1

Registered User
لایک‌ها
326
سابقه کار هم لازمه؟ مدرک خالی میشه؟ :D

میکرو

Registered User
لایک‌ها
119
توی یک خبرگزاری خوندم ماهی 15 هزار دلار حقوق و مزایای عالی میدن:wacko:

دارن استخدام میکنند ... باید زبان بلد باشید ... فوق داشته باشید برای بعضی از کارها و سابقه کاری ...

حتما اقدام کنید ...

نمونه شغل:

Position Title
IT Project Analyst
BUSINESS DIVISION
Information and Communication Technology

Primary Purpose of the Job:

The IT Project Analyst researches and recommends activities involved in the development and planning of a strategically oriented PMO by gathering, filtering and presenting the information required to deliver project portfolios, unified methodologies, performance, change, and quality with the objective of prioritizing and optimizing resulting value to ensure that the overall collection of projects is aligned with the Corporate mission and strategic goals, that the Corporate ICT Department makes the best use of its resources, and that projects are implemented on schedule, within budget, and within scope.

Education:

Bachelors or Masters level degree in Computer Science, Computer Engineering or an appropriate/equivalent Engineering/Business field.
PMI, PMP, PRINCE2 certifications and experience; preferably in direct application to the Oil and Gas sector.
Good understanding and use of business alignment tools and service strategy frameworks such as COBIT, ValIT and ITIL v3.

Experience & Skills:

A minimum of 6 years of progressive experience in an enterprise ICT environment, with at least 2 years of demonstrated ICT program/projects management and strategic delivery experience.
Strong hands-on experience and proven record in supporting the establishment/implementation of PMO strategy and framework based on international standards and best practices inline with the organization business objectives and strategic goals.
Hands-on experience in establishing PMO related charters, methodologies, and projects performance/goal indicators to facilitate execution across the ICT organization.
Good knowledge and experience in supporting the establishment of projects portfolio management, change management, knowledge management and performance management processes.
Experience with strategic alignment tools, planning and execution (BSC), Systems Development Lifecycle (SDLC) methodologies and Service Level Management (SLM).
Experience in managing and executing multiple ICT projects as per projected scope, time and within planned budgets.
Experience in Quality Management Systems (QMS) and establishment of related processes, policies and procedures.
Demonstrated ability to effectively manage and communicate within multi-cultural and multi-national workforce.
Excellent general communication, problem solving, persuasion, negotiation, conflict resolution and decision making skills.
Excellent written and verbal communications skills with the ability to communicate concepts as appropriate to managements, staff, customers, and contractors.

r2_irooni

Registered User
لایک‌ها
54
دقیقا توی نمایشگاه های نفت غرفه میگیره رزومه پر میکنه . نمایشگاه قبلی صنعت حفاری اینگونه بود - اهواز

irancelltopup

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
95
قطر که اصلا ایرانی نه ویزا میده نه راه میده، مگر اینکه اقامت یکی از کشورای منطقه رو داشته باشی مثل دبی یا عمان.

یعنی کارمون به اینجا رسیده که دیگه قطر برامون دم درآوورده ؟

soroush_shz

Registered User
لایک‌ها
40
نمایشگاه کی هست ؟ لیسانس عمران هم قبول میکنن ؟ زبان در چه حدی باید باشه ؟

soroush_shz

Registered User
لایک‌ها
40
داداش خیلی وقته همه واسمون دم دراوردن دیگه الان باید بگردی ببینی کسی هست دم در نیورده باشه :(

Honarvar60

Registered User
لایک‌ها
148
مهندس کامپیوتر با 10 سال سابقه کار مدیریت سرور و هاستینگ نمیخوان؟:دی

eghbali66

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
دوستان گلم. اگه کسی آشنایی چیزی داره که رفته اونور خواهشاً اطلاع بده. تا از تجربیاتش استفاده کنیم.
چیزی که مشخصه اینه که مطمئناً مزایا و حقوقش بیشتره. من به شخصه دنبال اینم که مستقیماً و بدون تجربه کاری اقدام کنم و برم قطر.

دوستان سوالات مطرح شده:
1. میزان واقعی مزایا و حقوق و کارهای تعریف شده برای مهندسان؟؟؟
2. مثلاً یک مهندس شیمی تو چه زمینه هایی باید خودشه تقویت کنه؟؟؟ مدرک زبان میخان، یا تسلط نسبی کافیه؟
3. آیا میشه بدون سابقه کار اقدام کرد؟
دوستان گلم حتی اگه کسی رو میشناسین که رابطه ای با اینا داره، لطفاً معرفی کنه

avesta64

Registered User
لایک‌ها
23
من هم ميخوام برم
ميگن الان عراق خوبه

saeed_myheart

Registered User
لایک‌ها
42
تا جایی که من میدونم باید سابقه کار داشته باشد فکر کنم حدود 5-7 سال سابقه میخواد.
تازگی پتروناس مالزی هم نیرو میگیره

eghbali66

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
تا جایی که من میدونم باید سابقه کار داشته باشد فکر کنم حدود 5-7 سال سابقه میخواد.
تازگی پتروناس مالزی هم نیرو میگیره

ممنون. اطلاعاتتونه از کجا میارین؟ موثقه؟
من بازم میگم تنها یک نفر که الان اون ور مشغول باشه میتونه درست و حسابی بهمون کمک کنه

alarm

Registered User
لایک‌ها
105
منم عسلویه بودم چطور بايد رفت ؟

saeed_myheart

Registered User
لایک‌ها
42
اره من از دوستم شنیدم اونجاست . از کسی شماره یا ادرس ندارم . چرا سایتشو نگاه نمیکنی؟www.qp.com

saeed_myheart

Registered User
لایک‌ها
42
من از کسی شماره ندارم معرفی کنم.
اگر کسی از دوستان کسی رو داره معرفی کنه

بالا