برگزیده های پرشین تولز

کدام سری اینتل؟

qatreh

Registered User
لایک‌ها
20
سلام

بین سری Celeron و Pentium و Core i3 کدوم رو انتخاب کنم؟کاربرد سیستم برای وبگردی حرفه ای به صورت عمده و تا حدودی تماشای فیلم در مانیتور فول HD و شنیدن آهنگ و احیانا کار با نرم افزارهای روزمره و عمومی در حد آفیس یا نرم افزارهای علوم نظری هست.

گیم و اورکلاک و کار با نرم افزارهای مهندسی و گرافیکی تخصصی مطلقا مد نظر نیست.

طبیعتا I3 بهتر از پنتیوم و پنتیوم بهتر از سلرون هست ولی با توجه به اختلاف قیمت(مثلا یک مدل پنتیوم 170 و یک مدل I3 حدود 370 تومن قیمت دارند) و انتظاراتی که من دارم کدوم سری رو پیشنهاد میکنید؟نمیخام برای چیزی که برام کارایی محسوسی نداره هزینه کنم

اینم بگم که قراره در این سیستم از یک SSD خوب هم استفاده بشه پس سرعت SSD و CPU باید متناسب باشند.از طرفی چون کار گرافیکی ندارم از گرافیک مجتمع بهره خواهم برد.

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
سلام
من فکر می کنم سری پنتیوم گزینه ی مناسبی باشه، البته اگر میخواین از این پردازنده در دراز مدت استفاده کنین (سه چار سال) باید یه فاکتور دیگه ای رو هم در نظر بگیرین که اونهم قدرت اجرایی پردازنده روی نرم افزار ها و فرمت های تصویری که احیانا در آینده عرضه میشه هست، که به نظرم سری Core i3 انتخاب هوشمندانه تری هست.

qatreh

Registered User
لایک‌ها
20
منظورتون از فرمت تصویری اگه مشخصا رزولوشن هست به بیشتر از فول HD نیازی ندارم.اگه منظورتون فرمت فشرده سازی تصویر و کدکهای رایج هست که فکر نکنم با توجه به قدرت گرافیکی گرافیک مجتمع و دیکدرهای نرم افزاری موجود به مشکل بخورم
در رابطه با نرم افزارهای آینده هم علاوه بر اینکه گفتم با نرم افزارهای غیر عمومی سر و کار ندارم تصورم اینه که ویندوز 10 و نرم افزارهای عمومی آینده نباید سنگیتر از نرم افزارهای عمومی حال حاضر باشند و شاید سبکتر هم باشند
اگه اشتباه میکنم تصحیح کنید لطفا

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
سلام. نظر بنده هم سری Pentium هستش.

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
تصورم اینه که ویندوز 10 و نرم افزارهای عمومی آینده نباید سنگیتر از نرم افزارهای عمومی حال حاضر باشند و شاید سبکتر هم باشند
تصور من به خاطر تجربه ای که دارم اینه که به مرور زمان هم نرم افزار ها و هم استاندارد هایی که این نرم افزار ها باهاشون کار می کنن رو به پیشرفت هست و این پیشرفت هم معمولا (نه لزوما)، نیاز به منابع بیشتری داره، شاید سرعت این پیشرفت و نیاز در حد سیستم های قابل حمل مثل موبایل های هوشمند و تبلت نباشه ولی باز هم اونمقداری هست که مصرف کننده رو مجبور به خریداری قطعه ی جدیدتر بکنه،

قدرت این قطعه ای که قصد خریدش رو دارین، وابستگی کاملی با مدت زمان استفاده ی مفید شما از اون قطعه داره و مدت زمان استفاده ی مفید شما، وابستگی زیادی به آستانه ی تحمل شما نسبت به محدودیتی که در آینده ی نزدیک (حتی در نرم افزار های عمومی) اعمال میشه، داره.

qatreh

Registered User
لایک‌ها
20
تصور من به خاطر تجربه ای که دارم اینه...
خوب این مشخصه که I3 بهتر و آینده نگرانه تر هست ولی اختلاف کارایی این دو مدل نسبت به اختلاف قیمتشون برابر یا نزدیک هست یا نه؟

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
خوب این مشخصه که I3 بهتر و آینده نگرانه تر هست ولی اختلاف کارایی این دو مدل نسبت به اختلاف قیمتشون برابر یا نزدیک هست یا نه؟
این یه نمونه از اختلاف کارآیی سری Pentium و Core i3 در حالت نسبتا معادل هستش. ببینید:
http://www.anandtech.com/bench/product/1265?vs=1367
اینکه به نسبت دو برابر قیمت ارزش داره یا خیر بسته به کاربری شما داره. همونطور که در لینک ارائه شده میبینید در نرم افزارهای مختلف اختلاف کارآیی این دو متفاوته. اگر اختلاف کارآیی در کاربری شما زیاد باشه و سرعت تولید خروجی هم براتون مهم باشه , طبیعتا i3 و در غیراینصورت Pentium به نسبت قیمت انتخاب معقولتریه. پس نتیجه گیری کلی و جامع معنا نداره.

qatreh

Registered User
لایک‌ها
20
کاربرتیون کدام نرم افزارهاست؟ به این بستگی داره عزیز.
نرم افزار خاصی که بخام نام ببرم مد نظرم نیست.همین وبگردی و استفاده روزمره از مرورگرها و برنامه های عمومی مثل آفیس یا برنامه های علوم نظری و انسانی که متنی هستند بیشتر و گرافیک آنچنانی ندارند.و استفاده مولتی مدیایی در حد تماشای فیلم یا پخش موزیک

rog66

Registered User
لایک‌ها
98
سلام. نظر بنده هم سری Pentium هستش.:general601:

reza76622201

کاربر حرفه ای سخت افزار
لایک‌ها
3,630
نرم افزار خاصی که بخام نام ببرم مد نظرم نیست.همین وبگردی و استفاده روزمره از مرورگرها و برنامه های عمومی مثل آفیس یا برنامه های علوم نظری و انسانی که متنی هستند بیشتر و گرافیک آنچنانی ندارند.و استفاده مولتی مدیایی در حد تماشای فیلم یا پخش موزیک
پس نظر بنده همون سری Pentium هستش.

Molten

کاربر فعال سخت افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
1,413
طبق نظر من با احترام به نظر رضا جان، بهتره که الان از سوکت 775 پردازنده ی E7200 رو با Q9550 روی همین نرم افزار های عمومی تست کنین.
تفاوت کارایی این دو پردازنده بدون در نظر گرفتن فاکتور گذشت زمان، نه از بنچمارک ها و نه از اطلاعات رفرنس خود پردازنده ها، مشخص نمیشه. تفاوت رو خودتون باید تو دنیای واقعی در شرایطی که توضیح دادم، متوجه بشین.
یقینا اگر من ده سال پیش به جای یک سمپرون 2.6 از سوکت 754 یه اتلون اف ایکس دوال کور از سوکت 939 می گرفتم، دو سه سال بعد روی اجرای فیلم های 720 پیکسل فشرده، مجبور به ارتقا نمی شدم.
در ضمن تفاوت هزینه ای که میکنین، اگر در حد 200 تومن باشه، که قاعدتا نباید براتون هزینه ی چشمگیری باشه، کاملا منطقی هست.

روی هم رفته من قصدم تا اونجایی که در توانم بود راهنمایی در حد تجربه و دانستنی هام بود، خدایی ناکرده قصد تحمیل نظر خودم رو ندارم و نه علاقه و نه وقتشو دارم که بخوام در صورت اشتباه بودن نظرم، متعصبانه از نظرم دفاع کنم، و در پایان انتخاب با خودتونه دوست گلم.
پاینده باشید

بالا