برگزیده های پرشین تولز

کدام نسخه لینوکس = پیشنهاد شما چیه

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
كسي كه تاحالا لينوكس كار نكرده بهتره mint را نصب كنه كه از لينوكس زده نشه
به هيچ عنوان براي تازه كارها ubunta توصيه نميشه
موفق باشيد
دقیقا. کاملا باهات موافقم. بنظر من اوبونتو نه تنها واسه تازه کارها، بلکه واسه هیچ کس پیشنهاد نمیشه. الکی توی ایران یه اسمی در کرده، معلوم هم نیست واسه چی.

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
از دوستان كسي لينوكس پارسيكس رو نصب كرده ؟
http://www.parsix.org/wiki/WikiStart
راهنماي نصب تصويري
http://www.parsix.org/wiki/InstallationGuide
دو بار دانلود کردم، اومدم نصب کنم هر دوبار نصب نشد. مثل همه چیزای دیگه ای که ما ایرانی ها زدیم خرابش کردیم، لینوکس پارسیکس هم کار نمیکنه!
لینوکس خوشگل و شسته رفته واسه استفاده روزمره، اول PCLinuxOS و بعدش هم Mint یا هر چیز دیگه ای بجز اوبونتو.

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
سلام دوستان
به نظرم فدورا بهترین نسخه ی لینوکس هست چون برنامه های جدید اول وارد فدورا میشه و بعد نسخه های دیگه و تقریبا تمام نواوری های لینوکس را پروژه ی فدورا انجام میده و مشکلات اون را هم سریع حل میکنه .
پیشنهاد میکنم حتما از فدورا استفاده کنید .
فدورا واسه کسی که میخواد از سیستم استفاده جدی بکنه، یعنی مثلا کارش با اون کامپیوتره و اطلاعات روش براش مهمه پیشنهاد نمیشه.
دلیلش هم روشنه، چون همونجوری که خودت هم گفتی اولین نوآوری ها اول توی فدورا پیاده میشه و اتفاقا زیاد هم وقت صرف دیباگ کردن و خطایابی ش هم نمیشه. خیلی زود نسخه بعد رو میدن بیرون. یه جورایی نسخه بتا محسوب میشه و خود پروژه فدورا هم این نکته رو گوشزد کرده که نسخه های این لینوکس صد در صد stable نیستند و مسئولیت بروز هرگونه ایراد و اشکال با خود کاربره.

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
من اوبونتو آخرین ورژن رو نصب کردم خیلی سادست و اصلا به نظرم به درد نمیخوره . میخوام یه سیستم عاملی نصب کنم که سرعت نت بوکم رو ببره بالا و بتونم یه سروری مثل ومپ نصب کنم . پیشنهاد شما چیه ؟!

ارسال شده از GT-N7000 با استفاده از تپاتالک 2
اگه لینوکس سبک و کم حجم میخواهید که روی سیستم های ضعیف مثل نت بوک هم روان کار کنه، اینها رو بد نیست نگاه کنی:
Bodhi Linux
SliTaz GNU/Linux
Porteus
Joli OS

مورد آخری اختصاصا واسه نت بوک ها طراحی شده

AMD.POWER

مدیر بخش کامپیوتر
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
23,611
دو بار دانلود کردم، اومدم نصب کنم هر دوبار نصب نشد. مثل همه چیزای دیگه ای که ما ایرانی ها زدیم خرابش کردیم، لینوکس پارسیکس هم کار نمیکنه!
لینوکس خوشگل و شسته رفته واسه استفاده روزمره، اول PCLinuxOS و بعدش هم Mint یا هر چیز دیگه ای بجز اوبونتو.

عجیبه چون من پارسیکس رو دیروز نصب کردم روی یک سیستم و مشکلی نداشت . به نظرم نگارش خوبی اومد .

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
عجیبه چون من پارسیکس رو دیروز نصب کردم روی یک سیستم و مشکلی نداشت . به نظرم نگارش خوبی اومد .
شاید نگارش تازه ش درست شده. اونی که من دانلود کردم حدودای هفت هشت ماه پیش بود که نشد. خدا کنه عیب و ایرادش رو برطرف کرده باشن. ما که بخیل نیستیم.

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
امروز اتفاقا لینوکس Mandriva PowerPack 2011 رو از تورنت پیدا کردم دانلود و نصب کردم. چیز فوق العاده توپیه انصافا!
پیشنهاد میکنم اگه پیدا کردید نصب کنید. از نظر زیبایی و امکانات ماتی مدیا و همه چیز، واقعا حرف نداره.

Another Day

Registered User
لایک‌ها
1,238
والا این حرفی که من زدم تو چندین سایت مختلف خوندم که میگن لینوکس هایی که هسته دبیان دارن برای کسانی خوبه که قبلا با لینوکس ساده ای مثل اوبونتو کار کردن
این جریان رو من تو سایت طرفداران ایرانی فدورا خوندم

Mint هم همون Ubuntu هست فقط بطرز فوق العاده ای کاربرپسندتر از Ubuntu.

hadi07

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
دوستان من باید تو لینوکس چند خط فرمان compile کنم (perll و python و کمی هم به c ++ iمربوطه.هیچ آشنایی با لینوکس ندارم.
ubuntu یا fedora یا mint بهتره ؟؟؟؟؟؟ ممنون.

morteza369

Registered User
لایک‌ها
44
من با ردهت،اوبونتو و فدورا کار کردم.به شخصه فدورا خیلی عالی و حرفه ای تر بوده.مشکلی واسش پیش بیاد خیلی راحت با راه حل های منطقی مشکل حل میشه.اما اوبونتو حتی واسه حل مشکل بوتش هم هر کاری کردم درست نشد.
یکی از دوستان بنده از 3سال پیش یک سایت آموزشی فدورا راه انداخته که میتونید استفاده کنید و ازشون هم راهنمایی بخواهید: http://fedorafans.com

iman.it666

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من خودم روی لب تاپم فدورا رو نصب کردم و یه سرور centos هم تو شرکت دارم بنظرم عالیه ولی می خوام یه خورده حرفه ای به قضیه نگاه کنم و کار بیشتری روی اونا انجام بدم می خوام با یه استاد خوب شرع کنم کسی پیشنهادی داره؟

zandirasul

Registered User
لایک‌ها
3
مطمئنا فدورا

biamoz

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
7
استفاده از لینوکس مثل استفاده از ماشین می مونه! بعد از یک مدتی از محیط، نوع فرمان، نوع دنده، سرعت، سوخت و... زده می شی و دوست داری یک چیز جدید تجربه کنید.
برای راندن ماشین ها هم فقط نیاز دارید یک بار گواهینامه بگیرید تا بتونی تمامی ماشین ها رو برونی! مگر اینکه بخوای بری پشت کامیون بشینی! در اون صورت باید بری گواهینامه پایه یک بگیری.

استفاده از لینوکس هم مشابه همین سناریو هست!
شما وقتی یاد می گیری چطوری از لینوکس استفاده کنید!
عملا با تمامی نسخه های لینوکس می تونی کنار بیایی!
چه اسلیکور که خیلی پیچیده و عجیب قریبه.
چه اوبنتو و امثالهم!
هر کدام از این لینوکس های یک سری عیب و ایراد ها و یک سری مزئیت ها نسبت به هم دیگر دارند. که افراد بر حسب نیاز خودشون اونا رو انتخاب کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

به عنوان مثال یک نفر عشق درگیرشدن در لینوکس و داره، میره اسلیکور رو انتخاب می کنه و تمامی بسته های رو از سورسشون نصب می کنه.
یکی حوصله و اعصاب نداره و دوست داره یک چیزه جمع و جور و سریع داشته باشه میره سمت اوبنتو.
یکی از yast اوپن سوس خوشش اومده اون و انتخاب می کنه.
یکی از پایدار بودن و سرعت بی اس دی خوشش می آد اون رو انتخاب می کنه.
یکی هم از سادگی تنظیمات کارت شبکه وایرلس در fedora خوشش اومده میره اون و انتخاب می کنه و...!

هیچ چیزی نمی تونه بیاد بگه که کدام لینوکس بهتره! ار نظر من البته، که می تونه اشتباه باشه!(می سپاریم به اساتید)
چون تمامی این توزیع ها، از اون گندشون گرفته تا این کوچلوشون بر پایه هسته ای هست که در kernel.org داره ارائه میشه!
و عموما شمایلی که شما دارید مشاهده می کنید، چیزی نیست جزء یک سری پکیج که به این کرنل اضافه و ریمستر شده!

شما می توانید خودتون لینوکس و به هر شکلی که می خواهید در بیارید
و هر طور که حال می کنی باهاش قر و فر بدی!
اما لازمه این قر و فر دادن داشتن مهارت کافی در استفاده از این سیستم عامل است.
به عنوان مثال، شاید شما دیده باشید که یک راننده کامیون و هرچی بدی می تونه برونه! دلیلش اینه که به آخرین درجه رانندگی رسیده!
شما هم وقتی به آخرین درجه رانندگی سیستم عامل لینوکس برسی از همشون می تونی به نحوه احسن استفاده کنی!

با این حال، از نظر من تمامی نسخه های لینوکس عالی هستند! اما ما علم عمیق استفاده از این سیستم عامل رو نداریم

آموزشگاه آنلاين بياموز

handynasty

Registered User
لایک‌ها
364
استفاده از لینوکس مثل استفاده از ماشین می مونه! بعد از یک مدتی از محیط، نوع فرمان، نوع دنده، سرعت، سوخت و... زده می شی و دوست داری یک چیز جدید تجربه کنید.
برای راندن ماشین ها هم فقط نیاز دارید یک بار گواهینامه بگیرید تا بتونی تمامی ماشین ها رو برونی! مگر اینکه بخوای بری پشت کامیون بشینی! در اون صورت باید بری گواهینامه پایه یک بگیری.

استفاده از لینوکس هم مشابه همین سناریو هست!
شما وقتی یاد می گیری چطوری از لینوکس استفاده کنید!
عملا با تمامی نسخه های لینوکس می تونی کنار بیایی!
چه اسلیکور که خیلی پیچیده و عجیب قریبه.
چه اوبنتو و امثالهم!
هر کدام از این لینوکس های یک سری عیب و ایراد ها و یک سری مزئیت ها نسبت به هم دیگر دارند. که افراد بر حسب نیاز خودشون اونا رو انتخاب کرده و مورد استفاده قرار می دهند.

به عنوان مثال یک نفر عشق درگیرشدن در لینوکس و داره، میره اسلیکور رو انتخاب می کنه و تمامی بسته های رو از سورسشون نصب می کنه.
یکی حوصله و اعصاب نداره و دوست داره یک چیزه جمع و جور و سریع داشته باشه میره سمت اوبنتو.
یکی از yast اوپن سوس خوشش اومده اون و انتخاب می کنه.
یکی از پایدار بودن و سرعت بی اس دی خوشش می آد اون رو انتخاب می کنه.
یکی هم از سادگی تنظیمات کارت شبکه وایرلس در fedora خوشش اومده میره اون و انتخاب می کنه و...!

هیچ چیزی نمی تونه بیاد بگه که کدام لینوکس بهتره! ار نظر من البته، که می تونه اشتباه باشه!(می سپاریم به اساتید)
چون تمامی این توزیع ها، از اون گندشون گرفته تا این کوچلوشون بر پایه هسته ای هست که در kernel.org داره ارائه میشه!
و عموما شمایلی که شما دارید مشاهده می کنید، چیزی نیست جزء یک سری پکیج که به این کرنل اضافه و ریمستر شده!

شما می توانید خودتون لینوکس و به هر شکلی که می خواهید در بیارید
و هر طور که حال می کنی باهاش قر و فر بدی!
اما لازمه این قر و فر دادن داشتن مهارت کافی در استفاده از این سیستم عامل است.
به عنوان مثال، شاید شما دیده باشید که یک راننده کامیون و هرچی بدی می تونه برونه! دلیلش اینه که به آخرین درجه رانندگی رسیده!
شما هم وقتی به آخرین درجه رانندگی سیستم عامل لینوکس برسی از همشون می تونی به نحوه احسن استفاده کنی!

با این حال، از نظر من تمامی نسخه های لینوکس عالی هستند! اما ما علم عمیق استفاده از این سیستم عامل رو نداریم
آموزشگاه آنلاين بياموز
درسته. این حرفتون کاملا متین و منطقیه. ولی با این نگاه که همه لینوکس ها شبیه هستند موافق نیستم. اصلا اگه اونجوری بخواهیم نگاه کنیم پس باید بگیم خانواده سیستم عامل BSD هم با لینوکس ها هیچ فرقی ندارند چون همگی بر پایه یونیکس هستند، در صورتی که تفاوت لینوکس با FreeBSD زمین تا آسمونه. تنها شباهت توزیع های گوناگون لینوکس با هم صرفا همون کرنل مشترک هست. اما همون پکیج ها و ریمستر کردن که از دید شما فقط آب و رنگ و بی اهمیته، تفاوت اصلی رو ایجاد میکنه! برای مثال فدورا از نظر stable بودن با توزیعی مانند Mandriva کلی متفاوته. تیم توسعه فدورا هیچگونه تضمینی برای کارکرد بدون باگ و ایراد سیستم عاملشون نمیده و اصلا به صراحت میگه که اگه کاربری قصد داره اونو واسه استفاده روزمره اداری یا شخصی بکار ببره بهتره اینکارو نکنه، چون تمام تمرکز پروژه فدورا روی آوردن تازه ترین پدیده ها و تکنولوژی های نرم افزاری به این توزیع از لینوکس هست و نه در اختیار گذاردن بستری کاملا پایدار و تست شده برای استفاده کاربردی از اون. اما در مورد Mandriva کاملا برعکسه. یا مثلا پشتیبانی سخت افزاری و شناسایی قطعات و یا گنجاندن پکیج های غیر اوپن سورس از هر توزیعی به توزیع دیگه کاملا متفاوته.
حتی نصب برخی توزیع ها از اساس با بقیه فرق میکنه مثل لینوکس Gentoo که در هنگام نصب از سورس کامپایل میشه و نصبش ممکنه تا چندین و چند ساعت طول بکشه، در صورتیکه مثلا PCLinuxOS ده دقیقه ای نصب میشه و همه چیز در اون بصورت out-of-the-box کار میکنه و نیازی به هیچگونه دخالت خاصی از سوی کاربر نداره

zgg123

کاربر فعال عکس و عکاسی
کاربر فعال
لایک‌ها
37,718
کدامین نسخه؟؟:general609:

khajehdaloie

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
سلام. بد ندیدم یه جمع بندی کلی از ورژن های لینوکس داشته باشیم که هر کدوم برای چه کاری مناسبه.

این تاپیک میتونه به افرادی مثل من که تازه می خوان با لینوکس کار کنن کمک زیادی در انتخاب نسخه

لینوکس، بسته به کار خود بکنه.

بسم الله. اساتید بفرمایید. شما چه نسخه ای رو مناسب برای چه کاری میدونید ؟

مثلا برای سرور کدوم نسخه ؟ هکر ها از چه نسخه ای استفاده میکنن ؟ کاربرای عادی ؟ کارهای گرافیکی و انیمیشن چی ؟

سلام،
برای تازه کارها دو تا توزیع "Ubuntu" و "Mint" خوبن که من "Mint" رو برای شروع کار بهتر میبینم.
برای سرور هم اگه بحث سرور هاست باشه، "CentOs" و برای سرور های شبکه ای "Redhat" و "Debian" خوب هستن.
برای هکر ها به جهت امنیت بالا "BackTrack" خوبه و به مرور که دستتون توی لینوکس راه افتاد، باید توزیع های Opensuse و Fedora رو تجربه کنید با دسکتاپ های مختلفشون و ببینید که با کدوم راحت تر هستین و کدوم رو دوست دارین...

سوالی بود من در خدمتم

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
نوشته‌های همه دوستان رو خوندم
من بشخصه برای کسی که میخواد تازه از ویندوز به لینوکس سویچ کنه، Zorin OS رو پیشنهاد می‌کنم که تمرکز اصلیش همینه (چند سال پیش PC Linux OS تمرکزش این بود)
اما در مورد اینکه کدوم توزیع بهترینه؟ در یک کلام هیچ‌کدوم!
ما هیچ بهترین یا بدترینی نداریم و با حرف دوستانی هم که در مورد اوبونتو و فدورا نظر دادند هم مخالفم به ۲ دلیل

۱- فدورا انتشار غلطان هست ولی الزاما این به این معنی نیست که توزیع‌های پایدار میشینند بسته‌هارو دیباگ می‌کنند (چنین چیزی شدنی نیست) و پایدارتزین دیسترو بین توزیع‌های مختلف، همون دبیان استیبل (در حال حاضر دبیان ۷.۶ با اسم کد wheezy) هست که بیس اوبونتو، مینت، پارسیکس و خیلی توزیع‌های دیگه‌رو تشکیل میده و همه این توزیع‌ها حضورشون رو مدیون دبیان هستند.

۲- اوبونتو ابدا توزیع ضعیفی نیست، من بشخصه بعد از اینکه ردهت بعد از نسخه ۹ به RHEL تغییر نام داد و از حالت رایگان خارج شد رفتم سراغ اوبونتو ولی نتونستم باهاش کنار بیام لذار فتم سراغ اوپن‌زوزه و فدورا و مدت‌ها کاربر اوپن‌زوزه بودم (یاست محشره) اما بعد از کلی بررسی رفقتم سراغ دبیان و تا چند ماه پیش هم دسکتاپ و هم سرورهام دبیان بودن تا اینکه چند ماه پیش به کوبونتو (اوبونتو با طعم KDE) مهاجرت کردم و الآن خیلی هم ازش راضیم. می‌بینید که فقط اسم در نکرده و خیلی هم توزیع خوبیه و فقط هم توی ایران نیست بلکه توی کل دنیا اوبونتو محبوب‌ترین توزیع دسکتاپه و این روزها داره توی سرورها هم حسابی اسم در می‌کنه (آمازون، ویکی‌پدیا و گوگل دارند از نسخه سرور اوبونتو استفاده می‌کنند)
بدون شک کانونیکال زحمت زیادی برای شکوفایی و جایگاه فعلی اوبونتو کشیده (تا مدتی پیش شما می‌تونستی از وب‌سایت خود اوبونتو دیسک‌هاشو بصورت رایگان سفارش بدی و حتی هزینه پست هم ندی) و حاصل تلاش چند ساله کانونیکال الآن این توزیع محبوب و همه‌گیره که به انتخاب اول خیلی‌ها تبدیل شده.
هیچ توزیعی عاری از اشکال نیست اما اگه شما کاربر گنولینوکس باشی و نیازهای خودت رو بدونی بدون شک بهترین توزیع برای نیازت رو انتخاب می‌کنی و با نصب پکیج‌های مورد نیازت اونو به یک سیستم عامل بی‌رقیب برای خودت تبدیل می‌کنی.

من منکر قدرت بقیه توزیع‌ها نیستم اما چون من به دستورهای دبیان عادت کردم، توزیع‌های دبیان‌بیس برای من بهترینند و استفاده از اوبونتو هم برای من تجربه شرینی بود و صدالبته از یونیتی خوشم نمیومد پس دلیلی نداشت که نگهش‌دارم و براحتی به kde سویچ کردم.

اما در مورد مینت من در حال حاضر برای کاربرهای تازه‌کار ابدا توصیه‌ش نمی‌کنم چون مینت توی این نقطه داره از مرحله یک اینترفیس برای اوبونتو بسمت یک توزیع قدرتمند و رقیب جدی شدن میگذره و مشکلاتی که توی آپدیت‌هاش داره نمایان میشه ممکنه یک کاربر تازه‌کار رو فراری بده (استفاده از mdm بجای ldm توی نسخه اخیر مشکلاتی رو برای کسانی که آپگرید کرده بودند ایجاد کرد و یک سری مشکلات با سخت‌افزارها که هیچ راه حل منطقی‌یی براشون وجود نداشت اما راه حل خیلی ساده بود: نصب مجدد پکیج‌های معیوب)

در کل اینکه همه توزیع‌ها خوبن فقط شما باید نیازت رو بدونی.

hossein_n

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
من این تاپیکو تا اخر خوندم!
نیاز من بیشتر زیپ و انزیپ کردنه و دانلود و آپلود و همچنین ران کردن یه اسکریپت اپلود سنتر که php هستش!
ممنون میشم راهنمایی کنید کدوم نسخه کار کنم که محیط راحتی برای این کارا داشته باشه

Raeesi

Registered User
لایک‌ها
222
من این تاپیکو تا اخر خوندم!
نیاز من بیشتر زیپ و انزیپ کردنه و دانلود و آپلود و همچنین ران کردن یه اسکریپت اپلود سنتر که php هستش!
ممنون میشم راهنمایی کنید کدوم نسخه کار کنم که محیط راحتی برای این کارا داشته باشه
یعنی شما میخوای روی سرور از محیط گرافیکی استفاده کنی؟
من خودم روی سرورهام از دبیان wheezy استفاده می‌کنم در حال حاضر و ازش هم راضیم اما هیچ محیط گرافیکی نصب نکردم چون اصلا نیازی بهش نیست و با شل براحتی میشه کارهامو انجام بدم.
اما اگه حتما میخوای محیط گرافیکی داشته باشه، من توصیه می‌کنم شما یکی از توزیع‌های دبیان یا اوبونتو رو بصورت وب‌سرور نصب کنی و بعد میز کار LXDE رو که سبک‌ترین میز کار با رابط گرافیکی کامل اما مینیمال هست روش نصب کنی
اینجوری هم میز کار داری و هم از نصب بسته‌های جانبی تا حد زیادی کاستی
البته در مورد توزیع، هیچ اجباری نیست که دبیان یا اوبونتو باشه، هر توزیعی که باهاش راحتی و قبلا کار کردی رو میتونی انتخاب کنی (اغلب برای وب‌سرور از CentOS استفاده می‌کنند اما برا اونم اجباری نیست)

Last edited:
بالا