• پایان فعالیت بخشهای انجمن: امکان ایجاد موضوع یا نوشته جدید برای عموم کاربران غیرفعال شده است

کوک سه تار

وضعیت
موضوع بسته شده است.

varg

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام. دوستانی که با سه تار يا کامپيوتر آشنايی دارند، لطفا بنده را راهنمايی کنند که آيا نرم افزاری برای راحت تر کوک کردن سه تار وجود دارد؟ که يک مبتدی مثل من بتونه بدون نياز به ديگران سه تارش رو کوک کنه. از کجا م شه يک همچين نرم افزاری رو گير آورد يا دانلود کرد؟

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
جسارت مرا ببخشيد . من منظور شما را متوجه نشدم . شما گوشت اينقدر بايد به سازت عادت كند كه بتواني آنرا كوك كني. مطمئن باش هيچ نرم افزاري نمي تواند اين كار را انجام دهد . اين كار يك كار حسي است و هيچ نرم افزاري هم توي دنيا نيست كه اين حس را داشته باشد .

al_frd

Registered User
لایک‌ها
5
درسته كه هيچ نرم افزاري نميتونه ساز رو كوك كنه ولي با شنيدن نت ميشه ساز رو بهتر تنظيم كرد .
مثلا شما با يكي از اين نرم افزار هاي نت نويسي مثلا encore (اگه درست يادم مونده باشه) ميتوني تنظيم كني كه مداوم برات نت Do رو بزنه . بعد خودت با گوشي ها اونقدر ور بري كه صدايي هم وزن صداي توليد شده نرم افزار ايجاد بشه .فقط مواظب باش سيم ها پاره نشه ...
راه بهتر استفاده از نواره . اكثر نوارهاي آموزشي (مخصوصا اونهائي رو كه ماهور منتشر كرده) اولش صداي كوك رو هم داره . از اون هم ميتوني استفاده كني .

varg

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
از هردوی شما متشکرم. اما من دنبال نرم افزاری نظير تيونر می گردم که با ارسال صدای سيم سه‌تارم از طريق ميکروفون، نشون بده که چه قدر مثلا با کوک دو يا سُل فاصله داره تا من با آزمون و خطا کوکش کنم.

mordab

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
واسه گیتار که زیاده ولی سه تار ؟؟

athar

Registered User
لایک‌ها
8
به
دست شما درد نکنه بهروز خان.
ماشین توی این جور موارد بهتر از انسان عمل میکنه و اگه بگی که موزیسین های بزرگ بهتر از ماشین عمل میکنن اغراق کردی.
نرم افزارهای تیونر واسه ساز خاصی نیستن و اگه مثلا دیدید یه نرم افزار برای کوک گیتار ساخته شده دلیلش اینه که نت های مربوط به سیمهای گیتار رو از ابتدا آماده کرده و اگه به شما اجازه تغییر نت رو بده بدون شک برای هر سازی قابل استفاده هست.
کوک سه تار هم اگه اشتباه نکنم دو - سل - دو - دو (یه اکتاو پائینتر) هست. فقط کافیه که برنامه رو روی این نت ها ست کنی. اونوقت برای هر سازی میتونی این نت رو کوک کنی. حتی صدای خودت رو.

thomson762

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
تا اونجای که من اطلاع دارم پرده ها مکانشون فرق داره برای هر سه تار
جالا شما چطور می خواین هم جای پرده رو pc بهتون بگه هم دقیق کوک کنه.

به نظر من که مسخره میاد!؟

athar

Registered User
لایک‌ها
8
تا اونجایی هم که من اطلاع دارم اولین سازی که خریدم سه تار بود و از اون موقع تابحال (فکر کنم چهارسال بشه) پرده هاشو دستکاری نکردم. هم منظور من و هم منظور این دوستمون که تاپیک رو باز کرد و هم منظور تقریبا همه افراد از کوک کردن سه تار شل یا سفت کردن سیمها هست و دستکاری پرده ها جزو سرویس به حساب میاد.
هرچند در صورتی که یکی از پرده ها رو به عنوان مبدا قرار بدیم و سیم سه تار رو بر مبنای اون کوک کنیم جای بقیه پرده ها رو هم میشه به طور دقیق با استفاده از نرم افزار در آورد. چون سیم کوک هست کافیه که پرده رو در جای خودش حرکت بدیم تا به صدای دقیق برسیم. البته باید از قبل بدونیم که هر پرده معادل چه نتی هست.

thomson762

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
حرف شما درست هست ولی بعضی وقت ها سر کوک کردن فقط با سیم بازی نمیکنن.
البته شاید این بستگی داشته باشه به نوازنده ساز و صدای که می خواد بشنونه.
یکی با کوک نرم افزار حال میکنه یکی با کوک گوشی که اصل کار هست.

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از athar :
به
دست شما درد نکنه بهروز خان.
ماشین توی این جور موارد بهتر از انسان عمل میکنه و اگه بگی که موزیسین های بزرگ بهتر از ماشین عمل میکنن اغراق کردی.
نرم افزارهای تیونر واسه ساز خاصی نیستن و اگه مثلا دیدید یه نرم افزار برای کوک گیتار ساخته شده دلیلش اینه که نت های مربوط به سیمهای گیتار رو از ابتدا آماده کرده و اگه به شما اجازه تغییر نت رو بده بدون شک برای هر سازی قابل استفاده هست.
کوک سه تار هم اگه اشتباه نکنم دو - سل - دو - دو (یه اکتاو پائینتر) هست. فقط کافیه که برنامه رو روی این نت ها ست کنی. اونوقت برای هر سازی میتونی این نت رو کوک کنی. حتی صدای خودت رو.
از راهنمايي شما ممنونم .

كاش استاد هرمزي و استاد فروتن زنده بودند .

ashena55

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
به نقل از tsotodeh :
ولی بعضی وقت ها سر کوک کردن فقط با سیم بازی نمیکنن.
درسته
تغییر مکان پرده ها گاها برای رفتن از یه دستگاه به دستگاه دیگه ست

thomson762

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
11
خوشبختانه استاد ذلفونون زنده هستن انشالا 100 سال دیگه هم زنده باشن.

درستهتغییر مکان پرده ها گاها برای رفتن از یه دستگاه به دستگاه دیگه ست
:)

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از tsotodeh :
خوشبختانه استاد ذلفونون زنده هستن انشالا 100 سال دیگه هم زنده باشن.

:)
ما هم دعا ميكنيم كه ايشان 100 سال زنده باشند .
پس بهتر است يك نسخه از اين نرم افزار را كه دوستان فرمودند ماشين بهتر از انسان عمل ميكند را براي ايشان هديه بفرستيم .

athar

Registered User
لایک‌ها
8
بهروز جان
گوش استاد هرچقدر که قوی باشه این قوی بودن یه حدی و لیمیتی داره. فرض کن استاد میتونه فاصله مثلا 1/30 پرده رو تشخیص بده. این دیگه نهایتش هست و بیشتر از این نمیشه. ولی ماشین این مهدودیت نداره. هرچقدر روش کار بشه میتونه دقت بیشتری داشته باشه.
کاش به جای تعصب منطق داشتیم!

kasra_kh

Registered User
لایک‌ها
4
چه بحث خوبی !
کوک سه تار هم اگه اشتباه نکنم دو - سل - دو - دو (یه اکتاو پائینتر) هست
والا کوک سه تار که یه کوک ثابت نیست ! در واقع کوک هیچی ثابت نیست ! بسته به دستگاهی که توش نواخته میشه کوک فرق میکنه ! Re , Do , Fa و ... !

در مورد سوال اصلی باید بگم بهتره شما یکم بیشتر کار بکنید بعدا میتونید خودتون کوک کنید ! برای تنظیم کوک (مثلا بعد از یه مدت زدن از حالت دقیق خارج میشه) کافیه اونقدر گوشتون قوی شده باشه که صدای درست نت رو تشخیص بدید ! بهتره بزارید یکم بگذره و یه مقدار بیشتر کار کنید ! یه روزی خودتون میفهمید دیگه میتونید اینکارو بکنید !
برای کمک دستگاهها (اسمش یادم نیست , یکی کمک کنه !) و احتمالا برنامه هایی هستن که نت رو تولید میکنن ولی بهتره بزارید بعدا که حرفه ای تر شدید برید سراغ کوک !
مثلا صدای بوق آزاد تلفن La هستش !
ماشین توی این جور موارد بهتر از انسان عمل میکنه و اگه بگی که موزیسین های بزرگ بهتر از ماشین عمل میکنن اغراق کردی
اطهر جان در اینجور جاها فقط کافیه که از یه حدی بیشتر به صدای واقعی میل کنی و لازم نیست به اون برسی ! تا حدی که گوش انسان دیگه نتونه تشخیص بده ! و گوش استادان (و حتی با 1 یا 2 یا 3 سال سابقه) اونقدر قوی شده میتونه تا اون حد ساز رو کوک کنه !

هرچند در صورتی که یکی از پرده ها رو به عنوان مبدا قرار بدیم و سیم سه تار رو بر مبنای اون کوک کنیم جای بقیه پرده ها رو هم میشه به طور دقیق با استفاده از نرم افزار در آورد. چون سیم کوک هست کافیه که پرده رو در جای خودش حرکت بدیم تا به صدای دقیق برسیم. البته باید از قبل بدونیم که هر پرده معادل چه نتی هست

پرده های هر سه تار (یا هر ساز) با سه تار (یا هر ساز دیگه) فرق داره ! ولی اصلا اونطوری که ستوده جان فکر میکنن نیست ! منظور اینه که هر سه تار n تا عامل تاثیر داره توش که صداش درآد و چه جوری در آد ! و چون سه تار ها کاملا مشابه نیستن پس مثلا نمیشه گفت پرده ی اول توی 2 سانتیمتر ی پایین دسته هست و توی همه ی سه تار ها باید اینجوری باشه !
من خودم پرده ها رو از اول عوض نکردم تا حالا (باید کارت تعمیر ساز باشه یا اینکه با سابقه باشی تا اینکارو بکنی معمولا) ولی فکر کنم اینجوریه که اول ساز رو کوک میکنن به طوری که دست باز ها (بدون گرفتن پرده) درست باشن ! بعد همینجور با گوش کردن صدا جای هر پرده رو مشخص میکنن و پرده ها رو میبندن !کار سختیه ! باز هم اینجا صحبت از همون حد دقت گوش هست و نیاز به نت مطلق نیست !
بعضی وقت ها سر کوک کردن فقط با سیم بازی نمیکنن
فکر کنم همیشه با گوشی ور میرن !!
تغییر مکان پرده ها گاها برای رفتن از یه دستگاه به دستگاه دیگه ست
شما مطمئنید ؟!!

واللا من دیگه سوادم قد نمیده به اونجاهاش !

athar

Registered User
لایک‌ها
8
مرسی کسرا جان
والا کوک سه تار که یه کوک ثابت نیست ! در واقع کوک هیچی ثابت نیست ! بسته به دستگاهی که توش نواخته میشه کوک فرق میکنه ! Re , Do , Fa و ... !
آره. من چهارتاشو فقط میشناسم. do-sol-do-do(bass) / do-sol-re-re(bass) / do-re-do-do(bass) / do-sol-re bemol-me(bass)

برای کمک دستگاهها (اسمش یادم نیست , یکی کمک کنه !) و احتمالا برنامه هایی هستن که نت رو تولید میکنن ولی بهتره بزارید بعدا که حرفه ای تر شدید برید سراغ کوک !
مثلا صدای بوق آزاد تلفن La هستش !
این دستگاه ها و برنامه ها میتونن صدای ساز رو از طریق خروجی ساز یا وارد کردن صدای ساز به کامپیوتر با مایکروفن بشنون و نت ساز رو بهت بگن. یعنی به برنامه میگی مثلا نت سل رو میخوایی. بعد صدای ساز رو در میاری. این برنامه (بسته به نوع برنامه) با روشهای مختلف مثلا عقربه بهت میگه که سیم باید شل بشه یا سفت. یا حتی یه برنامه دارم که شما صدای خودت رو به برنامه میدی یاحتی لایو میخونی و اون برنامه کوک صدای خودت رو با نمودار بهت نشون میده که مثلا چقدر دقیقا یا خارج خوندی. وقتی دو میخونی برنامه میره روی دو و بالا یا پائینتر دو رو بهت میگه. البته کوک هیچوقت صد در صد نیست و همیشه نسبی هست. یعنی هر کس بگه که این کوک کامل هست یکی دیگه میتونه اون کوک رو دقیقتر انجام بده. ولی به قول خودت تا حدی کافی هست که شنونده نتونه تشخیص بده که کوک نیست.

اطهر جان در اینجور جاها فقط کافیه که از یه حدی بیشتر به صدای واقعی میل کنی و لازم نیست به اون برسی ! تا حدی که گوش انسان دیگه نتونه تشخیص بده ! و گوش استادان (و حتی با 1 یا 2 یا 3 سال سابقه) اونقدر قوی شده میتونه تا اون حد ساز رو کوک کنه !
اون حرف رو در جواب دوستانی که میگفتن اساتید موسیقی بهتر از ماشین عمل میکنن به میون آوردم. وگرنه خود من هم ترجیح میدم سازم رو با گوش خودم کوک کنم نه با دستگاه.

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
به نقل از athar :
اون حرف رو در جواب دوستانی که میگفتن اساتید موسیقی بهتر از ماشین عمل میکنن به میون آوردم. وگرنه خود من هم ترجیح میدم سازم رو با گوش خودم کوک کنم نه با دستگاه.

اطهر عزيزم
من هم قصد ندارم با شما بحث بيهوده كنم كه دوست گرامي من .
من از تجربه خودم براي آن دوست عزيزم نوشته بودم .
اگر هم كلام من به تعصب نزديك شده بود شما به بزرگواري خويش بر من ببخشاييد .

اما اين حرف آخر كه گفتي خودت هم ترجيح ميدهي سازت را خودت كوك كني تا . . .
حرف من هم همين بود . زيبايي اين هنر در همين تفاوت قدرت گوش و استادي افراد است . وقتي كارهايت را ماشين انجام ميدهد ديگر آن احساس وجود ندارد . همين سينتي سايزر معمولي هم صداي تمام سازهاي دنيا را توليد ميكنند اما آيا پنجه استاد علي سليمي يا استاد شهناز يا راميز قلي اف را سينتي سايزر دارد ؟؟؟
وقتي استاد احمد عبادي مي سرايد ( بعضي پنجه ها به اعتقاد من نمي نمي نوازند ) و مو به تن آدم سيخ ميشود از تمام احساسي كه استاد آنرا در پنجه خويش روان مي كند . . .

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
شما كه خود سه تار مي نوازيد و اهل موسيقي هستيد يقينا استاد هرمزي را مي شناسيد .
از ايشان تنها يك يا دو اثر بر جاي مانده است . دليلش هم اين است كه بعد از ضبط 2 -3 برنامه وقتي ايشان صداي ضبط شده ساز خودشان را شنيدند ديگر اجازه ندادند ضبط برنامه ها ادامه يايد چون معتقد بودند كه اين دستگاه ها صدايي را ضبط مي كنند كه اصلا شباهتي به صداي پنجه ايشان ندارند . من غرضم اين بود كه به مسائلي كه به هنر و احساس مربوط ميگردد هيچگاه ماشين و متعلقاتش نمي تواند جاي انسان را بگيرد .

در آخر اميدوارم سخنان مرا حمل بر جسارت بنده نكرده باشيد و تنها سخن و گفتگويي ميان 2 دوست بوده است و بس .

وضعیت
موضوع بسته شده است.
بالا