برگزیده های پرشین تولز

یـــــــــغـــــمـــــا گــــــــلــــــرویــــــ ـــی

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
سالشمار زندگی یغما گلرویی به نقل از وبسایت شخصیش:

( شاعر/ ترانه سرا /نویسنده /مترجم/ فیلم نامه نویس/ عکاس)

1354

● یغما گلرویی در ساعت پنج بامدادِ روز 6 امرداد 1354 برابر با 1975/7/28 در بیمارستان مهر شهرستانارومیه متولد شد.
● مادرش نسرین آقاخانی، پدرش هوشنگ گلرویی و خواهری بزرگ تر از خود به نامِ یلدا داشت.
● وقتی که یک ساله بود ، خانواده به تهران نقل مکان کرد و ساکن کوچه‌ی سی امِ خیابان گیشا شد.

1373 - 1361

● دورانِ دبستان را در دبستانِ محمد باقر صدر و دوره‌ی راهنمایی را در مدرسه طالقانی گذراند.
● تجربه کردنِ سیاهی جنگ و مرگِ دوستانِ هم کلاسش در بمبارانِ خیابانِ گیشا.
● آغازِ دوره‌ی دبیرستان در مدرسه‌ی مطهری واقع در خیابانِ پاتریس لومومبا.
● در سال دوم دبیرستان محرومیت از تحصیل به مدت دو سال به خاطرِ درگیری با ناظم دبیرستان.
● آغاز شعر و شاعری.
● تحصیل در دبیرستانِ شبانه.
● دستگیری به جرمِ دیوارنویسی برای مدتِ چند هفته و عدمِ اجازه ی خروج از تهران به مدت شش ماه.

1376 - 1374

● رفت و آمد به دفترِ نشریه آدینه و ملاقات با نویسنده‌گانی چون فرج سرکوهی، مسعودبهنود، عمران صلاحی، محمدمختاری، حمید مصدق ، غزاله علیزاده، علی باباچاهی، ناصرتقوایی و...
● دیدار با احمدشاملو در دهکده‌ی فردیس. این دیدار و دیدارهای بعدی باعث مصمم شدن او به ادامه‌ی کار هنری شد.
● نوشتن طرحِ اولیه‌ی مسیح سرگردان.
● نوشتن نخستین ترانه‌ها.

1377

● انتشار نخستین مجموعه شعر با نام گفتم : بمان ! نماند...
● ضبط نخستین ترانه‌ها به صورتِ زیرزمینی با آهنگسازیِ حمیدرضاصدری و خوانندگیِ حمید طالب زاده.
● همکاری با یونیسف.
● تلاش برای راه اندازیِ نشریه‌یی با نامِ آرمان به همراهیِ عزت ابراهیم نژاد و کاوه نریمانی. (تمامِ مطالبِ جمع آوری شده برای شماره نخست به همراه رایانه و ... شبانه از تحریریه به سرقت می‌رود.)

1378

● انتشار دومین مجموعه شعر با نام مگر تو با ما بودی‌.
● کار بر روی شعرهای فدریکوگارسیا لورکا.
● کشته شدن عزت الله ابراهیم نژاد در واقعه‌ی کوی دانشگاه.
● نوشتن شعرِ بلند ِ‌قصه ی باغِ پسته.
● فروش کتاب و شعرخوانی به نفعِ انجمن حمایت از کودکانِ سرطانی با نادرابراهیمی.
● کار بر روی غزلِ غزل های سلیمان.
● آغاز به جمع آوریِ مجموعه‌یی از ترانه‌ها.

1379

● انتشار نخستین مجموعه ترانه با نام پرنده بی پرنده .
● انتشار مجموعه‌یی از اشعار فدریکو گارسیا لورکا با نامِ نه ! نمی‌خواهم ببینمش.
● آخرین ملاقات با احمدشاملو در بیمارستان ایران مهر و تقدیم مجموعه شعرهای فدریکو گارسیا لورکا به ایشان.
● درگذشتِ احمدشاملو و نگارشِ مرثیه امرداد.
● در خرداد ماهِ همان سال وقتی شبانه به خانه برمی‌گشت توسط چند ناشناس با چماق و چاقو موردِ حمله قرار گرفت. چهار جراحتِ چاقو و شکستگیِ ساعدِ یک دست حاصلِ این درگیری بود.
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ بدون‌ِ شرح‌.
● همکاری با نشریه فیلم و سینما.
● کار کردن بر روی ترانه‌های شل سیلوراستاین.
● انشا مقطع‌ِ تعدادی‌ از غزلیات‌ِ حافظ در مجموعه‌یی با عنوانِ حافظِ یاغی.
● به راه اندازیِ جلساتِ ترانه خوانی و تشکیلِ خانه ترانه سرایانِ ایران به همراهِ دکتر افشین یداللهی ، نیلوفرلاری پور ، سعید امیراصلانی ، افشین سیاه پوش ، مهدی محتشم و...
● انتشار آلبومِ تا همیشه ‌ با صدای امیر کریمی. ( 4 ترانه ـ عاشق تر / چله نشین / جای تو خالی/ عطش شکن)
● انتشار آلبومِ دوستت‌ دارم‌ با صدای ناصرعبداللهی و دکلمه پرویزپرستویی به صورتِ کتاب / CD و کاست. (2 ترانه ـ ضیافت‌ / خدانگهدار)
● انتشار آلبومِ غزلک‌ با صدای سعید شهروز. ( 4 ترانه ـ غزلک‌/ خورشید خانوم‌ / همزاد / گُل‌ِ یخ)‌

1380

● انتشارِ دومین مجموعه ترانه با نامِ تنها برای تو می‌نویسم، بی بیِ باران.
● به علتِ زیاد بودنِ مواردِ اصلاحیه ارائه شده توسطِ ارشاد ، از انتشارِ دو مجموعه‌ی عاشقانه‌های سلیمان و مجموعه ترانه‌های شل سیلوراستاین با نامِ زنده باد زنِ کچل منصرف می‌شود.
● همکاری با نشریه باور.
● آغازِ کار بر روی رمانِ یک مرد.
● نوشتنِ فیلم‌نامه‌ی زنجیری.
● علامت‌ و فاصله‌گُذاری‌ دو مجموعه‌ی تولدی دیگر و ایمان بیاوریم به آغازى فصلِ سرد از فروغ‌فرخ‌زاد در مجموعه‌یی با نامِ پریِ کوچک.
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ کنکوری‌ها.
● بازی در فیلم سینمایی هفت‌ ترانه‌ به کارگردانیِ بهمن‌ زرّین‌پور در کنارِ ایرج‌ راد، لعیا زنگنه، سحر جعفری‌جوزانی‌، شروین‌ نجفیان‌.
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ توپ‌ِ گِرد.
● کار بر روی شعرِ شاعرانِ جهان .
● نوشتنِ هایکوهای زندان
● انتشار آلبومِ حامی‌ با صدای حمیدحامی‌. (2 ترانه ـ حامی‌ / می‌دونم‌ که‌ یک‌ نفر هست‌)
● انتشار آلبومِ ندای‌ عاشقانه‌ با صدای حمیدطالب‌زاده. (2 ترانه ــ رُمان‌ / چی‌ بخونم‌؟).
● انتشار آلبومِ نقاب‌ با صدای سیاوش‌قمیشی‌. (3 ترانه ـ نقاب‌ / خسته‌ شُدم‌ / فاصله)‌

1381

● انتشارِ سومین مجموعه شعر با نامِ این‌جا ایران‌ است‌ و من‌ تو را دوست‌ می‌دارم.
● انتشارِ مجموعه‌یی از شعرِ هفت شاعرِ جهان (نزّارقبانی‌، مارگوت‌بیکل‌، فدریکوگارسیالورکا، پُل‌اِلوار، ناظم‌حکمت‌، ویسواواشیمبورسکا، شیرکوبی‌کس)‌ با نام تمامِ کودکانِ جهان شاعرند.
● انتشارِ مجموعه پریِ کوچک.
● همکاری با بخشِ فرهنگ و هنرِ روزنامه گلستان ایران. (توقیف نشریه بعد از چهارده شماره)
● نوشتن‌ِ دو ترانه‌ی‌ برای‌ِ فیلم سینمایی فوتبالیست‌ها به کارگردانیِ اکبر ثقفی و با بازیِ علی پروین و خوانندگیِ امیر کریمی.‌
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ کمربندها را ببندید.
● آشنایی با آزاده خواجه نصیری (نقاش) در نمایشگاه نقاشی. (15 آذر)
● مصاحبه با بخشِ فارسی زبانِ رادیو BBC.
● انتشار آلبوم آدم و حوا‌ با صدای شادمهرعقیلی. (2 ترانه ـ ستاره‌/ امشب انگار‌)‌
● انتشارِ آلبومِ دروغ‌چرا با صدای هومن‌ بختیاری به صورتِ کتاب / CD و کاست. (2 ترانه ـ تکسوار / رفتن‌ِ تو)
● انتشارِ آلبومِ ستارگان‌ِ عشق‌ با صدای امیر کریمی‌ و قاسم‌ افشار. (2 ترانه ـ یادِ تو سبزه / ساده‌ بودیم‌)‌
● انتشارِ آلبومِ پسر ایرونی‌ با صدای فرهاد جواهرکلام‌. (1 ترانه ـ گریه‌کن)‌
● انتشارِ آلبومِ دورنگی با صدای بهنام‌ صفاریان. (1 ترانه ـ دورنگی)‌
● انتشارِ آلبومِ قشنگ‌ِ روزگارِ من‌ با صدای شهرام‌ فرشید ـ ناصرعبداللهی و دکلمه‌ی مهین‌ کسمایی‌ واحمدرضااحمدی به صورتِ کتاب / کاست و CD. (تمامِ ترانه‌ها و شعرهای دکلمه ـ بی‌نقاب‌ / آفتابی‌ / عاشقانه‌ / سوال‌ِ ساده‌ / مثل‌ِ قدیم‌ / کودکی)‌
● انتشارِ آلبومِ فوتبالیست‌ها با صدای امیر کریمی و دکلمه علی پروین به صورتِ کتاب / CD و کاست. (2ترانه‌ و شعرِ دکلمه‌ها ـ تو می‌تونی‌ / آغازِ سفر)

1382

● انتشارِ سومین مجموعه ترانه با نام بی‌سرزمین‌تر از باد.
● انتشارِ ترجمه رمانِ یک‌ مَرد نوشته‌ی اوریانافالاچی.
● انتشارِ فیلم نامه‌ی زنجیری‌.
● ازدواج با آزاده خواجه نصیری ( 18 دی ماه)
● کار بر روی ترجمه‌ی پنج دفتر از اشعارِ مارگوت بیکل با نامِ فرشته‌یی‌ در کنار توست با همکاریِ ندازندیه.
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ کوچه‌ی‌ اقاقیا.
● کار بر روی مجموعه‌یی از اشعارِ فدریکوگارسیا لورکا با نامِ آوازهای کولیِ در به در.
● انتشارِ آلبومِ برای‌ تو با صدای شهیاد. (1ترانه ـ بی‌بی‌گُل)‌
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ رانت‌خوارکوچک‌.
● انتشارِ آلبومِ پرنده‌ بی‌پرنده ‌با صدای رضایزدانی و دکلمه یغماگلرویی به صورتِ کتاب / کاست و CD. (تمامِ ترانه‌ها و شعرهای دکلمه ـ‌ کافه‌ نادری‌ / غیرِمُجاز / پرنده‌ بی‌پرنده‌ / شبنم‌ِ بیداری‌ / مرثیه‌ عاشقانه‌س‌/ بی‌بی‌ِ هزارستاره‌/ لاله‌زار / نُت‌ِ آخر / یکی‌بود یکی‌ نبود / نمایش‌ / جُردن)‌
● انتشارِ آلبومِ هَر جا باشی‌ دوسِت‌ دارم‌ با صدای راما. (2 ترانه ـ خط‌ موازی‌ / بندر)
● انتشارِ آلبومِ بی‌سرزمین‌تر از باد با صدای سیاوش‌قمیشی‌. (5 ترانه ـ بی‌سرزمین‌تر از باد / زارع‌ / عسلبانو / پرسه‌ / لعنت)‌
● انتشارِ آلبومِ بی‌خیال با صدای مهراج‌محمدی. (1 ترانه ـ بی‌خیال)‌
● انتشارِ آلبومِ جشن‌ِ گریه با صدای حامد مقدم. (2 ترانه ـ‌ جشن‌ِ گریه‌ / بیا به‌ خوابم)‌
● انتشار آلبومِ اسم‌ِ تازه‌ ‌ با صدای افشین‌ فتحی. (4 ترانه ـ صدای تو /مرا به یادآر / بوته ی یاس ؟ اسمِ تازه )
● انتشارِ آلبومِ گلابتون‌ با صدای سعیدشهروز. (2 ترانه ـ ننه‌ خورشید / چشمای‌ تو یعنی‌ وطن‌)
● انتشار آلبومِ زنده‌گی‌ عروسکی‌ ‌ با صدای نادر مسچی‌. ( 1 ترانه ـ یکی‌ بود، یکی‌ نبود)
● انتشار آلبومِ گُناه‌ِ لیلی‌ ‌ با صدای مهران‌ احراری. (2 ترانه ـ خاتون‌ / آهو خانم)
● انتشار آلبومِ مَردِ شرقی‌ با صدای ‌ رامین‌ زحمتی‌. (2ترانه ـ مردِ شرقی‌ / شب)
● انتشار آلبومِ فالگیر‌ با صدای پرهام‌. ( 4 ترانه ـ فالگیر / نگاه‌ِ سَرد / ترانه‌ یادم‌ نمیاد / نامه‌رسون‌)

1383

● انتشارِ مجموعه‌یی از دَه شاعرِ جهان ( پابلونرودا، اکتاویوپاز، ژاک‌پرِوِر، نزّارقبّانی‌، برتولت‌برشت‌، فدریکوگارسیالورکا، ناظم‌حکمت‌، غادة‌السمان‌، خوآن‌رامون‌خیمنس‌، لنگستون‌هیوز.) با عنوانِ جهان‌ در بوسه‌های‌ ما زاده‌ می‌شود.
● انتشار ترجمه رمانِِ نامه‌ به‌ کودکی‌ که‌ هرگز زاده‌ نَشُد نوشته‌ی اوریانافالاچی.
● انتشار ترجمه اشعارِ مارگوت بیکل با نامِ فرشته‌یی‌ در کنار توست.
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ بانکی‌ها .
● سفر به گنبدِ کاووس و کاربر روی اشعار مختوم قلی فراغی در مجموعه‌یی با نامِ چشمان تو قاتل منند.
● نوشتنِ‌شعرِ بلندِ چپقِ صلح.
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ‌ عشق‌ِ گمشده‌.
● نوشتنِ فیلم نامه‌ی پوکه.
● اعلام جدایی از خانه‌ی ترانه سرایان در اعتراض به نحوه‌ی عملکردِ گردانندگان.
● مصاحبه با ایرج جنتی عطایی در لندن پیرامون ترانه و ترانه سرایی.
● نوشتنِ ترانه‌ی‌ تیتراژ سریالِ متهم‌ گریخت‌.
● نوشتنِ دو ترانه برای فیلم سینماییِ سرود تولد به کارگردانیِ امیر‌ قویتن‌ و خوانندگیِ امین حیایی.
● گردآوری ، تنظیم و علامت گذاریِ مجموعه اشعار زنده یادِ حسین پناهی در قالبِ هفت دفتر. (خودِ پناهی در هنگامِ حیات این وظیفه را به عهده‌ی او گذاشته بود.)
● انتشار آلبومِ فقط‌ خودم‌ُ خودت‌! ‌ با صدای فرهادجواهرکلام‌. (تمامِ ترانه‌ها ـ فقط‌ خودم‌ُ خودت‌ / بابا تو دیگه‌ کی‌ هستی‌؟ / هق‌ هق‌ِ تلخ‌ / خواستن‌ِ تو کارِ دله (نگو دوسم نداشته باش)‌ / یک کلام ختمِ کلام / بی خیالی / هیشکی تو رُ دوس نداره)
● انتشار آلبومِ عشق‌ یخی‌‌ با صدای محمدقاضی‌زاده. (1 ترانه ـ فانوس‌)
● انتشار آلبومِ جوونی‌‌ با صدای امیرکریمی. (2 ترانه ـ قبیله‌ی‌ بی‌مست‌ / بی‌بی‌ِ بارونی)‌
● انتشار آلبومِ جواب‌ فوری‌ ‌ با صدای گروه‌ آراکس‌. (1 ترانه ـ تلفن)‌

1384

● انتشارِ چهارمین مجموعه ترانه با نامِ رقص در سلولِ انفرادی.
● انتشارِ مجموعه نامه‌ی سلام ! خانمِ رنگین کمان !
● انتشارِ مجموعه‌یی از اشعارِ نزارقبانی با نامِ باران ،یعنی تو برمی‌گردی.
● انتشارِ گفتگو با ایرج جنتی عطایی به همراهِ گزینه‌یی از ترانه‌ها و نقد و نظر با عنوانِ مرا به‌ خانه‌اَم‌ بِبَر.
● نوشتن‌ِ هشت ترانه‌ برای‌ فیلم سینمایی سرود خوشبختی‌ به کارگردانیِ امیر قویتن و با بازیِخسروشکیبایی.
● آغاز فعالیت در زمینه‌ی عکاسی اجتماعی.
● شعرخوانی در نمایشگاهِ نقاشی هانیبال الخاص در گالریِ هما.
● کار بر روی مجموعه‌یی از شعرهای اورهان ولی با نامِ ماهی‌ِ مست‌.
● نوشتنِ مجموعه شعرِ ما رُ ببخشین آقای دیکتاتور.
● نوشتن ترانه‌ی تیتراژ برای فیلمِ سینمایی حکم به کارگردانیِ مسعودکیمیایی و خواننده‌گیِ رضایزدانی و بازیِ عزت‌الله‌ انتظامی‌ ، خسروشکیبایی‌، لیلا حاتمی‌ ، بهرام رادان‌ ، پولادکیمیایی‌، مریلازارعی. ‌
● شرکتِ مجدد در جلسات خانه‌ی ترانه سرایان.
● نوشتن‌ِ ترانه‌ی‌ تیتراژسریالِ زنده‌گی‌ به‌ شرط‌ِ خنده.
● آغاز به جمع آوریِ مجموعه‌یی از ترانه‌های ترانه سرایانِ معاصر با عنوانِ ما ترانه سراییم.
● انتشار آلبومِ همترانه‌ با صدای ‌ محمدرضاآزادپور. (3 ترانه ـ سفر / همترانه‌ / بانو)
● انتشار آلبومِ می‌شناسمت‌‌ با صدای پرهام. (2 ترانه ـ یه‌ موتور / دریا رُ دریاب)‌
● انتشار آلبومِ روزهای بی خاطره با صدای سیاوش قمیشی . (3 ترانه ـ تصور کن / یاد من باش / پنجره)
● انتشار آلبومِ با من‌ خطر کن‌‌ با صدای علیرضا بلوری. (2 ترانه بی‌ستاره‌ / سلام‌ بی‌ریا)
● انتشار آلبومِ آبی‌ و سبز و قرمز‌ با صدای گروه‌ کارما. (2 ترانه ـ خوش‌خیال‌ / لیلی‌ گشنه)‌
● انتشار آلبومِ آواز خوان ، نه آواز با صدای حسن شماعی زاده. (1 ترانه ـ گیتار)
● انتشار آلبومِ شبِ شیشه‌یی با صدای حمید پیروزنیا. (1 ترانه ـ قصه ی شهرِ فرنگ)
● انتشار آلبومِ شاکی‌ با صدای ‌ طوفان‌. (1 ترانه ـ بارون)‌
● انتشار آلبومِ مارکِ عاشقی با صدای کیوان تافته . (1 ترانه ـ ترانه)

1385

● کار بر روی ترجمه شعرِ بلندِ زوزه اثرِ آلن گینزبرگ با همکاریِ حسن علیشیری .
● جمع آوریِ اشعارِ پنجمین مجموعه‌ی ترانه‌ها با نامِ تصور کن.
● عکاسی از محمود دولت آبادی.
● ترجمه ترانه‌های احمد کایا با همکاریِ آیدین آقاخانی در مجموعه‌یی با نامِ دیوارها سخن نمی‌گویند.
● جایزه‌ی تندیس طلایی مجله‌ی دنیای تصویر برای بهترین ترانه تیتراژ به رضا یزدانی برای اجرای ترانه‌یلاله زار در فیلم حکم ساخته مسعود کیمیایی .
● انتشار آلبوم یادِ من باش با صدای فرزین. (3 ترانه ـ یادِ من باش / با من بمون / مادر )
● انتشارِ آلبومِ قشنگ روزگار با صدای فرامرز آصف. (1 ترانه ـ گل فروش)
● انتشارِ آلبومِ امشب با صدای شیلا. (1 ترانه ـ تو دیگه کی هستی)
● عکاسی از سیمین بهبهانی و همکاری با فصل‌نامه گوهران برای ویژه نامه سیمین بهبهانی.
● کار بر روی مجموعه‌یی از شعرهای چارلز بوکوفسکی با نام به سلامتیِ برادم هیچ کس.
● انتشار آلبومِ عسل ‌ با صدای محسن فلاح. (1 ترانه ـ قصه کهنه)
● انتشار آلبومِ منو ببخش با صدای راما. (1 ترانه ـ فدای چشات)‌ ‌
● انتشار آلبومِ نه دیگه‌ با صدای آریان. (3 ترانه ـ بهار / بنویس‌ / خونه)‌
● عکاسی از مسعود کیمیایی در حال ساختن فیلم رییس.
● ترجمه شعر چپق صلح به زبان انگلیسی توسط خانم مهسا سماواتی.
● نوشتن ترانه برای فیلم رییس، ساخته‌ی مسعود کیمیایی با آهنگسازی و اجرای رضا یزدانی با بازیفرامرزقریبیان، امین تارخ، خسرو شکیبایی، پولاد کیمیایی، لعیا زنگنه، مهناز افشار و...
● نوشتن مجموعه‌یی از شعرهای کوتاه با عنوان هایکوهای زندان.
● انتشارآلبوم هیس به خوانندگی و آهنگسازی رضایزدانی. (9 ترانه- شمال/ آوازه خون / مش رمضون/ یکی در میون/ برج/ نانوشته/ کارتون/ زندگی نامه/ دنیای وارونه)
● انتشار آلبومِ ترانه باران با صدای شاهرخ. (1ترانه ـ نازنین )‌
● انتشار آلبومِ هیشکی مثِ تو نمی‌شه با صدای فرهاد جواهرکلام. (10 ترانه ـ هیشکی مثِ تو نمی‌شه / با یه چش به هم زدن / می‌خوام همه دنیا اینُ بدونن / تنها / جای تو این جا خالیه / خیلی دلم تنگه برات / چشمم تو رُ گرفته / یادت نره / آخرین عشقِ همیشه)
● انتشار آلبومِ لحظه دیدار با صدای چنگیز حبیبیان. (1 ترانه ـ فرصت)‌
● انتشار آلبومِ آدم آهنی با صدای عباس شادکمالی. (1 ترانه ـ چشم، چشم، دو ابرو)‌

1386

● انتشار پنجمین مجموعه ترانه با نام تصور کن توسط انتشارات نگاه.
● انتشار ترانه‌های احمد کایا در مجموعه‌ی دیوارها سخن نمی‌گویند توسط انتشارات نگاه.
● انتشار شعرهای اورهان ولی در مجموعه‌ی ماهی مست توسط انتشارات نگاه.
● انتشار شعرهای مختوم قلی فراغی در مجموعه‌ی چشمان تو قاتل منند توسط انتشارات نگاه.
● نوشتن مجموعه شعری با عنوان گریه‌های گربه‌ی خاکستری.
● انتشار آلبوم شبح با صدای بهنام صفاریان. (1 ترانه ـ شب انتظار من)
● ترجمه‌ی کتاب جنس ضعیف از اوریانافالاچی.
● عکاسی از جواد مجابی، شیرین عبادی، محمد حقوقی و...
● همکاری با امیر محمد قاسمی زاده در ساخت مستندی درباره سیمین بهبهانی با نام یک دریچه آزادی.
● نوشتن ترانه‌ی متن برای فیلم سینمایی رفقای فراموش شده به کارگردانی روزبه روحی پور با آهنگسازی و اجرای رضا یزدانی.
● ترجمه‌ی مجموعه‌یی از اشعار لویی آراگون با یلدا گلرویی.
● نوشتن فیلم‌نامه‌یی با عنوان خاطرات یک چاقو.

1387

● انتشار آلبوم «رگبار» با صدای سیاوش قمیشی. (پنج ترانه ـ دنبال خودت نگرد / چوب خط / شُکرت ای خدا / انگشت نگاری / بارون)
● انتشار ترجمه ی کتاب «جنس ضعیف» نوشته ی اوریانافالاچی توسط موسسه انتشارات نگاه.
● نوشتن مجموعه شعری با نام «گریه های گربه ی خاکستری».
● ترجمه ی مجموعه ای از اشعار کارل سندبرگ با نام «خدا در لباس کارگری».
● نوشتن ترانه ی تیتراژ سریال «مرگ تدریجی یک رؤیا» به کارگردانی فریدون جیرانی، آهنگسازی کارن همایونفر و خوانندگی رضا یزدانی.
● ترجمه ی کتاب «پنه لوپه به جنگ می رود» نوشته ی اوریانا فالاچی.
● انتشار آلبوم «سکوت دریا» به خوانندگی میلاد رحیمی. (3 ترانه – نگاهم کن /ترانه ساز / دریا رو ویلچر)
● انتشار آلبوم «رجز» به خوانندگی زکی شمس آبادی. (2 ترانه – فاصله کوتاهه / سفر)
● انتشار آلبوم «عجب دوریم» به خوانندگی مازیار ضریف صنایعی. (تمام ترانه ها)
● انتشار آلبوم «فراموشم نکن» به خوانندگی چنگیز حبیبیان. ( 2 ترانه – فراموشم نکن / اگه تو نبودی)
● انتشار آلبوم «غصه نخور» به خوانندگی طوفان کرمی. (1 ترانه – غصه نخور)

1388

● انتشار آلبوم «قرار عاشقی» با صدای حسین زمان. (1 ترانه - یکی مجنون یکی لیلی)
● نوشتن مجموعه شعری با نام «باران برای تو می بارد».
● انتشار آلبوم «خلوت بوسه» با صدای سیاوش سهراب. (1 ترانه - یادگاری)
● نوشتن ترانه ی تیتراژ برای فیلم «محاکمه در خیابان» به کارگردانی مسعود کیمیایی و بازی حامد بهداد، پولاد کیمیایی، نیکی کریمی، محمد رضا فروتن. به آهنگسازی فرزین قره گوزلو و خوانندگی رضا یزدانی.
● نوشتن ترانه ی تیتراژ برای فیلم «دموکراسی تو روز روشن» به کارگردانی علی عطشانی و بازی حمید فرخ نژاد، محمد رضا فروتن، نیوشا ضیغمی، نیکی کریمی و محمد رضاگلزار.
● انتشار آلبوم «بازی در نیار» با صدای فرهاد جواهر کلام.
● جایزه ی تندیس طلایی مجله ی «دنیای تصویر» برای بهترین ترانه تیتراژ سریال به رضا یزدانی برای اجرای ترانه ی «مرگ تدریجی یک رؤیا».
● انتشار آلبوم «جای تو خالی» با صدای مهرداد توکلی.
● آغاز به ضبط چند مجموعه از دکلمه ی شعرها و ترانه ها.
● انتشار آلبوم «شانس» با صدای فرزاد فرزین. (1 ترانه - من و تو)
● گردآوری ششمین مجموعه ترانه با نام «من رؤیایی دارم».

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
مسعود کیمیایی

یغما گلرویی شاعر است... عکاس است... سر به فیلم سازی دارد.
دنیای یغما در ترانه هایش زخمناک است. بازگوییِ شخصیت های کهنه نیست. بازگویی ساختمان های از دست رفته نیست. دریغ اش فراموشیِ آن هاست که بخشی از خاطرات شهر و انسان است.
یغما شبیه هیچ ترانه گویی واگویه های اجتماعی ندارد. سال هاست خودش را با از دست رفته هایش که چهره ی انسانی بیان نشده ی راوی ست، شعر می نویسد.
اندوه گری نمی کند. ساز و کار زنده دارد. با سیاست، سیاست گویی نمی کند. غم آوری نمی کند. شادمانه و پر حس به تاریخ معاصرش نگاه می کند و انبان واژه هایش پر از همین شاعرانه گی هاست. شعرش در عکاسی عکس می شود و عکس هایش از همان انبان واژه هایش می آیند.
درود دارم به سلامت بودن جنونش که آرام است.

مسعود کیمیایی
86/9/11

اوریانافالاچی
(یک نامه)

دوست‌ عزیز!
ترجمه‌ی‌ کتاب‌ِ «یک‌ مَرد» در ایران‌ مَرا خوش‌حال‌ و شگفت‌زده‌ کرد. خیلی‌ها هنوز آن‌ کتاب‌ را بهترین‌ کارم‌ می‌دانند، هر چند خودم‌ معتقدم‌ بهترین‌اثرم‌ آن ‌است‌ که‌ فردا خواهم‌ نوشت‌. از چاپ‌ِ کتاب‌ِ «نامه‌ به‌ کودکی‌ که‌ هرگز زاده‌ نَشُد» به ‌زبان‌ِ فارسی‌ هَم‌ احساس‌ِ خوش‌ْبختی‌ خواهم‌ کرد. این‌دو کتاب‌ را دوست‌ می‌دارم‌. من‌چندبار به‌سرزمین‌ِ قالی‌های‌ پرنده‌ سفر و با شخصیت‌های‌سیاسی‌ مصاحبه‌ کرده‌ام‌. نمی‌دانم‌ که‌ مصاحبه‌ها درآن‌جا چاپ‌ شُده‌اند یا نه‌.
به‌ هَر حال‌از ترجمه‌ شُدن‌ِهرکدام‌ از کتاب‌هایم‌ که‌ امکان‌ِ چاپشان‌ در ایران‌ باشدخوش‌ْحال‌ می‌شوم‌.
همان‌طور که‌ خودتان‌ نوشته‌ بودید کشورِ شُما عضوِقانون‌ِ جهانی‌ِ حق‌ِ مؤلف‌ نیست‌، ولی‌ این‌ موضوع‌ اهمیتی ندارد.
همان‌ شاخه‌ گُلی‌ که‌ از ایران‌برایم فرستاده‌ بودید را به‌ حساب‌ِ حق‌ِ تالیف‌ِ خود از این‌کتاب‌ها می‌گذارم‌.
لطفاً چند نسخه‌ی‌ دیگر از ترجمه‌ی‌کتاب‌ها را برایم‌ بفرستید.

بـا تشکر
اوریانا فالاچی‌

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
حسین پناهی
(یک شعر)

خیلی‌ محرمانه به‌ صراحت‌ُ یگانگی‌ِ یغما گلرویی

هنر اگر هیچ‌ خدمتی‌ به‌ بشر نکرده‌ باشد ،
لااقل‌ ثابت‌ کرده‌ که‌ توافق‌ بین‌ زن‌ُ مرد
و بین‌ِ شاعرُ قدرت‌ از محالات‌ است‌ !
درست‌ مثل‌ِ عالم‌ بعد از مرگ‌
و اجرام‌ِ دور از دسترس‌ تلسکوپ‌های‌ غول‌پیکر...

به‌ خانواده‌ی‌ محترم‌ سلام‌ دارم‌
و دست‌ یکایکشان‌ را می‌بوسم‌ !
غرض‌ از مزاحمت‌ این‌ بود که‌ همین‌ حالا دختری‌ ،
به‌ راستی‌ ما شعرا را به‌ حماقت‌ متهم‌ کرد !
دلیلش‌ هم‌ این‌ بود که‌ بلبل‌ها هیچ‌گاه‌ قادر به‌ چهچه‌ نیستند ،
بلکه‌ آن‌ پرنده‌یی‌ که‌ چهچه‌ می‌زند قناری‌ است‌ ، نه‌ بلبل‌...
من‌ ، محکم‌ به‌ او گفتم‌: بی‌شعور !
ولی‌ وجداناً !
ـ با در نظر گرفتن‌ این‌ که‌ روزِ قیامتی‌ هم‌ در کار است‌ ـ
آیا بلبل‌ واقعاً چهچه‌ می‌زند
و آیا منابع‌ِ الهام‌ِ شاعران‌ِ مَلَنگ‌ِ دورُ بَرمان‌ ،
به‌ آرایشگاه‌ رفته‌ وُ کمندِ گیس‌ِ خود را کوتاه‌ می‌کنند ؟
پَس‌ اگر قرار باشد بلبلی‌ چهچهه‌ نزند
و گیس‌ِ بلندی‌ هم‌ وجود نداشته‌ باشد ،
سرنوشت‌ بشرُ شعر ناب‌ِ فارسی‌ چه‌ می‌شود ؟

مرده‌شورِ روزگاری‌ را ببرد
که‌ به‌ جای‌ شراب‌ِ ناب‌
الکل‌ِ سگی‌ به‌ خوردِ شاعرش‌ می‌دهد ،
تا کله‌پا شودُ به‌ جای‌ سرودن‌ِ باشکوه‌ترین‌ قصیده‌ها
به‌ میز بخوردُ بشقاب‌ها وُ لیوان‌ را بشکند
و به‌ فامیل‌های‌ زنش‌ فحش‌های‌ رکیک‌ بدهد !

حالا به‌ من‌ بگو ! برادر !
زبانم‌ لال‌ آیا
قافیه‌ ، قافیه‌ را باخته‌ است‌ ؟
زبانم‌ لال‌ آیا
کارِ شعر ساخته‌ است‌ ؟

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
هانیبال الخص
(یک نامه)

یغما ی عزیز

آنا سی دی ترا با آواز سیاوش قمیشی برایم گذاشت و دکمه تکرار را هم زد. من این آواز را برای مدت نیم ساعت پشت سرهم شنیدم و الان هم که داریم این ای میل را مینویسیم مشغول شنیدنش هستیم. بسیار بسیار زیباست . زیبایی اش در این است که اولین شاعر بنام ما رودکی هم ترانه می سرائیده و ترانه هایش را میخوانده. کارل سندبرگ هم این کار را می کرد. با این آوازها تو در دل مردم رخنه می کنی و روز بروز آوازه ات به آنچه حق توست می رسد.
لحظه های شعری بسیار زیبای این شعر همان در روزنامه نمی خوانی نهنگ ها خودکشی کردند و یا ترکیب تکرار آبادی بخصوص این دومی در ذهن من من تصویری ایجاد می کند که همه بنا ها در تمام دهاتها مشغول معماری می بینم. یک اشاره کنم هم به "وطن یعنی همه دنیا"، از آرزوهایی است که من برایش تبصره ای دارم . من با هرنوع پان ایرانیسم و ملی گرایی تند مخالفم ولی معتقدم که ملتهایی هستند که کشور ندارند و حکومتی ندارند ، زبانشان مدرسه ندارد برای مثال کردها و آشوریها . یک آلمانی اگر ملی گرا باشد چیزی مثل هیتلر می شود و یک ایتالیایی، موسولی و اسپانیولی، فرانکو و آمریکایی، بوش و غیره . در محاکمه صدام دیدم که به شکنجه کردنش اعتراض می کرد و می گفت پس این شکنجه ای که من می کشم چه؟ هیچکس به او نگفت که الان می توانی بفهمی که دیگران از دست تو چه کشیده اند یا نه. صحبت از انتقام به حق است و باید به سر پینوشه ها آورد نه اینکه او را به خاطر کهولت سنی از هر نوع بد رفتاری معاف کرد. بالاخره باید برای سیاه پوستانی، فقط اگر برای دوران بردگی شان در منهاتان نیویورک باشد، باید تاوانی در نظر گرفت. این حرفها را میخواهم ساده بگویم ولی بحث آن دراز است. برای من یک مقدار شونیزم برای کرد و آشوری لازم است . من جهان را باغی فرض می کنم و ملتها را گل. این گل نمیتواند یک شکل باشد مثل اسپرانتو و یا هر فرمول دیگری باید منحصر به فرد باشد . با زبان و قصه ها و آداب و رسوم خودش و عطر خودش و رنگ و بوی خودش. چنین باغی از چنین گلهایی آن جهانی است که تو آنرا وطن همه دنیا می نامی. میدانم که تصور تو هم از همین نوع دنیاست.
نوارت مرا خیلی شاد کرده است و افتخار به اینکه عزیزی مثل تو دارم و بخود این اجازه را می دهم که هر چه در دلم هست بیرون بریزم . من هم جهانی می خواهم که حرفهای خوش را خوب گوش کند.

می بوسمت

و خیلیای دیگه که تو سلیتش میتونین ببینین...

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
شرمنده ام
گفته بودم
دست بر دیوار دور آنور دریا میزنم
و تا هزاره ی شمردن چشم میگذارم
گفته بودم
غبار قدیمی تقویم را
از ریشه های شعر و خاطره پاک نمیکنم
گفته بودم
صدای سرد سکوت این سالها را
با سرود و سماع ستاره بر هم نمیزنم
اما ذوباره دل دل این دل درمانده
تو را میهمان سایه گاه ساکت کتاب و کاغذ کرد
هی
همیشه همسفر حدود تنهایی
بگذار که دفتر دریا هم
گزینه ای از گریه های گاه به گاه من باشد

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
همیشه
به انتهای گریه که میرسم
صدای ساده ی فروغ از نهایت شب را میشنوم
صدای غروب غزال هارا
صدای بوق بوق نبودن تورا در تلفن
آرام تر که شدم
شعری از دفاتر دریا میخوانم
و به انعکاسم در آیینه ی اتاق
خیره میشوم
در برودت این همه حیرت
کجا مانده ای آخر؟

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69

اتاقکِ یه تاکسی، کرایه کش، دربستی...
اینه همون فضای آزادی که می خواستی؟!

تو تاکسی که می شینیم، همه یه پا رستمیم.
می بریم و می دوزیم، شهرو به هم می زنیم.
یک سره حرف می زنیم، حرفای صدتا یه غاز.
جمله های فلسفی، حرفای غیرِ مجاز:
«ـ گوجه فرنگی شده کیلویی رؤیا تومن!»
«ـ می گن تو این هفته باز ماهواره جمع می کنن!»
«ـ حراجِ آبِ خزر چاره ی مشکل بوده!»
«ـ می گن یه دانشجو هم بینِ اراذل بوده!»
«ـ شنیدم که چهارتا ویلا توی کیش داره!»
«ـ آقا! این حرفا بسه... راننده تَه ریش داره...»

چونه هامون گرم می شه، تو تاکسی که می شینیم.
چه حرفایی می زنیم، چه خوابایی می بینیم.
گلایه ها می کنیم، همیشه از این و اون
جوکای تازه می گیم واسه از ما بهترون:
«ـ کاشکی منم یه آدم توی فلسطین بودم!»
«ـ دیشب سه ساعت و نیم تو صفِ بنزین بودم!»
«ـ توی میدون دنبالِ آستین کوتاه می گردن!»
«ـ باید آقازاده بود واسه پول پارو کردن!»
«ـ من شنیدم که حتا بن لادنم همین جاس!»
«ـ بازم مثلِ همیشه، کار کارِ انگلیساس...»

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
هنوز عکسه فردین به دیوارشه
هنوز پرسه تو لاله زار کارشه

تو رؤیاش هنوزم بلیط می خره
می گه این چهارشنبه رو می بره

تو جیباش بلیطای بازنده گی
روی شونه هاش کوهِ این زنده گی

حواسش تو سی سالِ پیش گُم شده
دلش زخمی حرفِ مردم شده...

سرِ کوچه ملی یه مَرده، یه مرد
که سی سالِ پیش ساعتش یخ زده
نمی دونه دنیا چه رنگی شده،
نمی دونه کی رفته، کی اومده!

تو یه پالتوی کهنه ی عهدِ بوق
داره عابرا رو نگاه می کنه
که رد می شن از کوچه های شلوغ...

هنوز عکسه فردین به دیوارشه
خراباتی خوندن هنوز کارشه

یه عالم ترانه توی سینه ش داره
قدم هاشو تو لاله زار می شماره

دلش از تئاترای بسته پُره
چشاش از نگاهای خسته پُره

هنوز فکرِ چهارشنبه ی بُردنه.
یه عمره که باختاشو رج می زنه...

که سی سالِ پیش ساعتش یخ زده
نمی دونه دنیا چه رنگی شده،
نمی دونه کی رفته، کی اومده!

تو یه پالتوی کهنه ی عهدِ بوق
داره عابرا رو نگاه می کنه
که رد می شن از کوچه های شلوغ...

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
تو جوونیم کسی رو دوست داشتم، دختری که چشاش آبی بود
پدرش تو اورکت آمریکایی، پشتِ ته ریشِ انقلابی بود

مادرش مرز کفر و ایمان بود، شب دعای کمیل گوش می داد
روزا که مردِ خونه بیرون بود، دل به آهنگای گوگوش می داد

کوچه مون زخم جیره بندی داشت، بخشی از روزمون توی صف بود
گاهی موشک به خوابمون می خورد، حال و روز همه مزخرف بود

فکر و ذکرم چشای اون بودن، علت رویاهای قبل از خواب
شوق دررفتن از دبیرستان، میل جادو شدن به سحرِ کتاب

من پر از شعر شاملو بودم، تا مبادا شریعتی خون شم
تا مبادا تکاملم کم شه، تا مبادا دوباره میمون شم

و جلال اسم یه اتوبان بود، یه اتوبان به سمتِ بدبختی
پس مصدق، ولی عصر شد و شهرنو شد خیابونِ تختی

غرق بودم تو فیلمای بتاماکس، تو هالیوود دروغ راوی بود
وقتی دلتنگ اون چشا بودم، بهترین فیلم ماوی ماوی بود

پدرش سایه مو با تیر می زد، جای اسمم صدا می زد: کمونیست
می گفت هر کس زنت شه تا دینِ زنده گیشو یه لحظه راحت نیست

شرطش این بود برم به سربازی، بلکه یه آدم حسابی شم
بلکه نور خدا بتابه بهم، بی خیال چشای آبی شم

روز و شب پای پنجره ش بودم، یه محل راز ما رو می دونست
هر کی می خواست یه جور خیال اونو از سرم بندازه، نمی تونست

سر من بوی قرمه سبزی داشت، بوی ممنوع ساز و فیلم و کتاب
مملکت بوی دیگه ای می داد، میکسِ بوی جوراب و عطر گلاب

آخرش کار من به حبس کشید، آخرش فکرم از سرش افتاد
زبون سُرخِ من تو اون روزا، سر سبزو به بادِ زندان داد

تو جوونیم کسی رو دوست داشتم، دختری که چشاش آبی بود
اون که یک هفته قبل از آزادیم، زن یه آدم حسابی بود

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69

حال و روزم مثِ سگِ هاره، که فقط پارس‌هاشو می‌شماره
زخم دستاشو گاز می‌گیره، جیغ ترمز رو آرزو داره

شکل پرسه رو فرشی از پوکه، توی یه سرزمین متروکه
مشت می‌شم روی کلاویه‌ی، این پیانو که دیگه ناکوکه

گریه تو وزن مفتعل فعلن، واژه با طعم شاش توی دهن
فکر تو چارچوبِ چَک خوردن، شعر تو وزن مطلقن قدغن

قدغن مثل شَک تو سوریه، مثل یه تانگو توی قونیه
خشک می‌شم ولی نمی‌میرم، مثل دریاچه‌ی ارومیه

مثل حرفی که صد دفعه خط خورد، مثل برگی که سبز موند و مُرد
دل خنک می‌کنم تو میدون با فحش دادن به عکس رو بیلبورد

غرق می‌شم تو برکه‌ی الکل، توی میکس سن‌ایچ با اتانل
روی فرش سرنگ می‌رقصم، با جوونای مُرده زیرِ پُل

دموئه هر صدای استریو، توی ماشین و توی استودیو
اون کسی که زبونمو می‌خواست، کفِ دستم گذاشته گوش منو

پیکاسو پشتِ بومِ این چشماس، دنیا پیش نگام گوئرنیکاس
ائتلافِ جنون و رنجیره، انعکاسِ کوبیسم تیر خلاص

من یه مَردم تو گوشه‌ی تابلو، با دوتا چشم باز مونده به تو
که داری ضجه می‌زنی دائم نعشٍ معصومِ آرزوهاتو

حال و روزم مثِ همون مَرده، که زمین خورده روی اون پرده
با یه شمشیرِ مُرده تو دستش، می‌گه از راه برنمی‌گرده

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
من کیم؟
یه در به در
گمشده ی محله ها
پشت پا خورده ترین
صدای شهر بی صدا
از کجا؟
جنوب شهر
اونجا که بنبسته نفس
اونجا که خواب و خیال
زندونی میشه تو قفس
وسط یه ضربدرم
خونه به دوش و خسته
توی 4راهی که از
4طرف بنبسته
من کیم؟
یه پاپتی
پر از سوال بی جواب
صدتا جاده رو دیوار
نقاشی کردم توی خواب
دیوارا قایم شدن
اونور پرده های رنگ
عمریه که دلخوشیم
به این دروغای قشنگ
وسط یه ضربدرم
خونه به دوش و خسته
توی 4راهی که از
4طرف بنبسته
خودم این زندونو ساختم
دیواراش کار منن
رنگا رو پاک میکنم
ببین که نعره میزنم
.
.
.
.
ترانه ی موسیقی فیلم "هفت ترانه"با صدای شروین نجفیان که در فیلم کسی از گربه های ایرانی خبر ندارد هم شنیدیمش
اگه کسی کاملشو داره بذاره..مرسی

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
این هم آخرین شعر یغما:

می‌گرده دنیا روی مدارِ گرامافون، روحِ ادیت‌پباف توی خونه شناوره
این بطریای خالی تو رو آه می‌کشن، سیگارِ برگم عطرتو از رو نمی‌بره

حالا شدم شبیهِ رابینسون کروزوئی که ناگزیرِ داشتنِ عشقی خیالیه
لپ‌تاپِ من مثِ یه تله باز مونده و جامون رو تختِ خوابِ تو چت‌روم خالیه

دائم با خاطراتِ خودم جنگ می‌کنم، هر شب تمامِ حافظه‌مو دزد می‌زنه،
اما دوباره اون‌طرفِ جنگلِ گِرَس، تصویر دلفریب و هوس‌ناکِ یه زنه...

زیبازنِ اثیریِ دنیای بوفِ کور! عشقت من و هدایتو همدست می‌کنه
وقتی تو جای حبه‌ی انگورِ قصه‌‌‌ای، هر گرگی با شرابِ چشات مست می‌کنه

مثلِ لولیتا توی سرم پرسه ‌می‌زنی، جاموندی توی لکه‌ی ماتیکِ پیرهنم
این گوشی دیگه زنگشو از یاد برده و من مثل داسِ کهنه دارم زنگ می‌زنم

شکل گلادیاتوری‌ام که خیالِ تو، مثل یه خال‌کوبی تو رؤیاش حک شده
هی‌ دوره می‌کنم همه‌ی فیس‌بوکمو، پیج تو هست و صاحبش این‌بار هک شده

بی‌ریتمِ کفشِ پاشنه‌بلندِ تو گم می‌شم، عطرت یه جاده بود که مسیرو درست بیام
سنگین شده سرت مثِ سنگینی سکوت، مثل سکوتِ من وسطِ بازجوییام

من ون‌گوگم که گوشمو دادم به خاطرت، وقتی که عشق و عاشقی از یاد رفته بود
نفش ما جا به جا شد و این فیلم آخرش، شکلِ سکانسِ آخرِ برباردرفته بود

می‌گرده دنیا روی مداری که صامته، برگشته پرلاشز دیگه روحِ ادیت‌پیاف
بی‌تو تمامِ زندگی خش‌دار می‌گذره... یه صفحه رو گرامافونی بی‌کلیدِ آف...

ShaghayeghOF

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
69
چیزی هست که فکر میکنین لازم باشه بذارم تا تایپیک کاملتر شه؟

Princess NazaniN

کاربر فعال ادبیات
کاربر فعال
لایک‌ها
2,442
فال اون دخترِ کولی تو خیابون ، یادته ؟
گفت دل شیشهدییم می شکنی آسون ، یادته ؟
تو می گفتی که دروغه ! ما همیشه با همیم !
لحظه ی تلخ جدایی دلامون ، یادته ؟

حالا هِی نامه ها رُ به قاصدکها می سپارم !
می نویسم که هنوز مثل قدیم دوسِت دارم !
قاصدکها توی دست باد میرن یه جای دور ،
من تو هَر ترانه یی اسمت صدبار میارم!

حالا که نامه ها رُ گُم میکنه نامه رسون ،
نازنینم! به خودت سلام ما رُ برسون !

نگو یادت نمیاد اون همه حرفای قشنگ !
نگو تکرار نمیشن خاطره های رنگ به رنگ !
حالا من تو هر ترانه می شکنم هزار دفه ،
حالا قصه مون شده افسانه ی ماه پلنگ !

تو همیشه دورِ دوری، من همیشه پابه پات !
چشم براه دیدنت ، منتظرِ زنگ صدات !
هر جای قصه که هستی این حقیقت رُ بدون :