برگزیده های پرشین تولز

پلنگ صورتی

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
آیا میدانید پلنگ صورتی، شخصیت محبوب کارتونی بچه ها و صد البته بزرگترها از کجا آمده است؟

pinkpanther.JPG

پلنگ صورتی مجموعه فیلمهای پلیسی بود که اولین آنها در سال 1964 ساخته شد و با موفقیت آن دنباله های زیادی برایش ساخته شد. تیتراژ خاص و استثنایی این سری فیلمها در نزد کاشناسان و فیلمسازان و عموم مردم طرفداران زیادی پیدا کرد و در همین تیتراژ فیلمها بود که کارکتر پلنگ صورتی معرفی شد. در همین سال نیز انیمیشن کوتاه آن به کارگردانی فریتز فرلنگ (Friz Freleng) و هالی پرات (Hawley Pratt) موفق به دریافت جایزه اسکار انیمیشنهای کوتاه گردید.

اغلب فیلمهای مجموعه پلنگ صورتی ساخته بلیک ادواردز میباشد و پیتر سلرز هنرپیشه انگلیسی نیز نقش بازرس کلوزه فرانسوی را ایفا کرده است. پس از مرگ پیتر سلرز، ادوارد بلیک به سراغ روبرتو بنینی کمدین معروف ایتالیایی میرود و در سال 1993 با فیلم پسر پلنگ صورتی سعی در ادامه ساخت مجموعه میدهد، اما چندان مورد استقبال قرار نمیگیرد.

امسال شاهد اکران نسخه جدیدی از مجموعه پلنگ صورتی، با حضور ستارگانی چون استیو مارتین، کوین کلاین و ژان رنو هستیم و با اینکه از اکران آن مدت زیادی نگذشته است، اما فیلم موفقیت تجاری خوبی را کسب کرده و صحبتهایی درباره ساخته شدن قسمت بعدی آن در جریان است، هرچند هنوز بسیاری فیلمهای پلنگ صورتی تنها با بازی پیتر سلرز ترجیح میدهند.

موزیک متن فیلمهای پلنگ صورتی بسیار معروف است و چه بسا که خود شما نیز اکنون در حال زمزمه کردن آن باشید! :happy: این موسیقی ساخته هنری مانچینی میباشد. استفاده فوق العاده زیبای هنری مانچینی از گیتار الکتریک و همچنین سازهای بادی فلوت، کلارینت، ساکسیفون و ترومپت در موسیقی پلنگ صورتی، شیوه ای ابتکاری در ساخت موسیقی فیلم می باشد . شیوه جازگونه (jazz) مانچینی در قطعه سازی و استفاده خاص او از سازهای بادی چوبی و بادی برنجی، موسیقی فیلم پلنگ صورتی را به اثری ممتاز تبدیل کرده است.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
مجموعه فیلمهای پلنگ صورتی:

1964 پلنگ صورتی (The Pink Panther)
1964 شلیک در تاریکی (A shot in the dark)
1975 بازگشت پلنگ صورتی (The return of the Pink Panther)
1976 پلنگ صورتی دوباره ضربه میزند (The Pink Panther strikes again)
1978 انتقام پلنگ صورتی (Revenge of the Pink Panther)
1982 دنباله پلنگ صورتی (Trail of the Pink Panther)
1983 نفرین پلنگ صورتی (Curse of the Pink Panther)
1993 پسر پلنگ صورتی (Son of The Pink Panther)
2006 پلنگ صورتی (The Pink Panther)

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3

Henry Mancini
هنری مانچینی
(1924-1994)

mancini.JPG

این آهنگساز شهیر که در 16 آوریل 1924 در کلولند ایالت اوهایو آمریکا به دنیا آمد، جوایز فراوانی از جمله چندین اسکار بابت ساخت آهنگهای باشکوه، شیرین و اغلب جاز دهه های 50 تا 80 دریافت کرد. آهنگهایی که او برای شوهای تلوزیونی و فیلمهای سینمایی ساخته است، اغلب از خود آثار بیاد ماندنی تر بوده است. او کار خودش را به عنوان پیانیست با ارکستر گلن میلر آغاز کرد، بعد از جنگ جهانی دوم از سال 1952 تا 1958 جزو اعضای آهنگسازان بیش از صد فیلم، شرکت یونیورسال پیکچرز بود.

در سال 1958 با ساخت آهنگی خشن با تم جاز برای شو تلوزیونی پیترگان به کارگردانی بلیک ادواردز که درباره اش صحبت خواهیم کرد، آهنگسازی فیلم را شروع کرد، او که با ترکیب و انطباق آهنگها برای فیلم داستان گلن میلر(The Glenn Miller Story) قبلا توجه ها را به خود جلب کرده بود با ساخت اهنگ فیلم کلاسیک تماس شیطان(Touch Of Evil) ساخته اورسون ولز به شهرت میرسد.

در سال 1961 بابت ساخت موزیک فیلم صبحانه در تیفانی (Breakfast At Tiffany's) به کارگردانی بیلک ادواردز و ترانه رود ماه این فیلم، موفق به کسب دو جایزه اسکار میگردد. در سال بعد نیز بابت ساخت موزیک فیلم روزهای شراب و گل سرخ (Days Of Wine And Roses) از همین کارگردان اسکار دیگری دریافت میکند. مانچینی در مجموع با ادواردز در 27 فیلم همکاری کرد، از سری فیلمهای پلنگ صورتی در سال 1964 گرفته تا فیلم ویکتور و ویکتوریا (Victor/Victoria ) در سال 1982 که برای او اسکار دیگری به ارمغان میآورد و فیلم پسر پلنگ صورتی در سال 1993.

علاوه بر فیلمهای سینمایی، وی برای شوها و سریالهای تلوزیونی فراوانی نیز آهنگسازی کرده است که سریال پرنده خارزار(The Thorn Birds) معروفترین آنهاست.

مانچینی کسی بود که تاثیر زیادی در انتقال موسیقیهای فیلم از ارکسترهای بزرگ به گروه های کوچک که با سازهای اندک تمهای جازگونه و دلنشین مینواختند، داشت. نفوذ آهنگهای ساده او در بین مردم باعث شد که وی به عنوان پیشرو آهنگسازی فیلم در این سبک شناخته شود تا اینکه در سن 70 سالگی به علت سرطان فوت کرد.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3

Blake Edwards
بلیک ادواردز
(1922 - )

blake.JPG

با نام اصلی ویلیام بلیک مک ادواردز در ایالت اوکلاهامای آمریکا متولد شد. این کارگردان، تهیه کننده، نویسنده و بازیگر بیشتر بخاطر ساخت سری فیلمهای پلنگ صورتی با بازی پیتر سلرز شهرت پیدا کرده است. او نوه کارگردان سینمای صامت، جی گوردون ادواردز است که بازی در فیلم را در سال 1942 شروع کرد و در سال 1948 به فیلمنامه نویسی روی آورد. در سال 1955 همراهش لبخند بزن (BRING YOUR SMILE ALONG ) اولین فیلمش را کارگردانی میکند. گرچه وی بیشتر با کمدینها همکاری داشت اما فیلمهای هیجان برانگیز او از جمله کار در وحشت (EXPERIMENT IN TERROR) نیز قابل توجه هستند.

در گیری های همیشگی او با هالیود باعث شد که در دهه هفتاد پنج سال را در اروپا سپری کند و از اینجا بود که در شهرت او تزلزل واقع شد. پسرش فیلمنامه نویس و دخترش هنرپیشه سینماست. جولی اندروز(Julie Andrews) همسر دومش در چند فیلم او از جمله اس او بی ، ویکتور و ویکتوریا و این زندگیست بازی کرده است.

از جمله فیلمهای مشهور وی میتوان به عملیات زیرپوش زنانه (Operation Petticoat -1959)، صبحانه در تیفانی (Breakfast at Tiffany’s -1961)، دانه تمبر هندی (The Tamarind Seed -1974)، ده (10 -1979)، ویکتور و ویکتوریا (Victor/Victoria -1982) و سویچ (Switch -1991) اشاره کرد.

وی در سال 2004 به خاطر یک عمر فعالیت هنری موفق به کسب جایزه اسکار گردید.

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3

Peter Sellers
پیتر سلرز
(1925 - 1980)

selers.JPG

این کمدین بریتانیایی کار خود را در رادیو با سری برنامه های شوی یک احمق (The Goon Show) آغاز کرد و با نمایشات تلوزیونی آنسوی حاشیه و مونتی پیتونها به سیرک میروند، ادامه داد. اولین بازی قابل قبولش را در فیلم موشی که غرید (The Mouse That Roared) ارائه داد، که در این هجونامه سیاسی او سه نقش کاملا متفاوت را بر عهده داشت.

در سال 1964 در اولین قسمت از مجموعه پلنگ صورتی در نقش بازرس دوست داشتنی و احمقی به نام کلوزه ایفای نقش کرد و در همین سال نیز با استانلی کوبریک (Stanley Kubrick) در فیلم کمدی کنایه دار دکتر استرج لاو(Dr. Strangelove) همکاری نمود.

گرچه کاراکتر بازرس کلوزه باعث شهرت بین المللی و ثروتمند شدن وی گردید اما در عوض باعث محدودیت وی شد و او را از ارائه شخصیتها و بازیهای متفاوت باز داشت. یکی از آخرین نقشهای موفق او در سال 1979 نقش سیاستمدار باغبان شده ای بود که در فیلم آنجا بودن (Being There) ایفا کرد. او در طول زندگیش با دو هنرپیشه زن بریت اکلند و لین فردریک ازدواج کرد.

afshin_electronic

Registered User
لایک‌ها
1
مرسی ... جالب بود ...

من از طرفدارای پر و پا قرص پلنگ صورتی ام ....

peiman

Registered User
لایک‌ها
21
فوق العادست
من عاشقشم
.................................
نمی خوام تبلیغ کنم اما مجموعه کامل پلنگ صورتی رو یکی از بچه های فروم(firefly ) دانلود کرده و رو یه dvd میفروشه

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
خوشحالم که مورد توجه دوستان قرار گرفت. سعی میکنم در مورد فیلمها در آینده بیشتر توضیح بدم.:) Firefly که از خودمونه. اما مجموعه ای که دانلود کرده کارتونهاشه و فیلماش نیست. اشتباه نکنید!

peiman

Registered User
لایک‌ها
21
آره فقط کارتوناشه
یادمون باشه بهش بگیم اگه تونست فیلماشو هم بگیره

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
بچه ها من دنبال این فیلمم. هرکی داشت، خیلی مخلصیم :blush: به ما هم بده:D

pink0.JPG

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3

The Pink Panther
پلنگ صورتی
2006

pink.JPG

کارگردان : شان لوی
بازیگران: استیو مارتین، ژان رنو، کوین کلاین ...
93 دقیقه، محصول آمریکا

اگه حتی یکی از فیلمهای پلنگ صورتی رو دیده باشید، میدونید که پلنگ صورتی در این سری فیلمها، اسم الماس مشهوری هست که به سرقت میره و تو قسمتهای مختلف، بازرس فرانسوی بی دست و پایی به نام کلوزو با بخت و اقبالی بلند، موفق به پیدا کردنش میشه.

نسخه جدید فیلم که در حقیقت فیلمنامه اش رو از اولین سری فیلمهای پلنگ صورتی در سال 1964 اقتباس کرده، نشون میده که وسط بازی فوتبال فرانسه و چین، مدیرتیم فرانسه با یه تیر سمی کشته میشه و انگشتر الماسش که همون پلنگ صورتیه، به سرقت میره.
سربازرس دریفوس (کوین کلاین) ماموریت این پرونده رو به بازرس دست و پا چلفتی به نام کلوزو (استیو مارتین) میسپره. چون مطمئنه که اون شکست میخوره و انوقت با به دست گرفت پرونده توسط خودش، میتونه مشهورتر بشه و برای اینکه بفهمه بازرس چیکار میکنه، ژاندارم پیلبر پانتون (ژان رنو) رو مامور دستیاری اون میکنه. اما ماجرا به دلخواه اون پیش نمیره ...

Pink1.JPG

فیلمهای پلنگ صورتی همگی ساخته MGM (مترو گلدن مایر) بودند، تا اینکه شرکت سونی حق بازسازی این اثر رو خرید و نقش بازرس کلوزو رو به استیو مارتین و کارگردانی رو هم به یک کارگردان نه چندان مشهور که فیلمهای جالبی تو کارنامه اش دیده نمیشه سپرد، یعنی شان لوی (Shawn Levy).

مشکل اینجاست که مردم نقش بازرس کلوزو رو همیشه با بازی پیتر سلرز دیدن و به اون عادت کردن، واسه همین وقتی روبرتو بنینی یا استیو مارتین میان و پا تو کفش اون میکنن، چندان طرفداری پیدا نمیکنن. فیلم پسر پلنگ صورتی تو آمریکا فقط 2.5 میلیون دلار فروش کرد، که البته خرج خودشو در اورد، اما فیلم اخیر که با سرمایه هشتاد میلیون دلاری ساخته شده، تا تاریخ نوشته شدن این موضوع فروش اون حتی به هفتاد میلیون دلار هم نرسیده، با اینحال سازنده هاش از رو نرفتن و صحبت از ساخته شدن قسمت دومش میکنن:lol:

Behrooz

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
292
تاپيك فوق العاده اي بود . من هم عاشق كارتون هايش هستم . بسياري از آنها را هم از boomerang ضبط كرده ام . هر وقت دلم ميگيره يكي از آنها را باز مي كنم و كلي صفا مي كنم .

BRADER SHIAN

Registered User
لایک‌ها
2
قشنگ ترین قسمت کارتون پلنگ صورتی به نظر من اون قسمتیه که جادوگره رو به پلنگ ماده تبدیل می کنه وبعد سوار جارو می شن و می رن با جارو روی ماه!!;)

vbigdeli

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
اگه کسی فیلها و کارتونهای پلنگ صورتی رو داره یک ندایی هم به ما بده .

شاید بتونیم کل فیلم های پلنگ صورتی رو تو همین تاپیک جمع کنیم و در یک دی وی دی به ملت بفروشیم:eek: :D

kaveh_d

Guest
لایک‌ها
3
به نقل از vbigdeli :
اگه کسی فیلها و کارتونهای پلنگ صورتی رو داره یک ندایی هم به ما بده .

شاید بتونیم کل فیلم های پلنگ صورتی رو تو همین تاپیک جمع کنیم و در یک دی وی دی به ملت بفروشیم:eek: :D

پیشنهاد خوبیه. البته کارتونهاشو که Fire fly جمع کرده، از فیلماش هم من مال سال 1976 رو با دوبله فارسی دارم.

daeialborz

محروم از فعالیت تجاری
محروم از فعالیت تجاری
لایک‌ها
26
منم پایه هستم منتهی سی دی بگذارید برای ویدیو سی دی هم خوبه آخه من کامپیوتر ندارم(الان دارم با تلویزیون می روم توی اینترنت! دروغ از این تابلو تر)
راستی یک بار با یک بنده خدایی(شما فکر کنید GF) داشتم می حرفیدم طرف خیلی ادعای رمانتیک بودن داشت گفت کارتون مورد علاقه تون چیه گفتم پلنگ صورتی گفت از هیکلت معلومه!!!!!!!

BRADER SHIAN

Registered User
لایک‌ها
2
برا خرید سری کامل کارتونش واقعا مشکل دارم 5تا سیدیشو یه جا گرفتم ولی بعد از اون هرچی گرفتم تکراری بود بهتره یه قراری واسه خرید گروهیش بزاریم

بالا