برگزیده های پرشین تولز

مشاوره براي خريد تلسكوپ

Afsaneh-R

Registered User
لایک‌ها
54
با سلام خدمت تمام منجمان عزيز !:happy:

ميخواستم يه تلسكوپ بخرم كه بزرگنمايي خوبي داشته باشه و البته كارايي خوبي براي رصد اجرام داشته باشه . بودجه اي كه در نظر گرفتم 400 تومن هستش . اين رو هم بگم كه من هميشه با چشم غير مسلح رصد كردم . در ضمن كار با اين تلسكوپ هم راحت باشه !

با سپاس

Afsaneh-R

Registered User
لایک‌ها
54
در ضمن دفترچه راهنما و كاتالوگ هم داشته باشه !

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
بودجه ات که خیلی مناسب به نظر میاد ... اما تنوع محصولات تو ایران رو شک دارم زیاد باشه ... بهرحال مجله نجوم رو حتما یه شماره اش رو بگیر .. چون خودشون تلسکوپ هم می فروشن و آدمای خوبی هستن ( قبل که اینطوری بودن ، حالا رو نمی دونم ) ... یه مغازه هم توی پاساژ پایتخت هست به اسم آسمان شب فکر کنم ..

راستی این چندتا نکته رو من تو ذهنمه :

* هرچی تلسکوپ بزرگتر ، بهتر ... هرچی کوچیکتر ، استفاده بیشتر ( چون جابجایی و حملش ساده تره ) ... باید بین اینا تعادل ایجاد کرد ...

* هرچی اینچ تلسکوپ بیشتر ، بهتر ... ( 8 تا 10 اینچ عالیه ) .. مثلا کهکشان M51 با 3.5 تا 6 اینچ به زحمت دیده میشه ... ولی با 10 اینچ خیلی خوب ...

البته احتمالا خودت واردی و نیاز به این توضیحات نداری ...

راستی مارک mead انگار خیلی خوبه ...

Afsaneh-R

Registered User
لایک‌ها
54
نه اتفاقا در مورد تلسكوپ ها چيزي سر در نميارم . اين مشخصاتي كه داديد يعني كافيه ؟

seymour

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
84
ببین نهایتا انتخاب با خودته اما :

بعضی از دوستان میان و میگن " می خوام یه گیتار برقی بخرم و شروع کنم به یاد گرفتن گیتار ، 1 میلیون هم می خوام خرج کنم " ... که اشتباه محضه .. وقتی تازه کار هستی باید نهایتا 300 تومن خرج کنی .. اینجا هم همین قضیه صادقه ... یعنی اگه تازه کاری ( جسارتا
hanghead.gif
) برو سراغ دوربین دوچشمی که تنوعش هم بیشتره و کارش هم خوبه انصافا ...

بنابراین : آیا می تونی صور فلکی رو سریع پیدا کنی ؟ می دونی که سیاره های آسمون امشب کجا هستن ؟ تا حالا با دوربین دوچشمی ماه و سیاره ها و اینا رو چک کردی ؟

اگه جواب همه این سوالا مثبته ، اونوقته که یه تلسکوپ به کارت میاد ...
2lcmff6.gif

خوب ببین انتخاب ها محدوده تو ایران تا اونجا که می دونم .. ولی بهرحال این نکات رو یادت باشه :

* eyepieces ( عدسی سر دوربین ) ، از 1.25" کمتر نباشه .. مثلا سراغ 0.965" نرو ..

* قانون وزن در مقابل قابلیت حمل رو که قبلا هم گفتم رعایت کن .. یعنی اگه می خوای جابجاش کنی ، نباید خیلی گنده و سنگین باشه پس ...

* اگه بیشتر می خوای سیاره ها رو ببینی ، refractor بگیر ... ( این شکلیه ) ... مثلا رفراکتورهای 90 میلی متری ... کلا refractor و reflector واسه ات مناسبه ...

* بزرگنمایی مهمترین عامل نیست ... مثلا واسه کیفیت خوب در اکثر موارد بزرگنمایی 100x کافیه ... بنابراین اگه بزرگنمایی اش 650x بود ، فرار کن !!

* پایه خیلی مهمه .. مخصوصا وقتی تلسکوپ ، بزرگ و سنگین باشه ...

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
منم یه چندتا نکته رو بگم که کامل بشه

یه زمانی من تو این مورد یه تحقیقاتی کردم که بعدش پشیمون شدم ولی حالا بگذریم

1- بشدت بهت پیشنهاد می کنم که مطالعات نظری هم داشته باشی , به دلیل اینکه اگر اطلاعات کافی نداشته باشی تنها چیزهایی که می بینی فقط یه سری نقاط روشن و کمی هم رنگی هست که بعد از یه مدت برات عادی می شه , زیبایی نجوم تو نوشتن گزارشات رصدی و دیدن اون چیزی هست که تو کتاب ها نوشتن
برای اینکه مطالعه رو شروع کنی من بهت کتاب نجوم به زبان ساده رو توصیه می کنم

2- همونطور که سیمور اشاره کرد از دوربین نجومی شروع کن

شاید بگی که ممکنه بعد از مدتی که کمی حرفه ای تر شدم دیگه بهش نیازی نداشته باشم و خرید آینده نگرانه ای نکردم , در این مورد باید بگم که دوربین نجومی حتی زمانی هم که حرفه ای شدی بدردت می خوره و هرگز بی نیاز به کاربرد هاش نمی شی
برای خرید دوربین هم به این نکته توجه کن که اندازه ی عدسی شئی مهمه , نباید کمتر از 40 میلی متر باشن , و بزرگنمایی در بین 10 تا 15 داشته باشن البته بعضی ها هم می گن 6 تا 15

3- سعی کن که عضو گروه های نجومی بشی , اینطوری انگیزه ی بیشتری پیدا می کنی و می تونی بهتر پیشرفت کنی , تنهایی حرکت کردن سخته و باعث می شه که پیشرفت منظمی نداشته باشی در حالی که در گروه همیشه یک مسیر رو به رشدی رو داری , البته اگر گروه مناسبی باشه

4- قبل از خرید تلسکوپ بدون که تو نمی تونی تصاویری زیبا , رنگی و خیره کننده شبیه به اون تصاویری که توی سایت ها و مجله ها , از آسمون می زنن , ببینی
اون عکس با تلسکوپ های قوی و فیلتر گرفته شده که شما با این تلسکوپ های آماتوری نمی تونی همچین تصاویری رو ببینی

5- من با اون نظر سیمور عزیز مخالفم که برای رصد سیاره ها از تلسکوپ بازتابی استفاده کنی , برای اینکه این نوع تلسکوپ ها تصاویر واضحی نمی دن و بیشتر برای رصد سحابی ها و کهکشان ها استفاده می شن

تلسکوپ های شکستی بیشتر برای رصد سیاره ها و سطحشون استفاده می شن
به همین خاطر قیمت تلسکوپ های شکستی از بازتابی , با بزرگنمایی برابر , به طور قابل توجهی بیشتره

6- تلسکوپ هایی با اندازه ی عدسی دور رو بره 10 ؛ برای رصد های معمولی خوبه
این نظر سیمور هم مهمه که

* بزرگنمایی مهمترین عامل نیست ... مثلا واسه کیفیت خوب در اکثر موارد بزرگنمایی 100x کافیه ... بنابراین اگه بزرگنمایی اش 650x بود ، فرار کن !!

به این نکته هم توجه کن که بزرگنمایی به اندازه ی عدسی بستگی داره , تقریبا به ازای هر 25 میلی متر اندازه ی عدسی , بزرگنمایی نباید دیگه ببشتر از 50 باشه
از اون رابطه ی بالا دیگه خودت می تونی بزرگ نمایی مناسب برای هر اندازه از عدسی رو حساب کنی
اگر اندازه بزرگ نمایی از اندازه ی مناسب بیشتر باشه باعث می شه که وضوح تصویر کم بشه , مثل بزرگ کردن یه تصویری که رزولوشن بالایی نداشته باشه

7- به غیر از شرکتی که سیمور گفت , شرکت Celestron هم تو زمینه ی تلسکوپ صاحب نامه
و همچنین صاایران هم یه زمانی تلسکوپ می زد , می گفتن کیفیت و قیمت های مناسبی داره

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13

taher007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
3 راه دارید:

- یک دوربین دو چشم قوی (احتمالا 25 در 100 یا 20 در 80) بگیرید (که برای شروع توصیه نمی کنم چون سنگین هستند و به سه پایه فوی نیاز خواهید داشت = خرج بیشتر)
- یک دوربین دو چشم متوسط بگیرید (حدود 100 هزار تومان) (که استفاده از آن خیلی راحت تر و کم دردسر تر از تلسکوپ است! همیشه دم دست است و به نظر من اکثر اوقات از تلسکوپ بهتر است!)
- یک تلسکوپ اسکای واچر کوچک بگیرید... چون با این قیمت meade و celestron و امثالهم نمی تونید بگیرید.
با این پول احتمالا یک 6 اینچ بازتابی نیوتونی میتوانید تهیه کنید... تلسکوپ های خوبی هستند...

در ضمن بزرگنمایی تلسکوپ معیار نیست... اینجا سایز عدسی یا آینه آن ، کیفیت ساخت و ... مطرح میباشند.

یادمه قدیما شرکت اخترنمای شیراز هم تلسکوپ میفروخت... (سایت داره)

موفق باشی.

taher007

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
راستی اگر قصد عکاسی نجومی نداشته باشید این تلسکوپ های دابسونی هم خوب هستند. به نسبت پولی که پرداخت می کنید، اینچ بیشتری دریافت می کنید!

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
داشتم می گشتم به یه سری اطلاعات رسیدم ...

گفتم اینجا براتون بزارم که کمی کامل تر باشه :happy:

اول اینکه تقریبا یه جمع بندی از چیزهایی که ما در پست های قبل تر گفته بودیم رو شما می تونید برید از لینک زیر ببینید و بخونید

اینجا

و اما یه توضیح کوچیک در مورد تلسکوپ ها ...

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
تلسکوپ های شکستی :

دو راه برای اینکه پرتو های نور در نقطه ی کانونی متمرکز کرد، وجود دارد:

روش اولی که توسط سازندگان تلسکوپ استفاده می شود، این است که با عبور پرتو ها از میان یک (یا تعداد بیشتری) قطعات شیشه که سطوح منحنی شکل و صیقلی شده دارند، در آن ها شکست ایجاد کنیم.
این روش در نوعی از تلسکوپ ها موسوم به تلسکوپ های شکستی کاربرد دارد.

تلسکوپ های شکستی فواید بسیاری نسبت به باقی تلسکوپ ها دارند؛ محیط آن ها بسته است. بنابر این گرد و خاک و رطوبت نمی توانند داخل لوله ی تلسکوپ شوند.

سیستم اپتیکی آن ها ثابت است؛ بنابر این احتیاجی به هم خط سازی های اپتیکی ندارند. یعنی اپتیک آن ها احتیاجی به تنظیم شدن توسط کاربر را ندارد.

تلسکوپ های شکستی همچنین مانعی در مرکز شان ندارند که باعث کاهش میزان نور ورودی به داخل لوله شود که باعث تغییر در الگوی پراش در تصویر شود.

در نتیجه تضاد نوری بالا و کیفیت بالای تصاویر ایجاد شده در تلسکوپ های شکستی، این نوع از تلسکوپ ها را برای رصد سیارات ایده آل می کند.

مشکل اصلی شکستی ها این است که از آنجایی که بسیاری از طول موج های نور از میان یک شیشه عبور می کنند، شکست نامنظم این پرتو ها باعث ایجاد رنگ های کاذب حول یک جسم روشن می شود. این مشکل هم با استفاده از عدسی های اضافی و شیشه های مخصوص بر طرف خواهد شد.

از آنجایی که معمولا حداقل چهار لایه عدسی دریک تلسکوپ باید به صورت بسیار دقیقی تراش خورده، صیقلی شده و لایه اندود شود، این نوع تلسکوپ ها به هزینه ی بسیار بالاتری برای تولید شان نسبت به باقی تلسکوپ ها نیاز است.

تلسکوپ 102 میلیمتری شکستی

Refracting telescope

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
تلسکوپهای بازتابی :

دومین روش برای کانونی کردن پرتو های نور، بازتاباندن آن ها از سطح یک آینه ی خمیده است که باعث ایجاد نوعی از تلسکوپ ها موسوم به تلسکوپ های بازتابی می شود.

معمول ترین نوع از تلسکوپ های بازتابی امروزه به تلسکوپ های نیوتنی معروف اند. چرا که طراحی اولیه آن ها حاصل ابتکار اسحاق نیوتن بوده است.

آینه از لایه اندود کردن روی سطح یک قطعه شیشه ی مقعّر با استفاده از مواد باز تابنده ی نور ایجاد می شود.

پرتو های نور وارد شده در تلسکوپ، پس از برخورد با سطح آینه بازتاب می شود و از آنجایی که از میان شیشه ای عبور نمی کنند، رنگ های کاذبی هم ایجاد نمی شود.

یک آینه با نسبت کانونی بالا می تواند روی بخشی از سطح یک کره شکل گیرد.

این امر برای تلسکوپ های بازتابی کوچک و بازتابی هایی با نسبت کانونی 9 (f/9) یا بالاتر کارآمد است.

اما برای بازتابی های بزرگ تر و آن هایی که نسبت کانونی 8 یا کمتر دارند، این آینه های مقعر کروی، تمام پرتو های نور را در یک نقطه کانونی نمی کنند.

پرتو هایی که از لبه ی آینه بازتاب می شوند، در نقاط دیگری نسبت به پرتو های مرکزی کانونی می شوند که در نتیجه تصویر فاقد تضاد نوری لازم به علت انحرافات کروی (اختلالات حاصل از کروی بودن آینه) است.

جهت غلبه بر این عیب، سطوح آینه را در حین صیقلی شدن، به صورت سهمی وار تراش می دهند که در نتیجه تمام پرتو های نور را در یک نقطه کانونی می کند.

تلسکوپ 5.1 اینچ بازتابی ( 130 میلیمتری )

Reflecting telescope

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
اینم چند نکته که به نظرم جالب اومد :

1- استقرار تلسکوپ :

تلسكوپ ها را به دو شيوه اصلی می توان مستقر نمود:

استقرار سمت- ارتفاعی يا افقی

استقرار استوائی

هر كدام از اين نوع استقرارها داراي كاربردهاي مختلف و نيز انواع مدلها می باشند. در استقرار نوع افقی سه پايه ساده و با درجات سمت و ارتفاع كار می کند ولی در نوع قطبی سه پايه پيچيده تر و سنگين تر ميشود و با درجات بعد و ميل كار می کند.

در اصل در استقرار استوايي يکي از دو محور تلسکوپ به سمت ستاره‌ي قطبي نشانه می‌رود که اين موضوع باعث مي‌شود بتوان يک ستاره يا سياره را (که به دليل چرخش زمين به دور خودش دائماً در حرکت است) فقط با حرکت دادن تلسکوپ در جهت شرق به غرب بر روی پایه، در چشمي دنبال کرد. با نصب يک موتور کوچک بر روی تلسکوپ، تلسکوپ بطور خودکار جرم مورد نظر را دنبال مي‌کند.

در مقابل برای دنبال کردن ستاره‌ها و سيارات در تلسکوپ‌هايي که استقرار آن‌ها سمتي- ارتفاعي است (مثل تلسکوپ‌های بازتابی دابسونی)، هم بايد تلسکوپ را در جهت پايين به بالاحرکت داد و هم بايد از چپ به راست حرکت داد.

نکته ی قابل توجه اینکه ممکن است اینطور به نظر برسه که کار با تلسکوپ های استقرار استوائی بهتر است ولی باید به این جنبه هم توجه کرد که این نوع تلسکوپ ها گرونتر و سنگینتر هستن و کار با آنها پیچیده تر است .

2- نگهداری و تمیزکاری تلسکوپ :

رصدگران سعی می کنند که هيچ‌گاه اپتيک خودشان را تميز نکنند. به این دلیل که امکان دارد در هنگام تمیز کردن، در مقایسه با زمانی که تمیز نمی‌شوند، آسيب بيشتري به سطح شيشه‌اي حساس عدسی‌ها یا آینه‌ها برسد.

براي پاک کردن آينه‌ي تلسکوپ بازتابي، آینه را از جايش درآورده و با آب مقطر آن را بشویید. اگر پس از اينکار تميز شد، با دقت آن را بوسيله‌ي جريان هوا (سشوار) خشک کنيد. اگر تميز نشده بود، بگذاريد آينه در آب گرم کاملاً خيس شود. سپس يک قطره مايع ظرفشويي به آن اضافه کنید (قبلاً از تميز بودن ظرفی که در آن شستشو صورت می‌گيرد اطمينان حاصل کنيد) سپس دوباره با آب مقطر آن را بشوييد. اگر هنوز کثيف بود، از مقدار بيشتری مايع شوينده استفاده کنید.

برای تمیز کردن عدسی تلسکوپ شکستی، باید از روش دیگری استفاده کرد. هرکاری که می‌کنید، ابداً آن‌ها را باز نکنيد! بهترين راه براي پاک کردن عدسي‌ها اين است که به آرامي ذرات را با يک پارچه‌ي بدون کرک يا پارچه‌ي کتاني که به الکل ايزوپروپيل خالص يا يک محلول مخصوص پاک کردن عدسی آغشته شده، پاک کنيد. ولي در ابتدا اطمينان حاصل کنيد که هيچ ذره‌ي غباري روي سطح عدسی وجود ندارد: مي‌توانيد اين کار را با دميدن هوا يا يک قلم‌موی نرم با موهاي کم انجام دهيد. قلم‌موي سخت امکان دارد پوشش روي عدسی و يا حتي روی خود شيشه‌ي عدسی را خش بيندازد.

3-تصاویر در تلسکوپ :

به عنوان يک قانون کلي، اگر نور در تلسکوپ به تعداد زوج شکسته شود (همانند تلسکوپ بازتابي نيوتوني) تصاوير وارونه خواهند بود. ولي اگر نور در تلسکوپ به تعداد عدد فرد بازتاب يابد (تلسکوپ‌هاي شکستي يا تلسکوپ‌هاي ترکيبي) چنين تلسکوپي تصاوير را همانند يک آينه وارونه نشان مي‌دهد.

اگر نمي‌دانيد که تلسکوپتان از کدام نوع است، آن را به سمت ماه يا يک ساختمان گرفته و تصوير مشاهده شده را با تصوير همان جرم در يک دوربين دوچشمي يا با چشم غيرمسلح مقايسه کنيد.

4- البته این یه توصیه ی کلی است , سعی کنید که از فروشگاه ها و یا فروشگاه های ورزشی , اسباب بازی فروشی ها , و یا لوازم تحریری ها خرید نکنید , زیرا به کیفیت اپتیکی آنها اطمینانی نیست

در کل خرید تلسکوپ زیر 200 هزار تومن زیاد مناسب نیست ;)

Dariush

Registered User
لایک‌ها
4
راستی اگر قصد عکاسی نجومی نداشته باشید این تلسکوپ های دابسونی هم خوب هستند. به نسبت پولی که پرداخت می کنید، اینچ بیشتری دریافت می کنید!

دابسونی چطوریه؟ با بازتابی و شکستی فرق داره؟

Dariush

Registered User
لایک‌ها
4
من خودم رو صاحب نظر نمی دونم ولی با این حال اگه چیزی بلد باشم می گم

در مورد چه چیزشون نظر می خوای ,
کارایی و یا جنسشون

دوربین می خوای یا تلسکوپ ؟

ببخشید امروز که تاپیک اومد بالا تازه پستهای دوستان رو دیدم.

من فقط به عنوان یک علاقه مند به نجوم و زیبایی ها آسمان میخواستم یکچیزی زیر صد تومن یا دویست تومن حداکثر تهیه کنم حالا دوربین و تلسکوپش مهم نیست. مهم اینه که بشه یک استفاده آماتوری کرد.

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
دابسونی چطوریه؟ با بازتابی و شکستی فرق داره؟

در اصل دابسونی ها با بازتابی ها فرقی نمی کنن

ساختار اپتیکی دابسونی ها , بازتابی نیوتنی است

ولی فرقشون در نحوه ی استقرارشون و پایه ای که دارن و امکاناتشون است

دابسونی ها دارای این مشخصات هستن :

1- دارای قیمت مناسبتر نسبت به بازتابی ها و شکستی ها هستن ,

2- با توجه به قیمتی که دارن قدرت اپتیکی خوبی دارن , یعنی اندازه ی عدسی که دارن نسبت به قیمتی که دارن بزرگ است

3- ستقرار آسان

4- بزرگ نمایی زیاد ( به نسبت قیمتشون )

5- استقرار ارتفاعی

6- عدم امکان عکاسی

7- نداشتن موتور

8- حمل و نقل سخت به دلیل بزرگی و سنگینی

9- گشودگی دهانه ی زیاد برای دریافت تصویری بهتر

....

خب فکر می کنم که تقریبا همه ی چیزهایی که تو ذهنم بود رو گفتم ;)

تلسکوپ ها ی دابسونی بین منجمان آماتور محبوبیت خوبی دارن به دلیل راحتی کار و اپتیک مناسب

همنطور که تا حالا متوجه شدین تفاوت اصلی تلسکوپ های دابسونی با بقیه , در پایه و استقرار اونها است
طرز ساختن این نوع از پایه ها هم زیادسخت نیست , چند مرحله ساده داره که اگر استاندارد ها رو رعایت بکنید , شما هم می تونید بسازید

تلسکوپ 8 اینچ دابسونی

Dobsonian telescope

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
شما می توانید تلسکوپ های دابسونی رو از پایشون جدا بکنید و

یا اونها رو روی یک پایه ی مناسب قرار بدهید

بالا