برگزیده های پرشین تولز

تفاوت کامپوننت و کواکسیال

caldion

Registered User
لایک‌ها
14
سلام
خواهش میکنم از اساتید که فرق بین کامپوننت و کواکسیال دایره ای شکل رو بگن
هم فرق صدا هم فرق ساختار باند

Hamed Refrence

Registered User
لایک‌ها
136
كامپوننت به معني تشكيل شده از اجزاي مجزا هست
ميد+تيوتر+كراس اور
اين فرق ظاهريش
و اما تفاوت تو صداش به خاطر وجود crosover هست
قطه اي كه وظيفش فيلتر كردن فركانسها براي هر جزئه(بسته به اينكه 2way يا 3way يا 4way باشه)
خوب نتيجش يه صداي با كيفيته ديگه :)

caldion

Registered User
لایک‌ها
14
كامپوننت به معني تشكيل شده از اجزاي مجزا هست
ميد+تيوتر+كراس اور
اين فرق ظاهريش
و اما تفاوت تو صداش به خاطر وجود crosover هست
قطه اي كه وظيفش فيلتر كردن فركانسها براي هر جزئه(بسته به اينكه 2way يا 3way يا 4way باشه)
خوب نتيجش يه صداي با كيفيته ديگه :)
توی یه سایت خارجی خوندم که
بند کامپوننت فول رنج هستش اما واسه کواکسیال میدووفر هستش

keyvan66

Registered User
لایک‌ها
476
اتفاقا کامپونت اصلا فول رنج نیست چون نمیتونه فرکانس های پایین اجرا کنه باز کواکسیال یه جورایی فول رنج هستش
تو کواکسیال هم کراس اور وجود داره اما نه به توانایی های یه کراس کامپونت
در کل کیفیت کامپون بالاتر چون طراحی شده برای کیفیت و وکال که همون صدای خواننده هستش

caldion

Registered User
لایک‌ها
14
اتفاقا کامپونت اصلا فول رنج نیست چون نمیتونه فرکانس های پایین اجرا کنه باز کواکسیال یه جورایی فول رنج هستش
تو کواکسیال هم کراس اور وجود داره اما نه به توانایی های یه کراس کامپونت
در کل کیفیت کامپون بالاتر چون طراحی شده برای کیفیت و وکال که همون صدای خواننده هستش
پس یه جوایی کامپ کیفیتی با تفکیک بالا با بیس کم
و کواکسیال قدرتی با بیس و حجم بیشتر
درسته؟

amirjk

Registered User
لایک‌ها
816
کواکسیال یا همون باند خودمون چیزی که تیوتر و ووفرش به هم چسبیدن و به خاطر نزدیک بودن این دو قطعه به هم اصولا تفکیک صدا زیاد جالب در نمیاد
ولی در کامپوننت ربطی به کراس اور نداره چون خیلیاشون بدون کراسن فرقش اینه که به خاطر فاصله ای که ووفر و تیوتر از هم دارن صدای مید و صدای خواننده از هم بخوبی جدا میشن در نتیجه تفکیک صداتون افزایش پیدا میکنه و بهترین حالت برای کامپوننت اینه که فاصلشون حداقل 30 تا 60 سانت از هم فاصله داشته باشن و همیشه تیوتر باید قسمت بالا قرار بگیره و ووفر قسمت پایین

keyvan66

Registered User
لایک‌ها
476
امیر جان کدوم کامپونت بدون کراس هستش و اگه باشه هم شما باید اکتیو ببندی یعنی باید از کراس امپیلی یا یونیت استفاده کنی
به نظر من اگه بگیم فرق این 2تا تو اینه که چون کامپونت تیوتر از ووفر جداس کیفیت بهتری داره واقعا ناحقی در حق کامپونت هستش
کامپونت در واقع یه میدبیس یا میدرنج با تیوتر هستش و بیشک دلایل برای بهتر بودن صداش نسبت به باند فقط چون تیوتر و ووفر از هم مجزا هستش نیست

Last edited:

amirjk

Registered User
لایک‌ها
816
امیر جان کدوم کامپونت بدون کراس هستش و اگه باشه هم شما باید اکتیو ببندی یعنی باید از کراس امپیلی یا یونیت استفاده کنی
به نظر من اگه بگیم فرق این 2تا تو اینه که چون کامپونت تیوتر از ووفر جداس کیفیت بهتری داره واقعا ناحقی در حق کامپونت هستش
کامپونت در واقع یه میدبیس یا میدرنج با تیوتر هستش و بیشک دلایل برای بهتر بودن صداش نسبت به باند فقط چون از هم تیوتر و ووفر از هم مجزا هستش نیست
تنها فرق کامپ با باند تفکیک سازی قطعات نسبت به همدیگر و چون هر قطعه وظیفه جدا داره و همون صدارو پخش میکنه در نتیجه باعث بوجود اومدن نظم خاص در صدا میشه
الان جز کامپوننت های سری T راکفورد بقیه مدلاش بدون کراس اورن یا خیلی از کامپوننت های برندای دیگه که خودتون باید توسط پخش فرکانس هارو از هم جدا سازی کنید یا به عبارتی نتورک ببندید

keyvan66

Registered User
لایک‌ها
476
خب باید اکتیو ببندی اما چیو؟
ووفر و تیوتر دیگه
حالا شما فکر کن بخوای یه باندی اکتیو ببندی و تیوتر از ووفر جدا کنی بازم کیفیتش در حد یه کامپونت تو رنج قیمتیش میشه؟

keyvan66

Registered User
لایک‌ها
476
شما هیچ باندی نداری که کراس اوری در حد یه کامپونت تو رنج قیمتی خودش باشه
هیچ کامپونتی نداری که بیس در اندازه کواکسیال داشته باشه
همه اینا دلیلش فقط جدا بودن اینا هستش؟ شما فکر کن که بتونیم تیوتری بالای ووفر یه کامپونت نسب کنیم بازم کیفیتش از یه باند بالاتره
حتی یادم صدای باندای گرد راکفورد شنیدم و سریه پاور بود تا زمانی که بهم نگفته بود اصلا نفهمیدم کامپونت یا باند

amirjk

Registered User
لایک‌ها
816
خب باید اکتیو ببندی اما چیو؟
ووفر و تیوتر دیگه
حالا شما فکر کن بخوای یه باندی اکتیو ببندی و تیوتر از ووفر جدا کنی بازم کیفیتش در حد یه کامپونت تو رنج قیمتیش میشه؟
اون دیگه بستگی به جنس و نوع کامپوننت داره تو مدلای پایین زیاد تفاوتی با هم ندارن ولی وقتی بحث میره بالای 500 اینجانس که کیفیت کامپوننت خودشو نشون میده

amirjk

Registered User
لایک‌ها
816
شما هیچ باندی نداری که کراس اوری در حد یه کامپونت تو رنج قیمتی خودش باشه
هیچ کامپونتی نداری که بیس در اندازه کواکسیال داشته باشه
همه اینا دلیلش فقط جدا بودن اینا هستش؟ شما فکر کن که بتونیم تیوتری بالای ووفر یه کامپونت نسب کنیم بازم کیفیتش از یه باند بالاتره
حتی یادم صدای باندای گرد راکفورد شنیدم و سریه پاور بود تا زمانی که بهم نگفته بود اصلا نفهمیدم کامپونت یا باند
به خاطر اینکه تیوتری که رو باندای سری پاور راکفورد دقیقا همون تیوتری که رو کامپوننت T2 استفاده کردن که اون استثناست ولی وقتی میره رو کامپای t3 , t4, t5 دیگه اینجاست که هیچ باندی به پاش نمیرسه البته همه اینا بستگی به نوع کراس اورم داره مثلا خیلی باندا هستن کراس اور جدا دارم مثل 1073 , kappa , 609 و .......... که میتونید به جای کراس خودشون از کراس اورای کامپوننت استفاده کنید ولی باز میگم هر چی فاصله بین تیوتر و ووفر بیشتر میشه تفکیک صدا بالا تر میره

caldion

Registered User
لایک‌ها
14
اقا جواب منو کسی نداد که

keyvan66

Registered User
لایک‌ها
476
اقا جواب منو کسی نداد که
خوشتیپ من و امیر 2ساعت سر چی داریم بحث میکنیم؟
امیر اینو قبول دارم که کامپونت تارنج 400 تومن صداش فرق زیادی با کواکسیال نمیکنه اما بازم کیفیتش بهتر
اما اینو قبول ندارم که تنها دلیل بهتر بودن کامپونت نسبت به باند فقط جدا بودن اینا هستش

hamidr15

Registered User
لایک‌ها
136
چون خیلیاشون بدون کراسن

الان جز کامپوننت های سری T راکفورد بقیه مدلاش بدون کراس اورن یا خیلی از کامپوننت های برندای دیگه که خودتون باید توسط پخش فرکانس هارو از هم جدا سازی کنید یا به عبارتی نتورک ببندید
سلام
با عرض پوزش از اساتید خودم و صاحب تاپیک که فکر کنم این بحثها دور از موضوع مورد نظر ایشون نیست.
امیر جان میخواستم خدمتتون عرض کنم راکفورد تو هر سه رده تولید محصولاتش از کراس اوور پسیو استفاده میکنه.
تو رده پاور که مشخصه تو باکس جداگانه هست و فکر کنم شیب 18dB هم کات میکنه.
تو رده پانچ از تکنولوژی (ICC (Integrated Concealed Crossover
استفاده میکنه.آمده کراس اوور را زیر بسگت ووفر پنهان کرده.شیب Cut Off 12dB/octave
تو رده پرایم هم کراس برای تیوترها طراحی و داخل تیوتر پنهان شده.نقطه Cut Off 4.5Khz و شیب اون هم 6dB/Octaveهست.
من شخصا تا به حال هیچ اسپیکری چه کواکسیال و چه کامپاننت رو ندیدم (یعنی محاله) که بدون کراس ساخته شوند.چرا؟ چون باید فرکانس های پائین و بالا از هم تفکیک شده و بعدا به اسپیکر مربوطه ارسال گردند،در غیر اینصورت نه تنها کیفیت صدا مطلوب نمیباشد بلکه باعث آسیب دیدن درایور هم میشود.
ارادتمندم.

Last edited:

caldion

Registered User
لایک‌ها
14
خوشتیپ من و امیر 2ساعت سر چی داریم بحث میکنیم؟
امیر اینو قبول دارم که کامپونت تارنج 400 تومن صداش فرق زیادی با کواکسیال نمیکنه اما بازم کیفیتش بهتر
اما اینو قبول ندارم که تنها دلیل بهتر بودن کامپونت نسبت به باند فقط جدا بودن اینا هستش
بله بله فرمایش شما متین

بالا