برگزیده های پرشین تولز

معلق نگه داشتن یک اهنربا

killer-star

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
سلام

اقایون سوال من اینه که ایا میشه با یک اهنربای الکتریکی یک اهنربای دیگه رو در سطح زمین معلق نگه داشت.
مثلا اهنربایی که جرمش 200 گرم هست وزنش 2 نیوتن هست رو با یه اهنربای الکتریکی که قدرت دقیقا 2 نیوتن رو داره معلق نگه داشت. اگه میشه فرمول هاش چیه ؟ مرسی

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
جواب مثبت هست - پیشنهاد میکنم magnetic levitation رو گوگل کنین!
ضمنا" به قطارهایی که با این روش معلق میشن اصطلاحا" maglev میگن.

killer-star

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
اما یه مشکلی ! من فرمول های لازم رو پیدا نکردم !

میخام بدونم تعداد دور های سیم چقدر باشه و خود سیم جنسش چی باشه!
جسم وزنش چقدر باشه(از این چیزایی که دیدم حتما لازم نیست اهنربا باشه درسته؟)!
و برق چند ولت. مرسی:cool:

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
شما 2 تا نیرو داری که باید برابر هم قرار بدی: نیروی گرانش و نیروی حاصل از میدان الکترومعناطیس.
فرمولهای مربوط به محاسبه میدان رو که میتونی براحتی پیدا کنی و به شدت جریان و جنس هسته و تعداد دور سیم بستگی داره.

جنس سیم معمولا" مس یا آلومینیوم هست.

نمیدونم شما چی دیدین و چی لازم نیست آهنربا باشه؟؟

killer-star

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
2
اقایون من فرمول مریوط به اهنربای الکتریکی رو پیدا نکردم کسی میتونه کمکم کنه ؟:cool:

یاشار

Registered User
لایک‌ها
3
فرمولش تو کتاب فیزیک سوم دبیرستان هست. اگه دانشجو هستی و رشته ت فنی مهندسیه هم باید باهاشون سر و کار داشته باشی. منتها من الآن اصلاً یادم معادله ش چی بود...

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
فرمولش تو کتاب فیزیک سوم دبیرستان هست. اگه دانشجو هستی و رشته ت فنی مهندسیه هم باید باهاشون سر و کار داشته باشی. منتها من الآن اصلاً یادم معادله ش چی بود...

نه , نه تو دبیرستان می تونه فرمول هاش رو پیدا کنه و نه توی فیزیک هالیدی دانشگاه و حتی توی کتاب های الکترومغناطیس هم پیدا نمی شه

دلیلش هم اینه که توی این مقاطع فقط نیروی وارد بر بار متحرک و نیروی وارد بر سیم حامل جریان رو حساب می کنن و برای نیروی وارد بر یک جسم فرومغناطیس فرمولی به غیر از راه حل انرژی مغناطیسی نداریم

این مسئله رو من می تونم توی یه شرایط خاص حل کنم

اگر اهنربا به شکل U باشه و جنسه هسته ی آهنربا با میله ای که قرار معلق بمونه یکی باشه و یه دو سه شرط دیگه ...
می تونم از طریق انرژی مغناطیسی و گرادیان اون که می شه نیرو فرمولی برای نیرو پیدا کنم

دوست عزیز اگر می خوای بگو تا محاسباتش رو فردا برات بنویسم , چون یه مقدار پیچیده و طولانیه

linghuchong

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
2
اگر اهنربا به شکل U باشه و جنسه هسته ی آهنربا با میله ای که قرار معلق بمونه یکی باشه و یه دو سه شرط دیگه ...
می تونم از طریق انرژی مغناطیسی و گرادیان اون که می شه نیرو فرمولی برای نیرو پیدا کنم
دوست عزیز اگر می خوای بگو تا محاسباتش رو فردا برات بنویسم , چون یه مقدار پیچیده و طولانیه
برای منم جالبه!:rolleyes: برادر ممکنه تو خوده تاپيک جوابش رو بزارين؟:blush: ممنون:happy:

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5

اصلا میشه با آهنربا یه میله رو در هوا معلق نگه داشت؟ نباید هر دو آهنربا باشن؟

یاشار

Registered User
لایک‌ها
3
نه , نه تو دبیرستان می تونه فرمول هاش رو پیدا کنه و نه توی فیزیک هالیدی دانشگاه و حتی توی کتاب های الکترومغناطیس هم پیدا نمی شه

دلیلش هم اینه که توی این مقاطع فقط نیروی وارد بر بار متحرک و نیروی وارد بر سیم حامل جریان رو حساب می کنن و برای نیروی وارد بر یک جسم فرومغناطیس فرمولی به غیر از راه حل انرژی مغناطیسی نداریم
راست میگی. من اصلاً یادم نبود معادلاتش چیه و دقیقاً کجاها استفاده میشه. فقط یادمه یه چیزایی اونجا تو فیزیک 3 داشتیم! جزئیاتش اصلاً یادم نبود...

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
برای منم جالبه!:rolleyes: برادر ممکنه تو خوده تاپيک جوابش رو بزارين؟:blush: ممنون:happy:
چشم :happy:

ممنون میشم اگه بنویسید :cool:
اینکار کردم:happy:

راست میگی. من اصلاً یادم نبود معادلاتش چیه و دقیقاً کجاها استفاده میشه. فقط یادمه یه چیزایی اونجا تو فیزیک 3 داشتیم! جزئیاتش اصلاً یادم نبود...
در اصل مفاهیم در دوره ی دبیرستان با دانشگاه زیاد فرق نمی کنه
برای بدست آوردن نیرو باید میدان رو بدست آورد که تا اونجایی که من دیدم از دبیرستان و دانشگاه تا مقطع لیسانس
فقط میدان درون یک سیم لوله و چنبره و پیچه و سیم طویل رو بدست میاوردن که برای این حالت دوستمون زیاد جالب نبود

اصلا میشه با آهنربا یه میله رو در هوا معلق نگه داشت؟ نباید هر دو آهنربا باشن؟
نه نیاز نیست , اگر میله فرومغناطیس باشه مثل آهن در حضور میدان دوقطبی های درون میله هم راستا می شن و درون آن میدان بوجود میاد که باعث می شه که میله هم آهنربا بشه

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
شرایط مسئله :

1- جنس هسته ی سیم لوله ی یو شکل با میله یکیست و هر دو دارای ضریب تراوایی مغناطیسی میو هستن

2- سطح مقطع هسته و میله برابره

3- در شکل اول میله جزیی از هسته ی سیم لوله هسته و تمام شار بین دو قطب سیم لوله ی یو شکل از میله می گذره

4- طول سیم لوله L هست , و طول میله d

5-

معذرت می خوام یادم رفته که شکل ها رو شماره گذاری کنم :blush: , سمت راست شکل 1 , سمت چپ 2

شدت میدان مغناطیسی رو در دو شکل حساب می کنیم :

می دونیم که شار عبوری در شکل 2 در درون هسته و فضای خالی برابره
H2-1 , شدت میدان در شکل 2 در درون هسته است
H2-2 , شدت میدان در شکل 2 در فضای خالی

پس شدت میدان در هسته را برحسب شدت میدان در فضای خالی شکل دو بدست میاریم

مخرج را بسط دو جمله ای میدیم و شدت میدان را بدست میاریم :

تغییر انرژی مغناطیسی دستگاه رو بدست میاریم , تغییر انرژی دستگاه را در دو حالت در نظر می گیریم تا دلتا ایکس در رابطه بوجود بیاد :

مقدارهای شدت میدان را در رابطه می زاریم :

ساده سازی :

بدست اوردن نیرو از گرادیان ( مشتق ) انرژِی :

این نیرویی است که مانع از جابجایی میله نسبت به سیم لوله می شه پس اگر در راستای قائم سیم لوله رو بگیریم ددر حالت تعادل با نیروی وزن جسم برابره :

این نکته رو باید بگم که دلتا ایکس خیلی کوچیکه به همین خاطر بدست اورن فاصله ای که در اون نیروی بازگرداننده ی سیم لوله با وزن جسم برابر بشه خیلی سخته

امیدوارم که مفید باشه :happy:

Reza_A

Registered User
لایک‌ها
5
نه نیاز نیست , اگر میله فرومغناطیس باشه مثل آهن در حضور میدان دوقطبی های درون میله هم راستا می شن و درون آن میدان بوجود میاد که باعث می شه که میله هم آهنربا بشه

منظور من این بود که اگه میله باشه، نیروی جاذبه خواهیم داشت. با نیروی جاذبه هم ناپایداری داریم. چون در این وضعیت آهنربا باید بالای میله باشه. حالا اگه میله بمیزان خیلی کوچک بسمت بالا حرکت کنه نیروی جاذبه مغناطیسی افزایش پیدا می کنه و تعادل بهم می خوره و میله بالاتر میره. باز نیرو افزایش پیدا می کنه و میله میچسبه به آهنربا. اگه به میزان خیلی کم بسمت پایین حرکت کنه نیروی جاذبه مغناطیسی کم میشه و میله بیشتر به سمت پایین حرکت می کنه و باز هم نیروی جاذبه مغناطیسی کمتر میشه و در نهایت میله سقوط می کنه.

به همین دلیل فکر می کنم نیرو حتما باید دافعه باشه و در نتیجه هردو جسم باید آهنربا باشن.

Huashan

Registered User
لایک‌ها
13
منظور من این بود که اگه میله باشه، نیروی جاذبه خواهیم داشت. با نیروی جاذبه هم ناپایداری داریم. چون در این وضعیت آهنربا باید بالای میله باشه. حالا اگه میله بمیزان خیلی کوچک بسمت بالا حرکت کنه نیروی جاذبه مغناطیسی افزایش پیدا می کنه و تعادل بهم می خوره و میله بالاتر میره. باز نیرو افزایش پیدا می کنه و میله میچسبه به آهنربا. اگه به میزان خیلی کم بسمت پایین حرکت کنه نیروی جاذبه مغناطیسی کم میشه و میله بیشتر به سمت پایین حرکت می کنه و باز هم نیروی جاذبه مغناطیسی کمتر میشه و در نهایت میله سقوط می کنه.

به همین دلیل فکر می کنم نیرو حتما باید دافعه باشه و در نتیجه هردو جسم باید آهنربا باشن.

آها ! الان منظورتون رو متوجه شدم

درسته

در حالتی که یکی آهنربا نباشه و در اثر دیگری آهنربا بشه , میدانی در راستای میدان اولی درش بوجود میاد که این باعث جاذبه ی بین این دو می شه

همونطور که من هم تو اون محاسبات نوشتم , دلتا ایکس خیلی کوچیکه و کم یا زیاد کردنش باعث جذب یا افتادم میله می شه , اون محاسبات بیشتر جنبه ی تئوری داشت

ولی من نمی دونم که چرا فکر می کنم که با توجه به اینکه تک قطب مغناطیسی وجود نداره , حتی اگر هر دو آهنربا باشن باز هم نا پایدار هستن

و برای محسابات نیرو هم مشکل اینجاست که من ندیدم جایی میدان های خارجی آهنربا ها رو محاسبه کنن , حالا که عیده سعی می کنم که کمی بیشتر مطالعه کنم ببینم که چطور می شه !

بالا