برگزیده های پرشین تولز

مشکل کندی سرعت با هارت مکستور ساتا گیگ

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
سلام
یه هارد ساتا مکستور گرفتم پدرمو در اورده
قبلا که نمیشد با هارد قدیمیم هارد به هارد کنم که توی یه تاپیک دیگه پرسیدم و حل شد
الان سرعتم خیلی پایینه مثلا دو تا برنامه باز می کنم گیر داره .. هنگ میکنه

مثلا با تورنت دارم دانلود می کنم وقتی تو یاهو میزنم بره صفحه 360 رو باز کنه تورنتم هنگ میکنه و صفحه اینترنت اکسپلورر باز نمیشه تا تورنت رو ببندم . ......

کلا احساس می کنم کنده

دو بار ویندوز زدم باز همونه
همین ویندوز و همین برنامه ها رو دقیقا روی هارد قدیمی نصبه و خوب و عالی کار می کنه
هارد رو با HD tune تست کردم بد سکتور نداره

مین بردم giga 8I848 P هست ...
768 مگ رم دارم
دیروز بایوس رو هم اپدیت کردم ولی فرقی نکرد ..

از تو ستاپ هم روی auto گذاشتم و هم روی manual و ساتا رو انتخاب کردم ولی باز موقع بالا اومدن مینویسه
IDE و کنارش میزنه مکستور ساتا و ......
این طبیعیه ؟

الان سرویس پک 2 نصبه و یه انتی ویروس کسپراسکی
روی هارد قبلی هم همین ها نصب بود و چیز جدیدی توش نریختم که بگیم ویروسه چون دقیقا هارد قدیم روی این کپی شده
پارتیشن بندی رو با پارتیشن مجیک 8 تحت ویندوز ردیف کردم
دیگه واقعا اعصابم رو به هم ریخته ..
یه راهنمایی کنید

این جریان درایور چیه ؟ میگن موقع نصب ویندوز F6 بزن و .. لازمه ؟
برای این کار باید ویندوز رو دوباره بریزم ؟

اینو پس بدم یه IDE بگیرم ؟ اگه اره چه مدلی خوبه و اذیت نمیکنه

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
سلام
یه هارد ساتا مکستور گرفتم پدرمو در اورده
قبلا که نمیشد با هارد قدیمیم هارد به هارد کنم که توی یه تاپیک دیگه پرسیدم و حل شد
الان سرعتم خیلی پایینه مثلا دو تا برنامه باز می کنم گیر داره .. هنگ میکنه

مثلا با تورنت دارم دانلود می کنم وقتی تو یاهو میزنم بره صفحه 360 رو باز کنه تورنتم هنگ میکنه و صفحه اینترنت اکسپلورر باز نمیشه تا تورنت رو ببندم . ......

کلا احساس می کنم کنده

دو بار ویندوز زدم باز همونه
همین ویندوز و همین برنامه ها رو دقیقا روی هارد قدیمی نصبه و خوب و عالی کار می کنه
هارد رو با HD tune تست کردم بد سکتور نداره

مین بردم giga 8I848 P هست ...
768 مگ رم دارم
دیروز بایوس رو هم اپدیت کردم ولی فرقی نکرد ..

از تو ستاپ هم روی auto گذاشتم و هم روی manual و ساتا رو انتخاب کردم ولی باز موقع بالا اومدن مینویسه
IDE و کنارش میزنه مکستور ساتا و ......
این طبیعیه ؟

الان سرویس پک 2 نصبه و یه انتی ویروس کسپراسکی
روی هارد قبلی هم همین ها نصب بود و چیز جدیدی توش نریختم که بگیم ویروسه چون دقیقا هارد قدیم روی این کپی شده
پارتیشن بندی رو با پارتیشن مجیک 8 تحت ویندوز ردیف کردم
دیگه واقعا اعصابم رو به هم ریخته ..
یه راهنمایی کنید

این جریان درایور چیه ؟ میگن موقع نصب ویندوز F6 بزن و .. لازمه ؟
برای این کار باید ویندوز رو دوباره بریزم ؟

اینو پس بدم یه IDE بگیرم ؟ اگه اره چه مدلی خوبه و اذیت نمیکنه

مطمئن شو که پاورت از پس تأمين برق کافی برای همه قطعات برمياد. و همينطور در ولتاژها و آمپرهای خوروجی مشکلی نداره. نوسان و noise نميندازه و از اين دست. برق خونتونم همينطور.

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
با برنامه speedfan ولتاژ ها و دما ها رو چك كن . تو hdtune حداقل و حدكثر سرعت هاردت چند بود

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
من 1 ماه پيش يه Core2DUO برای کسی بستم تو خونشون مدام خاموش روشن ميشد هر جای ديگه درست کار ميکرد. پاورشم عالی بود. نهايت بهش گفتم يه ترانس برق بذاره قبل از پاور. اينکارو کرد درست شد. شما هم از کسی ترانس برق (با محافظ فرق داره) امانت بگير امتحان کن.
يه چيز ديگه اينکه سعی کن اون کابل برقی که به پشت هارد وصله به دستگاه ديگه اي مثل فلاپی يا Optical Drive يا کارت گرافيک يا هارد ديگه وصل نباشه.

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
مرسی
راستش دیگه تصمیم گرفتم بدم یه IDE بگیرم
چون مین بردم مثل ادم این ساتا رو نمیشناسه
هر کاری کردم نشد

الان بازش کردم گذاشتم کنار

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
درايور چيپست مادربرد رو نصب كردي . كارهائي كه در بالا گفتم انجام دادي .

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
درايور چيپست مادربرد رو نصب كردي . كارهائي كه در بالا گفتم انجام دادي .

الان چون هارد رو باز کردم گذاشتم کنار نشد تست کنم
ولی درایور چیپست هم نصب کرده بودم و حتی سعی کردم پی سی ای ها رو در بیارم و سیدی رام و دی وی دی رو هم در اوردم گفتم شاید برق کم میاره که فرقی نکرد

سیستم هم بالا میاد به اسم IDE میشناستش
سعی کردم دوباره با مکس بلاست پارتیشن بندی کنم ولی پیغام داد هاردت رو نمیشناسم و نمیتونم برات پارتیشن بندی کنم و برای ساپورت هاردت به فلان ایمیل تماس بگیر و ......

در کل حوصله دردسر ندارم برای همین میخوام برش گردونم چون دوستمه به جای هارد نو ورش میداره و یکی دیگه میده

با HDTUNE قبلا تست کرده بودم و از نظر سالم بودن هیچ مشکلی نداشت و بد سکتور اینا نداشت
سرعت رو فک کنم ازمینیمم 6 زده بود تا به بالا و با عکس هایی که تو تاپیک ها می دیدم مقایسه کردم بالایی مال اونا از 20 شروع میشد ولی مال من 6 بود ولی سرعت ماکسیمم با اونا یکی بود و میزان مصرف سی پی یو منم فکر کنم 4 درصد بود
یادم نیست دقیق

حالا یه IDE بگیرم مگه بده؟ میشه یه مدل و مارک خوب معرفی کنید که اذیت نکنه و سازگار باشه با سیستمم

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
هارد كه من ميتونم بهت توصيه كنم 320gb sata2 وسترن ديجيتال هست

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
هارد كه من ميتونم بهت توصيه كنم 320gb sata2 وسترن ديجيتال هست
تأييد ميشه. الان 2 تاش داره کار ميکنه مثل ساعت. با لبات بازی ميکنه.(دو نقطه دی)
فقط 16 مگ بافر بگير.

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
منظورم IDE خوب بود ..
مین بردم مثل ادم ساتا رو ساپورت نمی کنه :eek:

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
الان که يه بار ديگه مطلبتو خوندم به نظرم رسيد که اين مشکل 90 درصد به خاطر مکستور بودن هاردته. مشابه اين مشکلو من چند سال پيش با مکستورهای IDE هم داشتم. اين هارد مکستوری که خريدی مربوط به دوران Seagate ميشه يا قديميتره ؟ پيشنهادم اينه که WD رو امتحان کن حتماً. bios رو هم ارتقا بده.

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
دوستان من دانشجو رشته کامپیوتر هستم ..
هر کاری رو که فکرش رو بکنید کردم

بایوس اپدیت شده و اخرین نسخه روشه
تنظیمات ستاپ هم چیزی نداره که بگید اشتباه انجام دادم
روی اتوماتیک تنظیم کردم نشد
روی manual گذاشتم و ساتا رو انتخاب کردم نشد .
رو ساتا 0 تست کردم نشد و رو ساتا 1 تست کردم بازم همینطور
درایور ساتا رو از توی سیدی مین برد ریختم رو فلاپی و موقع نصب ویندوز F6 زدم و درایور رید خودش رو (هرچند تاثیر نداره) ریختم ولی فرقی نکرد

کابل های مختلف تست شده
هارد هم مکستور مربوط به دوران سیگیت هست و مدلش diamondmax 20 هست با 3 سال گارانتی
جامپر رو هم روی 1.5 Gb/s گداشتم ..(اگر درش بیارم میشه 3 )

سرعت کپی و حتی ویندوز ریختن بالاتره و حتی نصب سرویس پک 2 حدود 10 دقیقه هست (با هارد قدیمیم نیم ساعته)
ولی رو برنامه ها گیر داره
هارد کامل با کسپر اسکی اپدیت شده چک شده ویروسی در کار نیست
اطلاعات هارد قدیم رو ریختم رو این که اگه جریان ویروس بود باید اون یکی هارد هم مشکل داشت درسته ؟

درایور مین برد و همه موارد لازم از جمله چپیست و حتی یو اس بی ها رو نصب کردم

ولی نمیدونم چرا موقع کار کردن احساس میکنم غیر عادی هست ..اون گیر دادن بیخودیش اذیتم میکنه و مطمئنم نرمال نیست
مثلا برنامه utorrent رو که باز می کنم و یاهو مسنجر هم بازه میزنم بره صفحه ایمیلم رو باز کنه صفحه اینترنت اکسپلورر باز نمیشه و گیر میکنه و مثلا حدود 10 20 ثانیه جونش بالا میاد تا مثلا یکی از برنامه ها رو ببندم تا باز کنه
رمم هم 768 هست یعنی 3 تا 256
سی پی یو 2.8 سلرون دی

باز نگفتید من چه هارد IDE بخرم که خوب باشه .. ساتا نمیخوام

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
هاردهاي ide سامسونگ وسترن هيتاچي اگر ديدي تهيه كن .

amin007110

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
37
دوستان من دانشجو رشته کامپیوتر هستم ..
هر کاری رو که فکرش رو بکنید کردم

بایوس اپدیت شده و اخرین نسخه روشه
تنظیمات ستاپ هم چیزی نداره که بگید اشتباه انجام دادم
روی اتوماتیک تنظیم کردم نشد
روی manual گذاشتم و ساتا رو انتخاب کردم نشد .
رو ساتا 0 تست کردم نشد و رو ساتا 1 تست کردم بازم همینطور
درایور ساتا رو از توی سیدی مین برد ریختم رو فلاپی و موقع نصب ویندوز F6 زدم و درایور رید خودش رو (هرچند تاثیر نداره) ریختم ولی فرقی نکرد

کابل های مختلف تست شده
هارد هم مکستور مربوط به دوران سیگیت هست و مدلش diamondmax 20 هست با 3 سال گارانتی
جامپر رو هم روی 1.5 Gb/s گداشتم ..(اگر درش بیارم میشه 3 )

سرعت کپی و حتی ویندوز ریختن بالاتره و حتی نصب سرویس پک 2 حدود 10 دقیقه هست (با هارد قدیمیم نیم ساعته)
ولی رو برنامه ها گیر داره
هارد کامل با کسپر اسکی اپدیت شده چک شده ویروسی در کار نیست
اطلاعات هارد قدیم رو ریختم رو این که اگه جریان ویروس بود باید اون یکی هارد هم مشکل داشت درسته ؟

درایور مین برد و همه موارد لازم از جمله چپیست و حتی یو اس بی ها رو نصب کردم

ولی نمیدونم چرا موقع کار کردن احساس میکنم غیر عادی هست ..اون گیر دادن بیخودیش اذیتم میکنه و مطمئنم نرمال نیست
مثلا برنامه utorrent رو که باز می کنم و یاهو مسنجر هم بازه میزنم بره صفحه ایمیلم رو باز کنه صفحه اینترنت اکسپلورر باز نمیشه و گیر میکنه و مثلا حدود 10 20 ثانیه جونش بالا میاد تا مثلا یکی از برنامه ها رو ببندم تا باز کنه
رمم هم 768 هست یعنی 3 تا 256
سی پی یو 2.8 سلرون دی

باز نگفتید من چه هارد IDE بخرم که خوب باشه .. ساتا نمیخوام
مسأله اين نيست که ما زوری ميگيم sata بخر. بحث پيدا کردن اشکاله. چيزی که واضحه اينه که شما تنها کسی نيستی که اين Configuration رو داری استفاده ميکنی. مسلماً ديگرانی هم هستند که همين مادربورد و همين هارد رو دارن. امّا سيستم اونها مشکل نداره. پس شما يا هاردت مسأله داره يا مادربوردت. راه حلشم اينه که يه hard ديگه از نوع sata وصل کنی ببينی اون چجوريه. اگه بازم همينطور بود ايراد از مادربورده. ضمن اينکه همين hard رو هم بايد با يه مادربورد ديگه از نوع ديگه تست کنی. ببين تو دوستات اگه کسی hard يا سيستم sata دار داره در صورت امکان اينکارو بکن. اگه ايراد رو پيدا کنی خوب ميتونی از خدمات گارانتيت استفاده کنی.
در مورد هارد IDE هم همينی که اميد گفت.

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
شما ميتوني از كارت ساتا هم استفاده كني كه چيپش VIA هست . خيلي عالي هم جواب ميده .

Akon

Registered User
لایک‌ها
1
از هردو ممنون
مسئله من کبود وقت هست و نمیتونم زیاد روی پیدا کردن مشکل وقت بذارم و ترجیح میدم با عوض کردن هارد مشکلم رو حل کنم
این دومین هاردی هست که اذیت میکنه
البته هردو همین مدل و همین مارک بود که قبلا تو یه تاپیک دیگه مشکلم رو گفتم و این بود که موقع هارد به هارد با هارد قدیمیم که سیگیت بود وسط کار ریست میکرد و سیستم بالا می اومد پارتیشن ویندوز پریده بود
که با نصب سرویس پک 2 و 200 مگ 200 مگ کپی کردن مشکلم حل شد

با هر دو هارد همین مشکل رو داشتم
اولش فکر کردم هارد اولی که اورده مشکل داره ولی بعد از این که یکی دیگه اورد باز همینطور بود
مادر بردم هم 3 سال گارانتی اواژنگ هست و 1 سالی میشه خریدم و هیچ مشکلی باهاش نداشتم
روی پی سی ای ها قطعات متفاوتی داشتم که با هیچ کدوم مشکلی نداشته و تا الان خوب کار کرده با این که 24 ساعت روشنه تا حالا ریست نشده و گیر نداده
با هارد قدیمیم الان هم مشکلی ندارم .. و داره خیلی عالی کار می کنه

هر چی که هست نا سازگاری ساتا با مین بردم هست چون اصلا به عنوان هارد ساتا اینو نمیشناسه

ممنون از توضیحات مفیدتون
باز اگه چیزی به فکرتون رسید بگید چون تا 14 ام باید هارد رو بدم ببره

amd>intel

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
17
يك كارت PCI هست . كه يك چيپ كنترولر ساتا داره. و دو تا پورت ساتا . كه از روي ميني CD كه بهتون ارائه ميده ميتونيد ديسكت راه اندازش رو براي XP بسازيد. قيمتش زير 20 تومن هست

بالا