برگزیده های پرشین تولز

پرسش و پاسخ در مورد گیاهان : خرید و نگهداری

20best

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام دوستان
مرسی از تاپیک مفیدتون
دوتا هسته اوواکادوو تو اب گذاشتیم ریشه داده( سه ماهه تقریبا) + 3 سانت هم ساقه سبز بالاش در اومده
واسه کاشتنشون و نگه داریشون کمک و راهنمایی میخوام ازتون.
مرســـــــی

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
سلام دوستان
مرسی از تاپیک مفیدتون
دوتا هسته اوواکادوو تو اب گذاشتیم ریشه داده( سه ماهه تقریبا) + 3 سانت هم ساقه سبز بالاش در اومده
واسه کاشتنشون و نگه داریشون کمک و راهنمایی میخوام ازتون.
مرســـــــی
با سلام
ممنونم از اینکه اووکادو رو انتخاب کردین چون میوه فوق العاده ایی هستش هم از نظر طعم و هم از نظر خواص دارویی
در مورد اووکادو باید بهتون بگم که حتما میدونید درخت هستش و گل های نر و ماده از هم جدا هستن و برای اینکه میوه داشته باشید حتما باید عمل گرده افشانی توسط زنبور ها باید انجام بشه در غیر این صورت...
در مورد خاکشم باید بگم نباید از این خاک های گلدونی دور ریشه اش باشه چون اون بسیار در خودشون رطوبت رو ذخیره میکنن و این خودش برای اووکادو مشکل هستش و باعث زرد شدن برگهاش میشه
پس همون خاک باغ چه بعلاوه مقدار کمی کود حیوانی بهترین خاک هستش
برای ابیاری باید سطح خاک خشک بشه و بعد ابیاری بشه این مدت ابیاری بعد از یه مدتی دستتون میاد که چند وقت به چند وقت بخواین ابیاری کنید .
این گیاه رشد سریعی داره و نیاز بسیار زیادی به نور داره و اگه بهش نور کافی نرسه درخت خم میشه .
اگه الان میخواید توی باغچه تون بکارید بهتره هستش که الان توی گلدون با همون خاک باغ چه بکارید تا سرما زمستون و بهار بگذره و بعدش بکارید توی باغچه
موفق باشید

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
من یه کاکتوس داشتم اسمشو نمیدونستم.خشک شد.کلا همه کاکتوسهام خشک میشه
کسی میدونه چطوری باید ازشون نگه داری کنم.
سلام خاکت چطوریه ؟؟؟ امکانش هست یه عکس میذاری از خود گلدون و کاکتوست ؟

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
قربونت داداش دیگه وجود خارجی نداره به فنا رفت
منم کاکاتوسام همه اش از بین میرفت
بعدش فهمیدم به خاطر گلدونش بود
قبلا از این گلدون سفالیا داشتم از خودش سریعتر اب رو تبخیر میکرد بعدشم رفتم از این گلدون سرامیکیا گرفتم چون از خودش دیرتر اب رو عبور میداد منم مثل قبل بهش اب میدادم خلاصه اب توی گلدون زیاد میموند و...
شاید از گلدونته !گلدونت سرامیکیه ؟

aat_Faryad

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
10
سلام
واسه محل کارم یه گل خوشگل میخوام که تو یک گلدون سرامیکی یا چینی یا شیشه ای خوشگل قرار بدم و کنار میزم بذارم. ممنون میشم اگه پیشنهادی دارید بگید. اگه زیاد ناز نازی هم نباشه ممنون میشم

ctcn8311885

Registered User
لایک‌ها
1,168
چه سود و منفعتی در نگهداری گل و گیاه و کاکتوس هست؟؟ در مورد آکواریوم هم همینطور. بهتره دنبال یه چیز خوب($) باشیم من خودم چند سال انواع کاکتوس و ماهی آواریومی نگهداری میکردم. به کجا رسیدم؟

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
چه سود و منفعتی در نگهداری گل و گیاه و کاکتوس هست؟؟ در مورد آکواریوم هم همینطور. بهتره دنبال یه چیز خوب($) باشیم من خودم چند سال انواع کاکتوس و ماهی آواریومی نگهداری میکردم. به کجا رسیدم؟
سلام
دوست عزیز خود بنده تا حالا جنبه پولی بهش نگاه نکردم هر کسی هم دیدم در حد خانگی واسه عشق و علاقه بود ، اگه شما توی خونتون واسه کسب در امد گل وگیاه و کاکتوس و ماهی نگهداری کردید بهتر بگم از همون اولش بنیان کار رو اشتباه بنا کردید . الان از همین کاکتوس من خیلی ها رو دیدم که واسه خودشون گل خانه با فروش خوبی کسب کردن (خود من یه مدت برای تجربه توی این جور گلخانه ها کار کردم و این موضوع رو خودم از نزدیک دیدم.)،واسه گل و گیاه باید گلخانه باشه در واقع باید سرمایه اولیه نسبتا زیادی داشته باشید و همون طور هم در امدتون زیاده
در مورد ماهیان زینتی هم باید بگم خود بنده به شخصه کسی رو دیدم که توی یه اتاق پر از اکواریوم کرد و تولید داره الان بعداز 5 سال راحت هفته 1-2 میلیون تومن در امد داره
برای گلخونه زیر 2000 متر اصلا نمی ارزه(تقریبا 100 میلیون تومن ) واسه کار ماهی هم باید حداقل یه اتاق در بست باید در اختیارشون باشه
من خیلی ها رو دیدم که از این طریق در امد دارن
اینم بگم خود بنده اصلا در امدی از گل و گیاه ندارم

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
سلام
واسه محل کارم یه گل خوشگل میخوام که تو یک گلدون سرامیکی یا چینی یا شیشه ای خوشگل قرار بدم و کنار میزم بذارم. ممنون میشم اگه پیشنهادی دارید بگید. اگه زیاد ناز نازی هم نباشه ممنون میشم
من فقط گل شمعدونی که زیاد حساس نیست رو بهتون پیشهاد میدم ،باید روزانه چند ساعتی افتاب بخوره

SirMasoud

Registered User
لایک‌ها
239
لطفا میشه نحوه نگه داری صحیح گلهای سیکلمه و پامچال را از نظر نور، آب و دیگر موارد یک برای من توضیخ بده

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
لطفا میشه نحوه نگه داری صحیح گلهای سیکلمه و پامچال را از نظر نور، آب و دیگر موارد یک برای من توضیخ بده
سلام وقت بخیر
پرسیکوم :یک گیاه زمستان گل هستش،ودمای مناسب برای گلدهی 13تا17 درجه هستش پرسیکوم گیاهی هستش که رشد وسیعی داره اما زمان زیادی میبره تا وارد فاز رویشی و گل دهی بشه،در مورد خاکشم باید بگم که باید خاک سبک و غنی باشه (ماسه +خاک برگ) باشه ،ابیاریش هم باید قبل از خشک شدن سطح خاک باشه و بهتره سطح خاک رو با پوکه معدنی بپوشانید،نور زیادی میخواد و باید افتاب بخوره
پامچال:اینم هم یک گل زمستانه هستش ، دمای مناسبش 10 الی 12 درجه سانتی گراد ، در خاک سست و غنی (ماسه +پیت ماس )رشد خوبی داره،در مورد ابیاری و نور هم مثل پرسیکوم هستش .
پرسیکوم نسبتا از پامچال سخت تره از لحاظ اینکه اگه شما بذر اونو بکارید حدودا 15 ماه بعد گل میده و یه مقدار هم نسبت به دوچار شدن به بیماری مساعد تر هستش

mohammad-pt

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
21
منم از آکواریوم و کاکتوس خوشم نمیاد ولی اینا به علاقه مربوط میشه خصوصا پرنده و گل و گیاه که بودنشون تو خونه در روحیه آدم هم تاثیر میزاره

amir.tabatabai

Registered User
لایک‌ها
1,251
ارتباط با طبیعت که جزئی از ماست عالیه

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
دوستان گرامی درباره‌ی میزان آب‌دهی به درختان زیر راهنمایی می کنید؟ (البته می‌دونم همه‌چیز به گونه‌ی خاک و دما مربوط هست ولی یه چیز میانگین رو اگر بگین هم خیلی کمک می کنه)

الف - منطقه توی شیب کوه قرار داره / ب- دمای تابستان هم دمای شهر شیراز هست شاید به 40 برسه /ج- آبیاری با لوله قطره ای پای هر درخت کشیده شده ولی چون ساعت مشخصی آب میاد در نتیجه گوده ها باید غرقابی پر بشن

1- آب‌دهی درختان بادام دیم نزدیک به 5 ساله چگونه هست؟ در بهار هم باید بهشون آب داد؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

2- آب‌دهی درختان انگور دیم چگونه هست؟ در بهار هم باید بهشون آب داد؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

3- درخت‌های 3 ساله سیب و گلابی باید در بهار هرچند روز یک‌بار آب بخورن و چند لیتر؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

4- درخت‌های 2 ساله گردو خوشه‌ای باید در بهار هرچند روز یک بار و چند لیتر آب دریافت کنند؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟
-----------------
من باغ‌هایی رو در همون منطقه دیدم که توشون درخت انگور هست و هیچ رسیدیگی هم بهشون نمی شه و آبی حتی در تابستون بهشون داده نمی شه ولی همچنان سبز هستند و انگور هم می‌دن!

چون بنده یک سهمیه آب مشخص دارم باید نیاز درختها رو به لیتر بدونم تا بتونم محاسبه کنم واقعا چدنتاشون رو می تونم نگه داری کنم. برای نمونه اگر بتونم کم‌ترین آب ممکن رو به انگور و بادام های دیم بدم برای سال های خشکی که در پیش داریم این خیلی کمک می کنه

با سپاس

2Pac_Shakur

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
11
دوستان کسی راجبه کاشتن و پرورش دادن گیاهِ شاهدانه اطلاعی داره؟!اگه کسی در این رابطه میتونه کمکم کنه و توضیحِ کامل بده ممنونش میشم

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
دوستان گرامی درباره‌ی میزان آب‌دهی به درختان زیر راهنمایی می کنید؟ (البته می‌دونم همه‌چیز به گونه‌ی خاک و دما مربوط هست ولی یه چیز میانگین رو اگر بگین هم خیلی کمک می کنه)

الف - منطقه توی شیب کوه قرار داره / ب- دمای تابستان هم دمای شهر شیراز هست شاید به 40 برسه /ج- آبیاری با لوله قطره ای پای هر درخت کشیده شده ولی چون ساعت مشخصی آب میاد در نتیجه گوده ها باید غرقابی پر بشن

1- آب‌دهی درختان بادام دیم نزدیک به 5 ساله چگونه هست؟ در بهار هم باید بهشون آب داد؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

2- آب‌دهی درختان انگور دیم چگونه هست؟ در بهار هم باید بهشون آب داد؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

3- درخت‌های 3 ساله سیب و گلابی باید در بهار هرچند روز یک‌بار آب بخورن و چند لیتر؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟

4- درخت‌های 2 ساله گردو خوشه‌ای باید در بهار هرچند روز یک بار و چند لیتر آب دریافت کنند؟ در تابستان اگر امکان حضور در باغ تنها دو بار در هفته باشه، باید هر بار چند لیتر آب بهشون داد؟
-----------------
من باغ‌هایی رو در همون منطقه دیدم که توشون درخت انگور هست و هیچ رسیدیگی هم بهشون نمی شه و آبی حتی در تابستون بهشون داده نمی شه ولی همچنان سبز هستند و انگور هم می‌دن!

چون بنده یک سهمیه آب مشخص دارم باید نیاز درختها رو به لیتر بدونم تا بتونم محاسبه کنم واقعا چدنتاشون رو می تونم نگه داری کنم. برای نمونه اگر بتونم کم‌ترین آب ممکن رو به انگور و بادام های دیم بدم برای سال های خشکی که در پیش داریم این خیلی کمک می کنه

با سپاس
سلام وقت بخیر
بله دقیقا درست میگید سه عامل مهم محصول زیر کشت ،دمای منطقه و جنس خاک هستش .البته شیب زمین وکیفیت اب در فاکتور های بعدی هستش .
در مورد لیتر اب هم این سه عامل بالا هستند که تعیین کننده هستن مثلا ممکنه یه درخت توی یزد 5 لیتر اب بخواد اما توی قزوین 8 لیتر اب پس نمیشه بازه ایی معرفی کرد
در مورد بادام باید بگم زمستان متعدالی میخوان یعنی دما تغییر ات زیادی نکنه مثلا روی 3 تا 7 درجه متغیرر باشه .این هم باید در نظر بگیرد که سرمای بهاره هم خیلی تاثیر گذاره و درخت روش حساسه اگه سرمای بهاره خیلی سردی دارید پیشهاد نمیشه . مگر اینکه از خود منطقه تون باشه و با اب و هوا اخت شده باشه . و پایین ترین میزان بارندگی که تا حالا کشت شده 250 میلی متر در سال بوده .
گردو: هم معمولا توی مناطق کم بارش میکارن و اینه اگه منطقتون خیل خیلی خشکه نیاز به ابیار ی هستش .
سیب درخت نسبتا از لحاظ ابیاری اب زیاد میخواد .
گلابی: هم تا موقعی ایی که جونه باید مرتب هفته ایی دوبار و عمیق ابیاری بشه ولی اگه خاکتون رسی هستش .دقت کنید که زیاد ابیاری نکنید چون رطوبت بیش از حد خاک باعث میشه برگها زرد و پژمرده بشن.
در صورت کلی شرایط میزان ابیاری رو تعیین میکنه الان من منطقهایی رو میشناسم که زمستان و بهار بارش جوی خوبی داره و باغ دارا اصلا توی تابستون باغها رو ابیاری نمیکنن . چون خاکشون رسیه و درختانشونم سن بالا هستن واسه خودشون ریشه دواندن
حالا یه سوال شما که هفته ای دوبار میخوای زحمت بکشی بری سر باغت چرا کاشت دیم ؟؟ از نظر من شما که داری زحمتتو میکشی یه مقدار بیشتر تلاش کنی و سالهای بعد نتیجه شو ببینید؟

Last edited:

artmojtaba15

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
36
دوستان کسی راجبه کاشتن و پرورش دادن گیاهِ شاهدانه اطلاعی داره؟!اگه کسی در این رابطه میتونه کمکم کنه و توضیحِ کامل بده ممنونش میشم
به صورت کلی گیاه یک ساله است یعنی بعداز اینکه جونه زدش یک سال عمر کرد بذر میده و... منطقه ای که رشد میکنه باید گرمسیری باشه و اصلا توش زمستون وجود نداشته باشه به سرما بسیا بسیار حساسه
به افتاب کاملی نیاز داره یعنی تمام روز
باید به منطقتون بخوره

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
دوستان این درخت چه نوع سروی هست؟

فایل های ضمیمه

• Capture.JPG
    Capture.JPG
    92 KB · نمایش ها: 5

nasimparsi

Registered User
لایک‌ها
124
کاشت درخت توی اردیبهشت و فروردین مشکلی نداره؟

amir.tabatabai

Registered User
لایک‌ها
1,251
چطوری از درخت بنجامین مراقبت کنم که خشک نشه؟

بالا