برگزیده های پرشین تولز

آموزش ساخت پارتيشنهاي Multi Primary و يا نصب چندين ويندوز به شكل صحيح

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
به نام خدا

همه چيز را همگان دانند و همگان هنوز از مادر زاده نشده است!

سلام
animsmilysmile.gif

(توجه: ليست كامل و به روزشده راهنماهاي نوشته شده توسط IgImAx در اين آدرس موجود است)​

نكته به روزشده 89/07:
قابل توجه دارندگان هاردديسك‌هاي بالاي 250GB يا ويندوز‌هاي Vista يا 7:
1) برنامه‌هاي PartitionMagic و BootMagic قابل نصب برروي ويندوز‌هاي Vista و 7 نيستند.
2) برنامه BootMagic را نمي‌توان برروي هاردديسك‌هاي 250GB يا بالاتر نصب نمود. برنامه‌ PartitionMagic هم فقط برروي هاردديسك‌هاي 300GB به پايين جواب مي‌دهد.
3) اگر ويندوز شما Vista يا 7 هست، مي‌توانيد از برنامه مديريت پارتيشن Paragon كه مديريت بوتش هم درون خودشه! يا از Boot managerهايي كه از صفحه‌هاي 16 تا صفحه 19 توسط دوست خوبمان Blueray جان معرفي شده، به جاي دو برنامه Symantec استفاده نماييد.
4) اگر هاردديسك شما كمتر از 250GB هست و مي‌خواهيد در كنار ويندوز XP خود ويندوز 7 يا Vista نصب نماييد، همچنان مي‌توانيد از BootMagic و PartitionMagic درون XP استفاده نماييد. فقط پس از نصب ويندوز 7 يا Vista، چون MBR دوباره نويسي مي‌شود، منوي بوت BootMagic حذف خواهد شد، براي فعال نمودنش مي‌توانيد از CD Bootableي كه در ادامه قرار داده‌ام استفاده نماييد.

نتيجه گيري مطالب فوق:
1) چه برنامه مديريت پارتيشني در ويندوز 7 پيشنهاد مي‌شود؟ آخرين نسحه برنامه Paragon قابل نصب در ويندوز 7 مي‌باشد و تمامي عمليات روي پارتيشن آن در ويندوز 7 قابل استفاده و اجرا شدن مي‌باشد. همچنين اين برنامه حاوي يك CD Image Live هست، كه امكان دستكاري پارتيشن‌ها را از محيط بوت امكانپذير مي‌نمايد. قبلن در اينجا توضيح داده شده است. (نسخه Server فقط حاوي فايل Image بوت هست) اگر شما مبتدي هستيد و كار با چنين برنامه‌هايي را نمي‌دانيد، آموزش موجود در همين پست را اگر مطالعه نماييد مي‌توانيد به راحتي از هر نوع برنامه مديريت پارتيشني كه خواستيد استفاده نماييد. چون محيط و دستورات تمامي اين برنامه‌ها تا حدود زيادي مشابه يكديگر هستند.

2) چه برنامه‌اي براي مديريت بوت پيشنهاد مي‌شود؟ 3 برنامه هست:
.....اول مديريت بوتي كه در خود برنامه Paragon هست. نصب Boot Manager اين برنامه بسيار بسيار آسان هست. مديريت بوت Paragon را برروي يك سيستم كه 3 هاردديسك دارد و روي هر هاردديسك 3 پارتيشن پرايمري موجود بود و انواع OS روي آن نصب بود را تست شده ديده‌ام و بدون هيچ مشكلي كار مي‌كرد!!
.....دوم برنامه ساده ولي حرفه‌اي‌تر از برنامه فوق، به نام OSL2000. اين برنامه را Blueray جان در اين پست(265) معرفي و سپس در اين پست(266) تست نموده‌اند. من هم در ادامه توضيحات دوست خوبمان آموزش نصب اين برنامه را در اين پست(267) نوشته‌ام.
.....سوم برنامه خيلي حرفه‌اي BootIt Next Generation هست. اين برنامه امكان عبور از محدوديت درست نمودن 3 پارتيشن پزليمري تا حد دلخواه!!! را به شما مي‌دهد. توضيحات كامل و تست كاملتر و تجربيات گرانبهاي مربوط به اين برنامه باز هم توسط دوست خوبمان Blueray جان در پست‌ها 268 و 271 و 272 و 273 و 276 نوشته‌اند.

مقدمه:
. در اين راهنما شما با مفهوم پارتيشن، انواع آنها، طريقه ساخت پارتيشن‌ها، تغيير اندازه و جابجايي آنها به همراه ساخت نوع پيشرفته آنها يعني پارتيشنهاي Multi Primary آشنا خواهيد شد. اين نوع پارتيشنها براي كساني كه چندتا سيستم عامل (OS) را برروي هاردديسك خود نصب مي‌نمايند، مناسب مي‌باشد. اكثر كاربران، ويندوزهاي مختلف را در درايوهاي C و D و ... نصب مي كنند. اما اين روش صحيح نيست!
. زيرا:
. 1) با ويروسي شدن يكي از ويندوزها، ديگري هم آلوده خواهد شد.
. 2) شاخه‌هاي مهم هر ويندوز از ويندوز ديگر قابل دسترسي است و اشتباهات كربران مي‌تواند باعث خرابي ويندوز ديگر شود.
. 3) مشكلات Logically هاردديسك همانند Cross-Link و ... بسيار افزايش مي يابد.
. 4) ... (بقيه را در راهنما مطالعه نماييد)

. در اين راهنما سعي شده است تا طيف كاربران مبتدي تا حرفه‌اي را تحت پوشش قرار دهم. اين راهنما شما را در 4 فصل با مطالب زير آشنا خواهد كرد:
. 1) مفاهيم پايه‌اي پارتيشن (پارتيشن چيست؟ انواع آن؟ File System چيست؟ Multi Primary و فوايد آن؟ ...)
. 2) آموزش برنامه Symantec PartitionMagic (ساختن، حذف كردن، جابجايي و تغيير اندازه انواع پارتيشن)
. 3) آموزش برنامه Symantec BootMagic (نصب و تغيير منوي بوت براي پارتيشنهاي Multi Primary و ...)
. 4) چگونگي نصب ويندوز در پرتيشن‌هاي Multi Primary

توضيحات بيشتر را در خود راهنما مطالعه نماييد:

توجه: (آپديت 86/12/29) ويرايش سوم راهنما با ضافه شدن تغييرات اندك. (اضافه شدن فهرست بندي جديد و چند جدول)
توجه: (آپديت 86/11/01) ويرايش دوم راهنما كه شامل كليه مطالبي است كه دوستان در 116 پست تا كنون پرسيده اند، آپلود شد.

iconcomputeradobeacroba.png
‎‎ كتاب آموزش پارتيشنبندي و روش‌هاي پيشرفته به قلم IgImAx
Size = 1.28 MB
MD5 Hash Code = C437A0445FAE3B99784A44DADE971965
لینک‌هاي دنلود كتاب:
اگر لينك‌هاي زير از كار افتادند، در همين تاپيك يا در ايميلم به من اطلاع دهيد.
eBook Download Link
Mirror Link 1

. كساني كه راهنماي قبلي من را (راهنماي Norton Ghost) دونلود كرده‌اند، لطفا نسخه Update شده آن را از همان تاپيك و در پست يك دوباره دونلود نمايند. چگونگي Backup گيري از پارتيشن‌ها به كمك نسخه داسي برنامه Norton Ghost، به راهنما اضافه شده است. (به همراه عكس محيط داس) همچنين تصاوير محيط داس براي Restore نمودن پارتيشن‌ها نيز اضافه شده است.

. در زير لينك برنامه كامل BootMagic قرار دارد:

Symantec BootMagic 8.05

Size = 13.85 MB
MD5 Hash Code = 0
لینک‌هاي دنلود برنامه:
Application Download Link

توجه: (آپديت 87/03/14) در زير لينك نسخه‌ جديد ايميج سي‌دي Bootable را كه جديدن آن را ساخته‌ام، قرار دادم. توضيح كامل اين سي‌دي را در پست 26 بخوانيد.

. ايميج سي‌دي :
iconcomputercdbootable.png
NTFS & Symantec Pack & Ghost
Size = 4.46 MB
MD5 Hash Code = 0D5E8A22C598F186EE6120C34B353838
لینک‌هاي دنلود ايميج:
Bootable CD Image Download Link
Mirror Link 1

توجه: (آپديت 86/10/19) در زير، لينك دونلود (فايل PDF) راهنماي اصلي كه همراه برنامه Partition Magic هست، را با نام Partition Magic User Guide را براي اطلاع و تحقيق بيشتر ، قرار داده‌ام.(در اين راهنما برنامه Bootmagic را هم كامل توضيح داده است) اين راهنما براي اين است كه اگر شما نياز به اطلاعاتي بيشتر از آنچه من در راهنماي خود نوشته‌ام داشتيد، بتوانيد در آن بيابيد:

iconcomputeradobeacroba.png
Symantec Boot & Partition Magic User Guide
Size = 795KB
MD5 Hash Code = 2E27FBEB14205A6105AB3AE934AE10DE
لینک‌هاي دنلود كتاب:
Bootable CD Image Download Link
http://www.4shared.com/file/77946745/78353a38/SymantecBootPartitionMagicMainDoc.htmlMirror Link 1

نكته1:
. در لينك MD5 Hash Code توضيح كامل و برنامه كوچكي براي توليد و چك كدهاي HASH در آن وجود دارد.
. اما Hash كد چي هست؟ به طور خلاصه، الگوريتمهايي هستند كه با محاسباتي كه بر روي هر فايل انجام مي‌دهند براي آنها يك كد خاص (Unique) توليد ميكنند. اين كد در صورتي كه حتا يك bit از آن فايل عوض شود، تغيير مي‌كند. به طور كلي به اين كدها Hash Code مي‌گويند و چون هيچ دو فايلي، Hash كدي همانند هم ندارند (مگر آنكه هردو يك فايل باشند ولي با نامهاي متفاوت و يا مكان‌هاي متفاوتي) بنابر اين، مي‌توان Hash كدها را همانند اثر انگشت ما انسانها دانست.
. Hash Code چه فايده‌اي دارد؟ خوب چندين استفاده دارد، يكي از مهمترين فوايد آن، اطمينان از كامل و سالم بودن فايل دونلود شده مي‌باشد. اگر فايلي ناقص دونلود شده باشد و يا حتا از لحاظ ظرفيت يكي باشند ولي كد Hash آنها با هم متفاوت باشد، نشان از درست نبودن عمل دونلود مي‌باشد. و يا حتا در حالاتي خواص هم ويروسي شدن فايل، چه در كامپيوتر شما و ... هم مي‌تواند باعث تغيير Hash Code شود. مشهورترين الگوريتم محاسبه چنين كدهايي، MD5 است. بنابراين پس از دونلود يكي از لينك‌هاي فوق و برنامه HashTab از لينك MD5 Hash Code، سپس كد الگوريتم MD5 فايل دونلود شده را با آنچه در سايت هست، مقايسه نماييد. اگر كد فايل دونلود شده با آنچه در سايت نوشته‌ام يكي نبود، پس دونلود شما اشكال داشته و بايد دوباره دونلود نماييد.

نكته2:
. در صورت هر نوع تغييري همواره پست يك را به روز مي‌نمايم و خبر آن را در پستي مجزا در همين تاپيك به اطلاع دوستاني كه Subscribe شده‌اند مي‌رسانم.

*** Copyright ***
در صورت كپي نمودن اين مقاله در سايت خود، لطفن: 1) حتمن به نويسنده اطلاع داده شود. ايميل 2) متن كامل مقاله را كپي نماييد. 3) در انتهاي مقاله: نام نويسنده(IgImAx) و لينكي به اين تاپيك و آدرس ساير مقالات نويسنده به اين آدرس ذكر شود.
>>> با تشكر از همكاري شما <<<

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
86/02/27
26.gif
103.gif

Last edited:

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام
1.gif

. لينك سالمه اما ممكنه ISP شما با سايت مشكل داشته باشه. براتون يك لينك ديگه از يك سرور ديگه گذاشتم.

موفق باشيد.

خداحافظ
IgImAx
86/02/27
26.gif
103.gif

Last edited:

Register

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام

خیلی خیلی ممنون:) ، دارم دانلود میکنم ،چقدر دنبال این مطلب بودم ، میدونستم برای نصب چند OS باید چند پارتیشن

Primary داشته باشیم ، ولی دلیلش و نکاتش رو نمی دونستم ، خیلی ممنون.

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام Register
1.gif

. از لطفتان ممنون. اگر بعد از مطالعه كامل راهنما، سوالي بود بفرماييد.
. در همين ابتدا از تمامي دوستاني كه من را مورد لطف قرار مي‌دهند و باعث تشويق اينجانب براي انجام كارهاي بعدي مي‌شوند، تشكر مي‌نمايم و براي پر بارتر شدن و دراز نشدن! اين تاپيك (همانند تاپيك قبلي) در جواب لطف شما عزيزان در همينجا از همه تشكر مي‌كنم.
. همچنين از كليه دوستان عزيز تقاضا دارم، نظرات، انتقادات و پيشنهادهاي خود را در مورد راهنما و نحوه نگارش و ... حتما برايم ايميل نماييد. اما نكات و سوالاتتان را فقط در اينجا بنويسيد (ايميل نفرماييد!) تا من و ديگران از آن چيزي ياد بگيريم.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
86/02/29
26.gif
103.gif

Last edited:

mahi58

مدیر انجمن عکس و عکاسی
مدیر انجمن
مدیر انجمن
لایک‌ها
11,275
واقعا دستتون درد نکنه. ای کاش همه مثل شما باسواد و "مولف" بودند.
thankyou.gif

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام
1.gif

. mahi58 خيلي ممنون، اميدوارم راهنماي فوق براي شما و ديگر دوستان مفيد و قابل استفاده باشد.
توضيحات بيشتري را در مورد مطالب موجود در راهنما، به پست اول اضافه نمودم.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
86/02/31
26.gif
103.gif

Last edited:

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
سلام Igimax عزيز
يه چيزي توي يه تاپيك ديگه گفتيد كه چون اونجا جاي بحث ديگري بود، گفتم همينجا در موردش سوال كنم:

دوما: وقتي Multi Primary ايجاد مي نماييد به راحتي ميَشود از آنها Ghost گرفت و فايل Image را برروي هارد ديسك و در پارتيشن Logical ايجاد كرد. به اين شكل در صورت خرابي ويندوز مي‌شود با سرعت بسيار بيشتري نسبت به Image روي CD ريخته شده ويندوز را بازيافت كرد. (در كامپيوتر من زمان بازيافت يكي از ويندوزها 2:45 و ديگري 6 دقيقه مي‌باشد) ويندوز دوم من (كه به نام LAB I مي‌باشد!!) محل تست برنامه‌هاي مختلف هست. گاهي هر هفته و يا ماهي يك بار به دلايل مختلف ويندوز را بازيافت ميكنم.

خواستم بپرسم مگه وقتي پارتيشنمون Multi-primary‌ نباشه نميشه از داخل يه ويندوز، ويندوز ديگر رو Restore كرد؟

متشكرم

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام جواد جان
1.gif

. البته در حالت Dual Boot هم ميشود پارتيشن هريك از ويندوزها را بازيافت كرد. از هر پارتيشني مي‌شود بكاپ تهيه نمود اما مسئله ايمن بودن و راحتي كار است. ببينيد شما ميتوانيد ويندوزهايي را در درايوهاي C و D نصب نماييد اما فايلهاي بوت آنها در درايو Primary يا همان C نصب ميشوند. يعني زماني كه از ويندوز موجود در پارتيشن D بكاپ تهيه مينماييد ويندوز اين پارتيشن كاملا وابسته به بوت درايو C است.(و بوت آن درفايل Image ذخيره نميشود! بلكه در Image ويندوز ديگر قرار مي‌گيرد) اين همان نكته منفي و مشكل دار در Dual Boot است. البته مشكلات ديگري هم كه در راهنما ذكر كرده‌ام را اگر به اين مورد اضافه نماييد مشاهده مي‌كنيد كه Multi Primary راه حلي ايمن براي حل مشكلات Dual Boot است.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
86/03/03
26.gif
103.gif

Last edited:

javad2000

Registered User
لایک‌ها
25
از دوستانی که در این تاپیک فعال هستند خواهش میکنم در تاپیک زیر به سوال و مشکل من جواب بدن موندم چیکار کنم ممنون میشم جواب بدین.

http://forum.p30world.com/showthread...74#post1134874

استاد Igi
اين بهناز خانم خيلي وقته دنبال جواب اين سواله:

1-چجوری میتونم logicol رو به Primary تبدیل کنم با پارتیشن مجیک نمیشه Primary به logical میشه.
2-یه مشکلی داشتم اینکه پارتیشنهام به ریخته بود یعنی d رفته جای h و... که با این روش حل شد.
Control Panel > Administrative Tools > Computer Management > Disk Management و با كليك راست كردن روي درايو و انتخاب "Change Drive Letter And Paths" تغييرات دلخواهتون رو بديد...
حالا روی داس که میرم باز به هم ریخته نشون میده دلیلش چیه؟
اینو بگم که الان پارتیشن بندی من به این صورته.C,E,E Primary ودرایوهایD,G,H logicol هستند.
الان هم یه ویندوز روی D دارم بهترین روش رو میشه بگین من باید چی کا رکنم ؟

فكر كنم كليدش دست شماست. من تبديل پرايمري به لاجيكال رو ميدونم ولي بر عكسش رو نميدونم.

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام بهناز خانوم
1.gif

. خیلی ببخشید! من مدتیست برایم گرفتاری پیش آمده است و مجبور شدم به شهر دیگری سفر کنم. آقا جواد می دانند که من معمولا سریع و تا حدی هم کامل! جواب می دهد. چون هنوز مشکلم حل نشده است و مشکل دسترسی به کامپیوتر هم دارم (چقدر Laptop برای چنین مواقعی خوبه!!! من laptop میخواممممم!!!! ) ممکن است بازهم شرمنده شما و دیگر دوستان بشوم, اما استادان عزیز همچون آقا جواد لطفا فعلا جور ما را بکشند.(متشکرم)

. اما مشکل شما بهناز خانم...
. خوشبختانه مشکل شما با دونلود و مطالعه آموزش ساخت پارتیشنهای Multi Primary که امکان ساخت چندین درایو C را به شما می دهد حل خواهد شد. لطفا از یکی از لینکهای موجود در پست شماره یک (از همین تاپیک) راهنما را دونلود نمایید و آن را مطالعه فرمایید.
. اما توضیح مختصری در مورد نکاتی که در اینجا و در تاپیک آموزش Ghost فرمودید:

با سلام به خدمت شما یه سوال فنی تر داشتم.ممنون میشم کامل جواب بدین.
من روی درایو c یه ویندوز نصب کردم با همه نرم افزارهی مورد نیاز حالا میخوام همین ویندوز رو روی D هم داشته باشم و چجوری باید این کار رو بکنم. و در هنگام بوت صفحه مربوط به انتخاب یکی از این دو ویندوز رو داشته باشم.
با تشکر

. برای اینکار کافیست از داریو C فوق (یعنی ویندوز + درایورها + برنامه های موجود در آن) یک Backup به کمک برنامه Ghost بگیرید. اگر آشنایی با Ghost ندارید از آموزش موجود در پست یک همان تاپیکی گه سوالاتتان را مطرح نمودید، استفاده نمایید. (برای راحتی شما! منظورم اینجاست.) بعد از بکاب گیری یک پارتیشن C دیگر بسازید و سپس پارتیشن Backup گیری شده را در پارتیشن جدید Restore نمایید. فقط یادتان نرود که پارتیشن جدید به اندازه یا بیشتر از پارتیشن اولیه باشد. (اگر هم مجبورید پارتیشن جدید را کوچکتر بسلزید باید حجم آن از حجم کل فضای اشغال شده ÷ارتیشن اولیه بیشتر باشد.) اما توصیه من، بعد از ساخت پارتیشن C دوم, نصب مجدد ویندوز است! چرا؟ حالا!!! فعلا همینطوری از من قبول نمایید!!!!

با سلام ببخشید یه سوال دیگه داشتم من یه ویندوز روی c دارم وحالا یکی هم روی d نصب کردم ولی میبینم که c از نوع پارتیشن primary هست و d از نوع logical.
آبا این مشکلی به وجود نمیاره و اوصولا باید چگونه باشه و فرقشون چیه؟
وچجوری باید تبدیل کرد به یگدیگر؟
با تشکر از همکی

. در مورد فرق پارتیشن Logical با Primary به شکل مفصل در آموزش Multi Primary و در فصل "مفاهیم پایه ایی پارتیشن" توضیح داده ام. اما به این روشی که شما ویندوزهایتان را نصب نمودید Dual Boot می گویند. که این موضوع را نیز در همان راهنما توضیح داده ام. به طور کلی صحیحتر این است که!! شما ویندوزهایتان را در پارتیشنهای C مجزا از هم نصب نمایید تا از بروز مشکلات مختلف Dual Boot رهایی یابید.

از دوستانی که در این تاپیک فعال هستند خواهش میکنم در تاپیک زیر به سوال و مشکل من جواب بدن موندم چیکار کنم ممنون میشم جواب بدین.

http://forum.p30world.com/showthread...74#post1134874

. سایت P30World خیلی سایت توپیه، اما من در همینجا (اگر مشکلم حل شود و به پای کامپیوتر جونه خودم برگردم) به شکل کامل در خدمت شما و دیگر دوستان هستم. لطفا سوالات مربوط به Ghost را در تاپیک آموزش Ghost بنویسید و سوالات مربوط به ساختن پارتیشنهای Multi Primary را در همین مکان. ولی در ابتدا راهنما ها را کامل بخوانید، سپس به سوالات و جوابهای دوستان توجه نمایید، اگر بعد از تمام اینها بازهم امری بود در خدمتیم.

. باز هم از تاخییر پیش آمده (و فعلا پیش خواهد آمد) عذر! می خواهم.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
86/03/11
26.gif
103.gif

Last edited:

بهناز

Registered User
لایک‌ها
4
با سلام به خدمت عزیزان من از طریق Partition Magic درایوی که میخواستم ویندوز جدید روش نصب کنم رو اکتیو کردم و بلافاصله ویندوز جدید رو نصب کردم (بالاخره تبدیلش کردم) ولی مستقیم وارد ویندوز جدید میشه و درایو ویندوز قبلی دیده نمیشه چجوری باید وارد ویندوز قبلی شد حالا؟

با تشکر

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام بهناز خانوم
1.gif

. براي فعال كردن پارتيشن‌هاي Primary مختلف و جابجايي بين ويندوزهاي موجود در آنها، بايد از برنامه Symantec BootMagic استفاده نماييد. طريقه نصب، تنظيم و استفاده از برنامه فوق در فصل سوم راهنما كاملا توضيح داده شده است. لطفا راهنما را دونلود نماييد و آن را مطالعه فرماييد.

موفق باشيد.
67.gif

خداحافظ
IgImAx
86/03/15
26.gif
103.gif

Last edited:

بهناز

Registered User
لایک‌ها
4
ببخشید این قدر سوال میکنم چون من قبلا از روش سنتی استفاده میکردم در هنگام بوت میپرسید که کدوم os رو انتخاب کنم حالا من یکی از اینها رو پاک کردم و عوضش از روش Multi Primary استفاده میکنم حالا دو تا مشکل دارم. یکی این که به ویندوز اولی که میخوام بوت بشم باز اون صفحه مربوط به انتخاب os هستش این چجوری از بین ببرم که دیگه نپرسه چون یکی خالیه؟
دوم اینکه وارد ویندوز قدیمی که میشم قبل از صفحه welcome پیام میده که برنامه autochk رو نمیتونه اجرا بکنه دوباره برمیگردم به ویندوز دومی و فایل autochk اون ویندوز رو کپی میکنم رو ویندوز قدیمی و درست میشه اینو چجوری از بین ببرم؟
با تشکر

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام
36.gif

. خواهش مي‌كنم! هدف از اين تاپيك آموزش، حل مشكل و يادگيري خودم و ديگران بوده.

. اما مشكل اول: (مشكل دوم در پست بعدي، انشا الله...) چون سيستم شما به شكل Dual Boot بوده و حالا به Multi Primary تغيير حالت داده‌ايد، اين مشكل امري طبيعي و به راحتي قابل حل است. در ابتدا يك توضيح مختصر بدم بعدا را حل مشكل شما را بگم! (اگر حال خواندن توضيح را نداريد
67.gif
صاف بپريد سر "حل مشكلات Boot.ini" !!!!)

توضيح مختصر!:
. اگر راهنماي من را مطالعه فرموده باشيد، نصب ويندوزها در حالت Dual Boot (يعني يكي در C و ديگري در D) باعث مي‌شود كه فايلهاي Boot ويندوز دوم يعني آن كه در درايوي به غير از C نصب شده است (مثلا D) در درايو C كپي شود و هنگامي كه كامپيوتر را روشن مي كنيد با منوي بوتي مواجه مي‌شويد كه دو گزينه دارد و نام هر ويندوز در آنها مشخص شده است. به شكل پيش فرض (Default) يكي از ويندوزها Highlight است و يك شمارنده 30 ثانيه‌اي هم وجود دارد كه اگر تا پايان زمان مشخص شده، كاربر ويندوزي را انتخاب نكرده ‌باشد، گزينه پيش فرض اجرا مي‌شود.
. حالا شايد بهتري سوال اين باشد كه: "چگونه اين منو ساخته شده است؟ آيا مي‌توانيم آن را تغيير دهيم؟" جواب اين سوالات در واقع حل مشكل شما و يا افراديست كه همين مشكل را با Dual Boot دارند. اين منو در فايلي به نام "Boot.ini" ساخته مي‌شود.

. فايل "Boot.ini" به شكل پيش فرض با نصب هر ويندوز در Root (ريشه) درايو C ساخته مي‌شود. اين فايل حاوي گزينه هاي مختلفي است كه مهمترين آنها آدرس پارتيشني است كه ويندوز درآن نصب شده‌است. اگر شما يك ويندوز نصب كنيد در درون اين فايل آدرس آن نوشته مي‌شود و چون ويندوز ديگري وجود ندارد، بدون مشاهده منويي، ويندوز Boot مي‌شود. اما اگر شما ويندوز دومي در درايو ديگري نصب نماييد، آدرس پارتيشن ويندوز دوم در همين فايل Boot.ini كه در درايو C موجود است اضافه مي‌شود و در boot هاي بعدي، شما منويي را با 2 گزينه مشاهده مي‌نماييد. وجود اين فايل چون براي بوت شدن ويندوز بسيار حياتي است، به همين دليل Attrib آن به شكل ReadOnly و Hiddenو System مي‌باشد. به همين دليل به شكل عادي نميتوان آن را در My Computer مشاهده نمود. براي دسترسي و تغيير آن هم راه‌هاي مختلفي وجود دارد.

راه‌هاي دسترسي به فايل Boot.ini:
روش 1) از طريق ديلوگ System Properties : براي آوردن اين ديالوگ از يكي از روشهاي زير استفاده نماييد:
.---------A) برروي My Computer رايت كليك كرده و گزينه Properties را از انتهاي منو انتخاب نماييد.
.---------B) كليد ويندوز را از روي كيبورد گرفته و كليد Pause را فشار دهيد.
.---------C) از طريق Start\Control Panel\System ديالوگ باكس فوق باز مي‌شود.
.---------D) با كليك برروي Start\Run و نوشتن عبارت sysdm.cpl باز مي‌شود.
. بعد از ظاهر شدن ديالوگ System Properties برروي تب Advanced و سپس برروي كليد Settings از قسمت "Startup & Recovery" كليك كنيد.

. در ديالوگ باكس جديد ميتوان با استفاده از گزينه‌هاي آمده‌اي كه در اين ديالوگ باكس قرار داده ‌شده است گزينه‌هاي مختلف فايل Boot.ini را به راحتي تغيير داد يا با كليك برروي كليد "Edit" به تغيير مستقيم در فايل Boot.ini پرداخت.

روش 2) از طريق Msconfig: برروي Start\Run كليك نماييد و در كادر متني عبارت msconfig را بنويسيد و كليد Enter را فشار دهيد. ديالوگ باكس "System Configuration Utility" ظاهر مي‌شود. برروي تب Boot.ini كليك نماييد.

روش 3) دسترسي از DOS: برروي Start/Run كليك نماييد و عبارت cmd را در كادر متني نوشته و كليد Enter را فشار دهيد. دستورات زير را بنويسيد:

. بعد از نوشتن دستورات فوق مي‌توانيد فايل Boot.ini را از طريق My Computer\C مشاهده و دستكاري نماييد. (از داس هم مي‌شود با نوشتن Edit Boot.ini) ولي يادتان نرود كه بعد از اتمام كارتان با دستور زير Attrib آن را به شكل قبل برگردانيد:

گزينه‌هاي مختلف فايل Boot.ini:
معمولا فايل Boot.ini براي يك ويندوز حاوي اين گزينه‌هاست است:

Timeout : اگر بيش از يك ويندوز داشته باشيد، اين شمارنده معكوس فعال مي‌شود و اگر در زمان پايان آن كاربر ويندوزي را از منوي بوت انتخاب نكرده باشد، ويندوزي كه در قسمت Default تعيين شده اجرا مي‌شود. البته اگر منو را جابجا كنيد اين شمارنده متوقف مي‌شود و تا كاربر گزينه‌اي از منو را انتخاب نكند، سيستم بوت نمي‌شود.
Default: آدرس ويندوزي كه به شكل پيش فرض بايد اجرا شود. اگر بيش از يك ويندوز داشته باشيد، Highlight برروي ويندوز موجود در اين گزينه قرار مي‌گيرد. اگر هم تا زمان اتمام Timeout گزينه‌اي از منو را انتخاب نكنيد باز هم اين ويندوز فعال مي‌شود.
[Operating Systems] : در زير اين قسمت آدرس تك تك ويندوزها قرار مي گيرد.
. بغيير از موارد فوق گزينه‌ها و سويچ‌هاي بسياري وجود دارند كه در لينك انتهايي اين پست آدرس سايتهاي مختلف را براي تحقيق و آموزش بيشتر شما عزيزان قرار داده‌ام.

حل مشكلات Boot.ini:
. معمولا 2 نوع مشكل به وجود مي‌ايد:
. 1) تغيير Dual Boot بدون اينكه تغييري در فايل Boot.ini انجام شود.
. 2) پاك شدن فايل Boot.ini.

مشكل 1( تغيير Dual Boot ):
. معمولا اكثر مشكلات كاربران با فايل Boot.ini زماني رخ مي‌دهد كه از حالت Dual Boot به دليل حذف يكي از ويندوزها و يا تغيير به حالت Multi Primary و ... خارج شده باشند. چون فايل Boot.ini تحت تاثير اين تغيير قرار نمي‌گيرد حتي زماني كه ويندوز دوم را حذف مي‌كنيم و يا تغيير ديگري مي‌دهيم ويندوز اول همچنان منوي بوت را نمايش مي‌دهد. براي حل اين مشكل يك راه ساده حذف Timeout است به اين شكل ويندوز اول ( اگر Default باشد) به شكل پيش فرض و بدون نمايش منو اجرا ميشود. راه دوم حذف آدرس ويندوز دوم كه ديگر وجود ندارد.
. راه اول: كافيست از روش 1 ديالوگ "Startup & Recovery" را آورده و تيك گزينه "Time to display List of ..." را حذف كنيد و يا زمان آن را صفر كنيد.
. راه دوم: از روش 2 ديالوگ "System Configuration Utility" را اورده و از تب "Boot.ini" برروي كليد "Check All Boot Paths" كليك نماييد تا آدرس ويندوز دوم كه حذف كرده‌ايد را پاك كند. در همين محيط مي توانيد با انتخاب آدرس ويندوز سالم و كليك برروي كليد "Set As Default" آن را به ويندوز پيش فرض تغيير دهيد.
. راه سوم: آدرس ويندوز دوم را مي‌شود دستي هم پاك كرد. از روش 1 ديالوگ "Startup & Recovery" را آورده و برروي كليد Edit كليك نماييد. خط مربوط به آدرس ويندوز دوم را كه حذف كرده ايد پاك كنيد.

. توجه توجه: همواره قبل از دستكاري فايل Boot.ini اول از آن يك كپي بگيريد. ساده ترين را راه: از روش 1 ديالوگ "Startup & Recovery" را آورده و برروي كليد Edit كليك نماييد. در NotePad برروي منوي File\Save As كليك كرده و فايل جديد را با نام BootBak.ini در ريشه درايو C و يا هر جاي ديگر كپي نماييد.

مشكل 2
(پاك شدن فايل Boot.ini):
. اگر خداي نكرده
159.gif
فايل Boot.ini خراب و يا حذف شود! بايد دست به دامن
79.gif
CD ويندوز شويد!! يا اگر CD-يي داريد كه برروي آن برنامه‌هاي تعمير فايل Boot.ini است، بايد از آن كمك بگيريد. (همانند سي‌دي Symantec Rescue Disk و يا Hiren's Boot CD و ...) فرض كنيم فقط CD ويندوز در دسترس است:
. 1) سي‌دي را در درايو قرار داده و سيستم را از روي آن بوت نماييد.
. 2) وقتي Setup ويندوز به قسمت Welcome to Setup رسيد كليد R را براي ورود به Recovery Console بزنيد تا وارد محيط داس شويد.
. 3) در آنجا دستور bootcfg /rebuild را نوشته و كليد Enter را فشار دهيد.
. براي اطلاعات بيشتر و آگاهي از حالات مختلفي كه پيش مي‌آيد اينجا را كليك نماييد.

نكات ولينكهاي مفيد:
. توضيح كامل فايل Boot.ini و تغيير در آن: How to Use and Edit Boot.ini in Windows XP
. توضيح پارامترها و دستورات فايل Boot.ini لينك: The Boot.ini in 2000/XP
. توضيح Boot.ini fvhd دو هارديسك : Dual booting XP on 2 hard drives
. راهنماي‌هاي سايت Microsoft لينك: How to edit the Boot.ini file in Windows XP و Invalid Boot.ini
. يك آموزش ديگر براي تعميير فايل Boot.ini خراب با كلي لينك مفيد درانتهاي آن: How To Repair or Replace Boot.ini in Windows XP
. آموزش و Syntex دستور Bootcfg به شكل كامل: Syntax و آموزش كاربردي

. باز هم سوالي بود بفرماييد.
موفق باشيد.
76.gif

خداحافظ
IgImAx
86/03/15
209.gif
60.gif

Last edited:

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام
36.gif

. مشكل دوم: عجيبه؟! براي من پيش آمده است كه هر دفعه كه ويندوز را بالا مي‌آوردم Autochk اجرا مي‌شد و با تغييري در Registry مشكل را حل مي‌كردم. ولي اينكه فايل فوق پاك شود نه! فعلا براي اينكه هر دفعه ويندوز برنامه Autochk را اجرا نكند بايد در Registry خود تغيير زير را اعمال نماييد:
. 1) برروي Start/Run كليك نماييد و عبارت Regedit را بنويسيد.
. 2) از Tree سمت چپ به آدرس زير برويد:
HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager

ه
. 3) از پنل سمت راست و در ستون Name متغييري با نام BootExecute را بيابيد. برروي آن دوبار كليك كنيد.
. 4) در پنجره "Edit Multi-String" و در قسمت "Value Data" هر چه است را پاك نماييد و عبارت زير را كپي نماييد:
autocheck autochk *

. همانند شكل زير:

. البته برنامه فوق Regedit نيست ولي تا حدودي مثل هم هستند.(و كمي هم حرفه‌اي تر!) اما براي بازيافت فايل Autochk، صحيحترين را براي بازيافت فايلهاي پاك يا خراب شده ويندوز، بازيافت آنها از خود CDيي است كه از روي آن ويندوز را نصب كرده‌ايد. براي اينكار دو را وجود دارد.
. 1) روش دستي: سي‌دي كه از روي آن ويندوز خود را نصب كرده‌ايد در درايو گذاشته و از شاخه I386\ فايل autochk.exe را به شاخه C:\Windows\System32 كپي نماييد.
. 2) استفاده از برنامه SFC: سي‌دي كه از روي آن ويندوز خود را نصب كرده‌ايد در درايو گذاشته و برروي كليد Start/Run كليك نماييد و عبارت sfc /scannow را نوشته و Enter را فشار دهيد. برنامه فوق كليه فايلهاي سيستم ويندوز را چك مي‌كند و آنهايي كه حذف و يا خراب شده باشند را با فايلهاي سالم موجود برروي سي‌دي جايگزين مي‌نمايد، نمودني!!

لينكهاي مفيد:
. BootExecute چيست: لينك
. توضيح كامل Autochk و Chkdsk و ...: لينك

موفق باشيد.
76.gif

خداحافظ
IgImAx
86/03/15
209.gif
60.gif

بهناز

Registered User
لایک‌ها
4
جناب igimax با سلام به خدمت شما نمیدونم با چه زبانی از شما تشکر کنم چند تا سوال دیگه داشتم
1-من ghost 10 رو دارم این چه امکاناتی داره ؟یکم پیچیده هست مثل بک آپ گیری و رکاوری کردن مشکله میشه درباره این ورژن یکم تو ضیح بدین؟
2-بعداز نصب برنامه صفحه یوزر قبل از ورود به ویندوز میاد اینو چجوری خذف کنیم؟
با تشکر از شما

igimax

کاربر فعال کامپیوتر
لایک‌ها
1,348
سلام
36.gif

جناب igimax با سلام به خدمت شما نمیدونم با چه زبانی از شما تشکر کنم چند تا سوال دیگه داشتم
. خواهش ميكنم! خوشحال مي‌شوم كه بتوانم كمكي كنم.

. در مورد Ghost 10 در تاپيك مربوطه زياد توضيح داده‌ام. ميتوانيد در تاپيك آموزش Ghost در باره آن مطالعه نماييد. ورژنهاي 9 و 10 و 11 و 12 همانند هم هستند و من همان ورژن 8 (يا 2003) را بنا به دلايلي كه در آن تاپيك ذكر كرده ام به شما پيشنهاد ميكنم. اگر Ghost 2003 را نداريد ميتوانيد نسخه ويندوزي و داسي آن را از تاپيك Ghost دونلود نماييد. آموزش هر دو محيط برنامه هم در راهنما موجود است. اگر در باره ghost سوالي داشتيد در همان تاپيك مطرح نماييد. ممنون.

. در مورد پديدار شدن User Login پس از نصب برنامه Ghost 10، به دليل آن است كه از Ghost 10 به بعد با زبان برنامه نويسي .Net نوشته شده اند و همراه نصب برنامه Ghost برنامه Framework هم نصب مي‌شود. براي Autologin كردن User بايد در ويندوز تغييري دهيد. كجاش؟ من نودونم!!!
44.gif
حقيقتش از روز اول از يك برنامه كوچك براي اينكار استفاده مي‌كردم و تاامروز معتاد آن هستم!!! (اگر روش ويندوزي را ياد گرفتيد لطفا به من هم ياد بدهيد. ممنوننننن) لينك دونلود برنامه را مي‌گذارم. بعد از دونلود و Extract كردن فايل Zip ، برروي فايل tweakui.inf راست كليك كرده و از منو گزينه Install را انتخاب نماييد. برنامه نصب شده و مي‌توانيد آن را در Control Panel بيابيد. نام آن TweakUI است. بعد از اجراي آن به تب Log on رفته و تيك گزينه "log on automatically at system startup" را روشن كنيد و برروي كليد OK كليك نماييد.

موفق باشيد.
76.gif

خداحافظ
IgImAx
86/03/15
209.gif
60.gif

فایل های ضمیمه

• Tweak UI.zip
    182.5 KB · نمایش ها: 24
بالا