برگزیده های پرشین تولز

چند سوال در مورد اینترنت وایرلس

morison

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام.

تو شهر ما یه شرکت هست که اینترنت بیسیم میده.
من ازشون خواستم. اومدن تست زدن بدون آنتن جواب داد ولی مجبورم دستگاهی رو که اونا بهش می گفتن رادیو (ولی من تو انجمن چیزی به نام رادیو ندیدم) بیرون از شرکت بذارم. جاشو زیر یه سایبون درست کردم.

سرعت دانلودش از 30 تا 40 KB متغیر بود. ولی خوب اونقدر زود دانلود ها تموم می شود که فرصت نمی کرد از 30 کمتر شه.

از ISP پرسیدم گفتن 512 share هست. ولی قراره بشه 64share. رادیویی که تست زد 90 تومن قیمت داد.
هزینه ی نصب هم 20 تومن. ماهیانه هم 30 تومن هزینه ی اینترنت.

فاصله شرکت ما تا دکل 500-600 متر هست.

سوال ها:
1- می تونم این دستگاهی رو که اینا بش می گن رادیو از جای دیگه ای با قیمت پایین تر تهیه کنم؟ (راستش مدلش رو یادم نمی آد)
2- برای اتصال باید چی کار کرد که 20تومن حق الزحمش میشه؟ کسی بلد نیست اینجا آموزش بده؟(چه اطلاعاتی از ISP باید گرفته بشه و کجاها باید وارد بشه؟)
3- من فکر می کنم وقتی سرعت به 64share تغییر کنه و مثلاً من و کاربرهای دیگه با هم آنلاین شیم سرعت دانلود کمتر از E1 بشه. درست می گم؟
4- بیرون قرار دادن این رادیو واسش ضرر نداره؟
5- به نظر شما 85ساعت اینترنت دایل آپ در ماه بدون هزینه ی اولیه بهتره یا اینترنت 64share وایرلس با 110تومن هزینه ی اولیه؟

ممنون می شم زودتر جواب بدید.

Simpson

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
4
سلام.

من ازشون خواستم. اومدن تست زدن بدون آنتن جواب داد ولی مجبورم دستگاهی رو که اونا بهش می گفتن رادیو (ولی من تو انجمن چیزی به نام رادیو ندیدم) بیرون از شرکت بذارم. جاشو زیر یه سایبون درست کردم.

سرعت دانلودش از 30 تا 40 KB متغیر بود. ولی خوب اونقدر زود دانلود ها تموم می شود که فرصت نمی کرد از 30 کمتر شه.

از ISP پرسیدم گفتن 512 share هست. ولی قراره بشه 64share. رادیویی که تست زد 90 تومن قیمت داد.

سوال ها:
1- می تونم این دستگاهی رو که اینا بش می گن رادیو از جای دیگه ای با قیمت پایین تر تهیه کنم؟ (راستش مدلش رو یادم نمی آد)
2- برای اتصال باید چی کار کرد که 20تومن حق الزحمش میشه؟ کسی بلد نیست اینجا آموزش بده؟(چه اطلاعاتی از ISP باید گرفته بشه و کجاها باید وارد بشه؟)
3- من فکر می کنم وقتی سرعت به 64share تغییر کنه و مثلاً من و کاربرهای دیگه با هم آنلاین شیم سرعت دانلود کمتر از E1 بشه. درست می گم؟
5- به نظر شما 85ساعت اینترنت دایل آپ در ماه بدون هزینه ی اولیه بهتره یا اینترنت 64share وایرلس با 110تومن هزینه ی اولیه؟

دستگاه رادیو احتمالا Access Point هست.
اون 20 تومان فقط برای تنظیمات شما نیست. اونها هم یه تنظیماتی باید تو سیستمشون بکنند ولی در هر صورت 20 تومان نمیشه.
سرعت اگه 64 Share بشه اصلا به صرفه نیست با این قیمت. شما بهتره Dial up نامحدود با ADSL بگیری.

MineMoZa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام.

سوال ها:

در تجهیزات بیسیم به قطعه ی اصلی که عملیات ارسال و دریافت امواج رو بر عهده داره، رادیو گفته میشه.
معمولا سرعتی که به شما ارائه میشه بر حسب کیلوبیت بر ثانیه هست، بنابراین 512 میشه 64 کیلو بایت بر ثانیه و بالطبع 64 هم خواهد شد 8 کیلوبیت بر ثانیه.
در مورد رادیویی که برای شما تست شده و قیمتی که ارائه داده شده، میتونید حداقل 6 درصد یعنی حدودا 9 هزار تومان ارزان تر خرید کنید، البته در صورتی که چیزی اضافه تر از شما نخوان بگیرن . البته فراموش نشه حتما باید مشخصات کامل اون رادیو (AccessPoint - Wireless Client) رو حتما داشته باشید تا بشه راجع به قیمت قضاوت کرد .
در مورد هزینه های نصب و ارائه خدمات،
این دو مورد چیزایی کاملا سلیقه ای هستند؛ گاها جاهایی به خاطر رقابت بابت نصب چیزی نمیگیرن و جاهایی هم دیدم که حدود 25 تا 30 هزار تومان میگیرند . ببینید بابت هزینه نصب میخوان چه کاری برای شما انجام بدن . ممکنه مثه ما باشن و براتون از نصب روی پشت بام و ارائه یه بارون گیر شروع کنن تا کابل کشی و انتقال اون به داخل و گارانتی بابت محل نصب تا مدت زمان مثلا یکسال . پس بنابراین هزینه ی 20 هزار تومان چیزی معقول خواهد بود .
ضمن اینکه یه سری تنظیمات هم باید روی قطعه ی نصب شده سمت شما ، سیستم شما و همینطور سمت خود سرویس دهنده انجام بشه تا ارائه خدمات به شما امکانپذیر باشه .
بابت تنظیمات، شما معمولا نیاز به انجام کار بخصوصی ندارید و کلیه تنظیمات بصورت پیش فرض یا اتوماتیک انجام خواهد شد، اما باز هم حضورتون عرض میکنم، تنظیماتی هم باید سمت سرویس دهنده انجام شود .
در صورتی که سرعت شما به 64 کیلوبیت کاهش پیدا کنه، عملا سرعت نقل و انتقال داده برای شما 8 کیلو بایت بر ثانیه خواهد بود ، در صورتی که روی هر ارتباط ایوان میتوان در بهترین شرایط حداکثر 7.2 کیلوبایت بر ثانیه سرعت نقل و انتقال داده برای شما خواهد بود .
در مورد بیرون قرار داده شدن، معمولا این قیمت مربوط به قطعاتی میشود که آنها را indoor خوانده و برای نصب درون ساختمان و در محیط داخلی (دما 25 تا 30 درجه - رطوبت کمتر از 40 درصد - عدم وجود نور مستقیم خورشید - عدم وجود دود - ... ) هستند .
در صورتی که تمایل به نصب آن در محیطی خارج از شرایط فوق را داشته باشید، حتما نیاز به تهیه یک جعبه خواهید داشت .
در مورد هزینه ها و مقایسه آن با سرویس Dial-Up هم با مقایسه ای خیلی کوچیک میتونید تصمیم بگیرید که انتخاب کدامیک بهتر خواهد بود .

MineMoZa

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
به نظر شما 85ساعت اینترنت دایل آپ در ماه بدون هزینه ی اولیه بهتره یا اینترنت 64share وایرلس با 110تومن هزینه ی اولیه؟

هزینه تلفن درون شهری از هر ساعت 85 تومان (از ساعت 9 شب تا 8 صبح + تعطیلات) محاسبه میشه تا ساعتی 135 تومان (در ساعات اداری یعنی 8 صبح تا 1 بعد از ظهر)
پس هزینه تلفن رو بصورت میانگین هر ساعت 100 تومان در نظر میگیریم .
هزینه اشتراک اینترنت هم این مقدار اعتبار رو فکر میکنم ساعتی 200 تومان مقداری معقول باشه در نظر میگیریم .
پس با این حساب، هزینه مربوط به استفاده از اینترنت بصورت تلفنی ماهانه حدود 8500تومان بابت تلفن و 17000 تومان هم هزینه مربوط به سرویس دهنده هست که جمعا 25،500 تومان خواهد شد .

در مورد سرویس وایرلس هم که فرمودید 110،000 تومان هزینه راه اندازی اولیه + 30،000 تومان هزینه اشتراک یعنی جمعا 140،000 تومان .

خوب ، اگر صرفا هزینه ها رو بخواین در نظر بگیرین، استفاده سرویس تلفنی با تقریب حدودی یک پنجم هزینه ی استفاده از سرویس بیسیم رو خواهد داشت ؛
اما توجه به معایب سرویس تلفنی و مزایای سرویس بیسیم، گاه این اختلاف هزینه و انتخاب سرویس گرانتر رو توجیه کرده و البته توجه به این نکته که سرویس بیسیم در هر زمان و فقط با کمترین تغییر در تنظیمات قابل ارتقا هست، انتخاب بهتر را برای شما تعیین میکند .
موفق باشید .

morison

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
در تجهیزات بیسیم به قطعه ی اصلی که عملیات ارسال و دریافت امواج رو بر عهده داره، رادیو گفته میشه.
معمولا سرعتی که به شما ارائه میشه بر حسب کیلوبیت بر ثانیه هست، بنابراین 512 میشه 64 کیلو بایت بر ثانیه و بالطبع 64 هم خواهد شد 8 کیلوبیت بر ثانیه.
در مورد رادیویی که برای شما تست شده و قیمتی که ارائه داده شده، میتونید حداقل 6 درصد یعنی حدودا 9 هزار تومان ارزان تر خرید کنید، البته در صورتی که چیزی اضافه تر از شما نخوان بگیرن . البته فراموش نشه حتما باید مشخصات کامل اون رادیو (AccessPoint - Wireless Client) رو حتما داشته باشید تا بشه راجع به قیمت قضاوت کرد .
در مورد هزینه های نصب و ارائه خدمات،
این دو مورد چیزایی کاملا سلیقه ای هستند؛ گاها جاهایی به خاطر رقابت بابت نصب چیزی نمیگیرن و جاهایی هم دیدم که حدود 25 تا 30 هزار تومان میگیرند . ببینید بابت هزینه نصب میخوان چه کاری برای شما انجام بدن . ممکنه مثه ما باشن و براتون از نصب روی پشت بام و ارائه یه بارون گیر شروع کنن تا کابل کشی و انتقال اون به داخل و گارانتی بابت محل نصب تا مدت زمان مثلا یکسال . پس بنابراین هزینه ی 20 هزار تومان چیزی معقول خواهد بود .
ضمن اینکه یه سری تنظیمات هم باید روی قطعه ی نصب شده سمت شما ، سیستم شما و همینطور سمت خود سرویس دهنده انجام بشه تا ارائه خدمات به شما امکانپذیر باشه .
بابت تنظیمات، شما معمولا نیاز به انجام کار بخصوصی ندارید و کلیه تنظیمات بصورت پیش فرض یا اتوماتیک انجام خواهد شد، اما باز هم حضورتون عرض میکنم، تنظیماتی هم باید سمت سرویس دهنده انجام شود .
در صورتی که سرعت شما به 64 کیلوبیت کاهش پیدا کنه، عملا سرعت نقل و انتقال داده برای شما 8 کیلو بایت بر ثانیه خواهد بود ، در صورتی که روی هر ارتباط ایوان میتوان در بهترین شرایط حداکثر 7.2 کیلوبایت بر ثانیه سرعت نقل و انتقال داده برای شما خواهد بود .
در مورد بیرون قرار داده شدن، معمولا این قیمت مربوط به قطعاتی میشود که آنها را indoor خوانده و برای نصب درون ساختمان و در محیط داخلی (دما 25 تا 30 درجه - رطوبت کمتر از 40 درصد - عدم وجود نور مستقیم خورشید - عدم وجود دود - ... ) هستند .
در صورتی که تمایل به نصب آن در محیطی خارج از شرایط فوق را داشته باشید، حتما نیاز به تهیه یک جعبه خواهید داشت .
در مورد هزینه ها و مقایسه آن با سرویس Dial-Up هم با مقایسه ای خیلی کوچیک میتونید تصمیم بگیرید که انتخاب کدامیک بهتر خواهد بود .

از توضیحات کامل شما و دوستمون واقعاً ممنونم.
من خیلی برام مهمه که دستگاه رو از اونا نخرم و کار نصب رو هم اونا انجام ندن.
جایگاه accesspoint رو درست کردم. کابل شبکه دارم و کابل کشی هم کردم.
اما نمی دونم بعدش باید چیکار کنم. یعنی وقتی هزینه رو پرداخت کردم و سرویس رو ازشون گرفتم چه اطلاعاتی غیر از user-pass باید ازشون بگیرم و بعدش کجاها باید وارد کنم.
در ضمن از شبکه هم خیلی کم سر در می آرم.

اگه ممکنه راهنماییم کنید.
یا اگر منبعی به زبان انگلیسی یا فارسی سراغ دارید لینک بدید.

بازم ممنون.

mohsenz65

Registered User
لایک‌ها
1
این چه جور اینترنت بیسیم هست که آنتن نمی خواد؟
کدوم شهری شما؟!

dela

Registered User
لایک‌ها
0
به تجهیزاتی که سمت مشتری نصب می شه CPE گفته می شه که آنتن و رادیو و بقیه چیزها توی اون هست، البته ممکنه از آنتن external هم استفاده بشه.
شرکت ارائه دهنده سرویس یک سری تجهیزات هم سمت خودش داره، حالا اگه شما بخواهید خودتون CPE رو تهیه کنید باید بدونید که اون شرکت از تجهیزات کدوم brand استفاده می کنه و شما هم تجهیزاتی رو تهیه کنید که از همون brand باشه یا با اون سازگار باشه.
بعدش اگه بخواهید خودتون تنظیمات (config) سمت خودتون رو انجام بدید قبل از هر چیز باید user guide تجهیزات رو بخونید. این قبیل تجهیزات معمولا به دو صورت config می شند، یا از طریق web یا همون browser ، یا به صورت command ای یا هر دو. اگه وارد نباشید از طریق browser راحت تره. در هر صورت CPE دارای یک IP پیش فرض هست که باید اون رو پیدا کنید، بعد یه کامپیوتر رو وصل می کنید به پورت management یا data (باز بستگی به نوع CPE داره) . IP این کامپیوتر باید از رنج IP تجهیزات باشه. و بعد از طریق telnet یا browser می تونید تنظیمات رو انجام بدید. برای این کار باید یک سری اطلاعات از سرویس دهنده بگیرید مثلا فرکانس مرکزی، کانال فرکانسی، آدرس MAC و IP تجهیزات سمت سرویس دهنده، ... . توی user guide اطلاعات کامل نوشته شده. من اگه جای شما باشم تجهیزات رو از خودشون می خرم و اگه وارد نباشم همه کار رو به خودشون واگذار می کنم. 20 تومن ارزشش رو نداره مگر اینکه مصر باشید که یاد بگیرید.
اما در رابطه با مقایسه وایرلس و dial up، برای وایرلس شما می تونید پهنای باند مورد نیازتون رو دریافت کنید و متاسب با اون پولش رو بدید، اما dial up رو دیگه کاربران خانگی هم سراغش نمی رند. البته در صورت موجود بودن من شخصا ADSL رو به هر دوی اینا ترجیح می دم. به خصوص اگه محدودیتی برای انتخاب پهنای باند نباشه.

بالا