برگزیده های پرشین تولز

لطفا به این تاپیک یه نگاهی بندازید اگه می تونید کمک کنید !

Gt_Max

Registered User
لایک‌ها
80
لطفا به این تاپیک یه نگاهی بندازید اگه می تونید کمک کنید !

همتون میدونید که یه عکس خام که با دوربین دیجیتال گرفته شده .. یه فایل Exif داره که مشخصات کامل اون عکس رو همراه با زمان گرفته شدن عکس و یک سریع اطلاعات کلیدی دیگه مشخص می کنه...

برای دیدن Exif یکی از عکس های خودتون روی عکستون رایت کلیک کنید و روی گزینه Properties کلیک کنید ... از توی تب دوم ( Summary ) روی دکمه Advance کلیک کنید تا exif عکس دیجیتال خودتون رو بتونید ببینید...

این یک نمونه exif که من از عکس خودم گرفتم و اینجا میذارم تا شما اطلاعات اون رو ببینید

162fs32051.gif

سوال من :

وقتی که یک عکس خام دیجیتال با یک برنامه گرافیکی مثل فوتوشاپ ادیت بشه ( مثلا رنگش عوض بشه یا چیزی روش نوشته بشه ) اون عکس اگزیف خودش رو از دست میده و دیگه اگزیفش اطلاعات اصلی عکس رو شامل نمیشه...

ولی ...

وقتی که یک عکس خام دیجیتال رو با فوتوشاپ باز کنیم و فقط و فقط اون رو تغییر سایز بدیم و کوچیک ترش کنیم اون عکس اگیف خودش رو نگه میداره فقط یک خط جدید به اون اضافه میشه که مثلا می نویسه توسط برنامه فوتوشاپ ادیت/بوجود آمده است ...

exif عکس کوچیک تر شده

162fs321778.gif

اگه دقت کنید تمامی موارد کلیدی تو 2 تا اگزیف با هم یکی هستند و فقط همون یک خط برنامه فوتوشاپ به عکس اضافه شده ...
به غیر از 4 تا خط اول طول و عرض و resolution که قطعا به خاطر تغییر سایز تغییر می کنه !

من یک مشکلی دارم...:(
از طرف یک سری از دوستان از من خواسته شده بود که exif عکس های خودم رو برای چک شدن بفرستم که ببینند عکس های من اصل هستند و کار خودم هستند یا نه...
من عکس های خام رو همه رو آ»اده کردم و فقط تغییر سایز دادم و کوچیک کردم تا راحت تر ارسال بشه و جدا از اون نسخه بزرگ و فول سایز عکس برای خودم محفوظ باقی بمونه ...
در عین حال exif عکس هم برای طرف مقابل فرستاده بشه که بتونه عکس ها رو با دیدن عکس های خام سایز کوچیک و exif اون ها نظر دهی کنه ...

حالا مشکلی که هست با دیدن تمامی عکس های خام و exif اون ها هنوز قانع نشدن و از من خواستن که

2 تا از بهترین عکس های خودم رو به شکل خام و فول سایز ارسال کنم ...:(
ولی چون من شناختی از طرف مقابلم ندارم نمیدونم بعد ها اگه مشکلی سر این قضیه برای من پیش بیاد یا نه ... چون دادن عکس خام فول سایز مثل این هستش که یک راست مالکیت اون عکس رو به کس دیگه ای داده باشی و وقتی عکس به هر دلیلی از کامپیوتر شما خارج بشه می تونه از هزاران جا از توی اینترنت سر در بیاره... یعنی به هیچ وجه دیگه شما مالک اصلی عکس نیستید و نمی تونید ادعایی بکنید ...

ولی به من گفتن که حتما باید عکس فول سایز رو براشون بفرستم و دلیل اون هم اینه که عکس فول سایز یه سری اطلاعات دیگه توی خودش داره که همون عکس خام تو سایز یه ذره کوچیک تر شده خودش نداره !!؟؟ :blink:
آیا واقعا تفاوتی وجود داره ؟! این سوال و خواسته یه خورده عجیب و نشدنی به نظر نمیاد ؟
من واقعا نمی دونم و متوجه نمیشم که فول سایز یک عکس خام چه تفاوتی با همون عکس خام یه ذره کوچیک تر شده داره ؟
من توی اون نوشته های بالا توضیح دادم که فقط و فقط همون یک خط به exif عکس کوچیک تر شده اضافه میشه...

به نظر شما تفاوت دیگه ای وجود داره که من بی اطلاع هستم ؟

راهی رو پیشنهاد می کنید که بدون این که فول سایز این 2 تا عکس رو بدم بتونم این قضیه رو ثابت کنم ؟

یکی از دوستان گفت با یکی از این برنامه های Video Capture که از مانیتوز فیلم میگیره ... تک تک عکس های مورد نظر رو ابز کن و exif اون ها رو نشون بده بعد روی همون عکس های کوچیک تر شده کلیک کنم و اگزیف اون ها رو نشون بدم و مقایسه کنم همون در هنگام ظبط ویدوی تو کامپیوتر که هیپ تفاوتی بین exif ها وجود نداره جز این که همون یک خط به عکس کوچیک تر اضافه شده...

کسی راه دیگه ای به نظرش میرسه... ؟ :(
این مسعله خیلی مهمه لطفا اگه کسی این تاپیک رو می خونه بدون جواب نره بیرون...
حتیاگه عکاسی نمی کنید ولی راهی به ذهنتون میرسه اینجا بهم کمک کنید

یک دنیا ممنون :(
53.gif

*** - اشتباه نشه لطفا...
من تهمتی به کسی نمیزنم یا نمی گم کسی از عکس من قراره سو استفاده بکنه
فقط ترجیح میدم این مسعله رو از راه دیگه ای حلش کنم و جدا از اون برای دانش خودم می خوام بدونم که سایز بزرگ و کوچیک یک عکس خام بدون ادیت چه تفاوتی تو exif با هم دان ؟؟

vbigdeli

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
نرم افزارهای خوده کانون نمیتونن کمکت کنن؟ البته من دقیق نفهمیدم،چون از این کارها نمی کنیم :D

تو همون منو گزینه Author داره که البته بعدا میشه دوباره ادیت کرد!

vbigdeli

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
ببین وقتی که فایل عکس خام را با یک editor ساده مثل notepad باز می کنی،اول اطلاعات exif را نوشته و می تونی اونجا تا حدودی ادیت کنی.البته من چک نکردم،ولی یک سری از اطلاعاتی که اونجا می نویسه باینری نیست و میشه با تایپ کردن ادیت کرد!

من الان دارم ور میرم اگه تونستم بهت خبر میدم.

vbigdeli

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
6
ببین ی راهی به ذهنم رسید البته ای کیو سانی! می تونی عکس RAW هم بگیری که اگه قضیه اثبات مالکیت عکس پیش اومد،عکس RAW را نشون بدی! اینطوری دیگه طرف مقابل که عکس RAW نداره!

Gt_Max

Registered User
لایک‌ها
80
ممنون از بابت کمکت...
من هدفم دستکاری اگزیف نیستش...
من فقط می خوام بدونم که اگزیف عکس فول سایز چه سری اطلاعات دیگه ای توی خودش داره که همون عکس خام تو سایز یه ذره کوچیک تر شده توی اگزیفش خودش نداره ...:blink:
من هر چی بود رو عکس گرفتم گذاشتم... شما تفاوتی میبینید چیز همون یه خط مشخص شده ؟

ببین ی راهی به ذهنم رسید البته ای کیو سانی! می تونی عکس RAW هم بگیری که اگه قضیه اثبات مالکیت عکس پیش اومد،عکس RAW را نشون بدی! اینطوری دیگه طرف مقابل که عکس RAW نداره!

خوب همین عکس Raw رو با سایز ارجینال و اگزیف ازم می خوان !
من همون عکس RAW تو تو سایز یه خورده کوچیک تر فرستادم ولی بهم گفتن اگزیف عکس ارجینال با این فرق می کنه ! من تو پست اول همه تفاوت هاییرو که به چشمم میومد نوشتم...
می خوام بدونم تواوت دیگه ای وججود داره ؟ :blink:

Gt_Max

Registered User
لایک‌ها
80
هیچ کسی چیزی در رابطه نمیدونه ! :blink:
پووووف...

arkdvi

کاربر فعال دوربین دیجیتال
کاربر فعال
لایک‌ها
0
من نظر ديگه اي دارم
به نظر من شما توي يكي از سايت هاي معروف عكاسي مثل photo.net مجموعه عكس هات رو بذار و اونجا خودت رو معرفي كن . حالا مي توني عكس هات رو به طرف بدي و اگه مشكلي از لحاظ سرقت و .. بوجود بياد شما به راحتي مي توني ثابت كني اين عكس ها مال شماست و قبل از اين در يك جاي معتبر ثبت شده. ضمن اينكه توصيه مي كنم عكس هاي اصلي رو به كسي ندين و اگه كسي عكسي از كارهاي شما رو خواست لينكش رو از سايت بديد .

Gt_Max

Registered User
لایک‌ها
80
ممنون از بابت راهنماییت...
حتما همین کار رو می کنم :):happy:

بالا