برگزیده های پرشین تولز

فاصله یاب با التراسونیک و میکرو

jamshid_panah

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با عرض سلام خدمت اعضای انجمن :
پروژه من فاصله یاب با میکرو avr و سنسور التراسونیک است .اگه راهنمایی کنیدو تجربیاتی که در ساخت بدست اورده اید در اختیارم بگذارید بسیار ممنون میشم.خواهشا" هر چه زودتر راهنمایی کنید.

شاد و موفق و پر انرژی باشید

electronicavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
حتما سنسورهاي التراسونيك رو داريد؟
چون گير آوردنشون كمي مشكله
من قبلا روي اين پروژه كار كردم ولي با ميكروهاي سري 8952 از atmel
روش كار هم به اين صورته :
شما مثل سيگنالهي رادار مي بايست بسته هاي پالس رو به سنورهاتون اعمال كنيد مثلا اگر سنسور شما 40 كيلو هرتز باشه به مدت 1 ميلي ثانيه پالسهاي با پريود 0.025 ميلي ثانيه ميدي و بعد به مدت مثلا 9 ميلي ثانيه اين پالسها رو قطع ميكني.با يك مدار ساده 555 و يك ترانزيستور به صورت اميتر مشترك كه روي كلكتورش سنسور هست ميشه اين كار رو انجام داد.لحظه اي كه پالسها رو به سنسور ميدي يك پالس رو هم ميدي به پايه تايمر ميكرو تا به صورت يك وقفه شروع كنه به شمارش.يك سنور ديگر منتها از نوع گيرنده رو وصل ميكني به چند طبقه تقويت كننده منتها با نويز كم.اينجا ديگه حتما اسكوپ ميخواي.يك ش موج آخر دست پس از فيلتر شدن بايد بده شبيه يك پالس منتهي با يك گيت مثل and يا or يك پالس تر و تميز در مياري ميدي به پايه اي كه ميبايست شمارنده رو از كار بندازه
بقيه كارها با ميكرو است كه از روي سرعت صوت و زمان رفت و برگشت تايمر مقدار فاصله رو محاسبه كنه و روي lcd نشون بده
يك توصيه سر آخر دارم و اينه كه سراغ اين طرحهاي داراي التراسونيك نري:blink: چون خيلي در دسر داره آخرش هم جواب درست و حسابي نميگيري.اگر هم سراغش رفتي بايد خيلي پشكار داشته باشي چون طرح اذيتت ميكنه
:cap:​

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
یه نگاهی به این بنداز
اکثر ماژول های آماده این نقشرو دارن
:blush:

فایل های ضمیمه

• Ultrasonic motion detector.pdf
    167.1 KB · نمایش ها: 374

ErfanEa

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
10
یه نگاهی به این بنداز
اکثر ماژول های آماده این نقشرو دارن
:blush:

سلام /
این نقشه ی motion Detector ه.
من هیچ وقت نتونستم یه نقشه ی درست حسابی برای اندازه گیری فاصله با آلتراسونیک پیدا کنم .
الان یدونه دستگاه آمادش رو با LCD خریدم ولی باز هم نتونستم نتیجه ی مطلوبی بگیرم :(

electronicavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اين لينك رو هم ببينيد
البته با يك ميكرو ديگه از Texas Instruments
يك نكته ديگه اينكه سنسوري كه انتخاب ميكنيد در دقت اندازه گيري شما خيلي موثر است
مثلا اگر از اين سنسورهاي كوچيك كه حدود 3000 تا 4000 تومان قيمت دارند استفاده كنيد دقت زيادي نخواهيد داشت
ميبايست از سنسورهاي صنعتي مخصوص اين كار استفاده كنيد

اين هم از لينك صفحه
:happy:​

ErfanEa

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
10
ممنون
راستی کسی از اساتید تا حالا آلتراسونیکی دیده که برد 10 تا 15 متر رو به راحتی جواب بده . ؟؟؟

بالا