برگزیده های پرشین تولز

کنترل وسایل برقی با استفاده از خط تلفن

Simpson

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
4
خیلی ها نیازمند مداری هستند که با اتصال اون به خط تلفن و وسایل برقی بتونن کنترل اون وسایل را در دست بگیرند.
برای این کار راههای مختلفی وجود داره مثل استفاده از آیسی 8870 که 4 کانال خروجی میده.
من یک مدار پیدا کردم که 10 کانال میتونید ازش خروجی بگیرید.

توضیحات این مدار:
Here is a teleremote circuit which enables switching ‘on’ and ‘off’ of appliances through telephone lines. It can be used to switch appliances from any distance, overcoming the limited range of infrared and radio remote controls.
The circuit described here can be used to switch up to nine appliances (corresponding to the digits 1 through 9 of the telephone key-pad). The DTMF signals on telephone instrument are used as control signals. The digit ‘0’ in DTMF mode is used to toggle between the appliance mode and normal telephone operation mode. Thus the telephone can be used to switch on or switch off the appliances also while being used for normal conversation.
The circuit uses IC KT3170 (DTMF-to-BCD converter), 74154 (4-to-16-line demult-iplexer), and five CD4013 (D flip-flop) ICs. The working of the circuit is as follows.
Once a call is established (after hearing ring-back tone), dial ‘0’ in DTMF mode. IC1 decodes this as ‘1010,’ which is further demultiplexed by IC2 as output O10 (at pin 11) of IC2 (74154). The active low output of IC2, after inversion by an inverter gate of IC3 (CD4049), becomes logic 1. This is used to toggle flip-flop-1 (F/F-1) and relay RL1 is energised. Relay RL1 has two changeover contacts, RL1(a) and RL1(b). The energised RL1(a) contacts provide a 220-ohm loop across the telephone line while RL1(b) contacts inject a 10kHz tone on the line, which indicates to the caller that appliance mode has been selected. The 220-ohm loop on telephone line disconnects the ringer from the telephone line in the exchange. The line is now connected for appliance mode of operation.
If digit ‘0’ is not dialed (in DTMF) after establishing the call, the ring continues and the telephone can be used for normal conversation. After selection of the appliance mode of operation, if digit ‘1’ is dialed, it is decoded by IC1 and its output is ‘0001’. This BCD code is then demultiplexed by 4-to-16-line demultiplexer IC2 whose corresponding output, after inversion by a CD4049 inverter gate, goes to logic 1 state. This pulse toggles the corresponding flip-flop to alternate state. The flip-flop output is used to drive a relay (RL2) which can switch on or switch off the appliance connected through its contacts. By dialing other digits in a similar way, other appliances can also be switched ‘on’ or ‘off.’
Once the switching operation is over, the 220-ohm loop resistance and 10kHz tone needs to be removed from the telephone line. To achieve this, digit ‘0’ (in DTMF mode) is dialed again to toggle flip-flop-1 to de-energise relay RL1, which terminates the loop on line and the 10kHz tone is also disconnected. The telephone line is thus again set free to receive normal calls.This circuit is to be connected in parallel to the telephone instrument.​

نقشه را هم Attach کردم براتون.

من دنبال ساخت این مدار بودم ولی تو اصفهان هرچی گشتم آیسی KT3170N را که آیسی اصلی مدار هست پیدا نکردم.

از خصوصیات مثبتش هم این است که هیچ مشکلی برای مکالمات معمولی به وجود نمیاره.

اگه کسی این آیسی را پیدا کرد یه خبری بده لطفا.

از دوستانی هم که مداری با استفاده از 8870 دارن خواهشمندم که در اختیار همه قرار دهند.

فایل های ضمیمه

• 2.gif
    2.gif
    17.8 KB · نمایش ها: 211

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
اگه با میکرو بتونی کار کنی من از این مدار 84 تا ساختم برای سیستم های کنترل سوئیچهای قدیمی مخابرات استفاده کردیم هنوز هم مشکلی پیدا نکرده :cool:
اگه بخوای خیلی از قسمتها رو میشه حذف کرد در نتیجه میکروت هم کوچیکتر میشه
اون قسمتهایی که خط زدمو میتونی حذف کنی و از mega16 استفاده کنی تو برنامش هم میتونم کمکت کنم;)

فایل های ضمیمه

• Schematic Prints.pdf
    89.8 KB · نمایش ها: 495
  • tel remote 2.zip
    46.2 KB · نمایش ها: 326

Simpson

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
4
اگه با میکرو بتونی کار کنی من از این مدار 84 تا ساختم برای سیستم های کنترل سوئیچهای قدیمی مخابرات استفاده کردیم هنوز هم مشکلی پیدا نکرده :cool:
اون قسمتهایی که خط زدمو میتونی حذف کنی و از mega16 استفاده کنی تو برنامش هم میتونم کمکت کنم;)

ممنون از کمکتون.
با زبان C و Basic میتونم کار کنم.
من اون PCB را هنوز ندیدم. میشه یه توضیح بدید که چه کارهایی انجام میده این مدار؟ چه برنامه ای میخواد؟

Simpson

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
4

PCB را با چه نرم افزاری اجرا کنم؟

alibeigi

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با پروتل می تونی فایل PCB را ببینی

Simpson

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
4

موقع اجرا این Error را میده:
http://i14.tinypic.com/5yb8xvo.jpg

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
به نظرم اگه از پروتل DXP استفاده کنی درست بشه:specool::thumbsup::blush:

Simpson

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
4
به نظرم اگه از پروتل DXP استفاده کنی درست بشه:specool::thumbsup::blush:

آقا این درست شد. ولی نگفتین چه قابلیتهایی داره؟
من با 8870 و ATMEGA16 یکی درست کردم که 12 تا خروجی میده و پسورد هم براش گذاشتم. مشکلش اینه که تا تلفن وصل نشه(گوشی را بر نداری) نمیشه هیج کاری کرد و بعد جواب دادن کار میکنه. این مدار شما هم اینطوریه؟

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
نه این مشکلو نداره
این مدار ارتباط دو طرفه داره چون تو جایی که ما فرمان ارسال میکردیم باید بازخورد فرمان رو هم دریافت می کردیم پس هر کدوم از این ماژولها هم فرستنده بود و هم گیرنده که به کمک اون آی سی سوئیچ انتقال داده رو تنظیم می کردیم و اما در مورد کارکرد گفتم این مدار خیلی پیچیده بود و فکر نمی کنم همه کارهایی که میکرد به دردت بخوره ولی تا این حد بگو که این مدار همه کار رو خط تلفن میکنه
الان ورژن جدیدش رو هم طراحی کردم که کمی تغییرات داره و دیگه این منسوخ شده:p
بگذریم در مورد هر قسمتش خواستی توضیح بدم حتما بگو:p

Simpson

کاربر فعال نرم افزار
کاربر فعال
لایک‌ها
4
نه این مشکلو نداره
این مدار ارتباط دو طرفه داره چون تو جایی که ما فرمان ارسال میکردیم باید بازخورد فرمان رو هم دریافت می کردیم پس هر کدوم از این ماژولها هم فرستنده بود و هم گیرنده که به کمک اون آی سی سوئیچ انتقال داده رو تنظیم می کردیم و اما در مورد کارکرد گفتم این مدار خیلی پیچیده بود و فکر نمی کنم همه کارهایی که میکرد به دردت بخوره ولی تا این حد بگو که این مدار همه کار رو خط تلفن میکنه
الان ورژن جدیدش رو هم طراحی کردم که کمی تغییرات داره و دیگه این منسوخ شده:p
بگذریم در مورد هر قسمتش خواستی توضیح بدم حتما بگو:p

من این امکانات را میخوام:
امکان استفاده بدون جواب دادن تلفن به هر طریق.
قابلیت پسورد گذاشتن.
خروجی 12 تایی.
یه صدایی بعنوان تایید پسورد و تایید عملیات های انجام شده که با حالت Tone بفرسته روی خط.

این مدار شما این خصوصیات را داره؟ برنامش چیه؟

ehsan4013

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام بچه ها. من مثل شما حرفه ای نیسیتم.اگه میشه راجع به این مدار یه کم بیشتر توضیح بدین. ایمیل من اینه [email protected] مرسی:)

Mehrdad001

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام بهنام جان.
دستت درد نکنه بابت مدار قشنگت.
اگه لطف کنی برنامه و Hex رو بذاری خیلی ممنون میشم ازت.
خیلی کار قشنگیه.
ضمنا راجع به ترمینالها و نحوه ورودی دادن و خروجی گرفتن هم بگو.

ممنون.

ehsan4013

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام بچه ها. من مثل شما حرفه ای نیسیتم.اگه میشه راجع به این مدار یه کم بیشتر توضیح بدین. ایمیل من اینه [email protected] مرسی:)

سلام simpson لطف كن يه كم راجع به اين مدار توضيح بده.آي سي هاش برنامه نويسي مي خواد؟ممنون ميشم

ZRobot

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام
و یه سلام مخصوص خدمت بهنام جان استاد avr!!! البته اگه وقت داشته باشن که این صفحات رو چک کنن!!!
اقا بروبچز این قدر بهنام رو بدونیدا!!! از من گفتن بود!!!

اقایان واسه خطوط تلفن بهترین راه همونه که بهنام گفت یعنی تو هر دو طرف هم سند داشته باشی هم رسیو. تو این حالت میتونی خودت کاملا خط رو کنترل کنی و به قول دوستمون delivery هم دریافت کنی!

واسه تشخیص اینکه زنگ زده میشه تو همون شماتیک مدارش هست.

خلاصه استاد بهنام جان لطف کردن یه مدار خفن اپلودکردن.

راستی واسه ارسال مستقیما از خود میکرو هم میتونید استفاده کنید.من انجام دادم و شد.ولی با کامپایلر بسکام و با دستور senddtmf که تو help بسکام کاملا توضیح داده.

Sara.Mirzaee

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
حالا من که از این چیزا حالیم نمیشه باید چیکار کنم؟:D

یکی واسم درست کنه بهم بده چقدر هزینش میشه؟:rolleyes:

Last edited:

Khepele Sibilo

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
16
برای کنترل یکی 2 وسیله فکر کنم حاضریش باشه، اصلا توی دزدگیر ها هست، برای خرید وسایل حاضری هم بهتره به بازارچه مراجعه کنین نه بخش برق !

ZRobot

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام و ...
نه نه نه!!! اونایی که تو بازار هستن کالاً قاطی دارن!!! گفته باشم!!!
به نظره من یکی بدی بهنام واست در بیاره خیلی بهتره. اولاً که تهداد کانالاش خیلی بیشتره و دوماً مطمئنی که میخواد کار کنه!!!
مدارایی که اماده هستن بعد از 2 -3 روز قاطی میکنن! خیلی هم بزرگن!!

واسه خونه میخوای سی کار اخه>>>؟؟؟:D

بالا