برگزیده های پرشین تولز

آمپلي فاير

pcb

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام
من يك آمپلي فاير ساختم با مشخصات زير اما صداي خروجي ان تو دماقي چرا
كسي مي تواند كمك كند
فقط من به جاي ترانزيستورهاي تقويت كننده تفاضلي از bc556به جاي اصل استفاده كردم چون اصل اون پيدا نكردم
bc559

60 Watt Into 8 Ohms Power Amplifier
Input sensitivity for 60 W output - just under 1V (1V gives 66W)
Gain - 27dB
Frequency response (-3dB) - 10Hz to 23kHz @ 1W
Harmonic distortion @ 1kHz - 0.05% (maximum typical)
Open Loop Gain - 125dB (no load), 80dB (8 Ohm load)
Input Impedance - 22k Ohm
DC Offset - Less than 100mV (< 20 mV typical **)
Noise - < 2mV at output (-80dB ref 50W unweighted)

pcb- 60w-8ohm.gif

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوب این تودماغی اصطلاح دقیقی نیست - اگر منظور این هست که فرکانسهای بم ضعیفه مشکل در خازن کوپلاژ هست. اگر اعوجاج دارین مشکل در فیدبک و بایاس هست. یک احتمال دیگه اینه که سطح سیگنال ورودی زیاد هست و باعث اشباع ترانزیستورهای طبقه اول در نتیجه کلیپ میشه.

با یک اسیلوسکوپ خیلی راحت و سریع میشه ریشه مشکل رو پیدا کرد. چند فرکانس نمونه در رنج پاسخ فرکانسی مطلوب (مثلا" 10 فرکانس از 20 هرتس تا 20 کیلوهرتز) بهش بدین و دامنه (و فاز) خروجی رو اندازه بگیرین و نمودارش رو رسم کنین. هر جایی که منحنی افت و خیز داشته باشه نشوندهنده اشکال هست و در همون فرکانس باید خروجی طبقات مختلف رو تست کنین و ببینین کجا مشکل داره.

EASPORTS

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
سلام
من يك آمپلي فاير ساختم با مشخصات زير اما صداي خروجي ان تو دماقي چرا
كسي مي تواند كمك كند
فقط من به جاي ترانزيستورهاي تقويت كننده تفاضلي از bc556به جاي اصل استفاده كردم چون اصل اون پيدا نكردم
bc559

60 Watt Into 8 Ohms Power Amplifier
Input sensitivity for 60 W output - just under 1V (1V gives 66W)
Gain - 27dB
Frequency response (-3dB) - 10Hz to 23kHz @ 1W
Harmonic distortion @ 1kHz - 0.05% (maximum typical)
Open Loop Gain - 125dB (no load), 80dB (8 Ohm load)
Input Impedance - 22k Ohm
DC Offset - Less than 100mV (< 20 mV typical **)
Noise - < 2mV at output (-80dB ref 50W unweighted)

مشاهده پیوست 24582
توی دماقی بودن صدا ، همون طور که استاد عزیز گفتن ، به خیلی عوامل بستگی داره.
غیر از اون مواردی که استاد فرمودند ، بلندگو هم خیلی موثره.
اگه بهترین آمپلی فایر داشته باشی و لی با بوق بخوای آمپ رو تست کنی صدای تو دماقی میده.
در کل اون ترانزیستورت هم درسته ، هیچ فرقی بین559 و 556 نیست .
طراحی مدار هم من چک کردم ، مشکل خاصی نداشت.
فقط خازن ورودی رو 3.3 میکرو فاراداش کن ، با اون پتانسیومتر هم میتونی تقارن مدارت رو کنترل کنی .
اگه قطعاتو درست وصل کرده باشی ، با توجه به نقشه ی منطقی مدار ، نباید مشکل خاصی وجود داشته باشه!
در ضمن تغذیه هم بسیار موثره!
اگه ولتاژ تغذیت کمتر یا بیشتر از +-35 ولت باشه ، باعث به اشباع رفتن یا قطع بودن و تامین نکردن جریان برای ترانزیستور های قابلمه ای میشه.
راستی
میشه PCB مدار رو هم بذاری!
در این صورت ببیشتر میتونم کمکتون کنم.

Mehrdad001

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
0

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
شما اصلا داریورت رو تنظیم کردی؟؟؟؟

اصلا بلدی؟؟؟؟؟؟

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
گه ولتاژ تغذیت کمتر یا بیشتر از +-35 ولت باشه ، باعث به اشباع رفتن یا قطع بودن و تامین نکردن جریان برای ترانزیستور های قابلمه ای میشه

نه این مدار از 28 تا 45 رو میتونه کار کنه!!!

EASPORTS

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
نه این مدار از 28 تا 45 رو میتونه کار کنه!!!

البته کار دادن رو که بله با ولتاز کمتر هم شاید کار بده ، ولی اون قدرت حقیقی که ازش انتظار میره رو نمیتونه جوابگو باشه!;)
منظورتونو از دایورت نفهمیدم استاد!:)

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
منظورم درایو بود (( به طبقه قبل از ترانزیستور قدرت میگند ))

که با همون پتانسیومتری که خودت گفتی تنظیم میشه (( الته نه برای تقارن)) بلکه برای روشن و خاموش کردن اونها

که تو کلاس ab بسته شدند

لبته کار دادن رو که بله با ولتاز کمتر هم شاید کار بده ، ولی اون قدرت حقیقی که ازش انتظار میره رو نمیتونه جوابگو باشه!

اتفاقا چرا !!جوابگو هست اصلا همون پتانسیومتر رو برای همین گذاشتند !!

تنظیمش کمی مهارت و تجربه میخاد!! باید طوری باشه که نیم موج به نیم موج خاموش روشن بشه

با افزایشش رو بیس ترانس درایو رو به روشنی بیشتر و رو به ac میره البته تا جایی باید زیاد بشه که بالا گفتم

و گرنه اون وقت جریان dc بیخود از ترانس میکشه و این جریان از ترانس قابلمه ای رد میشه که سریع داغ میشه

و ممکنه بزنه بلند گو رو به فنا بده و با کم کردنش و دیر روشن شدنش یک اعوجاج رو خروجی نشون میده و صدا خراب میشه

EASPORTS

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
منظورم درایو بود (( به طبقه قبل از ترانزیستور قدرت میگند ))

که با همون پتانسیومتری که خودت گفتی تنظیم میشه (( الته نه برای تقارن)) بلکه برای روشن و خاموش کردن اونها

که تو کلاس ab بسته شدند

اتفاقا چرا !!جوابگو هست اصلا همون پتانسیومتر رو برای همین گذاشتند !!

تنظیمش کمی مهارت و تجربه میخاد!! باید طوری باشه که نیم موج به نیم موج خاموش روشن بشه

با افزایشش رو بیس ترانس درایو رو به روشنی بیشتر و رو به ac میره البته تا جایی باید زیاد بشه که بالا گفتم

و گرنه اون وقت جریان dc بیخود از ترانس میکشه و این جریان از ترانس قابلمه ای رد میشه که سریع داغ میشه

و ممکنه بزنه بلند گو رو به فنا بده و با کم کردنش و دیر روشن شدنش یک اعوجاج رو خروجی نشون میده و صدا خراب میشه
همون طور که خودتونم میدونید ، یک تقویت کننده ی پوش پول (کامپلی منتاری) کلاس AB هم در نیم سیکل مثبت و هم در نیم سیکل منفی تقویت انجام میده ، با این پتانسیومتر میتونن ، ولتاز کلکتور درایور ها رو کاملاً با هم برابر کنن ، که تقویت به صورت متقارن انجام بگیره .
البته تقارن اینجا دو معنی میده ، یکیش همونی هست که شما مد نظرتونه ، و باش میشه تقاطع اعوجاجی رو حذف کرد ، و با گرفتن ولتاژ بیس امیتر ترانزیستور های قدرت و تنظیم پتانسیومتر ترانزیستور ها رو در آستانه ی روشن شدن قرار داد ، مثلاً حدود 0.5 ولت ، تعریف دیگش اینه که میتونیم سیگنال (نیم سیکل) بالا و پایین رو میزان تقویتش رو متقارن کنیم ، یعنی هر دو نیم سیکل به یک اندازه تقویت شود ، که این کار با تنظیم پتانسیومتر و گرفتن ولتاژ کلکتور درایور ها نسبت به شاسی انجام میگیرد!

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
کلاس AB هم در نیم سیکل مثبت و هم در نیم سیکل منفی تقویت انجام میده

بر منکرش لعنت !!! ما کی گفتیم نمیده !! من برای یک ترانزیستور رو گفتم که تو یک نیم سیکل کار میکنه !!

(( چیزی شبیه یک دیود )) ولی ولی .... وقتی این ترانزیستور قدرت تمام روشن باشه دیگه نیم سیکل نیست

میشه یک ac سوار روی یک dc (( خیلی سادس ))

تعریف دیگش اینه که میتونیم سیگنال (نیم سیکل) بالا و پایین رو میزان تقویتش رو متقارن کنیم ، یعنی هر دو نیم سیکل به یک اندازه تقویت شود ،

ما که یک همچین چیز ندیدیم و نشنیدیم نه تو تحلیل با نرم افزارها نه واقعا رو اسکوپ

همیشه خروجیمون تو هر نیم سیکل یک اندازه تقویت شده بود (( حالا میخاست پتانسیومتر هر جا باشه))

EASPORTS

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
1
بر منکرش لعنت !!! ما کی گفتیم نمیده !! من برای یک ترانزیستور رو گفتم که تو یک نیم سیکل کار میکنه !!

(( چیزی شبیه یک دیود )) ولی ولی .... وقتی این ترانزیستور قدرت تمام روشن باشه دیگه نیم سیکل نیست

میشه یک ac سوار روی یک dc (( خیلی سادس ))

ما که یک همچین چیز ندیدیم و نشنیدیم نه تو تحلیل با نرم افزارها نه واقعا رو اسکوپ

همیشه خروجیمون تو هر نیم سیکل یک اندازه تقویت شده بود (( حالا میخاست پتانسیومتر هر جا باشه))
تقویت کننده ی کامپلی منتاری ، یکی از ترانزیستور هاش در یک نیم سیکل و دیگری در نیم سیکل بعد تقویت رو انجام میدن ، حالا اگه ولتاژ بیس امیتر یکی از اونها کمتر از اون یکی باشه سیگنالی که میاد یه مقدارش جهت رسوندن اون ولتاز به آستانه و بعد از اون رو تقویت میکنه .
نمیدونم منظورمو فهموندم یا نه ، ولی به هر حال دلیل اصلیش همون طور که گفتم این نیست ، چون به طور اتوماتیک وار مورد اول تنظیم بشه ، یعنی ولتاژ بیس امیتر های هر دو ترانزیستور رو تقریباً با هم برابر کنیم خود به خود مساله ی دو هم حل میشه!
البته این پتانسیومتر هیچ گونه نقشی نمیتونه توی فرکانس مدار و ایجاد صدای تو دماغی داشته باشه!
خازن ها و فیلترهای مدار باعث اون امر میشن!

pcb

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
سلام به دوستان
اگه كسي pcb مدار مي خواد به گه برش بزارم
من با ولتاژ +-25 مدار تست كردم تمام كارايي كه دوستان گفتن من امتحان كرده بودم
اما جواب نگرفتم
اگه راهي ديگه داره كمك كنيد
فقط من تنها تغييري كه دادم در دو ترنزيستور تقويت كننده تفاضلي ورودي بود كه به جاي bc559

bc556
گزاشتم

ErfanEa

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
10
همونطور که جناب mazoolagh توضیح دادن بهترین و سریع ترین روش عیب یابی استفاده از اسیلوسکوپه و راه های دیگه هم جنبه ی سعی و خطا پیدا میکنند و نتیجه مطلوبی بهتون نمیده . مثل کم و زیاد کردن خازن ها و ...

raxtastar

کاربر فعال
لایک‌ها
672
یک مولتی متر بزار ببین چند میلی ولت افست داری!!!!

با پروتوس طراحی کرده بودی یا نه!!

خازن منبعت چند فاراده؟؟ترانست چند آمپره ؟؟ اگه این دو کم باشند موج سینوسیت خمیده میشده و بم رو نمیده

ولی 25 کمه باید تغییرات توش بدی

اگه خروجی را با اسکوپ گرفته بودی میشد راهنمایی کرد!!!

اگه ناراحت نمیشی کلا مدارت جالب نیست !!چند تا از این مدارتی که از دیود استفاده شده رو با پروتوس کشیدم جواب وحشت ناکی گرفتم

بالا