برگزیده های پرشین تولز

سرعت سنج چرخ

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5
سلام به همه دوستان.

اینجا کسی میتونه یه سری اطلاعات کلی و در حقیقت روشی برای ساختن سرعت سنح چرخ در حال گردش به من بده. یه عده میگن با یه سنسور و یه عده میگن با دو سنسور میشه. نمونه اش رو تو آپاراتی ها برای تنظیم بالانس به صورت درجا دیدم. اما نمی فهمم چطوری کار می کنه. واقعا عجیب به نظر می رسه.

pirmard

Registered User
لایک‌ها
5
سلام به همه دوستان.

اینجا کسی میتونه یه سری اطلاعات کلی و در حقیقت روشی برای ساختن سرعت سنح چرخ در حال گردش به من بده. یه عده میگن با یه سنسور و یه عده میگن با دو سنسور میشه. نمونه اش رو تو آپاراتی ها برای تنظیم بالانس به صورت درجا دیدم. اما نمی فهمم چطوری کار می کنه. واقعا عجیب به نظر می رسه.

با یه سنسور و یه گیرنده کار می کنه دیگه .
نمونش توی پروزه ی چیای عزیز هست .
یه مانع روی قسمت دوار سواره . این مانع در هر دور یک بار ارتباط بین فرستنده و گیرنده مادن قرمز رو قطع می کنه و یک پالس شکل می گیره (سطح منفی در خروجی) و خوب بعدش تعداد پالس ها رو در دقیقه مثلا می شمری .
یا دقیقتر فاصله ی بین پالس ها رو اندازه گیری می کنی .

البته نمی دونم شما همین مدنظرتون بوده یا چیز دیگه ...:blush:

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5
البته به این صورت ساده هست. اما ما تو آزمایشگاه ماشین الکتریکی یه دستگاه داشتیم که نورش رو می انداختیم روی شفت موتور و سرعت چرخش موتور رو به صورت دیجیتالی بهمون نشون می داد.

اندلس

Registered User
لایک‌ها
0
اصول کار همونیه که بقیه گفتن.اگه موس مکانیکی داری بازش کن و از نزدیک ببین.در واقع شما به یه Encoder نیاز داری که آمادش تو بازار هست و خیلی دقیقتر عمل می کنه.
با hall effect sensor هم میشه منتهی رو شفت باید Permanent magnet بذاری.

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5
ببینید من یه طرحی دارم اما نمیدونم چطور باید اجراش کرد. من اینو تو آزمایشگاه نور دیدم. طرف یک طناب سفید رو با دست می گردوند(مثل ذغال گردون ). یعد اتاق تاریک شد و تنها یک فلاشر کار می کرد. وقتی که اون مرد سرعت چرخوندن طناب رو با سرعت فلاشر برابر کرد ما تنها در لحظاتی طناب رو میدیدیم که به سمت بالا بود. مثل اینکه طناب همونجا ثابت شده بود.

خب اگه ما یک علامت روی چرخ بذاریم و بچرخونیمش و یه فلاشر همفرکانس با سرعت گردش چرخ بهش بتابه جای اون علامت تقریبا ثابت دیده میشه.

خوب مشکلات اجرایی ایناست :

1-تغییر فرکانس فلاشر
2-تشخیص ثابت شدن جای علامت
3-استفاده از فلاشر و سنسوری که در روشنایی روز هم بشود از آن استفاده کرد. ( مثلا فلاشر و سنسور مادون قرمز)

(فکر کنم قسمت دوم برای خودش یک پروژه 6 واحدی باشه.)

mhaf

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
314
آقا من سرعت سنج واسه دوچرخم داشتم که اصل کارش با سنسور مگنت بود منظورم سنسور مغناطیسیه
این جوری بود که یه آهنربا روی چرخ سوار بود و یه سنسور روی بدنه وقتی که آهنربا به سنسور میرسید برای دستگاه نقطه شروع بود و بعد به ازای هر دفعه ای که آهنربا به سنسور میرسید 208 سانتیمتر= محیط چرخ 26 اینچ جابجا شده بود
بنابر این با فرمول ساده ای که هست جابجایی بر واحد زمان میشه سرعت رو بدست آورد
موفق باشی

pirmard

Registered User
لایک‌ها
5
ببینید من یه طرحی دارم اما نمیدونم چطور باید اجراش کرد. من اینو تو آزمایشگاه نور دیدم. طرف یک طناب سفید رو با دست می گردوند(مثل ذغال گردون ). یعد اتاق تاریک شد و تنها یک فلاشر کار می کرد. وقتی که اون مرد سرعت چرخوندن طناب رو با سرعت فلاشر برابر کرد ما تنها در لحظاتی طناب رو میدیدیم که به سمت بالا بود. مثل اینکه طناب همونجا ثابت شده بود.

خب اگه ما یک علامت روی چرخ بذاریم و بچرخونیمش و یه فلاشر همفرکانس با سرعت گردش چرخ بهش بتابه جای اون علامت تقریبا ثابت دیده میشه.

خوب مشکلات اجرایی ایناست :

1-تغییر فرکانس فلاشر
2-تشخیص ثابت شدن جای علامت
3-استفاده از فلاشر و سنسوری که در روشنایی روز هم بشود از آن استفاده کرد. ( مثلا فلاشر و سنسور مادون قرمز)

(فکر کنم قسمت دوم برای خودش یک پروژه 6 واحدی باشه.)

سلام
خوب این کار سختی به نظر نمی رسه .
شما قصد دارید که فرکانس چرخش چرخ رو بدست بیارید و اونو منطبق با فرکانس فلاشر کنید ؟
خوب برعکس عمل کنید . فرکانس فلاشر رو با فرکانس چرخش چرخ مطابق کنید .
مثلا فرض کنید شما اون طناب رو دارید می چرخونید (مثل ذغال گردون) بعد مثلا می خاین هرجا که طناب به سمت بالا بود دیده بشه ! خوب شما کافیه یه مگنت روی اون قسمت قرار بدین و یه سنسور هال افکت که اون موقع تحریک بشه و به فلاشر فرمان بده .اینطوری حتی اگه چرخ هم یواش بچرخه باز هم فلاشر درست عمل می کنه . و سرعت رو می تونین تنظیم کنین .

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
سلام
خوب این کار سختی به نظر نمی رسه .
شما قصد دارید که فرکانس چرخش چرخ رو بدست بیارید و اونو منطبق با فرکانس فلاشر کنید ؟
خوب برعکس عمل کنید . فرکانس فلاشر رو با فرکانس چرخش چرخ مطابق کنید .
مثلا فرض کنید شما اون طناب رو دارید می چرخونید (مثل ذغال گردون) بعد مثلا می خاین هرجا که طناب به سمت بالا بود دیده بشه ! خوب شما کافیه یه مگنت روی اون قسمت قرار بدین و یه سنسور هال افکت که اون موقع تحریک بشه و به فلاشر فرمان بده .اینطوری حتی اگه چرخ هم یواش بچرخه باز هم فلاشر درست عمل می کنه . و سرعت رو می تونین تنظیم کنین .

جالب شد. حالا که خودش صاحاب تاپیک نیست. ولی میشه برای من بیشتر توضیح بدین. سنسور هال افکت چیه؟

pirmard

Registered User
لایک‌ها
5
جالب شد. حالا که خودش صاحاب تاپیک نیست. ولی میشه برای من بیشتر توضیح بدین. سنسور هال افکت چیه؟

سنسور اثر هال یه سنسوره که با مغناطیس تحریک میشه .
تا جایی که من می دونم تو دورای بالا بیشتر از این استفاده می کنن .
سنسورای مادون قرمز یه بدی دارن که با نور روز و ... هم تحریک میشن . واسه همین میان معمولا از سنسورهای مادون قرمز فیلتر دار استفاده می کنن . ولی این فیلتر دارا توی دورهای بالا جواب نمی دن (علتش رو هم می دونین)
واسه همین اینجور جاها از سنسور اثرهال استفاده می کنن.
بدی این سنسور اینه که باید خیلی به اون جسم تحریک کننده (آهنربا) نزدیک باشه :( یعنی باید فاصله زیر نیم سانتی متر با آهنربا داشته باشه

بالا