برگزیده های پرشین تولز

یک معمای الکترونیکی

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
اینجا به پیشنهاد جناب مازولاق یه سئوال مطرح می کنم که دوستان عزیز کمی فکر کنن . سئوال سختی نیست. صورت سئوال به این صورته :

اگه تو به مدار دیدید از یک دیود استفاده شده که به هیچ وجه شرط هدایت رو پیدا نمی کنه ( ولتاژ دوسرش از 0.7 بیشتر نمیشه ) حدس بزن برای چی تو مدار گذاشتنش؟ مثلا فرض کن یک مقاومت با یه دیود موازی شده باشه و اینقدر جریان مقاومت کم باشه که ولتاژ دو سرش از 0.1 ولت بیشتر نشه.

همچنین تاکید می کنم که این دیود در هیچ شرایطی on نمیشه. اصلا تو مدار اونو معکوس قرار میدن چون قرار نیست که on بشه.

در پستهای بعدی بیشتر راهنمایی می کنم.

xpin

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
33
تا شما راهنمایی کنید من جوابو پیدا میکنم ...(استاد رو گذاشتن برای همچین موقعی ....)

shockley

Registered User
لایک‌ها
4
سلام آرش، خوبی؟ :)

دیود FreeWheelingه که مثلا با رله موازی می کنند؟

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
سلام آرش، خوبی؟ :)

دیود FreeWheelingه که مثلا با رله موازی می کنند؟

سلام آقای مهندس. نه اون هم نیست. راستی تا یادم نرفته بگم که این سئوال رو مهندس لطیفی سر کلاس مطرح کرد.

یک راهنمایی میکنم. همه ما چندین نوع دیود می شناسیم. همه اونا رو نام ببرید و فراموش نکنید که ممکنه یکی از اونا حالت خاص دیگری باشه.

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
اگه کسی این نکته رو بدونه میتونه در طراحی فیلترهای فرکانس بالا ازش استفاده کنه.

raico

مدیر بازنشسته
کاربر فعال
لایک‌ها
38

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
از اونجا که به صورت معکوس توی مدار قرار می گیره و هیچ جریانی ازش عبور نمی کنه پس به احتمال زیاد همون دیود ورکتور یا خازنیه که محسن به علاوه یک اشاره کرد.
---
معمولا با سلف به صورت موازی قرارش می دن.
----
گفتی جایزش چیه؟

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
نزدیک شدید. خیلی هم نزدیک شدید. فقط به اطلاعتون برسونم که این دیود ورکتور نیست. فرض کنید 1n4001 هست.

raxtastar

"کاربرفعال ورزش""کاربر قدیمی پرشین تولز
کاربر فعال
لایک‌ها
672
ببینم همون دیدوی نیست که تو مداره fm هم دیدم میزارند؟؟؟

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
خوب دیودها تو بایاس معکوس تو ناحیه تهی بصورت یه خازن مدل سازی میشند یعنی اصلاً ظرفیت خازنی در حد چند پیکو فاراد ایجاد میکنند که از این رو تو فیلترهای فرکانس بالا از این خاصیت دیودها استفاده میشه چون مثلاً تو یه فیلتر بالاگذر ساده RC رابطه فرکانس F=1/2.pi.RC هستش که هر چه قدر ظرفیت خازن کوچیک باشه فرکانس فیلتر میره بالا مثلاً شما مقاومت رو یک کیلو در نظر بگیری و ظرفیت خازنی دیود رو هم 2 پیکو اون وقت فرکانس فیلترت میشه 80 مگاهرتز !
خیلی راحت میتونید با یه دیود و مقاومت و اسکوپ و RF Generator تو آزمایشگاه تست کنید و ببینید که چطور فرکانس های بالا رو عبور میده !

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
آفرین به جناب الکترونیک آرت. جواب درست همینه. چون دیودها همیشه در فرکانس بالا به صورت خازن کار می کنند به همان صورت هم مدل می شوند. پس می توان از یک دیود به عنوان خازن استفاده کرد.
در این مثال هم که خدمتتون عرض کردم از دیود به عنوان خازن بسیار کوچک استفاده می شود. برای مثال در قسمتی از مدار طراح به یک خازن کوچک احتیاج دارد که در دسترس نیست. بنابراین با دانستن ولتاژ آن نقطه دیود مناسبی را در آنجا قرار می دهد که به مقدار مورد نیازش ظرفیت خازنی ایجاد کند.

دیود ورکتور هم با توجه به همین خاصیت ساخته شده اما محدوده تغییر ظرفیت خازنی آن در مقایسه با دیود معمولی بسیار زیاد است.

حالا موافقید که یک سئوال دیگه مطرح کنم؟

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
خواهش میکنم :)
به نظر من عنوان تاپیک بشه " معماهای الکترونیکی " و بچه های بیان نکات و ریزه کاری ها تحلیل و طراحی و ... (حتی تعمیر) رو تو قالب همین معما و سوال مطرح کنند و دوستان علاقمند نظرات خودشون رو بگند تا روشون بحث کنیم مطمئناً بار علمی و کاربردی تاپیک خیلی خوب خواهد شد. نظر شما چیه ؟

راستی یه سوال هم من مطرح کنم !

همه مون میدونم که یه ترازیستور دو قطبی یا همون bjt از دو جفت پیوند PN تشکیل شده در واقع انگار دو تا دیود به هم وصل شدند و شده یه ترازیستور یعنی دیود بیس امیتر و دیود بیس کلکتور که بسته به آند و کاتد دیودها ترازیستور میشه NPN یا PNP حالا به نظرتون اگه ما بیایم و دو تا دیود رو به همین صورت ببندیم آیا مثل ترازیستور عمل میکنه یا نه ؟ چرا ؟
منظور اینجوریه :

170fs276848.gif

;)

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
مسلما نه. عمل نمی کنه. فکر می کنم دلیلش اینه که اندازه پیوند ناحیه بیس بیش از حد بزرگ میشه و دیگه از خودش جریان رو عبور نمیده.

30yavash

Registered User
لایک‌ها
16
داره تاپیک جالبی می شه.
همه مون میدونم که یه ترازیستور دو قطبی یا همون bjt از دو جفت پیوند PN تشکیل شده در واقع انگار دو تا دیود به هم وصل شدند و شده یه ترازیستور یعنی دیود بیس امیتر و دیود بیس کلکتور که بسته به آند و کاتد دیودها ترازیستور میشه NPN یا PNP حالا به نظرتون اگه ما بیایم و دو تا دیود رو به همین صورت ببندیم آیا مثل ترازیستور عمل میکنه یا نه ؟ چرا ؟
شبیه سازی ترانزیستور با 2 تا دیود رو بهش مدل Ebres Mol می گن(اگه اسپلش درست نوشته باشم) و فقط جهت آشنایی با طرز کار ترانزیستور مطرح می شه و جنبه عملی نداره.
دلیلش رو با آرش خان موافقم برای اینکه توی ترانزیستور، جریان کلکتور (با تقریب) برابر جریان امیتر هست یعنی می شه فرض کرد که جریانی از کلکتور به امیتر جاری است در حالی که در مدل شما جریان کلکتور به امیتر به دلیل بایاس معکوس نمی تونه برقرار بشه.

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
بله ، جواب هاتون درست بود !
این سوال ساده ولی مفهومی هستش :d

حالا سوال بعدی رو مطرح کنید ...

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
خوب من یه سوال دیگه مطرح میکنم که بیشتر جنبه طراحی داره !
به نظرتون چطور میتونیم با یه مدار نسبتاً ساده اختلاف فاز بین دو سیگنال رو بدست بیاریم ؟ مثلاً اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان یه سلف یا یه خازن !

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
خوب من یه سوال دیگه مطرح میکنم که بیشتر جنبه طراحی داره !
به نظرتون چطور میتونیم با یه مدار نسبتاً ساده اختلاف فاز بین دو سیگنال رو بدست بیاریم ؟ مثلاً اختلاف فاز بین ولتاژ و جریان یه سلف یا یه خازن !

سئوال سختیه. هنوز دارم فکر می کنم.
q9.gif

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
یک فکری دارم. بیاییم از ولتاژ و جریانش نمونه گیری کنیم پس از تبدیل جریان به ولتاژ ، پیک هر دو ولتاژ رو در سطح 5 ولت تقویت کنیم. بعد بدیم به یک میکرو که اختلاف زمانی و فرکانس اونا رو در بیاره.
در کل روش جالبی نیست. ولی چیز دیگه ای به فکرم نرسید.

Electronics Art

کاربر فعال
لایک‌ها
18
یک فکری دارم. بیاییم از ولتاژ و جریانش نمونه گیری کنیم پس از تبدیل جریان به ولتاژ ، پیک هر دو ولتاژ رو در سطح 5 ولت تقویت کنیم. بعد بدیم به یک میکرو که اختلاف زمانی و فرکانس اونا رو در بیاره.
در کل روش جالبی نیست. ولی چیز دیگه ای به فکرم نرسید.

منظورت چیه که پیک شون رو تا 5+ تقویت کنیم ؟
خوب از میکرو فقط جهت محاسبه و تایمینگ و نمایش اسنتفاده خواهیم کرد !
می تونیم خیلی راحت با یه مدار 90 درصد قضیه رو حل کنیم ;) که اصلی ترین قسمتش همینه
وگرنه قسمت میکروش کاری نداره ، در اصل ما باید نمونه مناسبی جهت اعلام به میکرو از این سیگنال ها بدست بیاریم !

بالا