برگزیده های پرشین تولز

افسانه چراغ : شما هرگز نباید لامپ فلورسنت را خاموش کنید.

arashkhan

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
7
افسانه چراغ : شما هرگز نباید لامپ فلورسنت را خاموش کنید.
زمانی که لامپهای فلورسنت برای اولین بار در سال 1950 به بازار آمدند مردم کم کم عادت کردند که چراغها را موقع خروج از اتاق روشن بگذارند.. این عقیده که بعد ها به نام افسانه چراغ لقب گرفت به این دلیل بود که تصور می شد روشن کردن این نوع لامپ ها انرژی زیادی لازم دارد.
به عنوان یک قانون کلی شما باید بعد از ترک اتاق چراغ را خاموش کنید. خوب است که این عادت بین همه مردم رواج پیدا کند. این کار به دو دلیل باعث پایین آمدن هزینه ها می شود : ذخیره انرژی و کاهش تعویض لامپها
آیا انرژی لازم برای روشن کردن یک لامپ فلورسنت از انرژی لازم برای روشن نگه داشتن آن برای چند دقیقه بیشتر است؟
پاسخ این سئوال منفی است. این درست است که لامپهای فلورسنت در هنگام روشن شدن جریانی بیشتر از 5 برابر حالت روشن بودن مصرف می کنند. اما این افزایش جریان فقط برای یک صد و بیستم ثانیه اتفاق می افتد. بنابراین شما کافی است برای ذخیره انرژی ای برابر با آنچه در هنگام استارت مهتابی مصرف می شود چند ثانیه لامپ مهتابی را خاموش کنید.
آیا هر زمان که لامپ روشن می شود کاتود فرسایش پیدا نمی کند؟
بله، فرسایش کاتود یکی از فاکتورهای طول عمر لامپ می باشد. تا زمانی که لامپ خاموش باشد از تعداد ساعات کاری آن کاسته شده است. این کار زمان میان تعویض لامپ ها را افزایش می دهد. برای مثال یک لامپ مهتابی بصورت پیوسته می تواند 38000 ساعت یا 4.3 سال روشن بماند. اما اگر همین لامپ برای 12 ساعت در روز روشن باشد عمر آن 30000 ساعت خواهد شد. با این حال به دلیل متناوب خاموش و رو شن شدن 6.8 سال در سرویس خواهد بود. بنابراین شما می توانید انرژی مصرفی را به نصف کاهش داده و هزینه های تعویض را تا 30 درصد کاهش دهید.
البته لازم نیست که هر وقت که از اتاق خارج می شوید محاسبه های دقیق انجام دهید. یه عنوان یک حساب سر انگشتی همیشه بهتر است که هنگام خروج لامپ را خاموش کنید. حتی اگر برای یک یا دو دقیقه از اتاق خارج می شوید این را برای خود به صورت یک عادت در آورید که چراغ را خاموش کنید.
پنجاه سال پیش لامپ را پیوسته روشن نگاه می داشتند و تصور می کردند که بهترین کار همین است. اما امروزه بعضی چیزها تغییر کرده اند. لامپهای فلورسنت با دوام تر و انرژی گران تر شده است. لامپهای فلورسنت نیز نسبت به قبل در جاهای بیشتری استفاده می شوند. اگر شما می خواهید در پول و انرژی ودفعات تعویض لامپ صرفه جویی نمایید......چراغ را خاموش کنید.

منبع :
http://www.eweb.org/business/energy/energysmart/ebd/9811/lighting_myth.htm

erroring

Registered User
لایک‌ها
2
منم همين عقيده رو داشتم تا وقتي كه ديگه روشن نشد. خاموش روشن كردن لامپ هاي فلورسنت واقعا عمر اونها رو كاهش ميده. بهتره اگه كار زياد طولاني در اتاق نداريد لامپ هاي معمولي رو به جاي فلورسنت ها روشن كنيد.

عكس هاي داغ
عكس هاي زيبا
مطالب جالب
جالب
هاي
بامزه
عكس هاي ديدني
گالري عكس
بوستان

Last edited:

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
منم همين عقيده رو داشتم تا وقتي كه ديگه روشن نشد. خاموش روشن كردن لامپ هاي فلورسنت واقعا عمر اونها رو كاهش ميده. بهتره اگه كار زياد طولاني در اتاق نداريد لامپ هاي معمولي رو به جاي فلورسنت ها روشن كنيد.

اره تجربه این رو میگه .. دقیقا ..

به نظر من لامپ های التهابی برای جاهایی که موقتی میخوان روشن باشن خوب ه مثلا دستشویی ها انبار ها و .. حتی تو اتاق برای کارهایی لحظه ای

پس معلوم میشه شما هیچ کدوم مقاله رو نخوندید : این مقاله داره میگه خاموش کنید. حتی اگه مهتابی باشه. داره میگه اونی که میگه خاموش نکنید یک افسانه هست. من رو بگو برای کیا مقاله ترجمه کردم.

Mohammadirani@

Registered User
لایک‌ها
10
پس معلوم میشه شما هیچ کدوم مقاله رو نخوندید : این مقاله داره میگه خاموش کنید. حتی اگه مهتابی باشه. داره میگه اونی که میگه خاموش نکنید یک افسانه هست. من رو بگو برای کیا مقاله ترجمه کردم.
اقا خوندیم .. ما تجربه رو گفتیم .. تجربه میگه عزیز دل ...

من در مورد لامپ های التهابی گفتم که برای استفاده لحظه ای بهترن ...

دست شما هم درد نکنه واقعا مقاله خوبی بود ...

ناراحت شدی ؟

sourena_8888

Registered User
لایک‌ها
68
خوب میدونی اینا از یه زاویه دیگه به قضیه نگاه میکردن

sara__joon

کاربر فعال فوتبال
کاربر فعال
لایک‌ها
5,607
بالاخره خاموش کنیم یا خاموش نکنیم؟

alfredo

نفر اول عکاسی با موبايل
لایک‌ها
325

امیـن

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
هم خاموش کنیم هم خاموش نکنیم
183.gif

pirmard

Registered User
لایک‌ها
5

تجربه من هم همینو می گه .
خود شرکتهای سازنده لامپهای فلورسنتی هم همینو میگن . روی اکثر لامپ های کم مصرف(نه این مهتابیها) نوشته مه در جاهایی مثل راه پله ها و ... (جاهایی که تندتند خاموش روشن میشن) استفاده نکنیم .
توی یکی از جزوات درسیمون هم مربوط به کارگاه برق بود نوشته بود که :
طول عمر لامپهای التهابی بیشتر به مدت زمان کارکرد آنها و طول عمر لامپهای فلورسنتی بیشتر به تعداد خاموش-روشن کردن آنها بستگی دارد !

حالا واقعیت چیه ؟ :wacko:

erroring

Registered User
لایک‌ها
2
دوستان منو مجبور كرديد پرده از راز لامپهاي فلورسنت بردارم. قضيه اين لامپها به اينصورته كه چندين سال قبل شركت معروف فلورينا كه با يك بحران مالي روبرو بود تصميم به ارائه پروژه فلورسنت گرفت. آنها در اين پروژه خبيصانه چنيدن لامپ التهابي را به زور در يك لوله جا ميدادند و آنها را انقدر كتك مي زدند تا قبول كنند تا با دريافت انرژي كمتر نوري معادل و سفيد رنگ از خود متصاعد نمايند. لامپهاي التهابي كه از اين ظلم به تنگ آمدند به شرطي حاضر به همكاري شدند كه اگه زياد روشن خاموش شدند برن مرخصي. شركت هم كه بحران مالي داشت اينو پذيرفت. و محصول روانه بازار شد. پس لطفا بحثهاي بي مورد رو بذاريد كنار.

alfredo

نفر اول عکاسی با موبايل
لایک‌ها
325
دوستان منو مجبور كرديد پرده از راز لامپهاي فلورسنت بردارم. قضيه اين لامپها به اينصورته كه چندين سال قبل شركت معروف فلورينا كه با يك بحران مالي روبرو بود تصميم به ارائه پروژه فلورسنت گرفت. آنها در اين پروژه خبيصانه چنيدن لامپ التهابي را به زور در يك لوله جا ميدادند و آنها را انقدر كتك مي زدند تا قبول كنند تا با دريافت انرژي كمتر نوري معادل و سفيد رنگ از خود متصاعد نمايند. لامپهاي التهابي كه از اين ظلم به تنگ آمدند به شرطي حاضر به همكاري شدند كه اگه زياد روشن خاموش شدند برن مرخصي. شركت هم كه بحران مالي داشت اينو پذيرفت. و محصول روانه بازار شد. پس لطفا بحثهاي بي مورد رو بذاريد كنار.

من میگم چرا این لامپای یه بارمصرفی (کم مصرف یا بی مصرف) که میخریم اینقدر دربو داقونند !

نگو قضیه این بوده ! :lol:

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
از همه دوستان متشکرم که توجه کردید. البته من بابا برقی نیستم ولی توصیه می کنم همیشه چراغهای اضافی رو خاموش کنید.

حالا می خوام یک نکته خیلی جالب بهتون بگم. شاید باورتون نشه. اما واقعیت داره. هیچ می دونستین از نظر علمی احتمال روشن شدن مهتابی یک در یک میلیون هست ؟ زمانی که شما کلید رو می زنید باید ابتدا تعدادی از اتمهای گاز شروع به یونیزه شدن بکنن تا این روند ادامه پیدا کنه . احتمال این شروع در حد یک در یک میلیون هست. اما طبق یک اصل کشف نشده همیشه مهتابی روشن میشه !

mooZmar

مدیر بازنشسته
کاربر قدیمی پرشین تولز
لایک‌ها
156
شرمنده که خارج از موضوع تاپیک میپرسم:
arashkhan و sara__joon شما دو تا احیانا با هم نسبت خاصی دارین؟؟

استیل آذین

Registered User
لایک‌ها
5
احتمالا زید و زیده:lol:

erroring

Registered User
لایک‌ها
2
چطور مگه آي پيشون يكيه؟ شايد از يه دانشگاه باشند. شايد هم محله اي باشند و از يك كافي نت استفاده مي كنند
tooth.gif

PROGRESSIVE

Registered User
لایک‌ها
3
من تازه فهميدم كه استفاده از لامپاي كم مصرف چه لطمهاي به شبكه ميزنه
ولي اداره برق اين چيزا حاليش نيست هنوز داره تبليغ ميكنه

erroring

Registered User
لایک‌ها
2
از كجا فهميدي؟ من فكر مي كنم اشتباه مي كنيد.
106.gif

اگه شايه پراكني مي كني هماهنگ كن چندتا خبر هم واست اينجا بنويسم
160.gif

عكس هاي داغ
عكس هاي زيبا
مطالب جالب
جالب
هاي
بامزه
عكس هاي ديدني
گالري عكس
بوستان