برگزیده های پرشین تولز

انواع یوزر در Xp و چگونگی محدود کردن دسترسی.

بهناز

Registered User
لایک‌ها
4
با سلام به خدمت همه دوستان عزیز:

1-من آخر گیج شدم و نفهمیدم که چند نوع یوزر وجود داره و یوزری که اول نصب با نام خودمون میشسازیم چه نوع یوزری هستش؟
2-یوزر ادمین چیه و آیا میشه با این یوزر مثل یوزر اصلی خودمون کار کنیم؟
3-محدودیت در یوزرهای مختلف به چه صورتیه؟
4-چجوری میشه یه یوزر محدود به وجود آورد و چه چیزهایی رو و چه بخشهایی رو میشه محدود کرد و به چه صورت؟
5-آیا یوزری که پسورد گذاشته میشه با یوزر ادمین پسوردشو از بین برد یا تغییر داد؟

با تشکر از همه دوستان ممنون میشم کامل توضیح بدین

CZed

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
با سلام به خدمت همه دوستان عزیز:

1-من آخر گیج شدم و نفهمیدم که چند نوع یوزر وجود داره و یوزری که اول نصب با نام خودمون میشسازیم چه نوع یوزری هستش؟
2-یوزر ادمین چیه و آیا میشه با این یوزر مثل یوزر اصلی خودمون کار کنیم؟
3-محدودیت در یوزرهای مختلف به چه صورتیه؟
4-چجوری میشه یه یوزر محدود به وجود آورد و چه چیزهایی رو و چه بخشهایی رو میشه محدود کرد و به چه صورت؟
5-آیا یوزری که پسورد گذاشته میشه با یوزر ادمین پسوردشو از بین برد یا تغییر داد؟

با تشکر از همه دوستان ممنون میشم کامل توضیح بدین

1. کاربرهایی که ویندوز میزاره که شما بسازین (با استفاده از همون اینترفیسی که تو Control Panel هست) فقط دو نوع Administrator و Limited User هست. کاربری که موقع نصب میسازید دسترسی Administrator داره. یک کاربر Administrator داریم و یک گروه Administrators. که کاربر Administrator عضو گروه Administrators هست. هر کاربر دیگه ای هم که عضو گروه Administrators باشه، دسترسی کامل به سیستم داره. پس کاربری که شما هنگام نصب میسازین هم عضو گروه Administrators هست.
2. کاربر Administrator همونطوری که توضیح دادم یک کاربره که از اول ساخته شده و دسترسی کامل داره. با این کاربر هم میشه به صورت عادی کار کرد...
3. برای اینکه لیست کامل گروه ها و دسترسی های اونا رو ببینید، روی My Computer راست کلیک کنید و Manage رو بزنید. بعد به Local Users and Groups برید و Groups رو انتخاب کنید. اینجا لیست همه گروه ها رو می بینید. هر کدوم هم یک Description دارن که یه خورده توضیح داده که چه دسترسی هایی دارن. محدودیت یک کاربر معمولا بر حسب گروهی که عضوش هست تعیین میشه.
4. فقط لازمه که کاربر رو عضو یک گروهی بکنید که محدود هست. میتونید کاربر رو به شکل عادی بسازید و Limited User رو انتخاب بکنید. یا اینکه به وسیله همین Computer Management (که توی 3 گفتم از کجا میاد) یک کاربر جدید بسازید و عضو گروه دلخواه خودتون بکنیدش.
5. هر کاربری که عضو گروه Administrators باشه میتونه پسورد همه کاربرهای دیگه رو عوض بکنه.

alireza sh

مدیر بازنشسته
لایک‌ها
70
سلام

1- گروهای مختلفی وجود دارند . Admin, power users, users, guests و ..

یوزر اولیه ادمین است

2- بله میتوانیدو ادمنی کلیه اختیارات لازم را دارد

3- این بحث خیلی کلی است اما غیر از ادمین ها کسی نمیتواند برنامه نصب کند مثلا

4- محدودیت در دسترسی به قایلها و فولدر ها از امکانات جالب ویندوزهای NT به بعد است. باید در مورد permission ها و NTFS تحقیق کنید

5-بله ، با یوزر ادمین به راحتی میتوان کاربران را مدیریت کرد.

بالا