برگزیده های پرشین تولز

کسایی که زبان مازنی( گویش ساروی) بلدن

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
ریکا جان کیجا جان ته حال خارنه؟ پیر و مار حال خارنه؟ بچه هر جا هسته بوفورمایید از برار جان داش اشکی تقاضا دارم مارو به شاگردی بپذیرن
از کاربر فعال دوربین آقا آرش هم دعوت میشه تشریف بیارن
----
برا شروع درس اول
معنی کلمات: (توجه شه همونطور که در توزیعهای مختلف لینوکس کامندها کمی عوض میشه در زبان اصیل مازنی هم این اتفاق میوفته و این کلمات به گویش ساروی میباشد)

ریکا RIKA : پسر
کیجا KIJA : دختر
پیر Pier: پدر
مار maar : مادر
چیتی? chiti: چطور؟
سره sereh : منزل . خانه
ادامه رو به استاد داش اشکی واگذار میکنم مارو از معلومات خود مستفیض کنن :D

hossein_asp

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
پسر مازرونی یاد دنی اینجه؟به لهجه ساروی تکیه کلام آره و آره او رو هم اضاف کن.
کلا این ساروی ها آدمای بدی نیستند ما که ازشون بدی ندیدم :)

راستی این لهجه ساروی نیست این تو کل زیون مازندرانی هست ولی فقط ساروی ها یه آ به برخی کلمات اضاف میکنن.

Dash Ashki

کاربر فعال درآمد اینترنتی
کاربر فعال
لایک‌ها
23
ریکا جان کیجا جان ته حال خارنه؟ پیر و مار حال خارنه؟ بچه هر جا هسته بوفورمایید از برار جان داش اشکی تقاضا دارم مارو به شاگردی بپذیرن

coolzero خان این گویش مازنی تقریبا تو تمام مازندران به همین شکله ، شاید بعضی از مناطق یکمی فرق کنه(پس گویش ساروی رو که داخل پرانتز و عنوان تاپیک هستش یکی از مدیرا Del کنه :))

من یادمه حدود 1.5 سال قبل توی P30 هم من این زبون محلی رو رسم کرده بودم ، فکر کنم بقایاش تو سوتی بازار اون ور باشه (البته اگه اشتباه نکرده باشم)، هر کسی میومد با لهجه خودش حرف میزد ؛ کردی ، مازنی ، لری و ترکی و ...

ولی بچه ها دیگه فاز ندادن و بیخیال شدیم :D

ما شاگرد قبول نمیکنیم:lol: شما خودت اوستایی:D

=-=-=

اینجا بچه های مازنی زیاد هستن من خودم یه چندتایی رو میشناسم، مدیر باهال بخش ورزش خودمون هم (HamedSullivan ) مازنی هستش :D

=-=-=-=

پسر مازرونی یاد دنی اینجه؟به لهجه ساروی تکیه کلام آره و آره او رو هم اضاف کن.
کلا این ساروی ها آدمای بدی نیستند ما که ازشون بدی ندیدم

شما بابلی هستی مگه :دی ؟

=-=-=-=-=-=--=-==-=-=-=-=-=

انشالله تو پستهای بعدی آموزش زبان مازنی رو شروع میکنیم :D (دوستان مازنی هم کمک کنند )

.

Dash Ashki

کاربر فعال
لایک‌ها
23
نمیدونم از کجا بایستی آموزش رو شروع کرد، به شرطی آموزشها رو میزارم که دوستان دیگه هم مایل باشند ;) و همراهی کنند.

برادر: Berar - برار
خواهر: Xaxer - خاخر

آب : Oo - اُ
خوبی: Xari - خاری

سلام: Selam - سِلام
کجا: Keje - کِجه

بودی: Daee - دئی
تو(شما): Te - تِ

=-=-=

سِلام...
ته حال چِتیه
خاری؟
کِجه دئی؟

:D

.

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
ما نه که تو خوابگاه یه بابلی داشتیم و کلمه هارو با اون چیزایی که از سارویها شنیده بودم متفاوت میگفت ( مثلا گفت ساروی ها به ماست میگن فرت ! از سارویها پرسیدم گفتن ما میگیم ماست اونا میگن فرت!) برا همین گفتم احتمالا اختلافش زیاده و من یه گویش رو معرفی کنم :D
یه چیز دیگه هم از مازنی های غیر ساروی شنیدم کلمه اووه )uvah( که موقع تعجب یا هیجان استفاده میشه)
آموزشو ادامه بدین جالب شده ;)

Dash Ashki

کاربر فعال
لایک‌ها
23
ما نه که تو خوابگاه یه بابلی داشتیم و کلمه هارو با اون چیزایی که از سارویها شنیده بودم متفاوت میگفت ( مثلا گفت ساروی ها به ماست میگن فرت ! از سارویها پرسیدم گفتن ما میگیم ماست اونا میگن فرت!) برا همین گفتم احتمالا اختلافش زیاده و من یه گویش رو معرفی کنم :D
یه چیز دیگه هم از مازنی های غیر ساروی شنیدم کلمه اووه )uvah( که موقع تعجب یا هیجان استفاده میشه)
آموزشو ادامه بدین جالب شده ;)

امان از دست این ساروی و بابلی ها :دی

همیشه با هم دعوا و جنگ دارند :p

=-=-=

در مورد اون کلمه اووه هم آره :lol:

.

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
مازنی دیگه چی چی یاد دارنی برار
بریز بیرون :D

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
uuuuvaaaaaaaa استاد دایل آپی بیه! استاااااد کجه هسته؟

Dash Ashki

کاربر فعال
لایک‌ها
23
برار بیمومی ، اتا دقه اسا کن :دی

=-=-=-=

اومدم: Bi a moomi - بی اَ مومی
منتظر باش : Esa ken - اِسا کِن
یه لحظه: Etta Daghe - اتا دقه

:دی

=-=-=

خدِ ته هِم هر چی بلدی بئو :D

خود شما : Xede Te- خدِ ته
هم : Hem - هِم
بگو : Ba uo - بئو

;)

.

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
لاقالی باحال بود :D
از نظر گرامری میتونین گرامر خاصی بگین؟
من تو او ما شما ایشان
و رفتم رفتی رفت رفتیم رفتید رفتند و چیزای مشابه
فک کنم تو جمله سازی کمک کنه
من زیاد بلد نیستم قبلا یه دوره فشرده یکی از بچه های خوابگاه که بابلی بود برام گذاشت ولی یادم نیس زیاد :D
ولی یاد بدین که از چند تا صفحه دیگه شروع کنیم فقط به زبود اصیل مازنی صحبت کنیم :D قرار ملاقات عمومی هم بعدا میذاریم :D

aliabdi22

Registered User
لایک‌ها
4
آقایون این تاپیک بیشتر به محل تجمعی برا دست اندازی و به مسخرگی گرفتن گویش و لحجه یه عده از هم وطنا شبیه است تا جایی که آدم چند تا جمله خوب یاد بگیره !
این جوری که شوخی و جدی قاطی شه و هرکی هر چیز بی ربطی برا خنده بپرونه و کلماتی رو که یک سرزمین دارن باهاش زندگی می کنند مسخره کنه یکم زشته دوستان !
خواهشن اگه مطلب مفید دارید بدون مزه انداختن و خاطره و پیش داوری مختصر و مفید بگید که بشه استفاده کرد وگرنه مسخرگی و واقعیت قابل تفکیک نمیشن و ارزش سرگرمی داره فقط نه یاد گیری.
ممنون

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
داش اشکی بچه شاهی هستن
من خونواده مادرم شمالین
حسین هم که من ندیدم مسخره کرده باشه مگه اینکه بگین این کلمات اون معنیو نمیدن؟
اصلا اینجا برا مسخره کردن درست نشده
شما اگه کلمه ای بلدی بفرمایین بگین یاد بگیریم
من بیشتر گرامرشو میخوام بدونم
توقع گرامر شبیه زبان عربی هم نداره! ولی یه قانون کلی اگه باشه راحت تر میشه از کلمه ها استفاده کرد و جمله ساخت

sokOoooot

همکار بازنشسته
لایک‌ها
77
چه جالبه این گویش یا زبان بازم یاد بدید من یه بار رفتم شمال میخواستم ساندویچ بخرم احساس کردم دارم با یه خارجی حرف میزنم حالا میبینم زیادم سخت نیست فقط خیلی تند تند حرف میزنند اهالی محترم شمال یا من اینطوری فکر کردم

mostafa_gm

Registered User
لایک‌ها
438
چه جالبه این گویش یا زبان بازم یاد بدید من یه بار رفتم شمال میخواستم ساندویچ بخرم احساس کردم دارم با یه خارجی حرف میزنم حالا میبینم زیادم سخت نیست فقط خیلی تند تند حرف میزنند اهالی محترم شمال یا من اینطوری فکر کردم
مراحل خریدن ساندویچ در مازندران:

برار جان اتا ساندویچ هده
- ساندویچ چچی خانی؟ خرنی یا ورنی؟
کوکتل(مثلا)، ورمه
- بفرمی
دست درد نکنه، چنده بیه؟
- 1000 تمن
بفرمی
- به سلامت

Dash Ashki

کاربر فعال
لایک‌ها
23
آقایون این تاپیک بیشتر به محل تجمعی برا دست اندازی و به مسخرگی گرفتن گویش و لحجه یه عده از هم وطنا شبیه است تا جایی که آدم چند تا جمله خوب یاد بگیره !
این جوری که شوخی و جدی قاطی شه و هرکی هر چیز بی ربطی برا خنده بپرونه و کلماتی رو که یک سرزمین دارن باهاش زندگی می کنند مسخره کنه یکم زشته دوستان !
خواهشن اگه مطلب مفید دارید بدون مزه انداختن و خاطره و پیش داوری مختصر و مفید بگید که بشه استفاده کرد وگرنه مسخرگی و واقعیت قابل تفکیک نمیشن و ارزش سرگرمی داره فقط نه یاد گیری.
ممنون

داداش من ، اینجا کلاس درس نیست و منم اینجا معلم نیستم که بخوام مثله یه کلاس آموزشی خشک و سخت رفتار کنم، اگرم میبنی خنده رو چاشنی حرفام میکنم به خاطر اینه که جو تاپیک دوستانه بمونه و دوستان تاپیک رو همراهی کنند و میبینی که من دارم اینجا به نوعی کاربردی کلمات رو با جمله های روزمره توضیح میدم.
اگه قرار بود مازندرانی اصیل و سفت و سخت توضیح بدم که حتی همشهریهای خودم هم نمیتونند متوجه شن که من چی میگم.( قابل توجه اون دوستمون که گفتند دارن با خارجیها صحبت میکنند، اما الان میبینند راحته;))

مازنی یک گویش اصیل ایرانی هستش و خود همین گویش ، تو مناطق مختلف مازندران هم حتی در بعضی کلمات با هم متفاوته و هر منطقه شاید به نوعی لهجه خاص خودش رو داره و ...

من نمیدونم کجای حرفها و پستهایی که تو این تاپیک داده شده بیربط و مسخره بازی بوده؟:wacko:
:)
منم صرفا به خاطر دوستمون CoolZero اومدم تو این تاپیک و دارم پست میدم و حالا دوستان دیگه هم اگه مایل بودن میان توی تاپیک(غیرمازنی ) و اگرم دوست داشتن مازنی رو یاد میگیرن.

انشاالله یکمی که گذشت و بچه های مازنی تو تاپیک جمع شدن فقط و فقط مازنی حرف میزنیم;)

شما هم همچنان ما با همرا باش :)

مرسی
=-=-=-=-=
اینم برای دوستمون aliabdi22 ;)

من: Men- مِن
تو : Te - تِ
او : Ve - وِ
ما : Ema - اِما
شما : Shema - شِما
آنها : VeshoOn - وِشوون

;)

.

coolzero

Registered User
لایک‌ها
3
در مورد علاقم به یادگیری مازنی:
نه برا مسخره بازی نیست مگه همچین مردمیو کسی جرات داره مسخره کنه!:eek:
من تاحالا شمال زندگی نکردم ولی خونواده مادریم همه ساری و شاهی هستن و زیاد اونجا میرم یکی از چیزایی هم که بهش افتخار میکنم اینه که یه پشتم که به مازندران میرسه آدمهای نترسو سالمو سرحالی داره و فک کنم تنها ایالت ایران باشه که اقوام بیگانه نتونستن زیاد بهش صدمه بزنن و از خیلی جهات اصالتشونو حفظ کردن:cool:
تو خوابگاه یه کلمات کوچیکی یاد گرفتم ولی حالا با کمک بچه های مازنی میخوام کاملتر یاد بگیرم
با تشکر از داش اشکی:happy:
در مورد فعل ها هم بگو
همون رفتم رفتی ...

Dash Ashki

کاربر فعال
لایک‌ها
23
خدمت coolzero خان ;)

رفتم : BoOrdeme - بوردمه
رفتی : BoOrdi - بوردی
رفت : BoOrdeh - بورده