برگزیده های پرشین تولز

يه بحث خفن!!!! در مورد باتري بك آپ

Mehrdad001

کاربر فعال برق و الکترونیک
کاربر فعال
لایک‌ها
0

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
اینجا گذاشتمش که اگه پاک شد کیفمون کور نشه !!!

فایل های ضمیمه

• battery backup.zip
    206.4 KB · نمایش ها: 57

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
دوست خوبم بحثت واقعا عالیه و اینکه اعتماد به نفس بالایی داری از اون عالی تر :specool:
ولی طرف دوم شما هم تا حدودی راست می گفت چون یه طراح حرفه ای باید فقط با استناد به علم طراحی نکنه استناد به بازار و موجودیت خیلی مهمه با توجه به اینکه هر سل قابل شارژ به غیر از لیتیوم یون همه 1.2 ولتی هستن شما چطور میتونی باتری 5.6 ولتی پیدا کنی ولی اگه راستشو بخوای من تو مداراتم اکثرا از همین روش شما استفاده میکنم ولی یه مقدار آفست تو ولتاژ ها داریم که کمی جریان نا خواسته تو مدار ایجاد میشه که اونم قابل چشم پویه ولی تو مدارات دقیق صنعتی مدار شما هیچ کاربردی نداره:guitar:

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
سلام بهنام جان.شما لطف داری ولی دقیقا به نکته ای توجه نکردی که همون آقا توجه نکرد.
اون آقا پرسید مثلا اگه بخوایم خروجی 5 ولت داشته باشیم باتری چند ولت لازمه؟
خوب به سادگی من دراپ ولتاژ دیود سر راهش رو باهاش جمع کردم و گفتم به طور تقریبی 5.6 ولت!خوب آیا منظور من در اینجا اینه که باید این نوع باتری ساخته شه؟نه منظور من اینه که مهم نیست که این مثلا مدار با چند ولت ، چند ولت خروجی میده.بلکه میگم شما داری توی کارت از یه باتری استفاده میکنی دیگه.هرچی ولتاژ باتری داری - دراپ ولتاژ دیود میشه ولتاژ خروجی.من که نمیگم برای خروجی 5 ولتی ((حتما)) باید باتری خاصی استفاده شه!

خوب برای اینکه درکش راحت تر شه خود شما بگو توی مدار های اون آقا اگه بخوایم 5 ولت دقیق داشته باشیم باید باتری چند ولتی داشته باشم؟؟؟
مسلمه که ما برای هیچکدوم از این سه مورد نمی تونیم باتری مورد نظرمون رو پیدا کنیم!چون اصلا روش کار این نیست! خوب باتری 6 ولت که داشته باشیم و 5 ولت بخوایم باید به عنوان مثال رگولاتور بذاریم.

ایشون یک هدف بیشتر نداشت جز اینکه از من سوتی بگیره.نمیدونم چرا.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
در ضمن شما خودت قضاوت وجدانا الله وکیلی مدارهای اون آقا چه تفاوتی به لحاظ اصل کارکرد با مال من داره؟؟؟

و در ضمن اگه بخواین که باتری کاملا از مدار تا موقع نیاز ایزوله باشه خوب رله این کارو برامون میکنه.ولی خوب مشکلات خاص خودشو داره.
البته یه راه دیگه هم هست که.....

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
مهرداد خان شما یک زحمت بکشین و همه مدارها رو اینجا بگذارین تا فارغ از مسائل جانبی در مورد مزایا و معایب هر کدومشون بحث کنیم.

بحث در مورد باتری 6 ولت و 5.6 ولت و ... بنظرم بیهوده هست چون رگولاسیون و تثبیت ولتاژ بعد از این مراحل هست.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
مهرداد خان شما یک زحمت بکشین و همه مدارها رو اینجا بگذارین تا فارغ از مسائل جانبی در مورد مزایا و معایب هر کدومشون بحث کنیم.

بحث در مورد باتری 6 ولت و 5.6 ولت و ... بنظرم بیهوده هست چون رگولاسیون و تثبیت ولتاژ بعد از این مراحل هست.

سلام.به شدت با فرمایشتون موافقم.لطفا عزیزان از این به بعد فقط به این مدارا برسند.

BatteryBackup.JPG

3-15.JPG

3-15=6.JPG

behnamavr

کاربر تازه وارد
لایک‌ها
0
مهرداد جان من باید عرض کنم که من در حدی نیستم که بخوام کار کسی رو رد یا تائید کنم و الان که پست قبلیمو می خونم احساس میکنم که جمله آخر کمی غیر متعارفانه ست و از این بابت معذرت می خوام
حالا در مورد مدارها که اگه بخوام خلاصه بگم تفاوتی بین مدار اول که مدار شماست و مدار سوم وجود نداره که این به طور کامل واضحه :) این دوستمون فقط اومده مدار نهایی رو کشیده و کلی هم بهش پرو بال داده ولی شما ایده اصلی رو دادین که بقیه رگولاسیون و سایر قسمتها رو به عهده سازنده گذاشتین :rolleyes:
ولی در مورد مدار دوم یا همون وسطیه کمی تفاوت هست که من قبلا یه چیزی شبیه به این بستم که حس کردم بهتر عمل می کنه شما هم بی خیال یه تازه کار تازه کاره دیگه :happy:

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
مدار دومی (منظورم این پایینی هست) که دقیقا" همون مدار مهرداد خان هست و میگذاریمش کنار:
3-15=6.JPG

حالا باید ببینیم اون مدار که 2 تا ترانزیستور و چند تا مقاومت استفاده کرده چه مزیتی نسبت به دیود تک داره؟ من چیز خاصی به ذهنم نرسید جز اینکه خروجی باتری 4 ولت میشه نه 5 ولت!
3-15.JPG

arashkhan

کاربر فعال
لایک‌ها
7
من فقط خواستم اصلاح کنم که در طراحی صنعتی یکی از اون دیودها هم اضافه هست. مثلا تو ضبط ماشین فقط با یک زنر اینکارو انجام میدن.

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
با سلام به خدمت همگي.
آخيش!!! آدم بين دوستاي خودش احساس امنيت ميكنه!!! :D
عزيزان تصديق كردن كه اينا مدار نيست.بلكه گول ماليدن سر ملته!
طرف مي گفت فلاني توي كتاب ميكرو پروسسور اينا رو آورده و استاد خودمه و اينا مداراي بسيار پركابرد هستند!!!!!!
چه چيزا كه آدم تو اين دوره زمونه نميشنوه!! :cool:

حالا بگذريم; چيزي كه اون مدار ترانزيستوري هستش درواقع فقط يه رگولاتوره كه دوتا شش دهم ولت از Vcc و دوتا شش دهم ولت از باتري كم ميكنه و كار همون مدار اول رو ميكنه.دومي هم كه دقيقا كارش همينه.

ميگم حالا كه اينطورياس بياين ما هم هي كتاب بنويسيم!! :happy: كي به كيه؟؟!!

Mehrdad001

کاربر فعال
لایک‌ها
0
من فقط خواستم اصلاح کنم که در طراحی صنعتی یکی از اون دیودها هم اضافه هست. مثلا تو ضبط ماشین فقط با یک زنر اینکارو انجام میدن.

فكر ميكنم منظورت اون ديود Vcc توي مدار اولي باشه.
خوب دقيقا.اصلا حالا فرض بكن توي كاراي خودمون ما Vcc رو ازكجا ميگيريم؟نوعا از يه پل ديود.خوب اگه باتري به سر هاي خروجي پل ديود وصل شه مشكلي پيش مياد؟پس به راحتي ميشه اون ديود رو هم حذف كرد.:)

مهرداد جان من باید عرض کنم که من در حدی نیستم که بخوام کار کسی رو رد یا تائید کنم و الان که پست قبلیمو می خونم احساس میکنم که جمله آخر کمی غیر متعارفانه ست و از این بابت معذرت می خوام
حالا در مورد مدارها که اگه بخوام خلاصه بگم تفاوتی بین مدار اول که مدار شماست و مدار سوم وجود نداره که این به طور کامل واضحه :) این دوستمون فقط اومده مدار نهایی رو کشیده و کلی هم بهش پرو بال داده ولی شما ایده اصلی رو دادین که بقیه رگولاسیون و سایر قسمتها رو به عهده سازنده گذاشتین :rolleyes:
ولی در مورد مدار دوم یا همون وسطیه کمی تفاوت هست که من قبلا یه چیزی شبیه به این بستم که حس کردم بهتر عمل می کنه شما هم بی خیال یه تازه کار تازه کاره دیگه :happy:

بهنام جان نفرمايين اين حرفو شما سرور مائيد.
ولي در كل همونطور كه جناب mazoolagh بزرگ فرمودن و من هم عرض كردم تفاوتي جز سخت كردن كار خود وجود نداره و هردو مدار ايشون رگولاتور هستند.

حالا باید ببینیم اون مدار که 2 تا ترانزیستور و چند تا مقاومت استفاده کرده چه مزیتی نسبت به دیود تک داره؟ من چیز خاصی به ذهنم نرسید جز اینکه خروجی باتری 4 ولت میشه نه 5 ولت!

:lol:
ممنون.

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
iman_abtahi_battery%20backup.jpg

مزیتی که این مدار میتونه داشته باشه اینه که چون Q1 هنگام حضور VCC طوری بایاس میشه که به اشباع بره ولتاژ خروجی مدار با ولتاژ VCC برابر میشه چیزی که با استفاده از دیود امکان پذیر نسیت البته این کار به بهای بوجود اومدن یه جریان بیکاری که جهت به اشباع بردن Q1 مصرف میشه بدست میاد
حالا اینجا دو چیز پیش میاد و نوع انتخاب رو تعیین میکنه
استفاده از دو دیود ( روش پیشنهادی آقامهرداد) و قبول افت ولتاژ حدود 0.6 ولت یا جبران اون با بالا بردن ولتاژ ورودی ( مداری که یه دیود سر راه زمین رگلاتور قرار داده شده بود)و در عوض نداشتن جریان بیکاری
یا استفاده از مدار ترانزیستوری برای نداشتن افت ولتاژ و قبول وجود جریان بیکاری

mazoolagh

Registered User
لایک‌ها
7
خوب اینجا هنوز یک نکته مبهم هست (برای من البته)
مهرداد خان میگن که اون مجموعه یک رگولاتور هست. معنیش اینه که ترانزیستور بالایی (شکلها نمیدونم چرا دیده نمیشن امروز) در ناحیه خطی هست. در حالیکه محسن خان میفرماین که اشباع هست.

mohsen++

Registered User
لایک‌ها
4
خوب اینجا هنوز یک نکته مبهم هست (برای من البته)
مهرداد خان میگن که اون مجموعه یک رگولاتور هست. معنیش اینه که ترانزیستور بالایی (شکلها نمیدونم چرا دیده نمیشن امروز) در ناحیه خطی هست. در حالیکه محسن خان میفرماین که اشباع هست.

تحلیل من از مدار اینطوره:
با حضور VCC ترانزیستور Q2 از طریق شبکه تقسیم ولتاژ شامل R2 و R3 روشن میشه و روشن شدن Q1 باعث برقراری جریان بیس Q1 از طریق مقاومت R1 و روشن شدن Q1 میشه
مقادیر بصورتی انتخاب می شه که Q1 و Q2 توناحیه اشباع برن چون این مدار بدلیل اینکه نه فیدبکی داره و نه عنصر تثبیت ولتاژ رگولاتور نمیتونه باشه
البته این مدار کارایی خودشو در ولتاژ های بالا تر از 5 ولت از دست میده چون در ولتاژ های بالا هنگام قطع VCC ولتاژ BACKUP پس از عبور از دیود پیوند بیس امیتر ترانزیستور Q1 از طریق پیوند بیس امیتر که در بایاس معکوس مثل یه دیود زنر با ولتاژ پایین عمل میکنه به سمت ولتاژ VCC نشت پیدا میکنه و اگه مصرف کننده ای در اون سمت به غیر از مدار مورد نظر ما وجود داشته باشه در اون تلف میشه

بالا